Slovensky leger 22bČeský rodák Gasparini (Eagle Top) je k nezastavení. V neděli se v Bratislavě postavil na start třetího klasického dostihu a po úspěších ve Slovenském derby a českém St. Leger zvítězil i v nejdelší slovenské klasice. Za třetí listed vítězství získal další 2 body pro bodovací část volby Koně roku, a díky celkovým 6 bodům má nemalou šanci ve volbě atakovat i pozici nejvyšší.

Gran premio 2022L'Estran (Linda's Lad) to dokázal. Devítiletý valach ze stáje Josefa Aichnera, připravovaný Josefem Váňou mladším, v neděli v Meranu vyhrál jako první kůň v historii po čtvrté v řadě největší italský překážkový dostih, čtvrt miliónem eur dotované Gran Premio Merano (Gd1, 5000 m). Stejně jako v předchozích triumfech i tentokrát mu k zápisu do historie pomohly talent a zkušenosti žokeje Josefa Bartoše.

Vert liberte2Jeden z nejlépe obsazených ročníků v celé 44 leté historii CPI Hotel Velké ceny českého turfu (L, 3+, 2400 m, 600.000 Kč) byl vrcholem sobotního mítinku v Chuchle Areně Praha. V poli deseti koní se skvělým finišem blízko vnější bariéry jednoznačně prosadil čtyřletý svěřenec Dalibora Töröka VERT LIBERTE (Muhaarar) z dostihové stáje Pegas, který pod Petrem Foretem navázal na lehký srpnový triumf ve dvojce v Karlových Varech.

zanini GCSDvoudenní mítink, kterým v Meranu vyvrcholí nejen tamní překážková sezóna, ale i v celé Itálii, začal pro české stáje skvěle. Vrchol prvního dne a tamní nejvýznamnější dostih přes proutěné překážky Gran Corsa Siepi di Merano (Gd1, 4000 m, 60.000 €, záznam) ovládl ZANINI (Poseidon Adventure) a čeští koně získali i další tři graded dostihy, které se v sobotu běžely.

rise aboveStáj Jany Dufkové získala na dnešních dostizích v Le Croise-Laroche novou posilu. Po čtvrtém místě v prodejní Prix d'Amiens (1100 m, 13.000 €, záznam) zakoupila za 18.800 euro dvouletou hnědku RISE ABOVE, dosud připravovanou Yannem Barberotem, kterou pro ni bude trénovat Ingrid Janáčková Koplíková.

Royal right7Další dobrý výsledek veze z Francie čtyřletý valach stáje Jany Dufkové Royal Right (Frankel). Svěřenec Ingrid Janáčkové Koplíkové v pátek podvečer vybojoval těsné druhé místo v Classe 3 Prix de l'Etang de Saint-Cucufa (4+, 2000 m, 18.000 €, záznam).

lot 525Na dvoudenní Tattersalls Ireland September Yearling Sale, na níž Tomáš Janda koupil pro české stáje 4 ročky, ve čtvrtek bezprostředně navázala její druhá část, tzv. Part II, nabízející roční koně v nižších cenových kategoriích než předchozí dražba. Průměrná cena na této jednodenní dražbě dosáhla hodnoty 10.495 €, což je o 9% více než v loňském roce. Medián stoupl dokonce o 12% za osm tisíc eur, prodáno bylo 91 (81%) ze 112 nabídnutých plnokrevníků.

pce zanr hvLetošní 132. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou, konaná pod záštitou ministra zemědělství Zdeňka Nekuly, je na programu už druhou říjnovou neděli, tedy 9. října 2022. Času na nákup vstupenek tak již mnoho nezbývá. Aktuálně jsou volné kapacity míst k sezení především na tribunách s označením I a G, které jsou situované na začátku a konci cílové roviny.

Svou nejlepší sezónu letos prožívá sedmnáctiletý hnědák Pouvoir Absolu. Sadler's Wellsův syn, který v chovu Hřebčína Napajedla působí od roku 2013, je po triumfu své dcery Willemine v Ceně zimní královny na čele průběžného šampionátu otců dvouletých a v celkovém mu náleží druhé místo.

serial golan 3Novinkou letošní slušovické sezóny je seriál čtyř překážkových dostihů pod záštitou senátora Ing. Tomáše Goláňe. V něm postupně sbírají umístění účastníci body, které rozhodnou o tom, kdo si po posledním dostihu převezme peněžité prémie ve výši 5000,- Kč pro majitele, trenéra a jezdce.

Bezprostředně po zveřejnění přihlášek na 132. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou publikovala sázková kancelář Tipsport kurzy na vítěze tohoto nejpopulárnějšího českého dostihu. Jako favorita vidí obhájce loňského vítězství Talenta (Egerton), jehož šance ocenila kurzem 5,5:1. Za ním je trojice Mr Spex (Tai Chi), No Time To Lose (Authorized) a Player (Moonjaz), která má kurz 6,5:1. Potenciální irský účastník Young Dev (Fracas) by podle bookmakera Tipsportu neměl nejlepší české koně ohrozit. Nabízí jej v kurzu 25:1.

8k DSC 1675 kopieVe čtvrtek 22. září byly zveřejněny přihlášky na 132. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou. Na listině je 17 jmen včetně zahraničních hostů. Nechybí obhájce loňského vítězství Talent, naopak schází jméno vítěze z roku 2019 Theophilose, který se zranil. Z dvaadvaceti koní kvalifikovaných na pardubickém závodišti je přihlášeno 14, zbývající trojici tvoří koně z Irska a z dostihové stáje Scuderia Aichner.

Lot 399 tjDruhým a závěrečným dnem včera pokračovala irská dražba ročků Tattersalls Ireland September Yearling Sale. Z pohledu pořadatele se druhý den nevydařil tak, jako den předešlý, neboť po předchozím 5% nárůstu průměrné ceny, klesl průměr v druhém dni o plných 14%. Za celou dražbu tak průměrná cena zaznamenala meziroční 5% pokles. Prodalo se však vysokých 90% (413) ze 458 nabídnutých ročků a medián stoupl o 11% na rovných 26 tisíc eur.

Help frSvěřenec Ingrid Janáčkové Koplíkové Help (Dream Ahead) dál posiluje svoji pozici v tříletém ročníku. Po vítězství ve Svatováclavské ceně proti starším koním dnes statečně bojoval v Classe 1 sprintu Prix de la Galerie des Cerfs (3, 1200 m, 35.000 €, záznam) v Chantilly.

Kridlova tamaraNa začátku letošního června požádal Nadační fond Jockey Clubu ČR nejen dostihovou veřejnost o pomoc ve prospěch pana Ivana Kuba. Tato sbírka je nyní ukončena, celkový výsledek sdělí Jockey Club ČR veřejnosti dne 30. 9. 2022. Nyní se Jockey Club obrací na dostihovou i nedostihovou veřejnost s další naléhavou prosbou, tentokrát ve prospěch paní Tamary Křídlové. 

janda tatt ireVčera začala v Irsku tamní Tattersalls Ireland September Yearling Sale, jedna z nejvýznamnějších dražeb ročků pro náš turf, do kterého z ní přišli například aktuálně nejúspěšnější sprinter regionu Ponntos (Power), loňský vítěz Českého derby Hazarder (Harzand) nebo třetí z nedělní Ceny zimní královny Niamhtree (New Bay). Úvodní den bylo vydraženo 202 z 230 (88%) nabídnutých ročků za průměrnou cenu 31.861 €, o 5% vyšší než před rokem.

Roncal azNěmecká dražební společnost BBAG zveřejnila katalog na svou poslední letošní dražbu, která proběhne ve dnech 14. a 15. října. Nabízí celkem 393 koní, mezi nimiž jsou zastoupeni nejen ročci, ale také koně v tréninku či chovné klisny. Řada z nich má své úspěšné sourozence na českých drahách, najdeme mezi nimi i chovnou klisnu z rodiny famózní napajedelské rodačky Arvy, poslední vítězky československé  trojkoruny.

Koreckova AndresovaPo víkendu, v němž Jiřina Andrésová získala pět vítězství a posunula se do čela průběžného pořadí honorovaného šampionátu profesionálních jezdců Lázně Poděbrady Cupu, vypsala sázková kancelář Tipsport kurzy na to, kdo se letos stane šampiónem. Podle nich mají největší šance obě ženy v čele pořadí, tedy zmíněná Jiřina Andrésová a Vendula Korečková, jejichž šance bookmaker ohodnotil shodným kurzem 2,5:1.

Comming pulse3Z trojice českých zástupců, kteří dnes startovali v Saint-Cloud, dosáhla na dotovaný doběh jen tříletá Comming Pulse (Dragon Pulse) rodiny Nieslaniků. Vítězka Ceny Nory Jeane (I.k.) finišovala s Clementem Guitraudem pátá v prodejní Prix de Davron (3, 1600 m, 23.000 €, záznam).

I Was Framed2V seznamu klisen, které letos našly svého partnera v zahraničí, najdeme je pětiletou Milušku, vítězku prvního dostihu Fitmin Cupu 2019, která se umístila v Memoriálu Rudolfa Deyla. Otcem odchovankyně Jany Bečkové je nestartovavší americký rodák I Was Framed (Racey Remarque), jehož si chovatelka společně se svým partnerem Karlem Germičem vybrali kvůli jeho unikátnímu zbarvení.

herHim2Víkendové dění na zahraničních drahách přineslo českým nebo lépe řečeno v Česku registrovaným stájím úspěchy především na překážkové scéně. V neděli pokračovalo dostihové dění v Meranu, kde vše směřuje k tamním vrcholům, vedle jihu Evropy uspěl český zástupce na jejím severu ve Švédsku.

willemineLetošní sezóna přinesla nečekaně silnou vlnu úspěchů koní tuzemského chovu a skvělou formu v ní od počátku ukazují koně stáje Lokotrans v péči Luboše Urbánka. Oba trendy se spojily ve 41. Ceně zimní královny DS Pegas (L, 1600 m) a výsledkem bylo přesvědčivé vítězství napajedelské rodačky ve službách růžovobílých barev WILLEMINE (Pouvoir Absolu - Waka Laura, Windsor Knot), která pod Martinem Laubem jistě o půldruhé délky zdolala srpnovou karlovarskou vítězku Shining Sky (Pedro The Great).

Andresova jirina2Šance, že by se letos poprvé v tuzemské historii stala šampiónem profesionálních jezdců žena, se po sobotním mítinku ve Slušovicích zdvojnásobila. K Vendule Korečkové, dosud vládnoucí Lázně Poděbrady Cupu, se  slušovickým hattrickem připojila Jiřina Andrésová a tak průběžnému pořadí nyní vládnou už ženy dvě. Obě dosud získaly 19 vítězství, zatímco nejlepší z mužů Milan Zatloukal má na svém kontě 17 prvních míst a čtvrtý Petr Foret ještě o tři vítězství méně.

FlightlineDosud neporažený Baaeed (Sea The Stars), který by měl dostihovou kariéru zakončit startem v Champion Stakes, už není vládcem plnokrevného světa. Takové je alespoň mínění mezinárodní skupiny handicaperů sestavujících Longines World's Best Racehorse Rankings, tzv. mezinárodní klasifikaci.

Luxembourgh2V loňském roce nenašel Luxembourg (Camelot) v žádném ze tří startů přemožitele a po vítězství ve Futurity Trophy Stakes (Gr.1) se stal ante-post favoritem Epsom derby. O ni jej nepřipravila ani porážka v 2000 Guineas (Gr.1), kde doběhl třetí, pak se ale kvůli zranění na tři a půl měsíce odmlčel. Nyní se svěřenec Aidana O'Briena úspěšně vrací.

Velmi zajímavá nabídka se objevila na Katalogu plnokrevníků, prodejním serveru, věnujícímu se dostihovým, ale i chovných koním anglického plnokrevníka. Stáj Wrbna Racing jeho prostřednictvím nabízí k prodeji čtrnáctiletou REGINE (Oscar), prvního potomka legendární Registany (Tauchsport), dvojnásobné hrdinky Velké pardubické a vítězky dalších 19 překážkových dostihů.

subway compTrojice českých zástupců včetně Koně roku 2018 Subway Dancera (Shamardal) ve středu startovala na dostizích v Compiegne. Zatímco dřívější česká hvězda už v deseti letech špatně navazuje na předešlé skvělé výsledky, klisny ze stáje rodiny Nieslaniků odjížděly s Francie se dvěma pátými místy.

petrlik ctPrvní program České televize dnes od 21.40 uvede v rámci cyklu 13. komnata dokument o Allanu Petrlíkovi, dříve úspěšném žokeji, dnes neméně úspěšném trenérovi. "Jednoho z nejúspěšnějších žokejů a trenérů české historie před čtyřiadvaceti lety málem zničil alkohol. Jeho příběhem provází Marek Svačina," anoncuje obsah Česká televize.

Odesa zavodisteUž déle než půl roku probíhají na Ukrajině boje, které obrátily na ruby život nemalé části tamních obyvatel. Výrazným způsobem ovlivnily i tamní dostihové dění a chov plnokrevníka, nicméně ač start letošní ukrajinské sezóny byl kvůli válce posunut, dostihy se na Ukrajině konají. V sobotu by se mělo konat tamní derby.

Ultimate fight22Dvě umístění ze tří startů získali dnes čeští koně startující na dráze Lyon Parilly. Nejlépe si vedl osmiletý svěřenec Zdeno Koplíka Ultimate Fight (Muhaymin) ze stáje Václava Slováka, který po aktivním průběhu vybojoval třetí místo v prodejním handicapu Prix de Venissieux (Classe 4, 1350 m, 14.000 €, záznam), v němž zvítězil dřívější svěřenec Jiřího Michala Bobik (Dabirsim).

beaufayPo srpnové elitní dražbě společnosti Arqana, na níž se francouzskému hřebčínu Haras de Beaufay Jiří Trávníčka podařilo privátně za 290 tisíc eur prodat ročka z chovu jednoho ze svých klientů, zatímco vlastní odchovankyně odešla po nabídce 65 tisíc eur neprodána, se Beaufay chystá vstoupit i na říjnovou dražbu ročků, na kterou přichystala dokonce osm ročků. Opět nabídne jak své vlastní odchovance, tak i ročky svých klientů. 

RapedolkaV Katalogu ročků, službě pro české chovatele a majitele, přibyli dva noví ročci na prodej. Oba tam umístil Hřebčín Vlachovice a oba, respektive obě, jsou dcerami tamního paši Age of Japa (Jape), hřebce s excelentní výkonností na rovinách i v překážkovém provozu a obě pochází z jedničkových matek.

JuventusSmutnou zprávu přineslo poslední vydání Věstníku ČT. V rubrice "úhyn - utracení" se mezi 18 jmény plnokrevníků, s nimiž se již nepotkáme nejen na dostihové dráze, ale už ani "v civilu", krčí jméno, jehož nositel v první dekádě tohoto století uváděl do varu pardubické diváky, kde pravidelně se ctí a úspěchy bojoval o vítězství v nejpopulárnějším dostihu Česka. Jmenoval se Juventus.

kratochvil jan3Nedělní mítink v Meranu, kde se pomalu blíží vrchol sezóny, přinesl tuzemským stájích další dvě vítězství a v obou asistoval byl žokej Jan Kratochvíl. Nejprve v sedle sedmiletého PRINCE D'ORAGE (Tirnawako) Scuderie Aichner z lotu Josefa Váni mladšího vyhrál Premio Sinigo (4+, 3300 m, 14.000 €, záznam), poté s tříletou KONIGIN LUCIA (Hunter's Light) stáej Elsetal, připravovanou Váňou seniorem, ovládl Premio Pizzeria Ladurn (3000 m, 12.100 €, záznam) pro nezvítězivší tříleté. 

pohar ez22Jediným dostihovým dnem, jehož vrcholem je překážkový dostih, pokračoval v Chuchle Areně Praha podzimní program. Zmíněným kláním byl již 16. ročník Zlatého poháru Elektrizace železnic Praha a.s., nejlépe dotovaných proutěnek v zemi s dotací 360 tisíc korun. Na 4200 metrů dlouhou trať se sice vydalo jen pět koně, byli však mezi nimi vítězové posledních dvou ročníků Sternkranz (Kamsin) a Capivari (Yeats), dvojnásobný Gd1 vítěz Stuke (Jukebox Jury) či Rate (Reliable Man), který po úspěšné rovinové kariéře letos přešel na překážky. 

slovenske oaks 2022Pět startů, pět vítězství. Taková je bilance tříleté bělky SHABANY (Jukebox Jury) stáje MS Racing, dceřiného majitelského subjektu Lokotransu, na bratislavské dráze. Svěřenkyně Luboše Urbánka kvintet svých úspěchů u našich východních sousedů v neděli završila nejdůležitějším, ale také nejsuverénnějším triumfem ve Slovenském Oaks (L, 3 kl., 2000 m, 20.000 €).

Ponntos fr22Grupové zkoušky, sloužící zároveň jako příprava na Arc mítink včetně samotného vrcholu bohatého říjnového mítinku, byly v neděli cílem dvojice koní v českém tréninku. Po čtyřech měsících se na tamní dráhu vrátil s ambicí zopakovat tehdejší výkon Ponntos (Power), hodně těžký dostih čekal na Deputy Ruler (Elzaam), který zamířil do jedné z předzkoušek Ceny Vítězného oblouku.

lot 297V pátek večer skončil první ročník Vente de Yearlings de Septembre, dražby ročků společnosti Arqana v Deauville, která nahradila tzv. v2 dražbu, dříve bezprostředně navazující na elitní srpnovou dražbu. Během dvou dnů bylo prodáno 203 (74,09%) ročků z 274 nabídnutých za průměrnou cenu 19.236 eur a při mediánu 15 tisíc eur. Pět ročků vydražila Hana Juráková a tři z nich v nejbližší době posílí české stáje. 

Hank moody2Na šestém místě, krátký krk od posledního dotovaného místa, doběhl v pátek čtyřletý valach Hank Moody (California Chrome) vedený Theo Bachelotem v prodejní Prix des Alluets-le-Roi (Classe 3, 4+, 2000 m, 16.000 €, záznam).

V neděli se po čtyřech měsících vrátí do Longchamp nejlepší český sprinter PONNTOS (Power), aby po pokusil navázat na květnový triumf v Prix de Saint-Georges (Gr.3). Jeho cílem je Qatar Prix du Petit Couvert (Gr.3, 1000 m), v níž bude ladit formu před druhým pokusem o říjnovou Prix de l'Abbaye de Longchamp (Gr.1), ve které loni skončil šestý.

kralovna reaganVe čtvrtek večer proběhla všemi světovými médii zpráva o smrti britské královny Alžběty II. Britská panovnice odešla ve věku 96 let po 70 letech strávených na anglickém trůně jako nejdéle vládnoucí panovnice v tamních dějinách. Milovala koně a dostihy a byla i úspěšnou chovatelkou, z jejíhož chovu vyšlo několik koní, klíčových pro vývoj chovu anglického plnokrevníka.

Ideal approach vcpVítězstvím ve Velké ceně Prahy desetiletý hnědák stáje Lokotrans IDEAL APPROACH (Bushranger) ukázal, že dokáže svou třídu, kterou předvádí už řadu sezón, dokáže prodat i v Chuchli. Vítěz deseti jedničkových dostihů, z nich osm vyhrál v Bratislavě, je dalším třídovým koněm z Danehillovy linie kombinované s krví Sadler's Wellse.

Současná vysoká inflace, panující zejména v Evropě, ale patrná prakticky po celém světě, se dotýká i provozu dostihových stájí a tréninkových středisek. Obavy o jejich další existenci vyjádřil v rozhovoru pro anglický Racing Post irský trenér Tony Mullins, bratr šestnáctinásobného šampióna překážkových trenérů Willieho Mullinse.

Slovensko se po zbytek sezóny bude muset obejít bez své největší hvězdy. Pětiletý hřebec stáje BORMANN hnědák Opasan (French Navy), který byl v předešlých dvou sezónách oceněn titulem Kůň roku, je zraněný a podle slov svého trenéra Jozefa Chodúra už se letos na dráze neobjeví. Trenér je však přesvědčen, že na začátku sezóny příští už bude v pořádku a připraven znovu prokazovat svoji mimořádnou třídu.

Holly storyDvě tříleté svěřenkyně Dalibora Töröka ze stájí Jiřího Trávníčka Ecurie Haras de Beaufay a DS Pegas ve středu startovaly na dostizích v Lyonu - Parilly. Lépe si vedla sprinterka Holly Story (Charm Spirit) z Trávníčkova vlastního chovu, která s Axelle Nico obsadila druhé místo v prodejní Prix Burgos (3, 1000 m, 12.000 euro, záznam), 1 1/4 délky od vítězky.

Sedivy Photography 0859Rozhovorem s trenérem Stanislavem Popelkou se ještě vracíme k závěrečné kvalifikaci na 132. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou. Po divočejším průběhu dostihu se v ní prosadil Imphal, pro kterého trenér vybral žokeje Jaroslava Myšku. A nutno dodat, že tato trenérsko-jezdecká spolupráce fungovala i o den později v polské Wroclawi těsným druhým místem ve Velké wroclawské.

Gaspariniho otec Eagle Top (Pivotal), který po triumfu svého syna v St. Leger poskočil na čtvrté místo tuzemského žebříčku plemeníků, si solidně vede i v Polsku. V aktuální podobě tamního průběžného šampionátu mu patří 18. příčka, o níž se zasloužilo 8 startujících potomků, z nichž 3 dokázali zvítězit v celkem 4 dostizích a vydělat 50.250 zlotých.

lot 86 tafillyKlisen, které v posledních letech odešly po absolvování dostihové kariéry z Česka do chovu v některé západoevropské zemi, není už nijak málo. Patří k nim i hnědka Tafilly (Red Rocks), dříve hájící barvy stáje Lokotrans Slovakia CZ a připravovaná Zdenem Koplíkem, která jako dvouletá vyhrála v Bratislavě Velkou cenu BBAG Baden-Baden (Listed) a později se umístila v Karlovarské dvojnásobné míli (I.k.) či tamní Velké ceně BBAG (I.k.).

merano pgUplynulý víkend nabídl mimořádně atraktivní program na tuzemských drahách, vedle něj se však řada českých koní vypravila i do zahraničí. Prim v tomto směru opět hrálo Merano s přípravnými dostihy na tamní blížící se vrcholy, v nichž se našim koním skvěle dařilo. Jen za neděli tam čeští koně vydělali 1,15 miliónu korun a přispěli k tomu, že se suma letošních zahraničních zisků dostala na dohled hranice 50 miliónů korun.

fotogalerie gaspariniVíkend plný velkých dostihů jak překážkových, tak rovinových na svých snímcích zachytila s naší redakcí spolupracující fotografka Andrea Zavadilová. Podívejte se na její snímky ze sobotního mítinku v Pardubicích, jemuž vévodila poslední kvalifikace, i z nedělní Chuchle, kde se konal poslední klasický dostih sezóny St. Leger.

Gasparini legerNádherným vítězstvím v St. Leger potvrdil Gasparini (Eagle Top) pozici nejlepšího tříletého hřebce, a to, alespoň soudě dle hodnocení handicaperů, nejen na delších tratích. Srovnání s vítězkou Českého derby Queen of Beaufay (Zarak) se zřejmě nedočkáme, neboť od derby nestartující klisna primárně směřuje do dostihů na západ od našich hranic, zatímco Gasparini zůstane ve zdejším regionu. Co pro něj plánuje, jak tyto plány ovlivňuje Rex of Thunder (Night of Thunder) i jak Gasparini vytopil půl stáje jsme si povídali s trenérem Janem Demelem

wielka wroclawska 2022Osm posledních ročníků v řadě se Wielka wroclawska (stch, 5+, 5000 m, 200.000 zlotých), největší polský překážkový dostih, stala kořistí českých koní. Také letos do dostihu nastupovala silná sestava pěti koní proti trojici domácích. Vše ale změnil tribunní skok.

Gangster5Nedělní mítink, který sloužil i k ladění formy před meranskými vrcholy, přinesl další tři vítězství v Česku trénovaných koní a řadu dalších umístění. Mítink mohl působit jako demonstrace síly stáje Josefa Aichnera, která obsadila všechny překážkové dostihy, přičemž v tom hlavním nosili černožluté barvy čtyři z pěti zúčastněných.

stleger 2022Vzrušení před startem, napínavý souboj a obrovské emoce po vítězství. To, co dělá dostihy tak přitažlivé, nabídl nedělní mítink v Chuchle Areně Praha v míře takřka vrchovaté. Lví podíl na tom měl poslední klasický dostih sezóny 77. Renomia St. Leger (L, 2800 m) a v něm český rodák GASPARINI (Eagle Top). Kůň s velkým příběhem a ještě většími schopnostmi napsal další úspěšnou kapitolu tohoto příběhu, který se začal rodit v okamžiku, kdy se jeho chovatel a majitel Petr Karlík rozhodl poslat svou chovnou klisnu Galantery k plemeníkovi Eagle Topovi.    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net