velka cervnova 2023 ppVítězství v 71. Velké červnové ceně (I.k., 3, 2200 m) si, stejně jako před rokem, z Chuchle Areny Praha odvezl tým trenéra Radka Holčáka. V poli 11 koní se hezkým závěrem prosadil progresivní CHARPENTIER (Cracksman) stáje Joly, který potvrdil své Derby ambice, půl délky před taktéž se zlepšujícím Stormy Awakening (Storm The Stars). Neporažený maďarský Arames (Zarak), který nádherným stylem ovládl maďarskou Velkou jarní cenu, stačil jen na páté místo.

AramesDostihově mimořádně nabitý víkend přinese vedle mítinku Turf-Gala, Epsom Derby, francouzského derby dne s Ponntosovou účastí či českými stájemi hojně obsazených mítinků v Meranu a Wroclawi také poslední a nejvážnější předzkoušku Českého derby 71. Velkou červnovou cenu. S domácími tříletky, kteří budou ladit formu či bojovat o handicap, který by jim umožnil dostat se na startovní listinu tuzemského vrcholu, změří své síly neporažený maďarský Arames (Zarak), kterého Tipsport vidí jako první šanci dostihu.

Po solidním debutu se hnědák stáje Westminster Race Horse Sir Westminster (Sir Percy) rýsoval jako černý kůň startovního pole nejdůležitější předzkoušky Českého derby Velké červnové ceny. V úterý byl ale z derby trialu škrtnut. Zda to znamená konec cesty k české modré stuze, jak se na ní připravuje You Just Rock (Hawkbill), ale i o pondělním startu Salt Mix (Gutaifan) jsme si povídali s jejich trenérem Václavem Lukou mladším.

ceske derby 2023Koncentrace na českém majitelském poli se zvyšuje. Zatímco postupně klesá počet majitelů a také se snižuje počet koní v malých a středně velkých stájích, síla těch největších roste. Ačkoliv ne všude na světě lze zaregistrovat pokles počtu majitelů, přesun koní a zisků z dostihů od malých a středních stájí směrem k těm nejvyšším můžeme pozorovat v mnoha zemích. S velkou pravděpodobností je dán změnou ekonomických poměrů a souvisí s postupným slábnutím střední a vyšší střední třídy ve vyspělých zemích a zvyšující se koncentrací kapitálu u největších hráčů.

Dvojnásobný vítěz Velké ceny Prahy (L) a jeden z nejlepších a nejspolehlivějších tuzemských mílařů Torque Power (Toronado) ukončil ze zdravotních důvodů dostihovou kariéru. "Už jsem se těšil, jak začne sezónu nějakou dvojkou a půjde výš, ale bohužel mu noha začala opět hřát, a tak jsme se po dohodě s trenérem Kobzarevem rozhodli, že už z dostihové dráhy odejde," uvedl pro naše stránky hřebcův majitel Josef Saller mladší.    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net