Capivari 23Francouzské Pau a německý Dortmund v neděli hostily české koně, kterým se ze čtyř startů podařilo získat tři dotovaná umístění. O nejcenější, alespoň z pohledu získané ceny, se zasloužil bělouš Scuderie Aichner Capivari (Yeats), který s Josefem Bartošem obsadil třetí místo v prodejních proutěnkách Prix de la Croix du Prince (5+, 3800 m, 19.000 €, záznam)

Kobzarev KonstantinLoňská premiéra v roli trenéra vyšla Konstantinu Kobzarerovi na výtečnou. Z 28 startů, které jím připravovaní koně absolvovali, proměnili 8 ve vítězství, z toho 5 v dostizích I. Kategorie. Kobzarevovi nepochybně pomohlo, že přebral koně od svého tchána Arslangireje Šavujeva, navíc je již důvěrně znal, přesto si nasadil laťku, jakou bude těžké překonat. Do své druhé sezóny připravuje 13 koní, z nichž podstatná část bude nosit barvy Josefa Sallera mladšího a jeho stáje The Sons of Sharpour.

Kratochvil beauPo více jak čtyřměsíční pauze se dnes v italské Pise vrátil do sedla žokej Jan Kratochvíl a návrat se mu podařil na výbornou. Hned první start, v sedle BEAU SAONOIS (Saonois) ve steeplechase Premio Armando Carangio (5+, 3500 m, 18.000 euro, záznam), proměnil ve vítězství.

Nejúspěšnější rodinou v historii českého a československého chovu anglického plnokrevníka byla rodina, kterou založila Alchimistova dcera Sidney (na snímku). Německá rodačka se dočkala řady úspěšných pokračovatelek včetně své vnučky Siesty, od jejíhož narození uplynulo 2. února již 58 let. 

Sternkranz 23Dvojice zástupců Scuderie Aichner v přípravě Josefa Váni mladšího se ve středu postavila na start hlavního dostihu mítinku v Pau - steeplechase handicapu Prix Allianz Agence Olivir Ournac (Prix Annie Hutton) (5+, 4000 m, záznam) s dotací 105 tisíc eur.

limario 1515V loňském roce přišli na dráhu první dvouletí potomci tmavého hnědáka Limaria (Areion). Šampión německých dvouletků by jak díky vlastní ranosti, tak kvůli rodokmenu a především paternitní linii, kterou v Německu založil šampión otců dvouletých Big Shuffle (Super Concorde), mohl do tuzemského chovu přinést vlastnost, které v něm není nadbytek.

BallerinaPodobně jako koním Josefa Váni mladšího během překážkového mítinku i svěřencům Ingrid Janáčkové Koplíkové s postupujícím časem tráveným v Cagnes-sur-Mer roste forma. Oba její dnes startující koně obsadili druhá místa, přičemž Fantabulouse (Olympic Glory) o triumf připravil jen nepříznivý průběh.

Liska MartinLoňské předsezoní povídání s Martinem Liškou jsme uvedli tím, že sezóna 2021 byla pro něj v roli trenéra z pohledu počtu startů rekordní a že se dá očekávat další růst. Sezona 2022 to plně potvrdila a Liška, připravující své koně ve Vápenném Podolu u trenérky Hany Kabelkové, s níž úzce spolupracuje, vyslal své svěřence ke 32 startům, z nichž vytěžili dvě vítězství. Více slávy mu však přinesla jedničková umístění jeho Argana, korunovaná pátým místem v nejpopulárnějším tuzemském dostihu 132. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou. 

GALTEEMORE4Předposlední lednový den roku neklidného roku 1917 přinesl pro světový chov smutnou zprávu - smrt skvělého Galtee More. Při přesunu z hřebčína Graditz do Union Stud v Hoppegartenu hřebec uklouzl při nastupování do vlaku, zlomil si nohu a čekal jej neodvratný konec, který uzavřel jeden z nejzajímavějších příběhů plnokrevníků, jaký přelom 18. a 19. století zná. Irskému rodákovi bylo tehdy již 23 let.

Royal right 23Pondělní mítink v Cagnes-sur-Mer, kde s částí svých svěřenců pobývá Ingrid Janáčková Koplíková, přinesl ze dvou startů jedno dotované umístění. Zasloužil se o ně pětiletý Royal Right (Frankel) ze stáje Jany Dufkové, který poté, co odvodil většinu prodejní Prix des Boutons d'Or (Classe 3, 4+, 2400 mAW, 15.000 €, záznam) a ještě 150 metrů před cílem vedl, obsadil s Clementem Lecoeuvrem třetí místo, krátkou hlavu od druhého.

Loňská sezóna byla pro hnědáka POUVOIR ABSOLU suverénně nejlepší v jeho dosavadní kariéře. V létě se dočkal prvního klasického vítězství díky triumfu Vignetty v Oaks, na podzim pak dvouletá Willemine přidala další jedničkový úspěch vítězstvím v Ceně zimní královny. Syn legendárního Sadler's Wellse (Northern Dancer) si navíc buduje skvělé jméno i jako otec překážkových koní a vedle dvou jedničkových vítězů na rovinách měl loni dva vítěze dostihů nejvyšší kategorie i na překážkách. A to je bilance, jakou se nemůže pochlubit žádný z jeho konkurentů.

Josephino dubaiTři týdny poté, co se nejlepší tuzemský sprinter Ponntos (Power) uvedl na mítinku v Dubaji skvělým třetím místem v listed, se na Dubai World Cup Carnivalu neztratil ani svěřenec Ingrid Janáčkové Koplíkové čtyřletý Josephino (Pearl Secret). A to ani navzdory mimořádným podmínkám.

Eskerkhan 23Tuzemský chov posílí nový plemeník. V Centru Darhorse bude letos v nové roli debutovat jedenáctiletý ryzák irského původu ESKERKHAN (Elnadim), který své poslední dvě sezóny strávil na tuzemských drahách v péči Arslangireje Šavujeva. Úspěšný trenér dovedl hřebce ze stáje Valentina Bukhtoyarova mj. k vítězství ve Velké ceně českého turfu (L) a Ceně prezidenta republiky (I.k.).

cagnes zanrPokračující rovinový mítink na francouzské Riviéře v Cagnes-sur-Mer přilákal ve čtvrtek čtveřici českých zájemců, jimiž opět byli svěřenci trenérky Ingrid Janáčkové Koplíkové a trenéra Miroslava Nieslanika. Mezi startujícími z přípravy prvně jmenované se nacházel i tříletý debutant ze stáje Jany Dufkové Ganibet (Almanzor), který je hlášený do všech tří klasických dostihů pro hřebce včetně Českého derby.

ceske derby 2023Čtvrteční poledne bylo termínem přihlášek na všech pět klasických dostihů letošní sezóny. Celkem do nich majitelé a trenéři poslal 212 přihlášek, což je zhruba o desetinu více než loňských 193. Mezi přihlášenými najdeme i koně v Česku působících majitelů, trénované v zahraničí - konkrétně v Polsku a ve Velké Británii.

foal koneko 2023bJedním z nejzajímavějších letošních hříbat, majících spojení s naším chovem či tuzemskými chovateli, je tento týden narozený syn na Haras de Beaufay ustájené Koneko (Big Blue Kitten). Jeho nestartovavší matka je 3/4 sestrou vítěze 2000 Guineas (Gr.1) či Futurity Trophy (Gr.1) hřebce Kameko (Kitten's Joy) z vynikající rodiny.

chaloupka cotejardinTřetím trenérem, jehož jsme vyzpovídali před zahájením české dostihové sezóny, je v Chuchli působící Jiří Chaloupka. Ač loňská sezóna byla jeho první, během které nezaznamenal žádné vítězství, s Cote Jardin (Prince Gibraltar), oporou svého trenérského úseku, se pravidelně účastnil bohatě dotovaných Classe 2 Quinté+ handicapů ve Francii. Zvítězit se mu sice nepodařilo, ale pětice umístění včetně dvou druhých míst mu vynesla přes 430 tisíc korun a rating 35,5 kilogramu.

Cagnes s mStředeční mítink v Cagnes-sur-Mer českým zástupcům úspěch nepřinesl. Žádnému z pětice svěřenců Ingrid Janáčkové-Koplíkové se nepodařilo dosáhnout na dotované umístění, tři z jejích koní ve svých dostizích uzavřeli doběh.

Po třech sezónách, které strávil v Hřebčíně Napajedla, opouští český chov ryzák Wireless (Kentucky Dynamite). V úterý odcestoval do Maďarska, kam byl svým majitelem stájí Leram pronajat na dvě připouštěcí sezóny. Působit bude v chovu Zsolta Gajdose, chovatele, který své klisny připouštěl i u nás a jehož barvy zde mj. reprezentoval Václavem Lukou připravovaný Államfö, vítěz Magyar St. Leger z roku 2019.

Holy Roman Emperor conformationŠestiletá napajedelská rodačka Wellunca (Egerton), která na podzim ukončila svou úspěšnou dostihovou kariéru, bude letos připuštěna v Irsku. Prvním partnerem trojnásobné jedničkové vítězky a jedné z nejúspěšnějších českých odchovankyň posledních let bude devatenáctiletý Holy Roman Emperor (Danehill) působící v Coolmoru.

mikesh 1012Vedle Eagle Topa (Pivotal) a Amico Fritze (Fasliyev) měl loni v Česku na dráze první tříleté také trojnásobný šampión českých sprinterů Mikesh (Majestic Missile). Ale zatímco zmínění dva hřebci už v chovu působili před příchodem do Česka a první tříleté měli jen v rámci jejich tuzemské kariéry, pro Mikeshe, působícího od roku 2018 v chovu Josefa Pšurného, to byla skutečná premiéra.

Loňský vítěz Zlatého poháru a jeden z nejlepších tuzemských vytrvalců Rex of Thunder (Night Of Thunder) má nového trenéra. Pětiletého hřebce a s ním i další koně Stáje Březová pana Jiřího Draga nyní připravuje na nadcházející sezónu žokej Michal Demo, který s jedinou výjimkou byl v sedle Rex of Thundera při všech jeho dosavadních startech.

Germic karel6Zatímco před loňskou sezónou prošlo čtyřnohé osazenstvo stáje Karla Germiče v Lysé nad Labem skoro kompletní obměnou, do letošní vstoupí trenér a jeho tým se sestavou velmi podobnou loňské, doplněné o nové dvouleté naděje. Po roce má opět i koně do klasických dostihů. Alespoň tak se doposud jeví svérázně pojmenovaná Lowe Wole (Amaron), která loňskou sezónu zakončila triumfem v Pražském zimním favoritu.

foal Amazonka 2023Svého času byla jednou z nejdražších klisen v českém tréninku. Camelotova (Montjeu) dcera Amazonka, kterou pro stáj Jiřího Trávníčka zakoupil Tomáš Janda na červencové dražbě v Deauville v roce 2019 za 70.000 €, se však na dráze neukázala, nicméně její kvalitní rodokmen jí otevřel cestu do chovu na Haras de Beaufay.

Macallan3Nedělní mítink v Pise přinesl první vrcholy tamní překážkové sezóny v podobě graded a listed proutěných překážek, které se samozřejmě neobešly bez účasti českých koní. Italské závodiště však nabídlo i rovinová klání, z nichž jedno odhalilo hodně zajímavého adepta pro české klasické dostihy, kterého pro stáj Jiřího Charváta připravuje Pavel Tůma.

shamalgan headKdyž stál v roce 2017 v tuzemsku v chovu Hřebčína Střelice, platili chovatelé za jeho služby 27.000 korun, tedy něco málo přes tisíc eur. Letos budou muset zájemci o připuštění u dvojnásobného českého Koně roku Shamalgana (Footstepsinthesand) sáhnout do kapsy podstatně hlouběji. Ryzák, který českému turfu přinesl první umístění ve francouzském klasickém dostihu, bude připouštět za 5.000 €.

Ideal king23Úspěšný start do nové sezóny včera na večerních dostizích v Deauville předvedl šestiletý valach stáje Leram Ideal King. Poté, co na tamní dráze zakončil loňskou sezónu vítězstvím v Classe 3 handicapu, v pátek silným finišem z konce pole vybojoval pod Clementem Lecoeuvrem čtvrté místo v Quinté+ handicapu Prix du Pays d'Ouche (Classe 2, 4+, 2500 mAW, 50.000 €, záznam).

Dlouhá léta drželo Česko primát jako pořadatel nejbohatších dostihů středoevropského regionu na rovinách i na překážkách. Zatímco ten druhý a absolutní mu díky pětimiliónové Velké pardubické patří nadále, o primát v pořádání nejlépe dotovaného rovinového dostihu letos přijde. Díky rapidnímu zvýšení dotace z loňských 306.250 zlotých na letošních 478.250 zlotých se jím stane polská Wielka Warszawska.

shaywan 1384Do své již páté připouštěcí sezóny vstoupí za několik dnů i hnědák Shaywan (Sinndar), v italských listed umístěný vítěz Memoriálu Vlastimila Smolíka a také pravý bratr vítězky Yorkshire Oaks (Gr.1), Prix Vermeille (Gr.1) a druhé z Prix de l'Arc de Triomphe (Gr.1) Sharety. Nadále zůstává v Brně Líšni v chovu stáje Belcredi.

Nejúspěšnější připouštěcí stanicí loňské sezóny měřeno počtem připuštěných plnokrevných klisen byl Hřebčín Střelice. O prvenství se postaral nejen ryzák Eagle Top (Pivotal), který je již několik sezón nejžádanějším tuzemským plemeníkem, ale významně mu pomohl i nováček ve střelickém týmu Amico Fritz (Fasliyev), který přišel z Napajedel. Oběma hřebcům se díky Gasparinimu a Zamicovi dařilo i na dostihové dráze, a tak při absenci nových plemeníků lze předpokládat, že střeličtí loňský primát zopakují.

ShahbandarZ dvojice koní dnes startujících v Cagnes-sur-Mer si lépe vedl tříletý Shahbandar (Storm The Stars), který po aktivním průběhu obsadil v Prix de Fabron (3, 1500mAW, 23.000 €, záznam) pro debutanty s Clementem Lecoeuvrem čtvrté místo, Coolishaak byl ze zdravotních důvodů před startem stažen.

foal rolando 2Ve středu ráno se v Hřebčíně Střelice narodil první potomek Rolanda (Campanologist), plemeníka působícího v chovu Viktora Eichlera ve Světlicích. Premiérovým potomkem francouzského listed vítěze je kobylka, světlá hnědka, kterou na svět přivedla ryzka Doubravka (Arcano) působící v chovu společnosti Licehamr s.r.o.

Poles pavel2Především překážkám se věnující stáj trenéra Pavla Polese, který své svěřence připravuje v Olešnici v Olomouckém kraji, má za sebou poměrně úspěšnou sezónu. Jeho svěřencům se loni podařilo z 39 startů získat 5 vítězství a 20 umístění, přičemž naplno bodovali nejen v Česku, ale také v Polsku a Itálii. Nejčastěji byli k vidění v polské Wroclawi, kde krásným triumfem bělouše Go Canada (Alhebayeb) zakončili loňskou sezónu. Do nové sezóny vstoupí s osmi plnokrevníky, které i letos budeme vídat v drtivé většině nad překážkami. 

Cagnes s mDalší den rovinového mítinku v Cagnes-sur-Mer, kterého se zúčastnili svěřenci Ingrid Janáčkové Koplíkové a Miroslava Nieslanika, nepřinesl českých barvám žádné umístění. Dva tuzemští zástupci uzavřeli doběh, jeden skončil na předposledním místě.

V úterý vydala International Federation of Horseracing Authorities (IFHA) konečnou verzi hodnocení nejlepších koní loňského roku Longines World's Best Racehorse Rankings. Nepřinesla žádné překvapení - nejlepším koněm světa byl podle ní americký Flightline (Tapit), v šesti startech neporažený šampión, který pravidelně deklasoval své soupeře rozdílem třídy. Skupina handicaperů jeho výkony ocenila známkou 140 liber, nejvyšší v historii WBRR a stejnou, jakou o 10 let dříve dostal fenomenální Frankel (Galileo).

Sedmému ročníku Klasifikace, která po sezóně 2016 nahradila dřívější Generální handicap, vévodí sprinterská hvězda stáje MUDr. Evy Nieslanikové Ponntos (Power). Za své loňské vítězství v Gr.3 Prix de Saint-Georges mu čeští handicapeři udělili rating 109 liber, odpovídající 94,5 kilogramu. Rating svěřence trenéra Miroslava Nieslanika je o 2 libry vyšší, než jaký dostal vládce Klasifikace 2021 Partenit (Invincible Spirit). Na premianta z let 2019 a 2020 Nagano Golda (Sixties Icon) ale ztrácí 6 respektive 9 liber.

foal stmarkbasilicaJeden z nejsledovanějších loňských debutantů v chovu, šampión a pětinásobný Gr.1 vítěz St Mark's Basilica (Siyouni), má svého prvního potomka. V pondělí na irském Kiltinan Stud se mu narodil syn z pětileté odchovankyně Godolphinu Vital Force (Incincible Spirit), která při svém jediném startu, v němž doběhla druhá, hájila barvy anglické královny.

Loňská sezóna postrčila dopředu dva plemeníky. Oba sice do Česka přišli už s jistými zkušenostmi v chovu, oběma se však podařilo mít v prvním tuzemském ročníku klasického vítěze. Ryzáku Eagle Topovi (Pivotal), jemuž dělal loni čest trojnásobný klasický vítěz a premiant Slovenského derby Gasparini, jsme se již v této rubrice věnovali. Nyní upřeme pozornost na hnědáka Amico Fritze (Fasliyev), jehož syn Zamico deklasoval konkurenci ve Velké jarní ceně.

Fantabulous2Zatímco na přelomu roku pobývala na francouzské riviéře v Cagnes-sur-Mer ekipa trenéra Josefa Váni mladšího a Scuderie Aichner, která se účastnila zimního překážkového mítinku, nyní je vystřídala Ingrid Janáčková-Koplíková, která do letoviska přesunula 15 koní své stáje a dnes se zúčastnila prvního dostihu.

Becvar josef azJosefu Bečvářovi, současnému prezidentovi Jockey Clubu ČR, jistě není co závidět. Krátce poté, co převzal nejvyšší funkci v našem turfu, musel čelit krizi, jakou žádný z jeho předchůdců nepoznal, a sice úplný zákaz pořádání dostihů kvůli pandemii Covid-19 v určitých časových, pro dostihový provoz velice důležitých úsecích. Toto opatření zásadně ovlivnilo sezóny 2020 a 2021. To sice už máme díky bohu za sebou, ale pandemie znovu ukázala na hluboké problémy související s financováním českých dostihů a jeho budoucností. Právě to bylo jedním z hlavních témat, o nichž jsme si s prezidentem Jockey Clubu povídali.  

mascarpone 1528Ač nabídka plemenných hřebců na Slovensku není příliš široká, u našich východních sousedů působí hned dva plemeníci, kterým se podařilo získat titul šampióna plemeníků v zahraničí. Ke Galileovu synu Move Your Vision, který získal titul v roce 2021 v Maďarsku (a poté i doma), se nyní přidal Mascarpone (Monsun), který v loňském roce ovládl švýcarský šampionát.

Agenda 23Český turf přivítal svého prvního rovinového vítěze nové sezóny. V mimořádně úspěšný den, během něhož získali čeští zástupci tři překážková vítězství v Pise, se v Lyonu v Classe 4 Prix de Moulins (4+, 2400 mAW, 14.000 €, záznam) prosadila šestiletá AGENDA (Soldier Hollow) ze stáje Steffena Molkse, poprvé startující pod přípravou Ingrid Janáčkové Koplíkové.

BouleV neděli skončil zimní mítink v Cagnes-sur-Mer, jehož skvělou tečkou byl triumf Suroita s Josefem Bartošem v hlavním dostihu celého mítinku. Skvěle rozjetý Bartoš dnes exceloval i dnes v Pise, kde vyhrál dva dostihy na koních Josefa Váni staršího, jeden se svěřencem Váňova syna a připsal si tak další kariérní hattrick.

stronger together2Dva roky poté, co svěřenkyně Zdeno Koplíka Zariyannka (First Defence), vedená Ingrid Janáčkovou Koplíkovou, finišovala osmá v Saudi International Handicapu v rámci mítinku s nejbohatším dostihem světa Saudi Cupem, by se v Rijádu mohl opět objevit český zástupce. Na dnes zveřejněných přihláškách jsou dokonce dva - oba z lotu Ingrid Janáčkové Koplíkové.

V neděli skončil v letovisku Cagnes-sur-Mer na francouzské riviéře šestitýdenní zimní mítink, jehož se, stejně jako před dvěma lety, zúčastnil s koňmi Scuderie Aichner i trenér Josef Váňa mladší. Nyní už je zpátky v Česku, dnes budou jeho svěřenci běhat v Pise, našel si však čas na ohlédnutí za skončeným mítinkem, kde koně v jeho péči vyhráli čtyři dostihy a který vyvrcholil triumfem jeho svěřence Suroita (Linda's Lad) v hlavním dostihu celého mítinku, Gr.3 steeplechase o 154 tisíc eur.

Šampiónem japonských plemeníků za rok 2022 se stal Deep Impact. Nástupce legendárního Sunday Silence (Halo), čtrnáctinásobného šampióna tamních plemeníků, se v celkové bilanci titulů šampióna plemeníků svému otci přiblížil na rozdíl pouhých třech titulů. Ten poslední, jedenáctý, je však již třetím, který získal posmrtně.

Jak dnes informoval na svých stránkách Jockey Club ČR, na základě jednání nového zastupitelstva obce Světlá Hora, které proběhlo 9. ledna 2023, informoval dnes starosta obce Jockey Club, že tamní zastupitelstvo nepočítá s pořádáním dostihů v letech 2023 - 2026, během kterých bude současné zastupitelstvo v obci působit.

Hodně smutná zpráva dnes ráno přišla ze stáje Lokotrans. Včera večer byl na brněnské veterinární klinice ve věku 11 let uspán jeden z nejlepších koní, jaký kdy působil v tuzemském tréninku, valach Subway Dancer (Shamardal). Kůň roku 2018 a stále nejbohatší rovinový kůň české historie podlehl vážné neoperovatelné kolice. "Bojoval statečně, ale měl prasklou bránici a už to nešlo operovat," uvedl pro naše stránky manažer stáje Michal Lisek.

Touch of GeniusPoté, co už nebylo žádáno o licenci pro Tullamore (Theatrical) a před pár dny byl uspán Age of Jape (Jape), už v našem chovu nenajdeme žádného vítěze Českého derby. Pokud pomineme Medea (Monsun) a Darsalama (Desert King), kteří možná ještě působí v některé z post-sovětských republik, je jediným vítězem našeho derby v chovu Galileův syn Touch of Genius, stojící v Polsku.

Suroit teamVyvrcholení šestitýdenního zimního mítinku na francouzské riviéře v Cagnes-sur-Mer si tým Scuderie Aichner s trenérem Josefem Váňou mladším a žokejem Josefem Bartošem nemohl přát lepší. Trojici, která v předešlých částech mítinku získala tři vítězství a řadu umístění a jejíž koně předváděli stále lepší formu, se podařilo skvělým způsobem vyhrát vrchol závěrečného dne i celého mítinku, Gr.3 steeplechase o 154 tisíc eur, v níž se prosadila nová hvězda stáje SUROIT (Linda's Lad).

MirissaTři starty, dvě dotovaná umístění. Taková je bilance koní trenéra Václava Luky mladšího z pátečního a sobotního běhání v Deauville. První kariérní umístění získala v sobotní Prix des Rouges Terres (Classe 3, 4, 2500 mAW, 19.000 €, záznam) čtyřletá Mirissa (Camelot) stáje Leram, která s Fabrice Veronem finišovala pátá poté, co většinu dostihu odvodila.

Frankel BoldLassBritská dražební společnost Tattersalls, která je zároveň největší dražební společností zabývající se prodejem plnokrevných koní v Evropě, rozeslala v pátek majitelům a bloodstock agentům, kteří loni nakupovali na Book 1 a 2 říjnové dražby, email s nabídkou na prodej několika ročků, tedy nyní již dvouletků. Jsou to koně, za které nebylo zaplaceno.

Ponntos dubaj erNečekaně dobře se nejlepší český sprinter pětiletý Ponntos (Power) uvedl při své premiéře na závodišti Meydan v Dubaji v rámci tamního Dubai Wolrd Cup Carnivalu. Svěřenec trenéra Miroslava Nieslanika ze stáje MUDr. Evy Nieslanikové, do jehož sedla se vyhoupl Antonio Fresu, obsadil po vynikajícím výkonu třetí místo v listed Ertijaal Dubai Dash, dostihu na rovný kilometr s celkovou dotací 100 tisíc amerických dolarů.

Peace Garden 2Úspěšný den mají za sebou čeští překážkoví koně, kteří poslední pracovní den tohoto týdne startovali na dvou závodištích. Tým Josefa Váni mladšího pokračoval v ataku na francouzské Cagnes-sur-Mer, zároveň však poslal několik koní do Pisy, kde běhali i svěřenci jeho otce, Pavla Tůmy a Zdeňka Seménky.    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net