Tattersalls zahr hribesmatkouPrávě vydaný katalog úvodní evropské dražby letošního roku, newmarketské February Sale společnosti Tattersalls, obsahuje jednoho velmi zajímavého ročka. Pod číslem 96 bude nabídnut roční ryzák Mister Swift, jehož otcem je v chovu Hřebčína Střelice působící Eagle Top (Pivotal).

Castle du BerlaisZatímco dosud na připuštění do Francie směřovali vesměs ty nejtřídovější klisny z chovů významných majitelů, kteří doufali, že se ze spojení se zahraniční hvězdou narodí úspěšný rovinový kůň, letošní připouštěcí sezóna ukáže i jinou cestu - dosud málo úspěšné matky putující za krevně velmi zajímavým plemeníkem s cílem vychovat konkurenceschopného koně do překážek.

Ač aktuální japonské dění je pro nás zajímavé především díky úspěšnému účinkování Filipa Minaříka na tamních drahách, dnešní mítink v Nakayamě, během něhož Filip opět vítězně zabodoval, přinesl zajímavé informace i chovatelům a těm, které zajímá vývoj chovu anglického plnokrevníka.

amico fritz 795V loňském roce posílil tým napajedelských plemeníků na dva roky pronajatý třináctiletý AMICO FRITZ (Fasliyev), který do Napajedel přišel v době, kdy jeho dcera Love Connection, která zvítězila v Ceně Masise i Ceně zimní královny, získala titul šampiónky dvouletých klisen.

Dortmund Iraklin ledenZ kvarteta koní v českém tréninku si dnes počínal na dostizích PMU v Dortmundu nejlépe svěřenec trenéra Neuberga a zástupce Stáje Karin - Neuberg Iraklin (Footstepsinthesand), který za asistence Jaromíra Šafáře obsadil ve Sprint - Handicap - Rennen (4+, hdcp kat. IV, 1200 m, 5.000 euro, záznam) druhou příčku.

Od samého startu v chovu patří k nejžádanějším plemeníkům a také k těm, za nimiž jezdili a jezdí se svými klisnami i zahraniční chovatelé. Nekdější svěřenec Aidana O'Briena MIKHAIL GLINKA (Galileo), který však během své pestré kariéry změnil trenéra celkem 7x, měl loni na dráze první klasický ročník a my se nyní podíváme, jak si vedl.

ZK8 6491Nabídku Katalogu plnokrevníků, služby společnosti Blacktypepedigree, s.r.o., rozšířila trojice plnokrevníků, nabízených stájí Meridian. Dva jsou vlastními odchovanci stáje, jednoho stáj dříve získala na dražbě v Baden-Badenu.

Silver Frost2019 2Maďarská Bábolna, kde mj. působí plemeník Darhorsu a český šampión-plemeník podle počtu vítězů a vítězství Bully Pulpit (Pulpit) či druhý z Českého derby Move Your Vision (Galileo), získal pro nadcházející připouštěcí sezónu silnou posilu. Z francouzského Haras de la Hetraie se do Maďarska přesunul třináctiletý bělouš SILVER FROST (Verglas).   

Meydan janacek2Jako vůbec první  jezdec z Čech se na závodišti v Meydanu dnes vpodvečer představil multišampión Václav Janáček a byla to premiéra výtečná. V sedle výborného šestiletého španělského sprintera Abrantese (Caradak) totiž bojoval o vítězství v Cleveland Clinic Abu Dhabi World Class Healthcare Cup (4+, handicap, 1200 m, 175.000 USD, záznam) a skončil těsně druhý!

Kůň roku 2015, vítěz Českého i Slovenského derby (Gd3) , ale též European Jockey's Cup Long (L) TOUCH OF GENIUS (Galileo), který za pár týdnů zahájí svou chovnou kariéru v polské SK Moszna, bude ve své úvodné sezóně připouštět za 1.000 €, tedy zhruba 25.600 korun.

Minarik Filip2V sobotu odstartoval své druhé japonské působení a po třech umístěních z úvodního dne slavil v neděli v Nakayamě vítězný double. Nejúspěšnějšímu českému žokeji historie Filipu Minaříkovi se tak povedl výborný vstup do angažmá, na které se po loňských zkušenostech velmi těšil. V době, kdy se chystal k prvnímu japonskému startu, jsme jej požádali o rozhovor, který jsme pak po mailu postupně tvořili. Tady je.

Z dvojice koní bošovické centrály, dnes startujících ve večerních dostizích v Lyon La Soie, získal dotovaný doběh tříletý Calypso Sunset (Sommerabend) ze stáje Westminster Race Horses, kterého David Liška dovedl k druhému místu v prodejní Prix Kandis (3, 1800 mAW, 14.000 €, záznam). Stejně stará Touch Finale (Planteur), v jejímž sedle byl též David Liška, doběhla v Prix Comete (maiden, 3 kl., 1800 m AW, 16.000 €, záznam) sedmá.

Cagnes sur MerZ včerejší Pisy se trenér Josef Váňa ml. a žokej Bartoš přesunuli do Francie, na závodiště Cagnes-Sur-Mer. Tam včera probíhal důležitý dostihový den se čtyřmi velkými dostihy a dnes tu rovněž byla výborná konkurence koní od špičkových francouzských trenérů. Zástupci Scuderia Aichner SRL se ale do cíle nepodívali.

Pisa IlSuperstiteDnešním dostihovým dnem v Pise nejenže Josef Váňa ml. zahájil kariéru trenéra, ale také začala jeho spolupráce s Josefem Bartošem, který se stal prvním jezdcem stáje Josefa Aichnera. Start se jim podařil na výbornou - svůj trenérský debut proměnil Váňa zásluhou IL SUPERSTITE (One Cool Cat), podporovaného Josefem Bartošem, ve vítězství a v nové roli a v týmu s Bartošem získali společně ještě druhé a čtvrté místo.

Zatímco na čele Klasifikace 2018, zahrnující koně v českém tréninku registrované ke startům u nás a koně v zahraničním tréninku, u nichž je hodnocení omezeno na výkony v České republice, stanul Nagano Gold (Sixties Icon), v Klasifikaci zahrnující i koně registrované pouze pro zahraniční starty a roztříděné dle distančních optim, jej podle očekávání překonal hrdina z Ascotu SUBWAY DANCER (Shamardal). Ten si vysloužil nejvyšší hodnocení (98 kg) za tříletou historii těchto Klasifikací, které jsou českou obdobou World's Best Racehorse Rankings.

Úřadující šampión polských plemeníků ECOSSE (Peintre Celebre), jehož služeb v minulosti využilo i několik českých chovatelů, mění působiště. Ze Stadniny Pegaz, kde svou chovnou kariéru v roce 2005 začal a kde s podporou chovného stáda Andrzeje Zieliňského vyrostl v nejúspěšnějšího plemeníka v Polsku, se stěhuje do SK Krasne.

nuee ardenteZ trojice svěřenců Václava Luky, kteří dnes startovali v Deauville, dosáhla na dotované umístění jen pětiletá Nuee Ardente (Soave) ze stáje Torsten Raber, která s Eddy Hardouinem v sedle doběhla o krk druhá za stájovým, ve Francii trénovaným, kolegou NAABEM (Siyouni) v Prix de Saint-Roch (Class D, 4+, 1500 mAW, 21.000 €, záznam).

mistersmart 2019Po včerejším skvělém startu nové sezóny, o který se postaral Nine Ou Four (Medicean) triumfem v prodejce v Deauville, dnes na stejné dráze bodoval další svěřenec trenéra Václava Luky Mister Smart (Smadoun) ze stáje Torsten Raber, který v Quinté+ handicapu Prix de la Beauvoisiniere (Class D, 4+, 2500 mAW, 52.000 €, záznam) doběhl s Davidem Liškou čtvrtý.

Napajedelský BLUE CORAL (Grand Lodge) nepatří k hřebcům, kteří pravidelně oslovují početnější chovatelskou obec, hledající partnery pro své klisny. V loňském roce se mu ale navzdory malému zájmu o jeho služby podařilo něco, čím se může chlubit jen málo českých plemeníků - jeho potomek zvítězil v rovinovém dostihu ve Francii.

naganogol vichyČtyřletý hnědák NAGANO GOLD (Sixties Icon), kterému se podařilo deklasovat konkurenci v listed Prix Hubert Baguenault de Puchese ve Vichy, stanul na čele Klasifikace 2018. Klasifikace, která nahradila dříve vydávaný Generální handicap, je hodnocením koní za jejich nejlepší výkony. Jsou v ní zahrnuti všichni koně v českém tréninku registrovaní ke startům v České republice a také koně registrovaní v zahraničí, kteří jsou hodnoceni pouze za starty na území České republiky.

fifinka 991Nabídku Katalogu plnokrevníků, služby společnosti Blacktypepedigree, s.r.o., rozšířila nyní již pětiletá hnědka FIFINKA (Arcano). Klisna, která dostihovou kariéru ukončila trojicí překážkových vítězství v řadě (první dvě na proutěných překážkách, poslední ve steeplechase) je po zranění nabízena do chovu.

Nine ou four19Skvělý start do nové sezóny se dnes v Deauville podařil již osmiletému NINE OU FOUR (Medicean) stáje Syndikát V3J, který pod žokejem Petrem Foretem o hlavu zvítězil v prodejní Prix D'Essai (Class G, 5+, 1300 m AW, 15.000 €, záznam) a vydělal 7.500 €. (miv)

Pouvoir absolu 2014V loňském roce se ukázal na dráze již jeho třetí ročník a právě ten by mohl hrát v dalším životě napajedelského plemeníka POUVOIR ABSOLU (Sadler's Wells) klíčovou roli. Má v něm totiž zimní královnu a horkou adeptku na titul nejlepší dvouleté klisny Dark Absolu.

arima kinen 18Prosinec přináší japonským turfmanům pět gr.1 střetnutí, ke slovu přijdou nejprve elitní pískaři, velkou pozornost na sebe poutají nejdůležitější dostihy dvouletých a jako obvykle velmi populární Arima Kinen, protože startovní listinu ovlivňují i hlasy fanoušků. Ale to samozřejmě není zdaleka vše a technické výsledky i záznamy všech grupových dostihů najdete jako obvykle zde a nesmíme zapomenout ani na tradičně silnou ekipu japonských koní na hongkongském mítinku.

subroseSubway Dancerův historický úspěch v Ascotu, jeho tamní třetí místo v druhém nejlépe dotovaném dostihu anglického kalendáře Champion Stakes (Gr.1), jsme na našich stránkách probrali z řady úhlů pohledu, jen jeden nám dosud chyběl - bližší pohled na jeho rodokmen. A protože ten je zajímavý nejen kvůli ascotskému úspěchu, uzavřeme jím letošní sestavu komentářů k rodokmenům úspěšných plnokrevníků.

Faltejsek poVPVčera v Neussu byli vyhlašováni také němečtí šampioni v oblasti překážkových dostihů. Nejlepším jezdcem na překážkách se v letošní sezóně stal Jan Faltejsek, který vyhrál tři ze čtyř startů v Německu a to stačilo na prvenstvími mezi zdejšími  jezdci. Postupně triumfoval s Northerly Windem, Peintre Elusifem a Aztekem.

MurzabajevVčerejšími sedmi dostihy v Neussu byla zakončena také letošní sezóna v německém turfu. Z jezdců spojených s českými a slovenskými dostihy se dokázal letos dostat na rovinách nejvýše Bauyrzhan Murzabayev. Ze 12. místa ve své loňské první sezóně v této zemi se letos dokázal dostat až na 6. příčku za 46 dosažených prvenství.

Janacek VaclavDnešním dostihovým mítinkem na závodišti Dos Hermanas v Seville se uzavřela letošní španělská sezóna. Podle zveřejněného a dopočítaného španělského šampionátu se měl stát po dnešním dnu šampionem Václav Janáček, ale nakonec na závodišti sklízel ovace Ricardo Sousa. V šampionátu zveřejněném na španělském webu je bohužel zřejmě někde chyba (viz tabulka níže). 

krejci seathestarsRok 2018 se pomalu chýlí ke svému konci a v rámci rozhovorů ohlížejících se za uplynulou sezónou přinášíme další - s generálním sekretářem Jockey Clubu České republiky Ing. Martinou Krejčí, Ph. D. Ohlédnutí však tvoří jen jeho malou část následujícího rozhovoru, jeho větší část vás seznámí s plány a změnami, které Jockey Club pro příští rok chystá a které mohou ovlivnit i vaše účinkování v dostihovém sportu.

Ferhanov BeysimJezdeckým objevem letošní sezóny bezesporu byl Beysim Ferhanov. Mladý jezdec nejenže letos vyhrál čtyři významné dostihy včetně dvou Oaks, ale také skončil v šampionátu rovinových jezdců na druhém místě, přičemž zaznamenal téměř 35 % úspěšnost na vítězství. To je určitě dobrým důvodem pro malý rozhovor.

capannelle2Závodiště v Římě Capanelle, které je dějištěm mnoha významných italských zkoušek, od ledna nebude pořádat žádné dostihy. Prohlášení v tomto znění vydala před svátky společnost Hippogroup, která v Římě dostihy dosud pořádala.

Konec roku je vždy dobrou příležitostí k rekapitulaci toho co se nám podařilo a co ne. My máme za sebou pět let řízení našeho malého dostihového světa novým vedením JC ČR a tak je na čase podívat se na revoluční hesla v tehdejším programovém prohlášení očima dosažených výsledků.

Navzdory vysokému zájmu o jeho služby zůstane i v nadcházející připouštěcí sezóny poplatek za služby ryzáka EAGLE TOP (Pivotal) na stejné úrovni jako letos. V Hřebčíně Střelice bude opět připouštět za 26.000 Kč za březí klisnu, splatných k 1. říjnu 2019.

Dortmund IraklinDostihový den PMU konaný na druhý svátek vánoční v Dortmundu přilákal dva zástupce českých stájí, ani jeden z nich ale neuspěl.

Vana josef mlZatímco před pár dny ještě bojoval s Josefem Bartošem o zisk titulu šampióna překážkových žokejů v Itálii, nyní se Josef Váňa mladší už plně soustředí na zbrusu novou roli ve své kariéře. Čtyřnásobný šampión českých překážkových jezdců, který loni získal titul šampióna i v Itálii, obdržel před pár dny od Jockey Clubu trenérskou licenci a aktuálně již má v tréninku 37 koní, vesměs (s výjimkou nových posil) dosud připravovaných jeho otcem Josefem Váňou starším. Všichni patří stáji Scuderia Aichner italského majitele.

ageofjape3V rubrice Plemeníci, první pohled se věnujeme začínajícím plemeníkům, kterým vyběhli první potomci či mají na dráze jen velmi omezený počet potomků, který neumožňuje objektivnější hodnocení. Rubrika vesměs nabízí jen sumář informací o hřebci a prvních startech jeho potomků a nejinak tomu bude i u hřebce, jemuž se budeme věnovat dnes - Age of Japa.

Bartos Josef mlŽokej Josef Bartoš měl včera velký důvod slavit – vyhrál dvakrát v Pise a získal tak už počtvrté titul nejlepšího italského jezdce na překážkách. Dnes odpoledne jsme ho zastihli doma k rozhovoru, který se z větší části týkal právě ukončené italské překážkové sezóny, ale také sezóny tuzemské a plánů pro poslední dny letošního roku.

IsermanStejný den, kdy stáj Leram opustil po startu v prodejním dostihu pětiletý Babel's Book (Iffraaj) (viz starší zpráva), získala stáj v jiné prodejce, konané o hodinu později, zdatnou náhradu. Po druhém místě v Prix du Poteau du Gateau (3, 1600 mAW, 20.000 €) koupila za 26.666 € tříletého hnědáka Isermana (Scalo).

Dortmund2Jediným českým zástupcem na večerních dostizích PMU v Dortmundu byl šestiletý Andaros (Midships) stáje Šancová, který se za asistence Tommasa Scardina po třech letech vrátil do rovinového provozu. V Auf wiedersehen am 2. Weihnachtstag - Rennen (4+, kat. E, 1200 m, 4.000 €, záznam) na písku na něho čekalo šesté místo s velkou ztrátou na vítěze. (mze)

Lukasek KatarOaksDnešní dostihový den byl pro Tomáše Lukáška hodně úspěšný. Jeho sedmé vítězství v aktuální sezóně se totiž zrodilo v Qatar Oaks (3l. kl. katarského chovu, 1600 m, 75.000 USD), kde o třičtvrtě délky triumfoval v sedle svěřenkyně trenéra Al Ramzaniho Latamah (Pivotal), se kterou byl předtím třetí v Local Thoroughbred Guineas.

babelsbook2Po posledním běhání před týdnem v Deauville v prodejní Prix de Bonnerie (Class G, 1900 m AW, 15.000 €), v níž doběhl na pátém místě, našel pětiletý Babel's Book (Iffraaj) za nabídnutých 8.500 € nového majitele a do ČR se již nevrátí.

Bartos VanaPřestože před dnešním závěrečným dostihovým dnem italské překážkové sezóny vedl mezi jezdci o jedno prvenství Josef Váňa ml., zdejším šampionem se stal už počtvrté Josef Bartoš. Ten si totiž dokázal připsat v Pise double a porazil tak o jedno vítězství Josefa Váňu, který startoval pouze jednou. Už podruhé se ale dokázal stát šampionem mezi trenéry překážkových koní Josef Váňa st., jehož svěřenci letos na Apeninském poloostrově triumfovali 42x (loni si připsal o jedno vítězství více).

Pisa BartosDnešní dostihové odpoledne v Pise završilo letošní italskou překážkovou sezónu. Mítink obsadil čtyřmi svěřenci trenér Josef Váňa, a přestože byli všichni v dostizích za peníze, na vítězství tentokrát nikdo z nich nedosáhl. Nejlepším výsledkem bylo třetí místo Cheap Thrilla. Ze dvou prvenství se ale radoval Josef Bartoš.

NumeroTreize jmPo pěti úspěšných sezónách na dostihové dráze ukončila svou dostihovou kariéru sedmiletá bělka Numero Treize (Stormy River), klisna ze stáje Jiřího Michala, jím též trénovaná, jejíž celá kariéra se odehrála na francouzských drahách, na kterých získala 3 vítězství.

Ve věku 15 let předčasně na srdeční slabost uhynul plemeník Champs Elysees (Danehill), trojnásobný Gr.1 vítěz a pro nás především otec vítěze Českého derby 2016 Gontchara či premianta loňské Velké červnové ceny Saula

old shamall 987Nabídku Katalogu plnokrevníků, služby společnosti Blacktypepedigree, s.r.o., rozšířil potomek dvojnásobného Koně roku v ČR, vítěze Premio Vittorio di Capua (Gr.1) či Darley Oettingen-Rennen (Gr.2) ryzáka Shamalgana (Footstepsinthesand), který se během své kariéry dokázal též umístit v klasické Poule d'Essai des Poulains (Gr.1).

V aktuální nabídce Katalogu ročků, službě společnosti Blacktypepedigree, s.r.o. pro české chovatele, je nyní již jen 12 posledních ročků. Z napajedelského chovu poslední trojice na prodej, z chovu Miroslava Ševčíka poslední roček, stejně jako od chovatele Eduarda Kubíčka.

Military Respect DeauvilleDnešní dostihy v Deauville kromě startů koní v českém tréninku přinesly ještě další zajímavou informaci pro náš turf. V úvodním prodejním dostihu, Prix de Putanges (2l. hř., 1900 m, 20.000 €, záznam), totiž posílila stáj Lokotrans pana Karla Jalového o těsně druhého hřebce Military Respect (Wootton Bassett).

touchefinaleZe čtveřice koní bošovické tréninkové centrály, kteří dnes startovali v Deauville, dosáhla na dotovaný doběh jen dvouletá Touche Finale (Planteur) ze stáje Hany Veselé, která s žokejem Foretem v sedle doběhla pátá v prodejní Prix de la Pierre Aux Fees (2 kl., 1900 mAW, 20.000 €, záznam) a vydělala 1.000 €.

V pátek 14. prosince 2018 ve 12:00 hodin byl zahájen předprodej vstupenek na XXIV. Galavečer českého turfu spojený s oceněním nejúspěšnějších osobností a nejlepších koní uplynulé dostihové sezóny. Dějištěm Galavečera se v sobotu 23. února 2019 po roční přestávce stane opět Národní dům na Vinohradech (náměstí Míru 9, 120 53 Praha 2).

babel2Pětiletý valach stáje Leram Babel's Book (Iffraaj) s Petrem Foretem v sedle dnes v Deauville v prodejní Prix de Bonnerie (Class G, 4+, 1900 mAW, 15.000 €, záznam) finišoval na pátém místě a vydělal 750 €.

Cvik TiborNení mnoho majitelů, kteří by měli dostihovou stáj zaregistrovanou v Česku i na Slovensku. Pan Tibor Cvik k nim ale patří a koně stáje Lokotrans Slovakia, resp. Lokotrans Slovakia CZ, se dokázali v obou zemích prosadit i ve velkých dostizích. Pro obě stáje je typický oranžový dres s černobílou šachovnicí na rukávech. S panem Tiborem Cvikem, který spolupracuje s trenéry Koplíkem, Lukou, Kantkem a na Slovensku s Janem Cagáněm, jsme si povídali nejen o uplynulé sezóně, ale také o výhledu a plánech na příští rok.

Pisa IlSuperstiteLetošní italská překážková sezóna se chýlí ke konci a dnes odpoledne se konal v Pise předposlední mítink. V něm dokázal vytěžit z jednoho startu vítězství ž. Josef Váňa ml. s Il Superstitem a dostal se tak do vedení v šampionátu. Josef Bartoš totiž dnes měl smůlu a byl v cíli nejlépe druhý.

nineoufour chantilly 18 3Druhé místo v prodejní Prix de la Route de Berceau (Class G, 4+, 1300 m AW, 15.000 €, záznam) dnes v Deauville na all-weatheru vybojoval sedmiletý hnědák stáje Syndikát V3J Nine Ou Four (Medicean). Petrem Foretem vedený svěřenec Václava Luky, ztrácející v cíli na vítězného Mark of Excellence (Sepoy) 4 délky, vydělal 3.000 €.    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking