Torok Dalibor5Loni se Dalibor Török po dvouleté pauze vrátil do aktivního dění a znovu převzal trenérský úsek Dostihové stáje Pegas. Návrat to byl poměrně úspěšný - z devíti vítězství, která jeho svěřenci získali, se čtyři odehrála v dostizích nejvyšší kategorie a jen půldruhé délky chybělo k tomu, aby Tcheque King splnil majiteli stáje Jiřímu Trávníčkovi dlouholetý sen o vítězství v Českém derby. Do další sezóny v moderní tréninkové centrále ve Zhoři vstupuje Török s více jak třiceti koňmi, tři z nich najdeme na přihláškách do letošní edice české modré stuhy.


Nejmladší ročník je zastoupen sedmi koňmi, vesměs odchovanými na Trávníčkově Haras de Beaufay ve Francii. "Francouzský odchov je znát, ti koně vypadají moc dobře," libuje si trenér. U většiny z nich předpokládá, že by měli letos vyběhnout. Hnědák Holly Happy (Shalaa) je synem jedné z novějších posil Trávníčkova stáda Holly Polly (Dylan Thomas), která mj. doběhla druhá za Trip to Rhodosem (Rail Link) v listed dostihu na 3200 metrů v Hamburgu. Patriot (Cloth of Stars -  Pikardie, Sholokhov) je polobratrem loňské zimní královny Queen of Beaufay (Zarak), další potomek populárního Cloth of Stars (Sea The Stars) Sendmeastar je dcerou vítězky Oaks Sedmikrasky (Excellent Art). Jediným dvouletkem, který nepochází z vlastního chovu, je hnědka Bohemia (Oasis Dream), zakoupená na srpnové dražbě ročků v Deauville za 47.000 €. Klisna je dcerou listed vítězky Brasileira (Dubai Destination) a v chovu již dala vítězku dvou listed dostihů a grupově umístěnou Bolleville (Camelot).  
 
Ač na žádného z dvouletků nechce trenér spěchat, platit to bude zejména u trojice, u níž rodokmen naznačuje spíše překážkovou kariéru. K těm náleží bělka Edouarda Filipa (Montmartre - Iceni Girl, Iceman), hnědka Komtesa (No Risk At All - Kamelie, Martaline) a již vykastrovaný Storm of Beaufay (Kap Rock - Nana D'Anjou, Nashamaa). 

Tréninkové středisko: Zhoř u Jihlavy
Počet koní: 32
Odešli po sezóně: Casper
Přihlášky do klasických dostihů: Queen of Beaufay (JCK, Derby), Irbis (VJC), Zaracampa (VJC, Derby), Kamaxi (Derby, Oaks, St. Leger), Cats' Agility (Oaks, St. Leger), Tcheque Navy (Oaks, St. Leger)  
Stájový personál: Petr Foret, Daniel Vyhnálek, Michal Hrouda, Jiří Plzák, Thomas Boyer. Eva Kopečná, Anna Poláková, David Durdiš, Pavel Zástěra
První jezdec stáje: na rovinách Petr Foret, na překážkách Daniel Vyhnálek, šanci dostane i Michal Hrouda


Také v klasickém ročníku najdeme řadu vlastních odchovanců Jiřího Trávníčka, respektive jeho Haras de Beaufay, k nimž náleží i klisna, která toho zatím ukázala nejvíce - zimní královna Queen of Beaufay (Zarak - Pikardie, Sholokhov). "Výborně přezimovala a sezónu začne klasickou českou cestou přes Memoriál Rudolfa Deyla do Jarní ceny klisen. Její starší polosestra Platina běhá solidně proutěnky, tak ji také zkusíme natáhnout a přihlásili jsme jí i do Derby," plánuje trenér. "Je to ale otevřené, myslím, že hřebci budou letos silní, tak možná spíše poběží Oaks. A také by se mohla prezentovat ve Francii."

Queenodbeaufay
Zimní královna Queen of Beaufay

Jarní klasika bude cílem dalšího z odchovanců Haras de Beufay Irbise (Zelzal - Iceni Girl, Iceman), jediného hřebce mezi tříletými. "Loni se jevil dobře, pak z něj ale při EJC spadl žokej a v posledním startu nás zklamal. Před ním však kvůli zranění 14 dní stál," vysvětluje trenér. "Ukazuje se jako kůň do 1600 metrů, takže i jeho čeká klasická cesta Memoriál Prof. Michala a Velká jarní cena. Pokud by patřil ke špičce, zůstane tady na mílových tratích, jinak bychom s ním zkusili Francii, v úvahu připadá i Polsko."

Stejného otce jako zimní královna má i importovaná Zaracampa (Zarak). Ač klisna, hlášena je do Velké jarní ceny i Českého derby a naopak zatím chybí na přihláškách do klasik vyhrazených slabšímu pohlaví. Loni běhala jen ve Francii, kde ze tří startů získala dvě umístění a získala slušný rating 34 kg.     

Irbis
Jedna z nadějí do klasických dostihů Irbis

Tito tři jsou z lotu Dalibora Töröka jediní tříletí, kteří už získali nějaké dostihové zkušenosti. "Máme tu spoustu koní, kteří ještě neběhali. Předpokládám u nich lehčí starty na jaře a spíš se budou realizovat ve druhé polovině sezóny," říká trenér, který s nimi počítá jak pro domácí, tak i zahraniční starty.

S výjimkou do Oaks i St. Leger hlášené Cats' Agility, která je dcerou úspěšného Reliable Mana (Dalakhani), jsou všichni ostatní dosud nestartovavší tříletí z vlastního chovu majitele stáje. Mimořádným rodokmenovým potenciálem disponuje hnědka Kamaxi (Maxios), která je prvním v Trávníčkově chovu narozeným potomkem polosestry vítěze Německého derby Kamsina (Samum) Gr.3 vítězky Kapitale (Dubawi). Ač dosud nestartovavší, stáj ji přihlásila nejen do Oaks, ale také do Českého derby i St. Leger. Na přihláškách do posledních dvou klasických dostihů sezóny je i hnědka Tcheque Navy (Shalaa), dcera Naviky (New Approach), jejíž první dva startovavší potomci Nemo (Planteur) a Nigel (Makfi) však měli ke klasickým ambicím poměrně daleko. Sestavu doplňují Johanka (Coastal Path - Partoutatou, Ungaro), My Baby Doll (Ultra - A Doll In Milan, Milan), Nanamixa (Gemix - Nana d'Anjou, Nashamaa) a Selza (Zelzal - Sibyla, Invincible Spirit)

Nepřehlédněte: Laldann s Janem Faltejskem vyhrál proutěnky, v hlavním dostihu české koně zaskočil Big City

Patnáct starších koní reprezentuje silnou armádu, drtivá většina z nich však bude směřována do překážkových dostihů. "Pardubice, Polsko, ti lepší do Francie," plánuje trenér. Přechod na překážky se týká i jedné z největších hvězd stáje pětiletého Rate (Reliable Man), předloňského vítěze Velké jarní ceny, dosud patřícího k české elitě na tratích od 1600 až do 2400 metrů. Vedle něj stáj disponuje silnou kolekcí st
arších koní, kteří už se na překážkách zabydleli jako Svenson (Blame), Dragon (Planteur) či Godfrey (Great Pretender), který loňskou sezónu zakončil čtvrtým místem v Ceně Vltavy. Proutěnky si loni vyzkoušel i Tcheque King (Montmartre - Kamelie, Martaline), a to jen tři měsíce po druhém místě v Českém derby, letos ale začne později. "Stejně jako King of Beaufay měl po sezóně zdravotní problémy a na dráhu se vrátí až v létě. Pravděpodobně v zahraničí," dodává trenér.

Jedním z mála starších koní, který zůstane v rovinovém provozu, je předloňský vítěz Gerschova memoriálu Vert Liberte (Muhaarar). "Loni měl solidní jaro, pak bylo těžké ho nakrmit a dostat do formy. Je sice také zaskákaný, ale zatím zůstane na rovinách na tratích 1600 - 2000 metrů."  

Jezdeckou jedničkou Törökova týmu bude Petr Foret, který se vrátil do Zhoře a může se objevit nejen v sedlech rovinových, ale i překážkových koní. Trenér má to štěstí, že ve Zhoři působí i další zkušení jezdci Daniel Vyhnálek a Michal Hrouda a podle jeho slov se žádný nemusí bát nedostatku příležitosti v dostizích. "Budeme hodně cestovat, hodně jezdit do zahraničí a příležitostí bude dost," uzavírá Dalibor Török předsezónní rozhovor.

Miloslav Vlček
foto Pavla Pechmanová


 Předešlé části seriálu S trenéry před sezónou
 Michal Kalčík   Pavel Poles   Ingrid Janáčková Koplíková
 Jiří Chaloupka  Ing. Ivana Pejšková     Tomáš Váňa
 Karel Germič  Zdeněk Seménka  Martin Liška
 Lenka Kvapilová         Allan Petrlík  Pavlína Baštová
 Hana Kabelková             Arslangirej Šavujev          Lenka Horáková
 Jozef Piruch  Radim Bodlák  

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net