Demele jan3Celkem 14 koní ve dvou slušovických stájích připravuje na nadcházející sezónu trenér Jan Demele. Část z nich stojí v jeho vlastní stáji, druhá ve stáji v majetku Stáje Březová, kterou má též pod svými křídly. V loňské sezóně jeho svěřenec Rex of Thunder patřil k předním zástupcům klasického ročníku, letos připravuje dokonce čtyři koně, hlášené do klasických dostihů. Zda se mezi nimi objeví kůň, který na Rex of Thundera dokáže navázat, trenér zatím odhadovat nehodlá, v tréninku ale zůstává i samotný Rex, od něhož Demele letos čeká velké věci.


Ve své vlastní stáji žádného dvouletka nemá, ale hned se smíchem dodává, že má Sharp Brooka (Varadar - Sharmona, Dara Monarch), který je za sedm dvouletků. "Už je mu čtrnáct let," vysvětluje trenér, který černého hnědáka stáje Latén, vlastního odchovance spolumajitelky stáje Lucie Macháčové Bittnerové, připravuje na jeho už 13. sezónu. "Loni jsme chtěli, aby vydělal 20 korun a dostal se na hranici 400 tisíc korun zisku. V červnu ve Slušovicích získal čtvrté místo a tak hranici překonal. Bohužel pak už byl rozlámaný a neběhal. Zimu ale zvládl v pořádku, je OK a pořád jeví zájem běhat. Před třemi týdny byl tak veselý, že mě v práci shodil," vypráví se smíchem trenér. "Zkusíme jestli vydrží jeden dva starty, hlavně aby ho to bavilo," plánuje.

Tréninkové středisko: Slušovice (www.jandemele.com)
Počet koní: 14
Přihlášky do klasických dostihů: Gasparini (Derby, St. Leger), Leon (VJC, Derby, St. Leger), Likeawind (Derby, St. Leger), Bohemian Rapsody (Oaks)
Stájový personál: Zuzana Krčmářová, Zdeněk Bořutík, vypomáhají Aneta Vágnerová, Aneta Hargašová, Dominika Plšková, Veronika Klimešová, Alena Janišová, Lucie Polaštíková, fotografka Romana Nevěřilová, Vlastimil Polách, Natálie Demelová a naše drobotina.
Ve Stáji Březová: vedoucí stáje Petr Vízdal, Michal Demo, Jakub Pavlíček, Vladislav Pekný, Klára Vajdáková, Jaroslav Majrich
První jezdec: rád by spolupracoval s osvědčenými jezdci, Stáj Březová: Michal Demo, druhý jezdec Jakub Pavlíček


Prohlídka svěřenců Honzovy domovské stáje pokračuje u jediného tamního zástupce tříletého ročníku, hnědáka z chovu Petra Karlíka Gaspariniho (Eagle Top). Historicky první vítěz po Eagle Topovi loni uspěl v jednom z dostihů Fitmin Cupu a letos je hlášený jak do Českého derby, tak i do St. Leger. "Přes zimu vyrostl a zmohutněl, a na majitelovo přání jsme jej přihlásili do klasik. Budeme rádi, když se tam dostane, i pro chovatele by to byl velký úspěch," říká trenér. Ten nyní zvažuje, kde Gasparini sezónu začne. "Zatím nevím, uvidíme, kdy vylíná, ale zřejmě by začal nějakou trojkou a směřoval k Memoriálu dr. Frankenbergera, jehož výsledek nám napoví, zda má cenu dále pokračovat směrem k Derby." 


Fitmin banner treneri2

Gasparini je synem klisny Galantery (Tobougg), stejně jako šestiletá Galéra (Age of Jape), která taktéž hájí barvy stáje TIPPLER Group s.r.o. "Zatím každý její potomek, jehož jsem měl v tréninku, zvítězil," vzdává hold klisně Galantery trenér. Galéra už také jedno vítězství ukořistila. "Je to provozní kůň, trochu náladový, když se jí chce tak utíká, když ne, tak nikoliv. Byl bych rád kdyby letos zase něco vyhrála."

Čtyřletá napajedelská rodačka Lorelly (Pouvoir Absolu - Lorellai, Look Honey) loni ve své premiérové sezóně získala dvě umístění, ale trenér věří, že letos toho ukáže víc. "Loni dlouho rostla, bolely ji kloubky, trápily šimbajny, do kupy se dala až na podzim," říká. "Že v ní něco je potvrdila závěrečným třetím místem ve Slušovicích za dvěma jedničkovými klisnami, a tak letos čekáme, že bude majitelům dělat radost."

Gasparini220313 1 4 Lorelly220313 1 41


Stejně starý valach Golden Warrior (Sleeping Indian - Gasine, Halling) z vlastního chovu Silvie Svobodové, přišel k trenérovi až loni v únoru. "Prakticky se obsedal," dodává trenér. "Je to srdcová záležitost majitelky, měl však zdravotní problém, který jsme se pokoušeli vyřešit. Do poloviny sezóny vyzkoušíme, jestli to půjde, kdyby ne, tam by šel domů."

Zdravotní problémy trápí i pětiletou Miss Latvia (Nathaniel) stáje Figaro. "Přišla k nám předloni, pořád jí něco bolelo a až po kompletním vyšetření jsme zjistili, že přišla s poškozeným obratlem," říká trenér, který i přesto doufá, že klisna své majitelce přinese alespoň trochu radosti.

Z Honzovy stáje se přesouváme vedle do prostor Stáje Březová pana Jiřího Draga. Tam stojí hned dva dvouletí - tmavý hnědák Ultimate Star (Cloth of Stars) a hnědka Shining Sky (Pedro The Great). Za 11.000 € v Deauville zakoupený Ultimate Star, syn populárního vítěze Prix Ganay (Gr.1) a druhého z Arc Cloth of Stars (Sea The Stars), je čtvrtým potomkem nestartovavší Verba's Best (King's Best), matky pětinásobné vítězky Frenchy (French Navy). "Má hřebčí povahu a vypadá, že bude pozdnější," míní trenér. Naopak ranější se zdá Shining Sky, jejíž otec Pedro The Great, mj. též otec šestého z předloňského Derby Russela, jako dvouletek vyhrál Phoenix Stakes (Gr.1). Matka Glowing Cloud (Dylan Thomas) vyhrála listed v Longchamp a umístila se ve dvou grupových zkouškách, v chovu zatím dala dvojnásobnou vítězku Giliyanu (Dabirsim).

Ultimate Star Shining Sky


Klasický ročník má ve Stáji Březová tři zástupce a všichni jsou hlášeni do klasických dostihů. V porovnání s loňským derbystou Rex of Thunderem ale oba hřebce, kteří jsou shodně potomky světoběžníka Highland Reela (Galileo), čeká těžší cesta, protože ani jeden ještě nemá handicap. Z trenérova pohledu trochu křehčí Leon dosud nevyběhl, Likeawind absolvoval jen jeden červencový start. "Oba vypadají dobře, ale záležet bude především na formě a zdravotním stavu, kam se dostanou.

To Bohemian Rhapsody (New Bay), která je hlášená do Oaks, je mnohem dál. Loni svůj srpnový debut proměnila v jisté vítězství a v září finišovala pátá v Ceně zimní královny (L). "Přezimovala dobře a půjde klasickou cestou pro klisny," plánuje trenér. "Začne ale spíš v Bratislavě, Deylák s ní nepůjdeme, a pak ji čekají jedničkové dostihy pro klisny," říká o klisně, která by podle rodokmenu neměla mít problém zvládnout distanci 2400 metrů.

Leon BohemianRapsody


V tréninku zůstává i loňský derbysta Rex of Thunder (Night of Thunder), pro něhož má trenér jen slova chvály. "Je to třídový, charakterní, inteligentní kůň, který letos dokáže velké věci," věří. "Začne zřejmě v Bratislavě Velkou aprílovou cenu, tamní rovinka mu přece jen asi pasuje o něco víc než chuchelská," míní trenér, který se ohlíží i za loňským Slovenským derby, v němž Rex of Thunder doběhl třetí. "Kdyby start byl o nějakých 20 minut dřív, než začala ta průtrž, jsem skálopevně přesvědčen, že by vyhrál. Zasloužil by si to a moc bych to přál i majiteli Jiřímu Dragovi," dodává.
Spolu s Rex of Thunderem přišel do stáje i Tony Boy (Territories), ten se ale tak nevyvedl a dosud náleží do kategorie nezvítězivších. "Bohužel nenaplnil očekávání majitele, na podzim měl navíc lehký zdravotní problém, a tak skončil sezónu dřív. Letos jej čekají provozní dostihy."

RexOfThunder polarr
Rex of Thunder

Procházku stáje ukončíme u šestiletého valacha Urana (Reliable Man), účastníka Českého derby 2019. Ten letos po čtyřech sezónách v rovinovém provozu změní disciplínu. "Už je zaskákaný a měl by přejít na překážky. Zdá se, že na ně má talent a především ho baví."  

Ohledně jezdeckého obsazení má trenér jasno - k žádným velkým změnám nedojde. Stáj Březová má své vlastní jezdce, kde je jedničkou Michal Demo a dvojkou Jakub Pavlíček, na ostatní své svěřence by rád opět posadil osvědčené jezdce, s nimiž spolupracoval dosud.
"Budu moc rád, když koně zůstanou zdraví a budou dělat majitelům radost," uzavírá trenér předsezónní rozhovor odpovědí na otázku, co by si v letošní sezóně nejvíce přál.

Miloslav Vlček
foto Romana Nevěřilová a Zuzana Pavlíčková
Další snímky

 Předešlé části seriálu S trenéry před sezónou
 Michal Kalčík   Pavel Poles   Ingrid Janáčková Koplíková
 Jiří Chaloupka  Ing. Ivana Pejšková     Tomáš Váňa
 Karel Germič  Zdeněk Seménka  Martin Liška
 Lenka Kvapilová         Allan Petrlík  Pavlína Baštová
 Hana Kabelková             Arslangirej Šavujev          Lenka Horáková
 Jozef Piruch  Radim Bodlák  Dalibor Török
 Martina Havelková  Radek Holčák  Jiří Brož
 Stanislav Popelka    

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net