Jockey Club ČR dnes zveřejnil propozice na září, během kterého by se na českých dostihvých drahách mělo uskutečnit 8 mítinků. Vrcholem bude samozřejmě Evropský pohár žokejů, který se bude konat v sobotu 25. září. Hned první víkend nabídne tři mítinky - v pátek začnou Pardubice, na které naváže další tamní mítink v sobotu se IV. kvalifikací, v neděli se pak v Chuchli koná poslední klasický dostih sezóny a Velká cena Prahy.

PartenitVáclav Luka má ve stáji dalšího velmi nadějného koně. Tříletý PARTENIT (Invincible Spirit), vlastní odchovanec svého majitele Viktora Tymošenka, dnes v Dieppe proměnil svůj debut ve velmi přesvědčivé vítězství navíc svým projevem dal nemalou naději na další úspěchy i v silnější konkurenci, než byl dnešní dostih debutantů.

Nemálo rodokmenově atraktivních klisen, hájících dříve barvy českých majitelů, odešlo v posledních letech do chovu do některé ze západoevropských zemí. Jednou z nejzajímavějších byla Montjeuova dcera Tautou Montjeu, která před lety běhala v barvách stáje Joly majitele Jiřího Odcházela. 

Wickerstone2Zatímco včera získali čeští koně jedno vítězství v Meranu a z Německa odjížděli s umístěním, dnes se situace obrátila. V Německu, dokonce na dráze v Mnichově, podal dnes skvělý výkon desetiletý valach Zámku Domoradice WICKER STONE (Whipper), který pod Jiřím Palíkem zvítězil stylem startr-cíl ve čtyřkovém handicapu Dallmayr Capsa-Rennen na 1600 metrů.

cena mesta kv21Už v předsezónním rozhovoru prezentovala Ivana Pejšková svého svěřence ORLEANA (Egerton) jako největší naději na úspěchy v letošní sezóně. Stále zrající pětiletý napajedelský odchovanec, který se loni prodral ze čtyřek až do dostihů druhé kategorie, ukázal další růst třídy letos, kdy si po několika loňských umístěních nejprve připsal první vítězství ve dvojkách a dnes jej korunoval lehkým vítězstvím v hlavním dostihu dne 92. Ceně města Karlovy Vary - Memoriálu Josefa Dolejšího.

merano 4Mezi italské Merano a německý Bad Harzburg včera rozložili své síly čeští koně startující v zahraničí. Úspěšnější bilanci měli překážkoví koně v Itálii, kde jedenáctiletý BIG MAGO (Dylan Thomas) trenéra Harise ze stáje Vocetka odrazil útok domácí Vanessy del Cardo (Blu Air Force) a pod Františkem Plškem těsně vyhrál úvodní cross country Premio Fatal Mac (5+, 3500 m, 5.000 €, záznam)

King George 21Naposledy před 20 lety se tříletkovi, který uspěl v Epsom derby, podařilo ve stejném roce vyhrát i největší srovnávací zkoušku se staršími na půldruhé míle King George VI and Queen Elizabeth Stakes. Byl jím Galileo, v jehož stopách dnes vykročil godolphinský ADAYAR (Frankel).

Muguruza vichyJediným českým koněm, který se na mítinku ve Vichy představil dnes, byla loňská šampiónka dvouletých klisen stáje Leram Muguruza (Footstepsinthesand). Svěřenkyně Václava Luky doběhla v prodejní Prix Christian Chazelle (3, 1400 m, 12.000 €) s Alexis Pouchinem pátá, 5 délek od vítěze.

More than readyNení to tak dávno, co počet 2000 potomků jediného plemeníka byl jen těžko představitelným počtem. Nyní se hranice vlivu a úspěšnosti nejžádanějších plemeníků posouvají dál. Jak předevčírem oznámil australský Vinery Stud, dosáhl jeho plemeník MORE THAN READY (Southern Halo) jako první v historii hranici 2000 vítězů.

Po středečním startu Bakhchisaraye, který nedosáhl na dotované umístění, se z prázdnou z Vichy vrací i další čtyři čeští zástupci, kteří na tamním mítinku startovali ve čtvrtek. Účastnice Českého derby Surabaya (Gutaifan) uzavřela doběh Prix Hubert de Catheu (hdcp, 3, 2000 m, 18.000 €), Rabbit Havana (Havana Gold) doběhla 12. v prodejní Prix Gabriel Brun (Classe 4, 4+, 1400 m, 14.000 €), Ultimate Fight (Muhaymin) 13. v Prix Yves Saint-Martin (hdcp Classe 3, 4+, 1000 m, 18.000 €) a Vaerya (Poet's Voice) 12. v Prix Claude Deleuze (hdcp Classe 4, 4+, 1000 m, 14.000 €).

Bitcoin aztek vI druhý start, který absolvoval jako svěřenec Josefa Váni staršího, proměnil pětiletý valach ze stáje Bernda Dietela BITCOIN (Soldier Hollow) v suverénní vítězství. Po vítězství v pardubických proutěnkách II. kategorie minulý měsíc dnes zdolal předloňského šampióna proutěnkářů Azteka (Moonjaz) v hlavním dostihu dnešního mítinku v Bad Harzburgu, listed proutěnkách na 3400 metrů s dotací 10.000 €

Německé derby v Hamburku, to byl dostih, který  nevyhrál nejlepší kůň, ale výborný výkon Andrasche Stakeho. Sisfahan tak rozhodně nebyl favoritem, jenže Starke to v Hamburku umí a zase to potvrdil, německé derby vyhrál už poosmé. Když jsem komentoval ten dostih do německých médií, říkal jsem, že kdybych na tom koně seděl já, skončili jsme klidně třeba dvanáctí.

Šampión evropských dvouletků sezóny 2016 a vítěz anglických i irských 2000 Guineas CHURCHILL (Galileo) má prvního blacktype vítěze. V Coolmoru aktuálně za 30.000 € připouštějícímu hřebci zajistil první stakes úspěch dvouletá Ladies Church, která včera v Naas vyhrála Marwell Stakes (L, 1000 m).

Bakhchisaray4Po dvou čtvrtých místech se dříve do francouzského derby hlášený Bakhchisaray (Motivator) při včerejším večerním mítinku ve Vichy pokusil o úspěch v Quinté+ handicapu Prix Imperatrice Eugenie (3, 2400 m, 55.000 €).

Ribot2Dodnes je legendou a jedním z nejlepších koní, jaké svět viděl. Ribot, odchovanec nejslavnějšího chovatele na světě Federica Tesia, nenašel v žádném z 16 startů přemožitele a poté, co jako tříletý ovládl Prix de l'Arc de Triomphe, se ve čtyřech letech odvážil i do samotné kolébky turfu - do Anglie.

JohannesburgPoměrně nečekaným vítězem Slovenského derby se stal irský odchovanec ve službách stáje Rabbit Trhový Štěpánov RABBIT RED JAZZ (Red Jazz). Nečekaným mj. proto, že hřebec rozhodně nevypadá jako vytrvalec a i jeho rodokmen je, alespoň v porovnání s nedělními soupeři v derby, poměrně plebejský. Ale nikoliv nezajímavý.

MysakVedle slovenského Opasana (French Navy), který se skvěle uvedl na blacktype scéně, dnes na pokračujícím mítinku ve Vichy startovali i čtyři zástupci českých stájí. Na dotovaná umístění dosáhli dva z nich - Mysak Miky (Elvstroem) a Cote Jardin (Prince Gibraltar), reprezentující stejnou stáj Cajdašrot, ale rozdílné tréninkové centrály.

Opasan vichyLoňský Kůň roku na Slovensku a vítěz jubilejního 100. Českého derby OPASAN (French Navy) potvrdil svou třídu i v blacktype konkurenci. Dnes, při svém prvním startu ve stakes společnosti, udělil direkt francouzským soupeřům a po boji s domácím Folamour (Intello), ověnčeným nejen listed triumfem ale i umístěním v Gr.1 Grand Prix de Saint-Cloud za Nagano Goldem, získal, opět s podporou žokeje Radka Koplíka, svůj první blacktype triumf.

Už před rokem, kdy velká řada zemí krátila kvůli Covidu a na něj reagujících mítinků bez diváků dostihové dotace, šel Hongkong proti proudu a v sezóně 2020/21 o necelých 5% zvýšil objem cen. Letos v tom hodlá pokračovat.

premier lion 21Dva čeští jedničkoví vítězové se dnes představili francouzským divákům. Prvním byl předloňský vítěz Zlatého poháru Premier Lion (Zanzibari), který po aktivním průběhu pod vedením Alexis Pouchin obsadil v prodejní Prix de Saint-Menoux (Classe 3, 4+, 2400 m, 15.000 €) třetí místo, 3 1/2 délky od vítěze.

V loňském roce neporažený slovenský Kůň roku Opasan (French Navy), vítěz 100. Českého derby, zítra poprvé otestuje svou třídu v dostihu kategorie blacktype. Svěřenec trenéra Jozefa Chodúra se postaví na start listed Prix Hubert Baguenault de Puchesse (L, 4+, 2400 m, 52.000 eur) a v jeho sedle bude opět Radek Koplík.

Další úspěšný víkend, během kterého koně v českém tréninku vyhráli všechny čtyři jedničkové dostihy na slovenském derby mítinku a stejný den naši překážkoví koně třikrát zvítězili v Meranu, posunul sumu letošních zahraničních zisků za hranici 30 miliónů korun. To je nejen o 18 miliónů více, než kolik bylo letos rozděleno na českých drahách, ale také dvojnásobek oproti loňskému roku, kdy čeští koně do 18. července včetně vydělali v cizině po přepočtu "jen" 15,03 miliónu korun.

Ve stínu slovenského derby mítinku zůstalo další pokračování sezóny v Meranu, jehož se opět zúčastnila početná skupina českých koní. Ani tentokrát neodjížděli s prázdnou nýbrž s trojicí vítězství, o která se zasloužili svěřenci Josefa Váni staršího a Andoins (Kapgarde) s Janem Faltejskem a Mushrae (Kalanisi) s Josefem Bartošem, který byl též v sedle vítězného Overly Sweet (Sakhee's Secret) z lotu Josefa Váni mladšího. (miv)

fotogalerie trileteklisnyFotografické ohlédnutí za sobotním mítinkem v Chuchle Areně Praha, jehož vrcholem byla hlavní předzkouška klasických Oaks Cena tříletých klisen a v jehož rámci se odběhla i Simsonova cena pro dvouleté, pro Vás připravila fotografka Andrea Zavadilová.

sk derby21Před sedmi lety připravil trenér Allan Petrlík hnědáka Love Me (Egerton) k vítězství ve Slovenském derby, čímž dosáhl největšího úspěchu své trenérské kariéry nejen on, ale i stáj Rabbit Trhový Štěpánov pana Zdeňka Jandejska. Pár měsíců poté se jejich cesty rozešly, ale před čtyřmi lety znovu sešly a opětovné spojení trenérského talentu s majitelem se silným zázemím vyústilo v další zisk slovenské modré stuhy. Vybojoval je pro ně Rabbit Red Jazz (Red Jazz).

Oaks trial21Hlavní předzkouška Oaks a první větší dostih pro dvouleté - to byly vrcholy prvního a posledního prázdninového mítinku v Chuchle Areně Praha. Program, čítající 9 dostihů, přinesl hned tři vítězství vlastních odchovanců českých majitelů a to včetně obou nejvýznamnějších dostihů dne, přičemž v tom hlavním, 42. Ceně tříletých klisen, si dvě klisny z chovu domácích majitelů dokonce rozdělily první dvě místa.

SnowfallPo excelentním výkonu v Epsom Oaks, kde soupeřkám nadělila 16 délek, nemohla do dnešních Juddmonte Irish Oaks (Gr.1, 3 kl., 2400 m) odskakovat jako favoritka žádná jiná klisna než Snowfall (Deep Impact). Důvěru ve svěřenkyni Aidana O'Briena, nastupující v kurzu 2:7, umocňoval i fakt, že v poli 8 klisen byly jen 2, které netrénoval některý z O'Brienů.

Dvacetiletý hnědák SLEEPING INDIAN (Indian Ridge), který po deseti sezónách v anglickém chovu připouštěl letos již pátou sezónu v chovu rodiny Fillů, se v místě svého bývalého působiště dočkal dalšího úspěchu - opět v roli mateřského otce.

Bobik 21cDnešní mítink v Nancy, kam byl přesunut původně do nyní zaplaveného Vittelu vypsaný dostihový den, se nakonec zúčastnil jediný český zástupce - tříletý Bobik (Dabirsim), trénovaný i vlastněný Jiřím Michalem, který se se Stephanem Breuxem v sedle postavil na start handicapu Prix de la Brasserie du Terminus (3, 2000 m, 12.000 €).

Z událostí posledních týdnů kolem dostihů mě hodně zaujalo to, co se odehrálo v Brně. Já jsem tam sice osobně nejezdil, byl jsem tam naposled před dvěma nebo třemi roky, ale tu dráhu a tamní podmínky znám. Bohužel se stalo to, že po delším suchu tam vydatně napršelo. A déšť má na tvrdé dráze ten efekt, že se místy pohybujete skoro jako po ledu.

sub rose myboycharlieDražební společnost Arqana vydala katalogy na obě dvě své srpnové dražby - elitní Vente de Yearlings d'Aout, která proběhne od 14. do 16, srpna a na ní bezprostředně navazující Vente de Yearlings V.2, která nabízí cenově o něco dostupnější ročky a proběhne 17. srpna. 

lysa 21Není to ani tak dávno, kdy jedním z každoročně nejnáročnějších úkolů Jockey Clubu bylo sestavení termínové listiny tak, aby vyhověl představám pořadatelů a zachoval logickou strukturu sezóny. K nejžádanějším termínům patřil druhý prázdninový víkend, kdy sice tradičně osiřela Velká Chuchle, ale do hry vstupovala regionální závodiště. Nebylo výjimkou, že o tomto víkendu konaly hned tři mítinky a v jeden den si turfmani museli vybrat kterému z dvojice mítinků dají přednost..

GPdeparis 2021Ačkoliv letošnímu tříletému ročníku zatím dle hodnocení WBRR jistě vládne coolmorský St Mark's Basilica (Siyouni), v godolphinském HURRICANE LANE (Frankel) mu roste silná konkurence. Ryzák, který z 5 dosavadních startů zaznamenal jedinou porážku v Epsom derby, kde doběhl čtvrtý, dnes přidal další triumf v Grand Prix de Paris (Gr.1, 3, 2400 m, 600.000 €) v Longchamp.

Quinze2Nejlepšího výsledku své dosavadní kariéry dnes v Aix les Bains dosáhl devítiletý valach ze stáje Evy Píšťkové QUINZE DE LA ROSE (Turtle Bowl), který suverénním start-cíl stylem ovládl hlavní dostih mítinku Grand Steeple-chase d 'Aix les Bains (hdcp, 5+, 4300 m, 35.000 €, záznam).

Jockey Club ČR dnes na svých stránkách zveřejnil zápis z jednání Rady Jockey Clubu ČR, které proběhlo 29. června v Praze. Asi nejzajímavější zprávou, kterou přinesl, je rozhodnutí Rady požádat na Ministerstvu zemědělství ČRv rámci programu Národních dotací o příspěvek, který by v roce 2022 financoval program majitelských a chovatelských prémií.

rexofthunder4Tuto neděli se v Bratislavě odběhne 29. Slovenské derby (Gd3, 40.000 €), letos sponzorované Raiffeisen Bank International. Ač na jeho startu bude stejně jako v předchozích dvou letech chybět vítěz Českého derby, měla by se slovenská modrá stuha odehrát podle českých not. Tak to alespoň předpokládá Tipsport, podle jehož kurzů přicestuje pět největších šancí dostihu právě z České republiky.

Vítěz Epsom derby 2001 a jeden z nejúspěšnějších plemeníků celé historie chovu anglického plnokrevníka GALILEO (Sadler's Wells) byl uspán. Dvanáctinásobný šampión plemeník na ostrovech, který získal i jeden titul šampióna v Česku, byl uspán kvůli "vyčerpávajícímu" zranění nohy.

dresden 2021Volného víkendu, kdy se na českých ale ani slovenských drahách nekoná žádný dostihový mítink, využily české (ale i slovenské) stáje k hromadnému útoku na sobotní dostihový den v Drážďanech. Koně českých majitelů obsadili sedm z osmi dostihů a v trojici z nich dokázali získat vítězství.

Heaven forfendVčerejší prodejní Prix du Village, v níž svůj letošní debut proměnil v sedmé místo bošovický Mowaeva, měla nečekanou českou dohru. Vítěze dostihu, čtyřletého valacha HEAVEN FORFEND (Frankel), po dostihu zakoupila za 25.555 € stáj Lokotrans.

Ideal king 21bJen půl délky a nos, nebo dostih o pár metrů delší chyběly čtyřletému Ideal Kingovi (Sidestep) stáje Leram, aby dnes v Saint-Cloud dosáhl třetího letošního francouzského vítězství. V Prix de Chateau-Thierry (Classe 3, 4+, 2000 m, 23.000 €, záznam) předvedl bošovický zástupce pod Marií Velon excelentní finiš z posledního místa čtvrnáctihlavého pole, kterým získal těsné třetí místo a s ním 3.450 €. (miv)

Smutnou zprávu přineslo nejnovější vydání Věstníku ČT. Ve věku pouhých 6 let musela být utracena šampiónka dvouletých klisen 2017 LOVE CONNECTION (Amico Fritz), vítězka Ceny Masise (I.k.) a Ceny zimní královny (L), která na dráze úspěšně reprezentovala barvy stáje TAHLO Šefraný.

Mowaeva2Včerejší večerní dostihy v Longchamp českým barvám žádné dotované umístění nepřinesly. Letos debutující čtyřletý valach Mowaeva (Evasive) trenéra Luky, který loni na podzim získal ve Francii dvě vítězství v řadě, vybojoval finišem ze zadních pozic v prodejní Prix du Village (Classe 3, 4+, 1400 m, 23.000 €, záznam) s Marií Velon sedmé místo.

Brno ppTečku za nepodařeným dostihovým mítinkem 12. června v Brně, během něhož došlo nejen k problémům se startovacími boxy, ale především k řadě pádů na kluzké dráze a následnému odmítnutí několika jezdců se zúčastnit dalších dostihů, udělala jednání Dostihového soudu a Pořádkové komise. Zatímco Dostihový soud se zabýval odvoláním jezdců za sankce za nedodržení sjednaného závazku, Pořádková komise řešila podnět prezidenta JCČR Josefa Bečváře k prošetření činnosti Dostihové komise, která v Brně sloužila a udělila jezdcům zmíněné sankce.

Nejnovější vydání The Longines World's Best Racehorse Rankings (WBRR), hodnotící nejlepší koně planety, potvrdilo to, co jsme předpokládali po jeho excelentním triumfu v Coral-Eclipse Stakes (Gr.1). Tříletý svěřenec Aidana O'Briena St Mark's Basilica (Siyouni) dostal za svůj výkon od mezinárodní skupiny handicaperů známku 127 liber a je tak aktuálně nejlépe hodnoceným koněm planety.

V posledních týdnech jsem cestoval do střední Evropy na české a polské derby, ale s cestováním ze Španělska to pořád není žádná sláva. Španělsko je v rámci evropské mapy pořád červené, to znamená, že vyjíždět musím s PCR testem, zpátky mi stačí vyplnit formulář. Vůbec mám pocit, že ve Španělsku se v posledních měsících žije docela normálně, od začátku roku se tu nestalo, že by bylo nějak plošně zavřeno.

210627 ch 0509V neděli 27.6.2021 se ve Velké Chuchli běžel klasický dostih pro 3-leté koně na 2400 metrů, o celkovou dotaci 2 000 000 Kč. Vavřínový věnec s modrou stuhou vyhrál favorit dostihu HAZARDER ze stáje Dr.Jiřího Charváta. Vítězné stáji a jejímu trenérovi Pavlu Tůmovi jsme blahopřáli na stránkách Fitmin&TURF Magazín i s poděkováním, že ve vítězné stáji dlouhodobě využívají extrudovaná krmiva Fitmin. Aby naše poděkování bylo úplné, musíme také poděkovat dalším umístěným v tomto prestižním dostihu.

fotogalerie lysa2Pokud si chcete připomenout atmosféru úterního dostihové dne v Lysé nad Labem, jemuž dominoval skvělý výkon Aenese v hlavním dostihu dne Memoriálu Evy Palyzové, prohlédněte si fotogalerii, kterou pro vás připravila Andrea Zavadilová.

Aeneas lysaAž do letošní Prvomájové steeplechase, ve které nestačil na žokejem Kratochvílem vedenou Antalgique, nenašel sedmiletý tmavý hnědák AENEAS (Galileo) v Lysé nad Labem přemožitele. Na vítěznou notu se hřebec stáje Statku Blata Český ráj, před 4 lety bodující v Českém i Slovenském derby, znovu naladil dnes, kdy se do jeho sedla vrátil Jan Kratochvíl, aby společně završili hattrick suverénním vítězstvím v Memoriálu Evy Palyzové - o pohár hejtmanky Středočeského kraje (I.k., 4600 m).

nagroda derby 2021Po Českém derby se tento víkend odběhly další dvě středoevropské modré stuhy - derby v Polsku a Maďarsku. Čeští koně v nich chyběli, přesto si oba dostihy zaslouží i naši pozornost, mj. i díky tomu, že v obou se prosadila krev současné jedničky mezi evropskými plemeníky hnědáka Galilea (Sadler's Wells).

Natam2Nedělní mítink v Meranu, po němž se závodiště až do 18. července uzavře, přinesl českým barvám tentokrát jen jediné vítězství. V závěrečných proutěnkách Premio Boccanegra (4+, 3300 m, 14.000 €, záznam) jej zajistil pětiletý valach Scuderia Tania NATAM (So You Think), jehož na cestě k druhému letošnímu vítězství nezastavila ani nejvyšší váha v poli, kterou dával soupeřům od 3 do 9 kilogramů.

fotogalerie varyFotografka Andrea Zavadilová pro vás připravila fotografické ohlédnutí za nedělním mítinkem v Karlových Varech, jehož vrcholem byl 18. ročník Letní ceny klisen. Ta se stala kořistí čtyřleté Achird (Archipenko) s Milanem Zatloukalem v sedle.

Barabash4I dnešního pokračování, kterým vyvrcholil mítink v Hamburku, se zúčastnili koně stáje Lokotrans a i tentokrát se jim podařilo se v náročné konkurenci neztratit a získat dotovaná umístění. Start šestiletého Barabashe (Intense Focus) a tříletého Abrams Creeka (Adlerflug) navíc nabídl zajímavou komparaci, neboť proti duu svěřenců Luboše Urbánka se postavila loňská vítězka Oaks Vivienne Wells (Authorized).

letnicena1Již tři sezóny patří čtyřletá hnědka ze stáje dr. Evy Nieslanikové ACHIRD (Archipenko) k elitě českých klisen. V dosavadních 14 startech sice dosáhla řady úspěchů včetně čtyř listed umístění, dosud jediné vítězství ale získala před dvěma lety v debutu v mosteckém dostihu pro nezvítězivší dvouleté. Dnes v karlovarské 18. Letní ceně klisen - Ceně Karlovarského kraje (II.k., 3+ kl., 2000 m) získala první velký triumf.

GPdesaintcloud21Nagano Goldův (Sixties Icon) dnešní pokus o obhajobu loňského druhého místa v Grand Prix de Saint-Cloud (Gr.1, 4+, 2400 m, 400.000 euro, záznam) se proměnil v další nepovedený dostih. Tentokrát za něj ale nemohlo francouzské tempo, nýbrž zaváhání českého šampióna na startu, kde ztratil přibližně tři délky.    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net