Sedivy Photography 4788Ve velkém stylu se s pardubickou sezonou rozloučil především žokej Jan Faltejsek. Do Závěrečného dostihového dne vlétl jako uragán, když zvítězil v pěti ze sedmi překážkových dostihů a poprvé od dubna roku 2012 se vrátil i do rovinového provozu. Třikrát vyhrál na koních trenéra Pavla Tůmy ze stáje Jiřího Charváta, dvakrát uspěl v sedlech svěřenců Pavlíny Baštové.

LuxembourghUž svým předešlým výkonem v Beresford Stakes (Gr.2) při druhém životním startu nadchl dvouletý LUXEMBOURG (Camelot) tak, že z něj bookmakeři udělali ante-post favorita příštího anglického derby. Nyní to potvrdil vítězstvím ve Futurity Trophy (Gr.1, 2 hř+kl., 1600 m).

wellunca frAni jeden dnes v Saint-Cloud nenastupoval na start s velkými ambicemi. Předstartovní prognózy vesměs viděly tuzemské zástupce Mandarina (Elusive City a Welluncu (Egerton) jako největší outsidery v poli a výsledek jim téměř dal za pravdu. Při své blacktype premiéře však ani jeden rozhodně neudělal žádnou ostudu.

Ještě v loňském roce připouštěl za 250.000 dolarů a byl nejdražším plemeníkem v USA. Před letošní sezónou ale jeho poplatek klesl o plných 100 tisíc a pro příští rok bude lacinější o dalších 50 tisíc dolarů. Přesto devatenáctiletý WAR FRONT (Danzig) zůstává nejdražším plemeníkem v nabídce slavné Claiborne Farm.

lot 725 sirpercyV pátek skončila pětidenní říjnová dražba ročků společnosti Arqana, která letos trhala rekordy. Bylo na ní prodáno 582 z 694 (84%) nabídnutých ročků, kteří změnili majitele v průměru za 45.946 €, což je o 47% více než před rokem, kdy průměrná cena činila 31.249 €. Výrazně stoupl i medián ze 20 tisíc na 28 tisíc eur a o 46% stouply i celkové tržby, které po započtení 16 privátních prodejů dosáhly částky 27,214.500 €.

mysak mikyŘím, Lyon la Soie a Clairefontaine. Na třech závodištích ve dvou zemích dnes startovali tuzemští koně trenérů Václava Luky a Miroslava Nieslanika. Zatímco svěřenci toho prvního dali přednost francouzským drahám, Miroslav Nieslanik nasměroval své dvě želízka v ohni, mezi nimiž nechyběl ani lídr tříletého ročníku Ponntos (Power), do věčného města.

Janacek vaclavPo dostizích v Madridu jsem druhou říjnovou neděli běžel ještě v rajtkách  pryč, abych mohl v autě sledovat Velkou pardubickou, ale musím přiznat, že tentokrát pro mě těm dostihům chyběla taková  nějaká jiskra. Tento ročník na mě neudělal tak dobrý dojem, jako některé minulé, neprožíval jsem takové emoce. Doufám, že zranění kluci se ze svých zranění co nejdřív vylížou a budou v pořádku, a že příště na mě udělá Velká zase lepší dojem.

V loňském roce se Egertonovi (Groom Dancer) poprvé v jeho kariéře podařilo získat titul šampióna plemeníků v kombinovaném žebříčku výsledků na rovinách i překážkách. Stejně titul má letos i díky Talentovi už nyní jistý jistý, otevírá se před ním ale i šance na to stát se, bohužel už in memoriam, i šampiónem rovinových plemeníků.

Třešničkou na dortu nadcházejícího dostihově bohatého víkendu bude sobotní mítink v Saint-Cloud. V něm v rozmezí 35 minut nastoupí ke svým životním premiérám v grupových dostizích hned dva koně v českém tréninku. Nejprve tříletý Mandarin (Elusive City) majitelky Petry Čapkové otestuje svou třídu v mílové zkoušce a poté Wellunca (Egerton) stáje Epicos bude hájit čest českého chovu mezi vytrvalými klisnami.

lot 563 pedroČtvrteční program říjnové dražby ročků v Deauville byl početně, ale i kvalitativně slabší než předešlé seance. Nabídnuto bylo 91 ročků, z nichž 76 našlo nové majitele za průměrnou cenu 16.007 €, což je méně než polovina včerejšího průměru. Stejně jako v předchozích dvou dnech i dnes několik ročků zaujalo české zájemce a měli bychom se s nimi v následujících letech potkávat na tuzemských závodištích.

Mowaeva jirsunPoté, co startovali v EJC Leram Million, kde Jir Sun (Shamardal) skončil druhý a Mowaeva (Evasive) šestý, se oba koně znovu střetli dnes v Deauville v Classe 2 sprintu Prix de Colombelles (4+, 1300 m, 28.000 €, záznam).

Palace pier3Newmarketský Dalham Hall Stud, patřící do skupiny hřebčínu v majetku šejka Mohammeda, získal novou výraznou posilu. Od příští sezóny v něm bude připouštět aktuálně nejlépe hodnocený mílař světa a pětinásobný Gr.1 vítěz Palace Pier, syn jedné z mladých senzací mezi plemeníky Kingmana (Invincible Spirit).

lot 389 australiaTřetím dnem ve středu pokračovala říjnová dražba ročků společnosti Arqana. Ta se letos odehrává za obrovského zájmu kupujících, kteří ve středu vyhnali tržby meziročně o polovinu výše a o 40% stoupla i průměrná cena, která dosáhla hodnoty 34.130 €. Významně stoupá i procento prodaných koní z loňských 81% na 87%. Díky skvělým středečním výsledkům už nyní po třech dnech přesahují tržby celou loňskou dražbu a průměrná ceny vykázala za tři dny nárůst průměrné ceny o 86% v porovnání s celou loňskou dražbou.

DatthireyTrenérskému úseku Václava Luky mladšího se daří. Po včerejším vítězství Ideal Kinga přidala dnes další úspěch čtyřletá hnědka stáje Ekols Skalica ČR DATTHIREY (Outstrip), která s Marií Velon jistě zvítězila v prodejní Prix des Arcades (Classe 3, 4+, 1100 m, 19.000 €, záznam) na přímé dráze v Deauville.

Sedivy Photography 3264V sobotu se uzavře sezóna na naší centrální překážkové dráze v Pardubicích. Na programu je osmička dostihů, jejichž pole sice nejsou povětšinou početná, ovšem vrcholu programu kvalita neschází. V Ceně města Pardubic totiž dvojici účastníků Velké pardubické, jejichž naděje před necelými dvěma týdny vyhasly na Taxisu, vyzvou talentovaní zástupci nastupující generace na čele s Night Moonem.

V USA už začínají jednotlivé hřebčíny pomalu zveřejňovat své ceníky na příští připouštěcí sezónu. Včera tak učinil i lídr tamního trhu Ashford Stud, spadající pod křídla mocného Coolmoru. Navzdory poměrnému optimismu na trzích s plnokrevníky vstoupí většina tamních plemeníků do nové sezóny s nižším připouštěcím poplatkem, než jaký měli letos.

Ideal king 21eZatímco včera se bošovické centrále na dotovaný doběh dosáhnout nepodařilo, když Cassal (Zoffany) s Alexis Pouchinem uzavřel doběh Prix Conseil des Chevaux de Normandie (Classe 3, 4+, 2900 m, 25.000 €) v Clairefontaine, dnes v Deauville má diametrálně odlišnou bilanci. Oba její zástupci bodovali, jeden dosáhl dokonce na vítězství, které je už 12. letošním triumfem svěřence Václava Luky na francouzských drahách.

slozil vpVítězství v sedle desetiletého Talenta (Egerton) ve 131. ročníku Velké pardubické se Slavia pojišťovnou přišlo jeho jezdci Pavlu Složilovi mladšímu draho. Za nadměrné použití bičíku mu Pořádková komise udělila sankci 60 tisíc korun, Dostihový soud navíc zrušil rozhodnutí Dostihové komise a zvýšil i trest odnětí licence.

LaVanessa1V Katalogu ročků, který aktuálně nabízí 16 ročních odchovanců tuzemských chovatelů, se objevila nová velmi atraktivní nabídka. Je jí hnědka LA VANESSA, dcera plemeníka Pouvoir Absolu (Sadler's Wells) a klisny Lorellai (Look Honey), polosestra vítěze Slovenském derby či Velké dubnové ceny Love Me (Egerton).

lot 71 seathestarsV pondělí začala v Deauville další dražba - říjnová dražba ročků, jedna z těch, z níž do našeho turfu přišla dlouhá řada úspěšných koní. I ve Francii se trh s nejrychlejší krví těší z růstu, neboť úvodní cen bylo prodáno plných 83% nabídnutých ročků, jejichž průměrná cena dosáhla hladiny 88.983 €, což je nejen o 10% více než v roce 2019, ale poprvé v historii dražby se průměrná cena přehoupla přes 80 tisíc eur. Celkem 53 ročků dosáhlo šestimístné ceny, zatímco v roce 2019 jich bylo jen 29.

sluzVedle Bratislavy se čeští koně v neděli vydali i do Merana, Říma a také do Sluzewiece. Tam se dařilo Rostislavu Benšovi, který na domácích koních vyhrál oba dostihy přes proutěné překážky. V Nagrodě Rosario (záznam) pro tříleté skončil Locomotive (French Fifteen) s L. Macelim čtvrtý, jeho tréninkový kolega z lotu Grega Wroblewského Polish King (Camelot), obsadil v proutěnkách pro starší (záznam) pod stejným jezdcem třetí místo.

Karpatska cena 2021Den poté, co se v Mostě konala Cena zimního favorita, uspořádalo svůj vrchol pro dvouleté i bratislavské závodiště. Tamní Karpatská cena Rabbit Trhový Štěpánov a.s. (L, 2 hř+kl., 1600 m, 15.000 €) se nečekaně stala kořistí domácího GOLDSCHATZ (Sea The Moon), kterého vedl, stejně jako premianta Ceny zimního favorita, žokej Jan Verner.

fotogalerie czf4V sobotu se na mosteckém závodišti uskutečnil předposlední mítink tamní sezóny, který přinesl hned dva dostihy nejvyšší kategorie. Vrcholem byla 82. Cena zimního favorita Charvát AXL, kterou lehce vyhrál Red Coral. Atmosféru mosteckého mítinku si můžete připomenout fotogalerií, kterou pro vás připravila Andrea Zavadilová.

Opasan fr2Ani při druhém startu ve francouzské grupové společnosti sice loňský vítěz Českého derby Opasan (French Navy) nikoho neporazil, přesto by bylo chybou jeho výkon hodnotit negativně. V solidní konkurenci Prix du Conseil de Paris (Gr.2, 3+, 2200 m, 130.000 €, záznam) podal rozhodně slušný výkon. 

Lot 119 bbagV pátek v Baden-Badenu vyvrcholila tamní podzimní mixed dražba, tradičně spřažená s říjnovým dostihovým festivalem, konaným na nedaleké dostihové dráze. Oproti prvnímu dni, jemuž dominovaly koně v tréninku, se druhý den, kdy v nabídce převažovali ročci, odehrál za podstatně aktivnější účasti českých majitelů a trenérů, kteří získali minimálně desítku koní. Nenakupovali ale jen ročky, nýbrž i jednoho dvouletého koně a také jednu chovnou klisnu.

crystal cup 2021Napínavým dostihem už od prvních okamžiků až po závěrečné metry byl vrchol sobotního mítinku ve Wroclawi Crystal Cup. Dostihu o 172 tisíc zlotých se zúčastnilo šest koní v českém tréninku, kteří získali prvních pět míst. Dokonalou bilanci zhatila pouze smůla Slivky (Mikhail Glinka), které v první polovině dostihu uklouzly zadní nohy a padla.

AAA 5596Dvouletí mají svého vládce. Po vítězství v prvním dostihu letošního Fitmin Cupu a následném triumfu v Simsonově ceně nenašel svěřenec Pavla Tůmy RED CORAL (Blue Coral - Reglisse, Verglas) přemožitele ani v nejvýznamnějším dostihu pro dvouleté Ceně zimního favorita Charvát AXL (L, 2, 1600 m, 550.000 Kč), vrcholu předposledního mítinku letošní sezóny v Mostě. Hřebec reprezentuje barvy majoritního akcionáře mosteckého závodiště i sponzora dostihu Jiřího Charváta, který je i Red Coralovým chovatelem.

bbag zanr 21Ve stejný den, kdy v Newmarketu pomalu vrcholila část Book 3 říjnové dražby ročků společnosti Tattersalls, se dražební kolotoč rozběhl i v Baden-Badenu. Tam v páteční podvečer odstartovala mixed dražba tradičně doprovázející říjnový dostihový mítink, ze které by též mohlo několik koní přijít do českého tréninku.

lot 1828 nathanielDruhým dnem se v pátek uzavřela část Book 3 říjnové dražby ročků společnosti Tattersalls. Stejně jako předchozí dvě části i třetí díl skončil s výrazným nárůstem ekonomických ukazatelů v porovnání s loňským "covidovým" ročníkem. Prodáno bylo 471 z 547 nabídnutých ročků (loni 459 z 538), průměrná cena vzrostla o plných 40% na 22.491 gns, nejvyšší hodnotu v historii dražby. Také medián, který stoupl dokonce o 63,6% na 18.000 gns, dosáhl nejvyšší částky za dobu existence dražby.

Comming pulseTři koně ze stáje Evy Nieslanikové dnes startovali v Itálii na mítinku v Římě. Byla mezi nimi i dvouletá Comming Pulse (Dragon Pulse), která změřila síly s dalšími nezvítězivšími dvouletky v Premio Carmen The Best na 1200 metrů s celkovou dotací 13.200 €.

I nejnovější vydání The Longines World's Best Racehorse Rankings potvrdilo, že nejlepší výkony letos předvedlo trio Adayar (Frankel), Mishriff (Make Believe) a St Mark's Basilica (Siyouni). Ale zatímco první dva jmenovaní to budou moci potvrdit v sobotních Champion Stakes (Gr.1), poslední se již připravuje na kariéru plemeníka v Coolmoru.

lot 1499 mondialisteV Newmarketu ve čtvrtek začala další část říjnové dražby ročků společnosti Tattersalls tzv. Book 3. Ta nabízí cenově dostupnější ročky než její dvě předešlé části, tedy Book 1 a Book 2, a přinesla také první nákup pro český turf. Stál za ním bloodstock agent Tomáš Janda, který první den vydražil hned tři ročky, dva z nich ale s největší pravděpodobností skončí v polském tréninku. K nám zamíří zřejmě jen jeden - klisna z druhého ročníku Galileova syna Mondialiste.

prouchkiTrojice koní Scuderie Aichner dnes startovala ve francouzském Lyon-Parilly, nejlépe si z nich vedl bělouš Prouchki (Martaline). Ten společně s Gap Pierji (Kapgarde) startoval v Prix du Mont Cindre (stch, 5, 4100 m, 18.000 €), ale zatímco Pavlem Složilem vedený Gap Pierji se po pádu ve třetině dostihu do cíle nedostal, Prouchki s Ondřejem Velkem doběhl s velkou ztrátou čtvrtý jako poslední dokončivší kůň.

Japonský chov získal dalšího zajímavého plemeníka. Jak dnes publikovaly European Bloodstock News, do země vycházejícího slunce se za chovnou kariérou stěhuje letošní vítěz 2000 Guineas (Gr.1) POETIC FLARE (Dawn Approach). Do svých služeb jej získala Shadai Stallion Station.

Musím se dnes vrátit k Vítěznému oblouku, protože tady v Německu to byla veliká senzace a v době, kdy je dostihům celkem špatně, může takový výsledek znamenat strašně moc. Už před covidem nebyla situace dostihů moc dobrá a ty poslední roky tomu  moc nepomohly, proto je skvělé že se objevila taková událost.

Bobik21dPo třech startech bez umístění dnes v Chantilly dosáhl svěřenec Jiřího Michala Bobik (Dabirsim) na dotované umístění. Pod účastníkem letošního EJC Geraldem Mossem dokonce chvilku bojoval v Prix de Saint-Witz (hdcp, 3, 1300 mAW, 19.000 €, záznam) o vítězství, nakonec z toho bylo v mimořádně natěsnaném doběhu současné čtvrté místo.

Talent2Za nedělní vítězství ve 131. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou si vítězný Talent (Egerton) významně polepšil v handicapu. Z předchozích 82 kg mu stoupl o plných 7 kg na 89 kilogramů. To je nejvyšší známka, jakou dosud dostal, byť v historii jeho handicapů na stránkách JC chybí rating po jeho předešlém největším úspěchu - vítězství v Grande steeplechase di Roma (Gd3) z roku 2017. A také známka o 1,5 kg vyšší, než jakou dostal po loňském čtvrtém místě.

cawal 1504Ačkoliv v posledních dnech z nabídky Katalogu ročků zmizelo několik již prodaných koní, naposledy krabčická Lady Go (Zazou) a napajedelští Rapetti (Pouvoir Absolu) a Caesarius (Egerton), je v nabídce opět 15 koní. Posílili ji totiž dva odchovanci Karla Rybára.

Nedělní mítink v Kincsem Parku nepřinesl jen dalšího vítěze pro Eagle Topa (Pivotal), ale ještě větší úspěch pro krabčického ZAZOU (Shamardal), jehož syn Golden Boy se jako jediný domácí odchovanec postavil na start největšího maďarského dostihu pro dvouleté.

SilenusStřelický plemeník EAGLE TOP (Pivotal), kterému letos přicházejí na dráhu první dvouletí narození po hřebcově příchodu do českého chovu, má dalšího vítěze. Po Česku a Polsku bodoval jeho potomek i v Maďarsku, kde v neděli vyhrál dostih na 1400 metrů.

taxis21Loňský ročník Velké pardubické se běžel před prázdnými tribunami, letos se už diváci mohli na Pardubické závodiště vrátit. Pořadatelé s ohledem na stále přetrvávající proticovidová opatření předpokládali návštěvnosti na hranici patnácti tisíc lidí a tato predikce se naplnila. Dostih přilákal i sázející, kteří na samotnou Velkou prosázeli 8,9 miliónu korun.

fotogalerie lombarginiJe za námi. V neděli se odběhl 131. ročník nejslavnějšího českého dostihu Velké pardubické se Slavia pojišťovnou. Po nádherném souboji s Evženem se v něm prosadil Talent vedený Pavlem Složilem mladším. Podívejte se na fotogalerii nejen z Velké, ale celého nedělního mítinku, kterou pro vás připravila Andrea Zavadilová.

Lord of englandNěmecký chov se letos potýká s velkými ztrátami. Poté, co v dubnu na srdeční slabost odešel vítěz Deutsches Derby a vynikající plemeník Adlerflug (In The Wings), se tamní chovatelé budou muset obejít i bez služeb dalšího skvělého plemeníka Lord of England (Dashing Blade). Ten uhynul ve věku 18 let taktéž kvůli srdeční slabosti.

Jockey Club ČR zveřejnil termínovou listinu na příští dostihovou sezónu. Ta čítá 52 dostihových dnů, což je stejný počet jako v předcovidovém roce 2019. Nejvíce mítinků uspořádá Velká Chuchle (14), Pardubice (9), Most a Karlovy Vary (shodně 7 dostihových dnů). Zatímco letos se konají či budou konat dostihy na 9 drahách, příští rok to bude o jedno závodiště více. Po dvouleté pauze se vrátí dostihy do Světlé hory. Sezóna začne v neděli 3. dubna Gomba handicapem ve Velké Chuchli a skončí 6. listopadu mítinkem v Kolesách.

VP 92Máme za sebou první ročník Velké pardubické s nově upraveným Taxisovým příkopem. K předchozí úpravě došlo v první polovině 90. let a jedním z impulsů byl i zřejmě nejméně podařený ročník v historii Velké, který se konal přesně před 29 lety 11. října 1992.

dewhurst 2021Sobotní program v Newmarketu nabídl vrchol ostrovní sezóny dvouletých Dewhurst Stakes (Gr.1, 2, 1400 m), v nichž roli desetinového favorita splnil v předchozích třech startech neporažený svěřenec Charlie Applebyho NATIVE TRAIL (Oasis Dream) vedený Williamem Buickem.

VP 21 aPředloni finišoval sedmý, v loňském roce si polepšil na čtvrté místo, přičemž na vítěze ztrácel pouhé dvě a půl délky. Letos to desetiletému TALENTOVI (Egerton) vyšlo dokonale. Ač do 131. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou se záštitou ministra zemědělství (L, 7+, 6900 m, 3,000.000 Kč) nastupoval ve vysokém kurzu 25:1, svěřenec Hany Kabelkové, skvěle podporovaný žokejem Pavlem Složilem mladším, v krásném souboji o délku zdolal spolufavorita Evžena (So You Think) s Jaroslavem Myškou.

Cena labe 21Ve stínu Velké pardubické tradičně zůstávají rámcové dostihy, z nichž takřka každý by sám o sobě byl ozdobou samostatného mítinku. Pěkné počasí, dobře připravená dráha s nenáročnou oranicí vytvořily ideální podmínky pro skvělý sport s řadou skvělých výkonů i nádherných finišů v cílové rovině.

Kristalovy pohar 21bZajímavé výsledky nabídly sobotní dostihy. Předehra nedělního vrcholu překážkové sezony, 131. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou, patřila především prestižním dostihům přes proutěné překážky, kterým dominovaly dvě stáje. Ve Zlaté sponě tříletých BICZ holding 2021 první dvě místa brali kolegové ze stáje Statek Blata Český ráj, v Křišťálovém poháru města Pardubic se stejným výsledkem blýskly modrožluté barvy stáje Dr. Charvát. Vítězi loňské Zlaté spony tříletých Roncal po krásném finiši udolal obhájce loňského vítězství Azteka.

V neděli se uskuteční již 131. ročník nejpopulárnějšího českého dostihu Velké pardubické. Po škrtu slovenského Vanduala (Rainbows for Life) se o zisk největší části z třímiliónové dotace bude ucházet 18 koní, 15 připravovaných u nás a 3 na Slovensku. Dostihový spolek pro vás připravil jejich vizitky.

Od vypsání kurzů na 131. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou byl favoritem vítěz z roku 2017 a letos ve dvou startech neporažený No Time To Lose (Authorized) z lotu Josefa Váni staršího. Ač jeho kurz u Tipsportu z původních 3:1 postupně stoupal až na 4,5:1, roli favorita stále držel.

Modus vivendiNejžádanější český plemeník posledních dvou sezón, v Hřebčíně Střelice působící ryzák Eagle Top (Pivotal), se dočkal druhého vítěze. Po zářijovém vítězství Gaspariniho ve Velké Chuchli se z kategorie nezvítězivších vyčlenil v Česku narozený, ale v Polsku trénovaný Modus Vivendi z chovu J. Zalewské.

lot 411 seathestarsTřemi ročky za sedmimístnou sumu se rozloučila elitní část Book 1 říjnové dražby ročků společnosti Tattersalls. Po nepříliš úspěšném úvodním dnu se díky následujícím dvěma nakonec celkové statistiky dostaly nad úroveň loňského roku, když průměrná cena vzrostla o 3% na 230.317 gns a medián o 23% na 160 tisíc gns.

korokPříběh Koroka, trojnásobného vítěze Velké pardubické, který dosáhl mimořádných úspěchů navzdory vrozené deformaci přední končetiny, je notoricky známý. Korok a Velká pardubická - to ale nejsou jen ona tři vítězství a jedno „štycnutí“ před Taxisem, ale také dlouhá řada koní, kterým v žilách kolovala Korokova krev a kteří se o zisk nejtěžší domácí steeplechase pokoušeli. Následující řádky přinášejí ohlédnutí za Korokovou chovnou kariérou a jeho vlivem na Velkou pardubickou.    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net