delRey ikvalifikaceSenzačního vítěze má první kvalifikace na Velkou pardubickou. Když koně vyběhli na travnatý ovál, zdálo se být jasné, že si pro prvenství neohroženě běží v Lysé nad Labem rozběhaný Theophilos. V cílové rovině se ale k velkému náporu nadechl nejmladší v poli koní, sedmiletý Del Rey, který mezník protnul o nos dříve, než vítěz Velké z roku 2019 Theophilos s žokejem Josefem Bartošem.

AchirdZe zahraničních startů českých koní byl v sobotu nejdůležitějším listed pokus pětileté Achird (Archipenko) v Itálii. Svěřenkyně Miroslava Nieslanika se Sabinou Mokrošovou v sedle finišovala v Premio Paolo Mezzanotte (L, 4+ kl., 2200 m, 39.600 €, záznam) na pátém místě, 9 délek od vítězky, když porazila jednu soupeřku.

Zamicův (Amico Fritz) triumf ve 101. Conseq Velké jarní ceně, podepřený excelentním výkonem s nemalou převahou na soupeři, je bezpochyby jedním z největších úspěchů, jakých domácí chov v posledních letech dosáhl. Odchovanec Rabbitu Trhový Štěpánov ale vedle třídy nabízí i z řady pohledů zajímavý rodokmen, který může být inspirací či minimálně zdrojem úvah nad chovatelskou prací.

brno zanr3Brno se bude moci vrátit k původnímu kurzu steeplechase dostihů. Jak pro naše stránky uvedl pořadatel brněnských dostihů pan Josef Vymazal, dřívější nepříjemnou situaci, která si vynutila změnu kurzu, vyřešil odkup části závodiště. "Podařilo se od velice problémové majitelky pozemku, ležícího v části dostihové dráhy, tento pozemek odkoupit. Tato část zasahovala do kurzu steeplechase, musely být kvůli tomu vynechány dva skoky, což narušilo průběh po diagonálách," vysvětluje Vymazal.

abramsPět českých koní trojice trenérů ve čtvrtek startovalo na podvečerním mítinku v Longchamp. Dvěma z nich se podařilo dosáhnout na dotovaný doběh, přičemž nejlepší dojem zanechal ten, s nímž se dle sázkových preferencí počítalo nejméně - s kurzem 87:1 nastupující Abrams Creek (Aderflug) stáje Lokotrans.

Dnes proběhlo další kolo škrtání koní do letošního 102. Českého derby. Z původně přihlášených 54 koní plus dalších dohlášených nyní modrá stuha eviduje už jen 23 zájemců. Škrtnut byl mimo jiné i sledovaný Quessigny (Recorder), loňská 102.000 € akvizice stáje Meridian, i zimní favorit a loňský šampión dvouletých hřebců Red Coral (Blue Coral). Dohlášen byl jediný kůň - stáj Lokotrans reprezentující Ashat (Shalaa), který v neděli doběhl čtvrtý ve Velké jarní ceně.

Zaracampa2Tříletá Zaracampa (Zarak), která letošní debut v Lyonu v handicapu pro tříleté na 2000 metrů proměnila v jednoznačné vítězství, bude dnes čelit ještě silnější konkurenci. V rámci podvečerního mítinku v Longchamp se postaví na start hlavního dostihu dne Prix Finlande, listed zkoušky pro tříleté klisny na 1800 metrů.

FragrantTuto neděli se poprvé otevřely brány hlavního ruského závodiště, Centrálního moskevského hipodromu. Hned první velký dostih sezony, tradiční Priz otkrytia skakovovo sezona (RUS-Gd3) na 1800 metr,ů skončil úspěchem koně s rodokmenem velmi zajímavým i pro nás.

Irbis strDvě třetí a dvě pátá místa vezou koně v českém tréninku z dnešního mítinku ve Štrasburku. Na rovinách se nejvíce dařilo tříletému Irbisovi (Zelzal) z DS Pegas, šestému z Memoriálu prof. Michala (I:k.), který v prodejní Prix Dunaden (3, 1400 m, 12.000 €, záznam) obsadil s Ingrid Janáčkovou Koplíkovou třetí místo. 

Sedivy Photography 4895V sobotu se na Pardubickém závodišti rozběhne čtyřdílný seriál kvalifikačních dostihů na Velkou pardubickou. Vrcholem druhého pardubického mítinku je totiž Cena města Pardubic – I. kvalifikace na 132. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou a asi nikoho nepřekvapí, že mezi hlavní adepty na vítězství patří svěřenci Josefa Váni. Ten do dostihu chystá dvojici vítězů Velké pardubické, kteří jsou rovněž posledními dvěma vítězi úvodního kvalifikačního dostihu.

King molenAčkoliv první český dostih pro dvouleté se odběhne v Mostě až za 11 dní, první start v Česku trénovaného dvouletka se odehrál už dnes. Na dráze v Saint-Cloud startoval svěřenec Václava Luky King Mollenkott (Footstepsinthesand) z chovu i stáje Westminster Race Horse.

Ponntos longchamp2Nečekané ale o to přesvědčivější vítězství čtyřletého hnědáka Ponntose (Power) v nedělní Prix de Saint-Georges se dočkalo vysokého ocenění od Racing Postu. Britský deník udělil hřebci ze stáje dr. Evy Nieslanikové rating 120 liber, což je druhý nejvyšší rating, jaký kdy koni v českém tréninku udělil. Výše se dostal jen Darsalam (Desert King) za vítězství v Gr.1 Rheinland-Pokal před 17 lety. Podle handicaperů britského listu je jeho výkon dokonce srovnatelný s tím, který předvedl Nagano Gold (Sixties Icon) v Ascotu, kde finišoval druhý v Hardwicke Stakes (Gr.2).

Zamico2Dvojice nedělních jedničkových klání v čele s klasickou Velkou jarní cenou zamíchala pořadím v aktuálním handicapu tříletých. Ten s postupem sezóny nabírá na významu i proto, že handicap bude rozhodovat při případné eliminaci startovního pole Českého derby.

foal najinska 22Jediná klisna v historii českého turfu, která byla vyhlášena šampiónkou klisen ve dvou i ve třech letech hnědka Najinska (Areion), porodila další hříbě. V Krabčicích se jí narodil velký hřebeček po tamním Zazou (Shamardal), se kterým už má dva potomky.

Liberal6Jeho krev kolovala v žilách takových koní jako byli derby vítězové Corvet a Covetta, klasických vítězek Novely či Nanon či mezinárodního vítěze a hvězdy 80. let Kleóna. Přesto v paměti zůstal především jako velká dostihová hvězda, první v poválečné historii našeho turfu. LIBERÁL. Od jeho narození dnes uplynulo 77 let.

Úspěšný den měl v neděli střelický plemeník Eagle Top (Pivotal). V den, kdy tříletý Gasparini třetím místem v Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera přinesl nejžádanějšímu plemeníkovi posledních sezón první úspěch v jedničkovém dostihu, získal dalšího vítěze v Maďarsku.

fotogalerie vjc22Atmosféru nedělního velkého dne v Chuchle Areně Praha, který rozřešil rozložení sil mezi tříletými mílaři a mnohé napověděl i o tříletých vytrvalcích, si můžete znovu připomenout na snímcích, které pro vás připravila Andrea Zavadilová či v záznamu přenosu České televize.

Gangster3Dostihové mimořádně bohatá neděle přinesla na zahraničních drahách nejen skvělé vítězství Ponntose v Gr.3 sprintu v Longchamp, ale bodovali i čeští překážkáři. A to nejen v tradiční baště tuzemských steeplerů a proutěnkářů v Meranu, ale také ve francouzském Nancy.

VJC 22 cenyVrchol předderbyového období - to byl dnešní mítink v Chuchle Areně Praha, v jehož rámci se konal nejen druhý klasický dostih sezóny Velká jarní cena, ale i první jedničkový trial na České derby - Memoriál JUDr. Otakara Frankenbergera. Oba dostihy nabídly skvělý sport a zvláště klasický dostih chytl za turfmanovo srdce, neboť ve skvělém čase, sekundu a 18 setin za českým rekordem, se v něm poprvé po šesti letech prosadil kůň tuzemského chovu.

Ponntos longchampUž několikrát se PONNTOSOVI (Power) ze stáje Evy Nieslanikové podařilo dostihové obecenstvo příjemně překvapit. Naposledy se tak stalo loni při Arc mítinku, kde se neztratil ani v Gr.1 Prix de l'Abbaye de Longchamp. Dnes na stejné dráze připravil další skvělé překvapení. Ač do Gr.3 Prix de Saint Georges, dostihu na 1000 metrů o 80 tisíc eur, odskakoval jako druhý nejvyšší outsider, podařilo se mu sázkové preference postavit na hlavu a jistě zvítězit.

Dvojnásobný Kůň roku České republiky a jeden z nejúspěšnějších koní, kteří kdy prošli naším turfem, ryzák Shamalgan (Footstepsinthesand) se dnes dočkal prvního blacktype vítězství v roli otce. Zasloužila se o ně jeho tříletá dcera Toskana Belle, která lehce vyhrála listed Henkel-Stutenpreis na 1600 metrů o 22.500 €.

slusovice 22Devět oficiálních dostihů plus doprovodný program čítající i dostihy poníků nabídl druhý letošní mítink ve Slušovicích, rovnoměrně rozložený mezi rovinové a překážkové dostihy. Vrcholem byla dvojková steeplechase Cena moravských chovatelů na 3600 metrů, ve které o celkovou dotaci 120 tisíc korun bojovalo šest koní v sice nepočetném, ale kvalitním poli.

foal magical22Jedna z nejúspěšnějších klisen posledních let vynikající Magical (Galileo) přivedla na svět prvního potomka. sedminásobná Gr.1 vítězka porodila kobylku, jejímž otcem je aktuálně nejdražší plemeník na světě a jednička konkurenčního týmu Dalham Hall Stud Dubawi (Dubai Millennium).

Numeira3Ingrid Janáčkové Koplíkové se daří. Poté, co v dvojroli trenérky a jezdkyně ve středu vyhrála se Siglo de Oro (Clodovil) Classe 3 handicap v Chantilly, přidala v pátek další plný zásah v Saint-Cloud, kde opět v Classe 3 handicapu Prix de la Passerelle de l'Avre (4, 1600 m, 21.000 €, záznam) vedla svou svěřenkyni Numeiru (Raven's Pass).

Raja jan2V neděli nastoupí v Longchamp ke svému prvnímu letošnímu startu loňský šampión českých sprinterů Ponntos (Power). Čtyřletého hřebce ze stáje dr. Evy Nieslanikové nečeká nijak lehký debut. V Prix de Saint-Georges, konané v rámci mítinku s prvními dvěma francouzskými klasikami, se postaví čtveřici grupových vítězů. S jakými ambicemi do Longchamp jede, i jak došlo k angažování hvězdného Dettoriho do jeho sedla, o tom jsme si povídali s asistentem trenéra Nieslanika Janem Rájou.

Tuto nedělni konečně vstoupí do nové sezóny úřadující šampión sprinterů Ponntos (Power). Poté, co plánovaný start v Miláně zhatila stávka zaměstnanců se v neděli postaví na start Gr.3 dostihu v Longchamp. Sezónní premiéru okoření účast žokeje Frankie Dettoriho v hřebcově sedle!

V neděli se v Chuchle Areně Praha poběží druhý klasický dostih sezóny 101. Conseq Velká jarní cena (L). O celkovou dotaci 600 tisíc korun v něm bude bojovat 15 tříletků včetně jediné klisny v poli. Za sen získat koně, který se bude moci postavit na start klasického dostihu, zaplatili jejich majitelé různé ceny, nejčastěji na dražbách ročků, ale kupovali i odstávčata, dvouleté na breezeupech a také tříletka ve francouzské prodejce. 

CoroebusNejnovější vydání The Longines World's Best Racehorse Rankings sice nepřineslo žádnou velkou změnu na čele nejlépe hodnocených koní planety, zachycuje ale už i období prvních velkých dostihů pro tříleté koně - zvláště anglické klasiky a také Kentucky Derby.

Giannah longchampKřest ohněm, kterým pro loňskou vítězku Oaks Giannah (Olympic Glory) byl dnešní start v silně obsazené Prix Gold River (L, 4+ kl., 2800 m, 48.000 €, záznam), zázrak nepřinesl. Klisna ze stáje Evy Nieslanikové na francouzskou konkurenci neměla a skončila poslední.

dante stakes 2022Al Basti Equiworld Dubai Dante Stakes (Gr.2, 2063m), jak zní celý název hlavní předzkoušky Epsom derby, nakonec sázkovou nabídkou na anglické derby přece jen zamíchal. Po výborném výkonu v něm potvrdil roli favorita Desert Crown (Nathaniel), který bookmakery nadchl natolik, že z něj udělali favorita pro Epsom.

Po loňském vítězství v Oaks se do konce sezóny odmlčela, před třemi týdny se rozběhala v Miláně, kde skončila druhá. Dnes večer v Longchamp čeká svěřenkyni Miroslava Nieslanika Giannah (Olympic Glory) první start v blacktype dostihu a v něm velmi silná konkurence.

derby trial 22Ve čtvrtek se na malebném závodišti v Yorku poběží Dante Stakes (Gr.2, 2063 m), která je brána jako nejvýznamnější předzkouška Epsom derby. Na její start v 16:35 se postaví 9 hřebců, jejichž týmy touží po tom zamíchat dosavadním rozložením sil před nejslavnější modrou stuhou. Na tu má zatím nejlépe nazbrojeno Aidan O'Brien.

darlinginpink zbO víkendu přibyli v českých a moravských stájích hned tři klasičtí vítězové. Zatímco vítězce Jarní ceny klisen Queen of Beaufay jsme se již blíže věnovali po jejím vítězství v trialu, nyní se podíváme na rodokmen vítěze slovenské Velké jarní ceny Darling in Pink (Outstrip). Klasického vítěze, jehož cesty nyní povedou do Českého derby, ač paternitní linie obou jeho rodičů náleží ke dvěma sprinterským větvím Northern Dancerovy linie. 

Datthirey4Dva koně patřící k tuzemské špičce - sprinterka Datthirey (Outstrip) stáje Ekols Skalica ČR a ostřílený Ideal Approach (Bushranger) Lokotransu dnes startovali ve Fontainebleau. Oba se do Česka vracejí s dotovaným umístěním.

Moc se mi líbilo sobotní Kentucky Derby a vítězství velkého outsidera. Moc dobře se v něm ukázalo, že všichni favorité šli do dostihu svázaní taktikou. Prvních osm set metrů bylo strašně rychlých a ti, od kterých se něco čekalo, se honili v tom tempu, zatímco Rich Strike si zůstal v klidu a žokej Leon jezdil ten dostih podle svého.

siglo de oro5Trenérka a jezdkyně Ingrid Janáčková Koplíková má další francouzské vítězství. Po únorovém šokujícím triumfu v Cagnes-sur-Mer se v úterý v Chantilly znovu plně prosadil sedmiletý valach Steffen Molkse SIGLO DE ORO (Clodovil), který na vteřinu načasovaným závěrem vyhrál Prix de la Fontaine Rocaille (4+, 1600 m, 16.000 €, záznam).

Zatímco dvojice nedělních vítězů slovenských klasik Shabana (Jukebox Jury) a Darling in Pink (Outstrip) o víkendu udělala podstatný krok na cestě k Českému derby, původně nejambicióznější z tříletků trenéra Urbánka Conspirationist (Highland Reel), jehož stáj Lokotrans přihlásila do německého a později i polské derby, žádnou modrou stuhu nepůjde.

Queen of beaufayTrojice klasických dostihů, které se o víkendu konaly v Mostě a Bratislavě a v nichž zvítězili koně v českém tréninku, se odrazila i na aktuální podobě handicapu tříletých koní. V očích handicaperů podala z trojice vítězů nejlepší výkon premiantka Jarní ceny klisen Queen of Beaufay (Zarak), které za suverénní triumf čeští handicapeři přidali 7 kilogramů.

fotogalerie pardubice22 1Dostihově bohatý víkend přinesl i dva mítinky na našich drahách. Jak sobotní mostecký mítink, jehož vrcholem byl první klasický dostih sezóny Jarní cena klisen města Mostu i nedělní zahájení sezóny na dostihové dráze v Pardubicích, pro vás nafotila Andrea Zavadilová.

Zazou ppMaďarský Kincsem Park v neděli nabídl první dva klasické dostihy tamní sezóny. Z našeho pohledu byla zajímavá především Nemzeti díj (HUN Gd2), tamní varianta Velké jarní ceny, v níž na trati 1600 metrů bojovalo 14 tříletků.

Memento mori4Součástí bohatého dostihového programu druhé květnové neděle byl i start překážkové sezóny v Meranu, který se samozřejmě nemohl obejít bez účasti českých koní, kteří tvoří již nedílnou součást italského překážkového dění. A stále pravidelnější jsou i starty ve Francii, kde se dnes ukázali dva koně v českém tréninku.

n moonNa Pardubickém závodišti začala v neděli dostihová sezona. V hlavním dostihu, Ceně města Pardubic - Úvodní cross country Koroka, zvítězil šestiletý ryzák Night Moon, kterého pro stáj Dr. Charváta připravuje trenér Pavel Tůma. Tato stáj se na vítězné vlně vezla už předchozí dostih, a to zásluhou o rok mladšího Gatsbyho. V sedle obou byl žokej Jan Faltejsek.

sk vjc22Kvalitními dostihy nabitý nedělní mítink v Bratislavě ovládli svěřenci trenéra Luboše Urbánka ze stáje Lokotrans Karla Jalového a partnerské stáje MS Racing, za níž stojí paní Monika Jalová Kelnarová a Sofie Jalová, vedení žokejem Martinem Laubem. Poté, co nadějný Brilliant Star konečně naplno předvedl potenciál vítězstvím v nejvyšší kategorii, ovládli Shabana a Darling in Pink oba dva klasické dostihy a trenéru Urbánkovi se postarali o nejúspěšnější den jeho trenérské kariéry.

Kentucky derby 2022Velkým překvapením skončilo v noci na neděli konané Kentucky Derby (Gr.1, 3, 2000 m, 3,000.000 $). V plném poli se prosadil 80:1 nabízený největší outsider dostihu RICH STRIKE (Keen Ice), který na startovní listinu dostal na poslední chvíli díky škrtu jednoho ze soupeřů.

foal airfare1Trenér a chovatel Karel Germič se těší z nového strakatého koně z vlastního chovu. Fairlypiho (Pivotal) dcera Airfare, umístěná v několika jedničkových dostizích, dnes v noci přivedla na svět dalšího potomka - hřebečka po hřebci Silvery Moon.

Do Drážďan dnes vyrazila početná sestava českých koní, většina z nich se ale na start nepostavila. Kvůli kluzké dráze byl mítink po prvním dostihu zrušen, i tak ale přinesl jedno české vítězství. Zasloužila se o ně tříletá HEIDI HIGH (Fast Company) trenéra Resulova, která s Leonem Wolffem jistě vyhrála onen jediný uskutečněný dostih Dresden-Titans-Rennen präsentiert von WETTSTAR.de (Class D) pro tříleté nezvítězivší na 1400 metrů.

jck 22cenyDlouhých 14 let se vítězkám Memoriálu Rudolfay Deyla, hlavní předzkoušky prvního klasického dostihu, nedařilo zopakovat vítězství z trialu v Jarní ceně klisen. "Prokletí" vítězek dnes v Mostě suverénním stylem zvrátila hnědka reprezentující chov i stáj Jiřího Trávníčka QUEEN OF BEAUFAY (Zarak), která ovládla první klasický dostih 74. Jarní cenu klisen města Mostu (L, 3, 550.000 Kč) stylem velmi lehce o šest délek. 

Opasan lyonPo nevydařené Prix Lord Seymour (L), ve které slovenský Kůň roku a vítěz Českého derby 2020 Opasan (French Navy) skončil poslední, dnes svěřenec trenéra Chodůra znovu potvrdil svou nemalou třídu, když v listed Prix Bedel (4+, 2400 m, 52.000 €, záznam) bojoval o vítězství.

V sobotu se v Mostě uskuteční již 74. ročník Jarní ceny klisen, jejímž patronem je letos město Most. Stejně jako v předešlých letech se i tentokrát podíváme, jakými cestami se jeho účastnice dostaly k současným majitelům a jak hluboko museli majitelé sáhnout do kapsy, aby o startu v klasickém dostihu mohli uvažovat.

kentucky oaks 2022Den před Kentucky Derby se v americkém Churchill Downs odběhlo druhé z tamních lákadel - Longines Kentucky Oaks (Gr.1, 3 kl., 2000 m, 1,250.000 $). Vítězství si z něj odnesla v kurzu 22:5 odskakující SECRET OATH (Arrogate), jejíž trenér legendární Wayne Lukas vyrovnal pátým triumfem v dostihu rekord Woodyho Stephense.

Linek jaroslavNa dostihový den 15. května v Chuchle Areně Praha, jehož vrcholem bude druhý klasický dostih sezóně Velká jarní cena, přijede slovenský šampión Jaroslav Línek. Do hlavního dostihu je již angažován, služeb žokeje, který odjezdí minimálně 58 kg, však můžete využít v rámcových dostizích.

Passion returnSolidní dojem zanechali oba svěřenci Josefa Váni mladšího ze stáje Josefa Aichnera, kteří dnes startovali ve Vichy. Šestiletý Passion Return (Casamento) s Josefem Bartošem v sedle bojoval o vítězství v proutěnkách Prix Galop Allier (Classe 3, 5+, 18.000 €, záznam), v nichž skončil o 1/4 délky druhý.

deyl 2022Sobotní mítink na mostecké dostihové dráze bude ve znamení prvního klasického dostihu letošní sezóny, 74. Jarní ceny klisen města Mostu (L, 3 kl., 1600 m). O celkových 550 tisíc korun se bude ucházet 12 klisen, z nichž 7 startovalo i v hlavním trialu Memoriálu Rudolfa Deyla, přičemž na start klasické zkoušky se postaví prvních šest z předzkoušky. Klasika tak bude do značné míry opakováním trialu, ale s distancí o 200 metrů delší a srovnanými vahami.

V loňském roce odcválal na nebeské pastviny, jeho potomci ale bodují dál. Legendární coolmorský plemeník Galileo (Sadler's Wells), který se po překonání Danehilla (Danzig) stal historicky nejúspěšnějším plemeníkem podle počtu blacktype vítězů, ve čtvrtek překonal další metu.    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net