foal quillajaJedna z nových posil českého mateřského stáda, na prosincové dražbě v Deauville zakoupená patnáctiletá Quillaja (Tiger Hill), přivedla v Napajedlích na svět svého prvního potomka s českým suffixem. Otcem hřebečka ryzáka je vítěz Prix Ganay (Gr.1) Dariyan (Shamardal), působící na Haras de Bonneval.

Holcak radek3Ve velkokarlovickém tréninkovém středisku došlo k velké změně. Dlouho připravované a minulý týden i oficiálně oznámené převzetí stáje Františka Holčáka jeho synem Radkem posunulo Holčáka juniora mezi čtveřici trenérů s nejvyšším počtem koní, kterým má nyní v přípravě téměř šedesát. Ale ani František ještě nesložil plně ruce do klína. V péči si nechal tři koně - oblíbence Mr Righta, posledního derby vítěze Troop Commandera a překážkáře Mustamira, a do své bývalé stáje stále dochází. "Jsem rád, že mohu stále čerpat z jeho obrovských zkušeností," říká Radek.  

MuguruzaS dvoutýdenním zpožděním začne v neděli na mostecké dráze letošní dostihová sezóna. Prvním jedničkovým kláním nebude ani letos tradiční Gomba handicap, ale, stejně jako v loňské sezóně, Memoriál Rudolfa Deyla společnosti Tipsport (I.k., 3 kl., 1400 m, 135.000 Kč). Hlavní test na Jarní cenu klisen přilákal velmi silnou sestavu tříletých klisen, které vévodí dvojice zimních královen - v Česku úspěšné Muguruzy (Footstepsinthesand) stáje Leram v péči Václava Luky, kterou stejně jako při jejím největším úspěchu povede Jiří Chaloupka, a stáj i chov Jiřího Charváta reprezentující slovenská královna Devoir Rien (Olympic Glory) s Janem Vernerem v sedle.

Capivari autDvojice koní Scuderie Aichner v péči Josefa Váni mladšího dnes startovala v Auteuil. Devítiletý Capivari (Yeats) ani při svém druhém startu ve francouzské překážkové mekce neuspěl a v nejlépe dotovaném dostihu dne listed proutěnkách Prix Rose Or No (5+, 3900 m, 100.000 €, záznam) skončil bez výraznějšího momentu na třináctém místě.

foal hessoesse3V noci z neděle na pondělí přivedla na svět svého prvního potomka vítězka Oaks trialu a těsně druhá z klasického dostihu za Polyantou (Soldier of Fortune) Hessoesse (Cima de Triomphe). Otcem klisničky je v italských listed umístěný pravý bratr Gr.1 vítězky Sharety hnědák Shaywan (Sinndar).

Gatsby2Čtyři překážkové dostihy byly dnes na programu mítinku v Miláně. Tři z nich vyhráli čeští koně, ve čtvrtém se sice radoval polský Ocean Life (Estejo), v sedle však měl českého žokeje Pavla Složila. Zkrátka tentokrát nepřišel ani český chov. V hlavním dostihu dne, steeplechase pro čtyřleté Premio Spegasso (3600 m, 17.600 €) se ve své třetím životním startu prosadil odchovanec Hřebčína Napajedla GATSBY (Egerton - Greek Wedding, Arch), svěřenec trenéra Pavla Tůmy, reprezentující modrožluté barvy stáje Jiřího Charváta.

idealKing2Skvělý výkon korunovaný vítězstvím dnes v Chantilly předvedl čtyřletý valach stáje Leram Ideal King (Sidestep). Pod Eddy Hardouinem přišel v Prix du Pave de Thiers (hdcp Classe 3, 4+, 1900 mAW, 21.000 €, záznam) zvenčí s nádherným finišem, kterým získal jisté dvoudélkové vítězství. Svěřence trenéra Luky vydělal 10.500 €.

Smutná zpráva dnes přišla z Francie od společnosti Arqana. Včera, po nerovném souboji s nemocí Covid-19, zemřel ve věku 68 let Christian Richner. Majitel, svého času i chovatel a držitel plemeníků, dostihové veřejnosti známý hlavně jako velmi úspěšný bloodstock agent, ale především skvělý kamarád, brilantní glosátor dění v našem turfu a nadevše milovník dostihů až do morku kostí.

Jockey Club dnes zveřejnil podmínky, za jakých se od neděle 18. dubna budou moci konat dostihy bez diváků. Vzhledem k tomu, že podle současné interpretace jsou výkonnostní zkoušky nikoliv sportem, ale výkonem povolání, budou se jich moci účastnit i majitelé koně či jejich zástupce. Od všech ale bude vyžadován negativní test, potvrzení o očkování či o prodělané nemoci Covid-19.

Na začátku týdne přinášíme dvě novinky z napajedelského hřebčína. Nováček v tamním týmu plemeníků šestnáctiletý Cat Junior (Storm Cat), který do Napajedel přišel teprve před měsícem, už má první březí partnerku. Stala se jí desetiletá hnědka irského chovu Hattrick (Naaqoos), působící v chovu pana Madarásze.

Na konci roku 2017 odešla po úspěšné dostihové kariéře do chovu. Nyní se desetiletá hnědka irského původu MARY YEATS (Yeats) vrací na dráhu. Důvodem návratu klisny, která před sedmi lety vyhrála v Mostě Oaks a poté startovala ještě v Oaks v Polsku, Rakousku a na Slovensku, jsou neuspokojivé výsledky v chovu, dané především problémy s jejím připouštěním. "Za čtyři roky dala jediné hříbě," vysvětluje Ladislav Vocásek mladší z němčické centrály, proč se klisna vrátila do dostihové stáje.

most pgTuto neděli se na mosteckém závodišti konečně rozběhne letošní dostihová sezóna. Její start, opožděný oproti původním plánům o 13 dní, nabídne atraktivní program, který přilákal celkem 111 přihlášek. Vrcholem dne bude hlavní trial na Jarní cenu klisen 45. Memoriál Rudolfa Deyla, nicméně ještě lépe obsazený je trojkový dostih pro tříleté na 2200 metrů.

Nejsou to ani tři týdny co jsme vás informovali o odchodu šampióna českých žokejů 2019 Adama Floriana do Německa. Talentovaný žokej se usadil u trenéra Marco Kleina v Mannheimu a na velikonoční pondělí si u našich západních sousedů odbyl svou tamní jezdeckou premiéru.

cena trojrocnych koni 2021 2V Bratislavě - Petržalce dnes odstartovala slovenská sezóna, která slibuje být podstatně klidnější než ta loňská a možná tentokrát dokonce i stabilnější než naše. Při absenci domácího provozu, který se rozeběhne až příští víkend, vyrazila do Bratislavy řada českých stájí a od Dunaje odváží hned několik výborných výsledků. Hlavní dostih a největší trial na jarní klasiky skončil českým raz-dva doběhem, stáj Lokotrans s novou posilou Janem Kratochvílem vyhrála dva překážkové dostihy a double se podařil i žokejům Janu Vernerovi a Jiřímu Palíkovi.

zari ignacZ českého pohledu hodně atraktivní dostih dnes viděl hlavní stánek francouzského turfu závodiště v Longchamp. V Classe 2 Prix du Pont Au Change (4+, 1700 m, 28.000 €, záznam), v němž se spolu poprvé střetli pětiletý Ignacius Reilly (Worthadd) Syndikátu V3J a o rok mladší Zariyannka (First Defence) Lokotransu Slovakia.

grand national 2021Rok poté, co se Grand National kvůli koronaviru nekonala, ovládl nejpopulárnější steeplechase na světě osmiletý MINELLA TIMES (Oscar), nastupující v kurzu 11:1 jako čtvrtá šance dostihu. Historie si ale tento ročník bude pamatovat především kvůli jeho jezdkyni Rachel Blackmore, která se stala první ženou, jíž se podařilo ve Velké národní zvítězit.

Persian princeItalské Miláno a německý Mülheim dnes viděly starty koní v českém tréninku. Podstatně zajímavější dění nabídlo italské závodiště, kde se v dostihu pro nezvítězivší Premio Scuderia Andy Capp (3, 1800 m, 12.000 €, záznam) představili dva svěřenci Josefa Váni staršího včetně do Derby hlášeného Persian Prince (Sir Percy).

Lagoone chopeLetos má na dráze již čtvrtý ročník, přesto právě ten bude zřejmě pro jeho další osud rozhodující. Začal však výborně. Dvojnásobný Kůň roku ČR ryzák Shamalgan (Footstepsinthesand), který se před třemi lety vrátil do francouzského chovu, včera slavil první vítězství potomka z jeho úvodního "ponávratového" ročníku.

Foret petr2V českém turfu, kde vztahy majitel - trenér či jezdec - stáj nepatří k nejstabilnějším, to byla jedna z nejdelších spoluprací. Osm a půl roku byl žokej Petr Foret spojen s dostihovou stájí Pegas Jiřího Trávníčka a v roli jezdecké jedničky bíločervených barev dosáhl většiny svých jedničkových úspěchů. V létě 2019 ze Zhoře odešel a stal se jezdcem na volné noze, nyní se na Vysočinu vrací. Už ale v jiné pozici.

Urbanek lubos2Trenér loňské vítězky Jarní ceny klisen Eternity Luboš Urbánek, připravující v Újezdu u Boskovic koně stáje Lokotrans, vstoupí do nové sezóny s 30 svěřenci. Polovinu připravuje pro rovinové dostihy, polovina směřuje do překážek a první by se měli ukázat na dráze už tuto neděli v Bratislavě. O plánech, jaké s jednotlivými koňmi má, jsme si povídali ještě předtím, než Jockey Club ve středu vydal propozice, a tak je s některými koňmi neměl ještě pevně stanovené, čekal na propozice a hledal alternativy, kdyby se provoz nerozběhl. Ale i po vydání propozic platí, že více než dříve by jeho koně měli směřovat za hranice, především do Itálie.

Subway goldikovaPrvní start v letošní sezóně dnes ve Fontaineblea v Prix Goldikova (Classe 2, 4+, 2000 m, 28.000 €, záznam) absolvoval nejbohatší rovinový kůň české historie a Kůň roku 2018 Subway Dancer (Shamardal). Valach pověstný svou podzimní formou začal sezónu velmi solidním třetím místem.

International Federation of Horseracing Authorities (IFHA) ve čtvrtek zveřejnila nejnovější The Longines World's Best Racehorse Ranking, hodnocení nejlepších koní světa podle jimi předvedených letošních výkonů. V jeho čele stojí anglicko-americká dvojice vítězů multimiliónových dostihů konaných v arabském světě.

Jockey Club ČR s potěšením oznamuje, že po konzultacích s Ministerstvem průmyslu a obchodu je možné zahájit dne 18.4.2021 letošní dostihovou sezonu. Konání prvního dostihového dne v Mostě je tedy potvrzeno.

Subway dancer 21Nejbohatší kůň české rovinové historie a Kůň roku 2018 SUBWAY DANCER (Shamardal) vstoupí v pátek do nové sezóny. Pro devítiletého valacha to nebude jediná premiéra - poprvé bude startovat v barvách stáje Lokotrans a poprvé se v jeho sedle objeví Eddy Hardouin.

LinovskyVelkým překvapením skončil dnešní druhý nejlépe dotovaný překážkový dostih v Miláně proutěnky Premio Celeste Citterio (3600 m, 17.000 €, záznam). V poli sedmi koní se nečekaně prosadil největší outsider (26:1) v poli LINOVSKY (Estejo) ze stáje Kamila Vocetky.

Jak dnes uvedl Jockey Club ČR na svých internetových stránkách, byla na včerejším jednání Rady JC přijata náhradní termínová listina dostihových dnů pro období duben až červen 2021. Obsahuje 13 dostihových dnů na sedmi závodištích - Mostě, Praze, Lysé, Slušovicích, Pardubicích, Brně a Karlových Varech.

Spencer3Se dvěma koňmi dnes vyrazila trenérka Janáčková-Koplíková na závodiště Lyon-La Soie a oba ji potěšili dotovanými umístěními. Lépe dopadl čtyřletý Spencer (Finjaan), který v prodejní Prix de la Feyssine (hdcp Classe 4, 4+, 1800 mAW, 13.000 €, záznam) obsadil třetí místo. 

Dubawi3Včerejší působivé vítězství tříleté Philomene v Prix Penelope (Gr.3) v Saint-Cloud ukázalo nejen na dalšího nadějného tříletka po Dubawi (Dubai Millennium), ale plemeník šejka Mohammeda jím překonal významnýe mezník a zapsal se do historie. Stal se prvním v Británii působícím plemeníkem, který dal 200 potomků - vítězů blacktype dostihů.

hoppegarten oldPřed týdnem jsme pro vás v našem archivu našli článek pojednávající o napajedelské dražbě v roce 1942, na které byla tehdy prodána pozdější vítězka Československého derby a ještě později matka skvělého Detvana Diva. V době protektorátu ale čeští majitelé nenakupovali jen v Napajedlích. Jen pár dní po tamní dražbě vyrazili na nákupy do Berlína, přesněji do Hoppegartenu.

Wroblewski greg4Po deseti sezónách, v nichž každoročně nasbíral dvouciferný počet vítězství, získali svěřenci Grega Wroblewského předloni 9 a loni už jen 5 triumfů. Sám si ale na "čárky" moc nehraje, podstatné je pro něj připravovat koně do kvalitních dostihů a uspět v nich. "Nerad trénuji koně do čtyřek nebo do pětek, ty už raději nechám mladým ambiciózním trenérům," říká. "Chci se především koncentrovat na koně s budoucností," doplňuje trenér, v jehož hledáčku nadále zůstávají především dva české dostihy - Derby a Velká pardubická. Pro oba věří, že ve stáji koně má.  

Entropia3Třetí letošní start, opět poměrně solidní výkon, který opět zhatila ztráta na startu. To je dosavadní bilance do Derby i Oaks hlášené klisny Hany Veselé Entropia (The Gurkha), která dnes startovala v Saint-Cloud v dostihu pro nezvítězivší tříleté klisny Prix Sicarelle (3 kl., 2400 m, 27.000 €, záznam).

Tuto neděli začne v Bratislavě jako po Budapešti druhém středoevropském závodišti letošní sezóna. Ta by měla přinést podstatně více stability než loňská, kdy se na Slovensku uskutečnilo jen 40% původně plánovaných mítinků a byla vyplacena jen zhruba čtvrtina dotací oproti roku 2019.

drish ventureStáj Meridian, ze které vzešli poslední dva vítězového Slovenského derby, získala před novou sezónou dalšího atraktivního tříletka s nadějnou kariérou na ostrovech. Rozhodně však nepůjde ve šlépějích Arcturuse a Troop Commandera, protože hnědák DRISH VENTURE (Mehmas), zakoupený společností Kerr & Co na únorové online dražbě společnosti Goffs za nejvyšší cenu dražby 50.000 €, je valach a jeho doménou by měly být kratší distance.

cacophonous listedŠestiletý hnědák ze stáje Ivo Köhlera Cacophonous (Cacique), který se loni pátým místem v Gr.1 Prix du Cadran zasloužil o jedno z nejpříjemnějších překvapení neklidné sezóny, dnes v Chantilly absolvoval letošní debut. Jeho cílem byla Prix Right Royal (L, 4+, 3000m, 52.000 €, záznam), ve které před 4 lety otevřel svou nejúspěšnější sezónu Trip To Rhodos. 

first of allautNa třech závodištích tří zemí dnes startovalo 6 koní v českém tréninku. Moc se jim tentokrát nedařilo, tabulové umístění získala jen čtyřletá klisna stáje Excelent-K Mequinenza (Starspanglerbanner) trenéra Hlavatého, která s Janem Vernerem v sedle doběhla pátá v Preis der Frühlingsboten (F, 1600 m, 3.000 €) v Hoppegartenu.

Billabong Cat 21 2Necelý měsíc poté, co v Deauville finišoval čtvrtý v Classe 3 dostihu o 18.000 €, získal šestiletý valach stáje Leram Billabong Cat (Siyouni) ve Francii další dotované umístění. Pod Eddy Hardouinem dnes hezkým finišem zvenčí z konce pole doběhl šestý v nejlépe dotovaném dostihu mítinku v Chantilly, Quinté+ handicapu Prix de la Journee des Plantes (Classe 2, 4+, 1600 mAW, 50.000 €, záznam).

Březnové víkendy přinášejí japonským turfmanům jako vždy bohatý program, letos se čtrnácti grupovými dostihy, samozřejmě třinácti na trávě a jen jedním na písku. Před klasikami poutá pozornost sedm grupových trialů tříletých, z nichž čtyři mají již gr.2 status, ale ani starší koně nepřicházejí zkrátka a končí měsíc gr.1 sprintem.

Bodlak Radim2Do loňské sezóny sice vstupovala stáj Radima Bodláka oslabená o odchod své největší hvězdy Delight My Fire do chovu, v jejím průběhu se však ukázalo, že ve stáji moravského trenéra stojí její zdatná nástupkyně. Z pětileté Cosmic Magic vyrostla v průběhu sezóny hvězda první velikosti, která v pěti wroclawských startech nenašla přemožitele a ovládla i oba tamní překážkové vrcholy Velkou wroclawskou a Crystal Cup. Vedle wroclavského Koně roku má trenér Bodlák ve stáji ještě jednoho koně, s nímž by rád zamířil do Velké pardubické a dalších 17, kteří by mu měli pomoci k další úspěšné sezóně.

Sepius6Dva svěřenci trenéra Nieslanika z rodinné stáje MUDr. Evy Nieslanikové dnes startovali v Miláně. To více přálo zkušenějšímu Sepiusovi (Rio De la Plata), který po aktivním průběhu v handicapu Premio Mario Locatelli (4+, 2200 m, 15.400 €, záznam) obsadil s Milanem Zatloukalem v sedle páté místo.

Zatímco v loňském roce museli slovenští turfmani čekat ze všech středoevropských zemí nejdéle, než tamní sezóna začne, letos ji v datu uspořádání prvního mítinku předběhne zřejmě jen Maďarsko, kde se běhá již od 21. března.

santa klaraJosef Váňa mladší a Scuderia Aichner mají další dotované umístění z Francie. Ve Štrasburgu se o ně dnes zasloužila šestiletá Santa Klara (So You Think), která v handicapových proutěnkách na 3800 metrů o 22.000 eur skončila na druhém místě.

Z našeho bohatém archivu jsme pro vás vybrali zajímavou zprávu z napajedelské dražby z roku 1942. Vyšla tehdy v Dostihovém programu a přináší výsledek celé dražby i seznam prodaných ročků s cenami. Zaujme řada skutečností nepochybně i včetně cen. Jen pro srovnání - České derby se v roce 1942 běželo o 135 tisíc korun, Velká jarní cena o 60 tisíc. Ale co Vás možná překvaí - na podzim konaná Českomoravská cena byla dotována částkou 150 tisíc korun. 

Vana josef jrNa dvou frontách v poslední době často bojují svěřenci Josefa Váni mladšího, reprezentující barvy italské stáje Scuderia Aichner. Ve Francii ani v Itálii  se výsledkově neztratili, i když s výsledky nevládla po návratu výhradně spokojenost...

Po velmi úspěšné sezóně 2019, pro smolivecké středisko nejlepší v posledních letech, přišla loni sezóna, na níž by oba trenéři nejraději zapomněli. Koronavirus jí zcela jistě nepomohl, ale nebyl hlavní příčinou. "V dnešní konkurenci pokud nejsou zdraví koně, tak nelze uspět," vysvětluje Ivan, mladší z obou bratrů trenérů a ten, na jehož tréninkové listině letos figurují všichni smolívečtí koně. Do nové sezóny vstoupí s početně slabší sestavou bez nových posil jen s jednou navrátivší se klisnou, ale také nadějným tříletkem, na jehož starty se oba moc těší.

Bartos josef2„Máme za sebou další období, kdy se evropské dostihy konají v covidovém režimu. Bez diváků. Musím přiznat, že to vůbec není příjemné, jezdit v takových podmínkách a dodržovat všechna opatření. Pořád jsou potřeba potvrzení, provází nás spousta příkazů.

semenka zdenek3Před rokem jsme v úvodu předsezónního rozhovoru se Zdeňkem Seménkou uvedli, že má za sebou svou nejúspěšnější sezónu. Byla to pravda, ale možná ani sám trenér netušil, že ta, která jej čeká, bude ještě lepší. Nejen že po předchozích 9 triumfech získali jeho svěřenci loni dokonce 12 vítězství, podstatnější než jejich počet byl význam toho, kterým sezónu zakončil - triumf Skins Rocka v Gd1 Premiu Gran Corsa Siepi di Milano v Itálii. Pro letošek si dal za cíl nemít ve stáji žádného nezvítězivšího koně - dovést všechny své startující svěřence k vítězství. Úkol to není lehký, ve stáji mu podupává a na novou sezónu se těší 22 koní.

Ivo listedPrvní letošní překážkový listed dostih v Miláně putuje do Osvinova. S přehledem jej po taktické jízdě žokeje Faltejska získal pětiletý valach Ivo (Areion) ze stáje Drahomíry Stejskalová, připravovaný na západě Čech Pavlínou Baštovou.

stern autDva koně Josefa Váni mladšího ze Scuderie Aichner dnes startovali v Auteuil. V hlavním stánku francouzského překážkového sportu je nečekaly nijak lehké úkoly - oba se postavili na start tamních listed dostihů. Lépe se s náročným úkolem na velmi měkké půdě vypořádal Sternkrakz (Kamsin).

Jak v neděli informoval prostřednictvím svých internetových stránek Jockey Club ČR, projednává Rada JC v těchto dnech nejen změny v Dostihovém řádu a Doplňujících ustanovení, ale také propozice prvních dostihových dnů letošní sezony. Kromě toho je na programu Rady ještě úprava již schválené termínové listiny pro období duben až červen, samozřejmě s ohledem na aktuálně platná a předvídatelná opatření v následujících týdnech.

mystic guidePětadvacátý ročník Dubai World Cupu (Gr.1, 4+, 2000m, 12,000.000 $) získala stáj Godolphin. V jednom z nejslaběji obsazených ročníků donedávna nejbohatšího dostihu světa suverénně s náskokem 3 3/4 délky zvítězil v USA trénovaný favorit MYSTIC GUIDE (Ghostzapper) trenér Stidhama, v jehož sedle byl Luis Saez.

GiannahSezónní debut dnes v Miláně v dostihu pro nezvítězivší tříleté klisny Premio Scuderia In Rosa (1800 m, 12.100 €, záznam) absolvovala tříletá hnědka MUDr. Evy Nieslanikové Giannah (Olympic Glory), hlášená jak do Jarní ceny klisen, tak do Oaks.

tochovice3Jockey Club připravil a Legislativní komise doporučila ke schválení novinku v Dostihovém řádu a Doplňujících ustanoveních. Ta by podle představ JCČR mohla podpořit sponzorování dostihů z řad majitelů dostihových koní především na menších závodištích.

Syrenka4Včerejší vítězný double svěřenců Václava Luky v Lyonu je největším letošním úspěchem v Česku trénovaných rovinových koní, kterým se počet rovinových vítězství dosažených za hranicemi naší republiky zdvojnásobil. Pomohl i dosavadním statistikám zahraničních zisků, byť ty se už předtím vyvíjely tak, jak to český turf dosud nezaznamenal.

Global man3Na počtvrté to vyšlo. Tři starty už letos absolvoval tříletý Global Man (Reliable Man) stáje Westminter Race Horses, všechny v Lyonu mezi nezvítězivšími na trati 2150 metrů. Dnes se v Lyonu postavil na start maiden na stejné distanci počtvrté a vybojoval první vítězství.     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking