japan cup 2023Čtyřletý tmavý hnědák EQUINOX (Kitasan Black), letos nejlépe hodnocený kůň světa podle World's Best Racehorse Rankings, odchází do chovu. S mimořádně úspěšnou kariérou se rozloučil uplynulou neděli, kdy famózním stylem ovládl největší dostih japonské sezóny mezinárodní Japan Cup (Gr.1).

charvat jiri2Čtvrteční zasedání Rady Jockey Clubu ČR volilo nového prezidenta nejvyššího orgánu tuzemského turfu. Nejvíce hlasů od členů Rady získal JUDr. Ing. Jiří Charvát, který tak v čele českého turfu vystřídá svého protikandidáta, armádního generála v.z. Ing. Josefa Bečváře. Bečvář převzal funkci prezidenta v prosinci 2019 právě od Jiřího Charváta, který jako prezident JCČR působil dva dvouleté mandáty od roku 2014 a rok poté, co v roce 2018 získal po změně stanov čtyřletý mandát, na funkci rezignoval.

Mogul2Bělka Shabana (Jukebox Jury), slovenská šampiónka a tamní dvojnásobná klasická vítězka, které se jako jedné z mála v tuzemsku trénovaných klisen podařilo získat status blacktype koně, vyrazí za svým prvním partnerem do Irska. Stáj Lokotrans pana Karla Jalového ji jako premiérového partnera vybrala Galileova (Sadler's Wells) syna Mogula, který patří do týmu plemeníků mocného irského Coolmoru. 

RexOfThunder BrotherV úterý v Newmarketu začala December Foal Sale, dražba hříbat společnosti Tattersalls. Během úvodního dne bylo prodáno 135 hříbat plus jeden formou privátní koupě za průměrnou cenu 11.240 gns. Na dražbě nakupoval i Tomáš Janda, který vydražil jednoho hřebečka a jednu klisničku. Zatímco s klisnou se na našich drahách zřejmě nepotkáme, protože byla zakoupena pro zahraničního klienta, hřebec putuje do Česka. A nepochybně zde bude patřit k velmi sledovaným koním.

lot 105V dražebním zpravodajství máme jeden dluh, který bychom nyní rádi splatili, a to Vente de Yearlings de November, listopadovou dražbu ročků společnosti Arqana, která se konala předminulou sobotu. Z ní podle našich informací přišlo do českých stájí pět nových ročních posil.

Neprasova LenkaTři překážková klání nabídl nedělní mítink v italském Trevisu a dva z nich se staly kořistí v Česku připravovaných koní. Pod oběma vítězi je jako trenérka podepsána Alžběta Faltejsková, která oba nasedlala mladé jezdkyni Lence Neprašové, jež na apeninském poloostrově prožila nejúspěšnější den své dosavadní kariéry.

Tuzemský chov se může těšit na další velmi zajímavou posilu. V Hřebčíně Střelice by měl příští rok zahájit kariéru plemeníka nejlepší polský kůň posledních let NIGHT TORNADO (Night of Thunder). Tamní Kůň roku z let 2021 a 2022, který bude prvním zástupcem Dubawiho (Dubai Millennium) krve v českém chovu, ve Střelicích nahradí odcházejícího Amico Fritze (Fasliyev). Připouštěcí poplatek bude zveřejněn později.

Norsk mnichovNavzdory náročným podmínkám, které dnes panovaly na závodišti v Mnichově, se skupině českých koní startujících na tamním mítinku, dařilo. Ze zasněženého závodiště přivážejí jedno vítězství, jedno druhé a dvě dotovaná pátá místa.

Z působení ve francouzském Haras de Beaufay Ing. Jiřího Trávníčka se do Česka vrátila trojice chovných klisen, která na dráze ukázaly jedničkovou výkonnost a shodou okolností všechny tři najdeme v listině vítězek Memoriálu Rudolfa Deyla. Vítězku Oaks Sedmikrasku (Excellent Art), v Tattersalls Mile úspěšnou Iceni Girl (Iceman) a premiantku Memoriálu Jaroslava Maška Dorotku (So Long Slew) koupil od Jiřího Trávníčka Hřebčín Vlachovice, aby posílily jeho mateřské stádo.

933Ve čtvrtek proběhla v Deauville Vente d'Automne - Elevage obstacle, podzimní dražba věnovaná koním pro překážkové dostihy. Kromě nákupu Jardin Micheletova otce Kingfishera (Galileo), o němž jsme vás již informovali, byla na dražbě pro tuzemský turf zakoupena i tři odstávčata s překážkovým potenciálem. Dva získala Hana Juránková, pod nákupem třetího je podepsán Tomáš Janda.

suroit cagnesJockey Club ČR právě rozesílá anketní lístky pro volbu nejlepších koní sezóny 2023. V hlavní kategorii Kůň roku od sezóny 2019 nerozhoduje jen výsledek ankety, ale i body, které koně získaly za výsledky na dostihové dráze. Podle nich mají letos k titulu nejlépe našlápnuto překážkoví koně.

Kingfisher2Miroslav Kantek získal dnes na dražbě v Deauville nového hřebce, který nahradí jeho předešlou akvizici, před několika týdny na koliku uhynulého Cat Juniora (Storm Cat). Novou posilou českého chovu je dvanáctiletý Galileův (Sadler's Wells) syn KINGFISHER, otec vítěze Slovenského derby a české Velké jarní ceny Jardin Micheleta. Hřebec byl nabídnut na dražbě koní pro překážkové účely, kde se jej Kantkovi podařilo vydražit za 6.000 €.

Holcbecher 2023Oct22 000273Ve dvanáctém ročníku seriálu s názvem FITMIN CUP zvítězila stáj Rabbit Trhový Štěpánov. Historicky nejúspěšnější aktér této série se na trůn vrátil po roční odmlce a celkovým již šestým triumfem opět posunul hodnotu vlastního rekordu v počtu vyhraných ročníků. Rabbit Trhový Štěpánov se v posledních letech prosazuje výhradně se svými odchovanci, letos její trojice Maxmilián, Zoja Top a Dara opanovala dvě závěrečné kapitoly a k tomu během září a října přidala dvě druhá a jedno čtvrté místo.

Willemine dresdenStředeční rozloučení s dostihovou sezónou v Drážďanech se zúčastnila početná ekipa českých koní. Na těžké půdě se jim však příliš nedařilo - z 21 startujících dosáhlo na dotované umístění pět koní, tři z nich za poslední místa na tabuli.

MondialeoDruhý den mixed Podzimní dražby společnosti Arqana v Deauville byl věnován koním s potenciálem pro překážkové dostihy, nicméně i tento den přinesl několik nákupů ve prospěch tuzemských stájí. A nejen to. Mezi nabízenými koňmi se objevil i český rodák z chovu Hřebčína Střelice, dvouletý valach Fanfan La Tulipe (Manduro), který rozšířil nepříliš početnou skupinu v Česku narozených koní, jimž se podařilo najít na francouzské dražbě nového majitele.

zorkenV pondělí začala v Deauville Podzimní dražba, jejíž úvodní den byl věnován koním v tréninku. Tato část dražby se tradičně setkává s nemalým zájmem ze strany českých stájí, což potvrdila i pondělní seance, z níž k nám putuje řada hned několik velmi atraktivních dvouletků a tříletků. Vedle Tomáše Jandy či Zdeno Koplíka byla tradičně velmi aktivní Hana Juránková, všechny však svými nákupy předčila Ingrid Janáčková Koplíková, která koupila čtyři koně za celkem 170 tisíc eur.

Janda JiriSmutnou zprávu dnes vydal pardubický Dostihový spolek. Ve věku 70 let zemřel MVDr. Jiří Janda, bývalý trenér koní Hřebčína Napajedla, později úzce spjatý s pardubickým Dostihovým spolkem, jeho první ředitel a následně správce tamní dostihové dráhy.

ProudandregalPolský chov získal novou silnou posilu. Od společenství majitelů kolem irského Coolmoru polské SO Lack privátně zakoupila tříletého ryzáka PROUD AND REGAL (Galileo), který bude od nadcházející připouštěcí sezóny působit u našich severních sousedů.

Auguste rodin bcJe to trochu nečekaná, ale o to příjemnější zpráva. Jedna z nejvýraznějších postav světového turfu letošní sezóny tříletý Auguste Rodin (Deep Impact) navzdory očekávání neodchází do Coolmoru plnit roli plemeníka, ale zůstává v tréninku. "Jsem nadšen," komentoval rozhodnutí majitelů trenér Aidan O'Brien.

Zaracampa3Vedle Shabany (Jukebox Jury), o jejímž odchodu do chovu jsme vás již informovali, čekají mateřské povinnosti další z předních tuzemských klisen. Do chovu ve francouzském Haras de Beaufay odešla čtyřletá hnědka DS Pegas ZARACAMPA (Zarak), pátá z loňského Českého derby.

Prometheus2Úterní odpoledne přineslo dva starty českých koní v Chantilly, které oba rezultovaly v dotované umístění. Slibný výkon podal především dvouletý zástupce DS Pegas Prometheus (Ectot - Pikardie, Sholokhov) v maiden Prix du Salon d'Orleans (2, 1800 m AW, 20.000 €, záznam).

Devátý říjen 2023 bude možná jednou veden jako datum definitivního konce Hřebčína Napajedla. Ten den byla podle Věstníku ČT prodána poslední chovná klisna, kterou majitel hřebčína společnost Sygnum s.r.o. vlastnil - dvanáctiletá hnědka Dally Hit (Ad Valorem),  jež v tamním chovu působila od skončení své bohaté dostihové kariéry v říjnu 2017. Prodej udělal tečku za, doufejme že jen prozatimním, fungováním hřebčína, který v dobách největšího rozkvětu měl přes 100 chovných klisen a po celou dobu své existence hrál klíčovou roli v tuzemském chovu anglického plnokrevníka.

Sázkový obrat na tuzemské cvalové dostihy u společnosti Tipsport, která je partnerem českého turfu, dosáhl v letošním roce částky 92,520.142 Kč. To je o přibližně 10 miliónů korun více, než v roce 2022. Z této částky bylo 38,264.677 Kč vsazena na závodištích, kde Tipsport působí jako výhradní příjemce sázek, zbytek, tedy necelých 59%, bylo vsazeno on-line. Růst celkového obratu se nezastavil ani přesto, že se snížila sázková nabídka - v porovnání s loňskem bylo v Česku odběhnuto o 38 dostihů méně.

kijow 1685V Katalogu ročků přibylo nyní pět nových ročních koní k prodeji. Poté, co domácí nabídka po ukončení aktivit několika významných komerčních producentů v čele s Hřebčínem Napajedla významně klesla, objevuje se v Katalogu pět ročků polského chovu. Všichni pocházejí z chovu Hřebčína Konary pana Jarka Zalewského, dobře známého i českým turfmanům především díky spolupráci s tuzemskými subjekty včetně Syndikátu V3J, který k němu před letošní připouštěcí sezónou umístil trojnásobného Koně roku Nagano Golda.

Wallace bPoslední číslo Věstníku ČT přineslo smutnou zprávu. Ve věku 27 let odešel ryzák WALLACE (Royal Academy), listed vítěz z Ascotu s brilantním rodokmenem, který řadu let působil, bohužel bez větší odezvy ze strany tuzemských chovatelů, v českém chovu. 

sophist trafonlineVíkendové starty českých koní na zahraničních drahách byly ve znamení úspěchů překážkových koní. V sobotu se tuzemští překážkáři úspěšně rozloučili s letošní sezónou ve Wroclawi, v neděli přidali další vítězství v italském Trevisu. Několik umístění vezou čeští koně i z Francie.

shabana zkAč ještě před pár týdny v rozhovoru pro naše stránky její trenér Luboš Urbánek s klisnou počítal i do příští sezóny, dnes stáj Lokotrans publikovala na svém facebookovém profilu zprávu, že jedna z jejích opor bělka SHABANA (Jukebox Jury) odchází do chovu.

lysa kmotr2Svatomartinský mítink, kterým závodiště Lysá nahradila kvůli poškození dráhy zrušený zářijový mítink, uzavřel letošní cvalovou sezónu v České republice, ve které se uskutečnilo 356 dostihů, což je o 39 méně než v loňském roce a s výjimkou dvou "covidových" sezón nejnižší počet v tomto století. Závěrečný mítink nejlépe vyšel jezdkyni Petře Zedkové a trenéru Zdeňku Mimrovi, jímž se oběma podařil double.

Royal Right8Téměř čtyři měsíce poté, co finišoval osmý v listed dostihu ve Vichy, se na dráhu vrátil pětiletý valach Royal Right (Frankel). Svěřenec Ingrid Janáčkové Koplíkové, který v únoru získal dvě vítězství v Cagnes-sur-Mer, se v pátek postavil na start prodejní Prix d'Issy-les-Moulineaux (Classe 3, 4+, 2000 m, 19.000 €, záznam) v Saint-Cloud.

lyon youTrojice bošovických zástupců ze stáje Leram, která dnes startovala na dostizích v Lyonu - Parilly, nedosáhla na těžké dráze na dotované umístění. Pětiletý Live (Outstrip) doběhl sedmý v La Fleche (Classe 2, 3+, 1000 m, 22.000 €, záznam), druhý z Derby You Just Rock (Hawkbill) po vypuštěné koncovce uzavřel doběh Prix Sarepta (Classe 2, 3, 2400 m, 22.000 €, záznam) a Sushinefled (Seabhac) skončila osmá v Prix Gilles Denis (hdcp Classe 3, 3+, 1350 m, 20.000 €, záznam).

SiyouniPo Darley, Juddmonte a Coolmore zveřejnil připouštěcí poplatky svých plemeníků i čtvrtý z největších evropských hráčů - hřebčíny Aga Khana. V nich působí sice jen čtyři hřebci, dva z nich však patří, minimálně podle výše připouštěcího poplatku, do evropské Top 5.

Před 137 lety, 8. listopadu 1886, skončil tragicky jeden neobyčejný život. Ten den se ve věku 29 let zastřelil nejlepší žokej 19. století legendární Fred Archer. Navzdory bezprecedentním úspěchům v sedle, respektu veřejnosti i soupeřů a více než slušnému živobytí však nežil Archer před smrtí šťastný život.

Paddington coolmoreV úterý zveřejnil výši připouštěcích poplatků i lídr evropského trhu s plemennými hřebci irský Coolmore. Ten letos nabídne rovnou dvacítku plemeníků (mimo to ještě řadu hřebců v National Hunt chovu) včetně trojice nováčků. Mezi nimi je i hvězda letošní sezóny, čtyřnásobný Gr.1 vítěz Paddington (Siyouni).

GogokaJubilejní desáté letošní francouzské a celkově letos již dvacáté třetí vítězství získala v úterý na závodišti Fontainebleau trenérka Ingrid Janáčková Koplíková. V handicapu pro dvouleté Prix de la Lande de Vichy (1200 m, 27.000 €, záznam) se o ně zasloužil GOGOKA (Goken) ze stáje Jany Dufkové.

Dubawi (Dubai Millennium) přišel o výsadní postavení nejdražšího plemeníka na světě. Poté, co dnes publikovala připouštěcí poplatky svých hřebců anglická část Juddmonte Farm, se k šejkovu premiantovi připojí i již nyní jistý šampión ostrovních i evropských plemeníků letošní sezóny Frankel (Galileo).

smichoff stratovariusDostihový soud vyhověl odvolání majitele dostihové stáje DS Moravia Magna Martiny Sklenářové proti rozhodnutí Dostihové komise ze dne 28. října 2023 ve Slušovicích a změnil doběh dostihu Cena rodiny Černockých, v němž se původně na prvním místě umístil Smichoff a na druhém Stratovarius. 

prazsky favorit 23V sobotu se s letošní dostihovou sezónou rozloučila i Chuchle Arena Praha. Závěrečný mítink metropolitní sezóny patřil především nejmladšímu ročníku, jemuž byly vyhrazeny tři ze sedmi dostihů dne. Vrcholem byl sedmý ročník Pražského zimního favorita, uzavřen byl i seriál pro dvouleté koně českého chovu Fitmin Cup 2023. V obou hrála hlavní roli stáj Rabbit Trhový Štěpánov a její vlastní odchovanci.

adayar derbyJaponský chov posílí dva synové aktuálně nejúspěšnějšího evropského plemeníka Frankela (Galileo). A ne tak ledajací jeho synové. Do země vycházejícího slunce odcházejí vítěz Epsom Derby z roku 2021 Adayar a premiant Irish Derby z roku následujícího Westover. Prvního do své tamní pobočky vyslala společnost Darley šejka Mohammeda, druhý byl zakoupen pro japonskou Yushun Stallion Station.

lot 514 fascingrockSkoro jak přes kopírák proběhl, alespoň z pohledu českých nákupů, druhý a závěrečný den irské dražby ročků společnosti Goffs. Opět byl velmi aktivní Tomáš Janda, který nakoupil 12 ročků, z nichž 5 putuje do českých stájí, opět nakupovala Hana Poledníková, která stejně jako předchozí den stála za nejdražším českým nákupem a opět nakupoval i Ivo Köhler, který opět koupil jednoho ročka a opět po plemeníkovi Gregorian (Clodovil). Druhý den trochu zmírnil nepříznivé ekonomické výsledky úvodního dne, a tak celkově klesla průměrná cena "jen" o 10% na 8.445 € a medián o 9% na 5.000 €.  

Stačil by příjem z jeho připouštěcích poplatků za čtyři po něm březí klisny a celoroční suma cen na všechny cvalové dostihy v Česku by byla zajištěna. Hvězda britského Dalham Hall DUBAWI (Dubai Millennium) zůstává nejen nejdražším plemeníkem v nabídce šejkových plemeníků, ale i na světě. Otázkou je, na jak dlouho.

lot 447 sottsassPoté, co skončila dražba koní v tréninku, pokračuje dražební sezóna u irské společnosti Goffs dvoudenní dražbou ročků. Její úvodní den zaznamenala, podobně jako předešla dražba koní v tréninku, významný pokles ekonomických ukazatelů. Tržby meziročně klesly o čtvrtinu, průměrná cena se snížila o 16% na 7.906 euro a ztratil i medián, který se propadl o 17% na rovných pět tisíc eur. Na daržbě byl opět velmi aktivní Tomáš Janda, který vybral či se podílel na koupi řady ročků, nakupovali ale i jiní.

Český chov postihla ztráta. Ve věku 19 let, po třech sezónách v tuzemském chovu, odešel Storm Catům (Storm Bird) syn Cat Junior. Otec vítěze Ceny Scottish Rifle (L) Donuts Reyora podlehl kolice. "Snažili jsme udělat vše proto, abychom ho zachránili, ale bylo to strašně rychlé a bohužel beznadějné," uvedl pro naše stránky hřebcův majitel Miroslav Kantek, který v roce 2021 hřebce ve Francii zakoupil a letos působil v jeho chovu ve Vacenovicích.

PocoLocoKatalog ročků rozšířil svou nabídku o dva pohledné ryzáky. Oba jsou potomky aktuálně nejúspěšnějšího a nejžádanějšího tuzemského plemeníka Eagle Topa (Pivotal) a oba pocházejí z velmi dobrých ostrovních rodin. Jejich chovatelem je střelický hřebčín.

Prospect RockVčera v Irsku proběhla jednodenní Horses in Training Sale, dražba koní v tréninku, pořádaná společností Goffs. Na dražbě se prodalo 82 ze 121 nabídnutých koní a podíl prodaných se tak z loňských 84% snížil na 74%. Výrazně klesly i další ekonomické ukazatele - průměrná cena spadla o 18% na 13.714 € a medián dokonce o 32% na 7.500 €. Na dražbě nakupoval bloodstock agent Tomáš Janda, který ve prospěch českých stájí získal tři koně.

BundeskanzlerJedenáct dní před koncem tuzemské sezóny bojovali čeští koně na dvou zahraničních frontách. Zatímco v Chantilly vyšla dvojice českých zástupců naprázdno, nájezd tuzemských stájí na mítink v německém Halle přinesl jedno vítězství a několik umístění.

Arnie rocekLetošní nabídka tuzemských ročků na prodej zřejmě nebude početně nijak silná poté, co několik předních komerčních chovatelů v čele s Hřebčínem Napajedla ukončilo či omezilo svou činnost. Katalog ročků má aktuálně v nabídce dva - novým je odchovankyně Hřebčína Vlachovice klisna ARNIE z prvního tuzemského ročníku plemeníka Cat Junior (Storm Cat).

velka oktobrova cena23Nedělním mítinkem v Bratislavě Petržalce se uzavřela letošní dostihová sezóna na Slovensku. Událostí tamní derniéry byl rozlučkový start jedenáctiletého valacha Ideal Approache (Bushranger), který se s Petrem Foretem v sedle s dostihovou kariérou rozloučil nejlepším možným stylem. Čeští koně stejný den bodovali také v Trevisu a Hoppegartenu.

Ideal approach 1Nedělní bratislavský mítink bude nejen posledním dostihovým dnem letošní slovenské sezóny. V hlavním dostihu dne, Veľké októbrové ceně, se s dostihovou kariérou rozloučí jedenáctiletý hnědák stáje Lokotrans IDEAL APPROACH (Bushranger), valach, který devět sezón přinášel svými konzistentními výkony radost všem dostihovým příznivcům a v domovské stáji si svou osobností a charakterem získal nejen úctu a respekt, ale i lásku. Toto je malé ohlédnutí za jeho dostihovým příběhem.

Ponntos ChantillyÚřadujícího šampióna českých sprinterů Ponntose (Power) v pátek čekal další dostih. Svěřenec Miroslava Nieslanika, reprezentující barvy MUDr. Evy Nieslanikové, se postavil na start Gr.3 Prix de Seine-et-Oise (3+, 80.000 €, záznam) v Chantilly.

Joli look sdZájem tuzemských stájí o nákupy koní ve francouzských prodejních dostizích nepolevují. Nejnovějším přírůstkem, kterého ve čtvrtek v prodejce ve Fontainebleau získala stáj Lokotrans, je čtyřletý polokrevný valach JOLI LOOK (Nom de d'La), zakoupený za 18.223 €.

Česká asociace steeplechase, z.s., se v úterý 24.10.2023 písemně obrátila na předsedkyni představenstva Dostihového spolku a.s. MUDr. Štěpánku Fraňkovou a na jeho výkonného ředitele, Mgr. Jaroslava Müllera a vyjádřila znepokojení svých členů, především trenérů a majitelů překážkových koní nad v podstatě nezdůvodněným rozhodnutím Dostihového spolku a.s. neuspořádat Závěrečný dostihový den 12.11.2023.

Francouzský Haras de Beaumont, který se stal novým domovem nejlépe hodnoceného tříletka letošní sezóny Ace Impacta (Cracksman), včera oznámil připouštěcí poplatky svých hřebců na nadcházející sezónu. Ace Impact zahájí chovné působení s cenovkou 40 tisíc eur.

Son of CorballisNa newmarketské dražbě koní v tréninku Horses in Training Sale, z níž v minulosti do Česka přišly takové hvězdy jako Ajanta, Blueridge Dancer, Darsalam či třeba Royal Mougins, byl podle ostrovních zdrojů ve středu pro českou stáj zakoupen mimořádně atraktivní dvouletek. Prostřednictvím agentury Kerr & Co/Bert Kerr, která v minulosti stála za výběrem největších es úspěšného majitele Rajmunda Pavly a později byla podepsána například i pod nákupem Derby vítěze Hazardera (Harzand), byl za 150.000 gns zakoupen dvouletý ryzák Son of Corballis (Raven's Pass).

Crystal OceanPoté, co dva roky vládl plemeníkům Anglie a Irska nezvítězivší Affinisea (Sea The Stars), se letos na čelo žebříčku nejžádanějších plemeníků dostal nejlépe hodnocený kůň sezóny 2019 (stejně ohodnocení byli tehdy i Enable a Waldgeist) Crystal Ocean (Sea The Stars). Vítěz Prince of Wales's Stakes (Gr.1) a druhý z King George VI and Queen Elizabeth Stakes (Gr.1) připustil podle nejnovějšího vydání Return of Mares celkem 335 plnokrevných klisen.     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net