Býval miláčkem chuchelského publika, při jeho úspěších jej doprovázela početná početná skupina fanoušků s vlajkou a kšiltovkami v oranžovo-černých barvách stáje Bača-Palkovice tamního starosty Radima Bači. Od největších úspěchů polského odchovance AGE OF JAPA (Jape), Koně roku 2009, už uběhlo těžko uvěřitelných 12 let a někdejší rovinový šampión, který stejnou třídu jako na rovinách ukázal i v překážkovém provozu, byl před 6 lety zařazen do chovu, Jak si v něm vede, na to se pokusíme na následujících řádcích najít odpověď.

dresdenExekutivní výbor Deutscher Galopp, řídící dostihové organizace v Německu, tento týden schválil termínovou listinu na první polovinu letošní sezóny. Pro německé stáje, které už několik sezón po sobě čelí snižující se nabídce tamních dostihů, přinášejí hned několik negativních zpráv.

janda tomas tattire19Loňský rok byl výrazně jiný než ty předchozí. To už jste jistě slyšeli a četli asi tisíckrát, stejně jako důvody, respektive, důvod, kvůli němuž byl loňský rok tak zcela jiný. Jiný byl i pro bloodstock agenta Tomáše Jandu, jemuž jsme na začátku nového a doufejme podstatně veselejšího roku položili několik otázek. Většina se týkala situace na evropském trhu s nejrychlejší krví, ale došlo i na chovné klisny a pár plemeníků, o které se tady stará.

Když minulý týden vyšly přihlášky na dvoudenní mítink při Saudi Cupu v Rijádu, byla loňská vítězka Oaks Zariyannka (First Defence) "jen" jedním z téměř stovky koní, přihlášených do The Saudi International Handicapu, dostihu na 2100 metrů na trávě o dotaci půl miliónu amerických dolarů. Nyní se pravděpodobnost jejího start na mítinku v Saudské Arábii podstatně zvýšila. Čtyřletá hnědka Lokotransu Slovakia, respektive její tým, dnes dostal oficiální pozvánku od pořadatelů, kteří zvou z přihlášených ty koně, které vybrali na startovní listinu.

Wroclaw newAč i polský turf byl loni zasažen koronavirem respektive opatřeními proti jeho šíření, jejich dopad na tamní dostihový provoz byl výrazně nižší než u nás. Wroclawské závodiště sice bylo nuceno termínově posunout sezónu a dostihové dny přesunulo na středu, uspořádalo nakonec všech 12 plánovaných mítinků a nekrátilo dotace.

LegionarStejně jako v loňském roce i letos zřejmě budou na Slovensku působit tři plemenní hřebci. Zatímco z loňské sestavy bude chybět vítěz Slovenského Derby 2010 Innovator (Refuse to Bend), nováčkem v tamním týmu plemeníků bude jiný slovenský klasický vítěz LEGIONAR (Lateral). Vítěz tamní Velké jarní ceny, který vyhrál deset dostihů první a vyšší kategorie, do chovu odchází po 8 sezónách na dostihové dráze, během nichž si vysloužil nejen titul Koně roku, ale řadu dalších titulů šampióna.

swarowyan 1390Ročkem je podle zavedeného označení teprve 3 týdny, skutečných dvanácti měsíců se dožije až na konci března. Přesto se stal odchovanec Ing. Tamary Hubáčkové SWAROWYAN (Sleeping Indian - Sirtha, Magnus) prvním letošním koněm, nabízeným v Katalogu ročků.

Kingman5Je to jen týden co ve věku 83 let odešla jedna z nejvýraznějších postav světového turfu posledních dekád princ Khalid Abdullah, jemuž se podařilo vybudovat jedno z nejúspěšnějších chovatelských zařízení na světě slavnou Juddmonte Farms. Navzdory smrti zakladatele potvrdila jeho rodina ochotu pokračovat v jeho díle a nyní zveřejnila i připařovací plán na letošní rok.

beaumec de houelleJiž loni zvolil Stanislav Chudáček pro jednu ze svých matek ve Francii hřebce, který dříve běhal i v Čechách. Před rokem byla onou klisnou Krasava (Moonjaz), které chovatel vybral za partnera dvojnásobného českého Koně roku Shamalgana (Footstepsinthesand). Letos by měla jít v jejích šlépějích česká rekordmanka v počtu vítězství v nepřerušené řadě Famous Valley (Famous Name). Jejím druhým partnerem ale nebude ryzák Shamalgan, nýbrž jiný bývalý svěřenec trenéra Šavujeva Bathyrhon (Monsun), který se ve Francii etabloval jako populární plemeník v překážkovém chovu.

Comblot eTři sezóny jeho majitel Milan Kříž trpělivě čekal, až dokáže prodat co, co v něm on i trenér tušili. Loni se dočkal. Tehdy již šestiletý COMBLOT (Rajsaman) na konci srpna získal první francouzské vítězství pro bošovický tým, další přidal o měsíc později a své úspěšné tažení francouzskými dostihy završil na konci října hattrickem. Radost z trojice vítězství talentovaného koně ale netrvala příliš dlouho - o pár týdnů později úspěšný reprezentant černočervených barev stáje Leram uhynul.

Sepius3Sedmnáctý den nového roku byl zároveň jeho desátým dnem, kdy se na některé ze zahraničních drah ukázali i koně trénovaní v České republice. Dnešní mítink v Pise byl zároveň sezónní premiérou koní dr. Nieslanikové, jejíž zástupci v čele s dvouletým Ponntosem tak úspěšně v Itálii zakončili loňskou sezónu.

Benidiction2Český chov se může těšit na další výraznou posilu. Jednou z nejzajímavějších klisen, které loni ukončily dostihovou kariéru a byly nyní zařazeny do chovu, bezesporu je sedmiletá ryzka BENIDICTION (Zebedee). Sprinterka, která poslední dvě sezóny hájila barvy stáje DAR, se do povědomí českých turfmanů zapsala především zásluhou vítězství v Ceně Jezdectví (I.k), slovenské Prípravné ceně (I.k.) a několika umístění v Itálii, na svém kontě však má i vítězné starty v Anglii a ve Francii.

sleeping indian 799Podle dat z posledního slovenského Věstníku zaregistrovala slovenská dostihová autorita Závodisko Bratislava loni 19 plnokrevných hříbat od 13 různých chovatelů. Zajímavá jsou jména jejich otců, mezi nimiž převládají plemeníci působící v českém chovu.

Nejžádanější čeští plemeníci loňské sezóny poplatky nemění. Poté, co držitel loňského lídra Eagle Topa (Pivotal) Hřebčín Střelice oznámil, že jeho připouštěcí poplatek zůstavá na stejné úrovní jako loni, potvrdilo i Centrum Darhorse, že ani loňská dvojka a předloňská jednička českých plemeníků dle zájmu chovatelů ZAZOU (Shamardal) nezměnila cenovku. Stejně jako v předešlých dvou letech bude i letos připouštět za 26.000 Kč, což je shodou okolností stejná suma, jakou po chovatelích žádá za Eagle Topa i střelický hřebčín.

Honey sexy2Skvělá forma koní trenéra Pavla Tůmy, kterou ukázali před týdnem v Pise, trvá. Dnes ji na stejném závodičtíi potvrdili další dva koně z Dvorců v barvách Jiřího Charváta HONEY SEXY (Martaline) a Gatsby (Egerton), kteří si mezi sebou rozdělili nejlépe dotovaný dostih dne, úvodní steeplechase pro čtyřleté Premio Lexou (3500 m, 14.300 €, záznam)

Zatímco v předešlých letech se vyhlášení nejlepších koní slovenské sezóny tradičně odehrávalo na Galavečerech slovenského turfu, kvůli koronaviru ustoupilo Závodisko Bratislava od tradiční formy a vítěze vyhlásilo pouze prostřednictvím svých internetových stránek. Navzdory skutečnosti, že se loni na tamních drahách ani jednou neukázal, byl s obrovským náskokem a 86,81% hlasů zvolen Koněm roku vítěz Českého derby Opasan (French Navy) z lotu trenéra Jozefa Chodúra. Ten pak zvítězil v anketě o Trenéra roku.

Tullamore derby2Po čtyřech sezónách v chovu Milana Foukala se vítěz Českého derby, slovenské Velké jarní a nejlepší tříletý hřebec sezóny 2008 TULLAMORE (Theatrical) stěhuje. Jeho novým působištěm je stanice Vlčeves nedaleko Tábora, kde v chovu Ing. Zdeňka Mareše bude připouštět za poplatek 8.000 korun za březí klisnu, klisny s GH nad 70 kg za 3 tisíce.

Troizilet21Jen třináct dní musel český turf čekat na první rovinové vítězství v nové sezóně. Zatímco první překážkové vítězství získal před 6 dny Night Moon (Moonjaz), rovinovým premiantem nové sezóny se dnes v Chantilly stal sedmiletý valach stáje Leram Troizilet (Wootton Bassett).

Dvoudenní mítink v Rijádu, který v druhé polovině února vyvrcholí druhým ročníkem nejbohatšího dostihu světa Saudi Cupu o 20 miliónů dolarů, bude mít možná i českou účast. Do The Saudi International Handicapu, dostihu na 2100 metrů na trávě o půl miliónu amerických dolarů, byla přihlášeno i vítězka loňských Oaks Zariyannka (First Defence) ze stáje Loktrans Slovakia. Do dostihu, který se poběží den před Saudi Cupem, je společně se svěřenkyní Zdeno Koplíka přihlášena téměř stovka zájemců z 9 zemí světa

foal dallyHit 2021V pondělí v noci, přesně ve 21.05, se v Hřebčíně Napajedla narodilo první letošní hříbě. Stejně jako v loňském roce i letos má tu čest být matkou prvního napajedelského přírůstku šampiónka mílařů a starších koní sezóny 2016 a především Kůň roku hnědka DALLY HIT (Ad Valorem). Otcem ryzky, která se narodila čtyři dny před termínem, je taktéž v Napajedlích působící Pouvoir Absolu (Sadler's Wells).

Když loni v červnu bojoval Nagano Gold (Sixties Icon) o vítězství v Grand Prix de Saint Cloud, bojoval nejn o zisk Gr.1 dostihu, ale též o vítěznou prémii ve výši 173 tisíc eur. Nakonec těsně podlehl Way to Paris (Champs Elysees) a získal "jen" 54.864 €. To sice pohodlně stačilo na první místo v žebříčku nejvyšších loňských výdělků českých rovinových koní, ale pokud by nedošlo k redukci cen vyvolané koronavirem, získal by za stejné druhé místo o 36.576 € více. Zmíněný rozdíl mu, respektive Syndikátu V3J, ale zřejmě bude částečně kompenzován. 

Předloni se díky početnému ročníku dvouletých stal MOVE YOUR VISION po dlouhých letech prvním domácím plemeníkem, jemuž se podařilo získat titul šampióna plemeníků. Bylo to sice "jen" v šampionátu otců dvouletých, v loňské sezóně ale na předešlý úspěch navázal a stal se i celkovým šampiónem. Naposledy byl domácí plemeník šampiónem 1998, kdy se šampiónem otců dvouletých stal ryzák Solarstern (Viceregal).

au pied leveV Katalogu plnokrevníků, prodejním serveru dostihových a chovných koní, přibyla zajímavá nabídka. Je jí sedmiletý valach francouzského původu AU PIED LEVE, devítinásobný překážkový vítěz ve Francii a Itálii, který dosud vydělal téměř 55 tisíc euro.

Jet DarkV sobotu proběhl v jihoafrickém Kenilworthu velký mítink, jehož vrcholem byla L'Ormarins Queen's Plate (Gr.1), mílová zkouška pro tříleté s starší koně, patřící mezi sedm nejlépe dotovaných dostihů tamního, vysoce rozvinutého a kvalitního turfu. Triumf v něm slavil tříletý Jet Dark (Trippi), jehož vítězství je dalším velkým úspěchem rodiny, mající svého zástupce i mezi českými plemeníky.

Sternkranz cagnes3V Cagnes-sur-Mer dnes, opět na hluboké půdě, vyvrcholil zimní překážkový mítink a také šestitýdenní pobyt žokeje Bartoše, trenéra Josefa Váni mladšího a jeho svěřenců ze Scuderie Aichner na francouzské Riviéře. Závěrečný mítink, který nabídl první grupový dostih francouzského překážkového kalendáře a také tři listed zkoušky, byl svědkem zatím nejlepších výsledků, jakých čeští zástupci při letošním mítinku dosáhli.

Máme devátý den nového roku a ve většině z nich jsme zaznamenali start nějakého českého koně na zahraničí sráze. Dnes v Deauville se nakonec představil jen jediný - šestiletý Iserman (Scalo) stáje Leram, který si sice s Alexis Pouchinem v sedle hlídal z pátého-šestého místa čelo dostihu, ale v závěru Prix de l'Aurette (Classe 3, 5+, 1500 mAW, 17,000 €) se začal propadat a po vypuštění koncovky spadl na poslední místo.

lemon drop kidVe věku 25 let ukončil svou úspěšnou chovnou kariéru a byl penzionován pětinásobný Gr.1 vítěz a šampión starších koní v USA LEMON DROP KID (Kingmambo). Oznámila to americká Lane's End Farm, na níž působil od svého zařazení do chovu před 20 lety.

Cassal4Pátým mítinkem nové sezóny, kterého se zúčastnili i koně trénovaní v České republice, byl dnešní mítink na all-weatheru v Deauville, kam vyrazila změřit své síly s francouzskou konkurencí trojice zástupců tréninkového centrály Václava Luky mladšího v Bošovicích.

Galileo 8Už jen něco málo přes měsíc zbývá do začátku nové připouštěcí sezóny na severní polokouli. Po téměř všech jejích koutech jsou připraveni plemeníci, aby se chopili úkolu dát základ nové generaci plnokrevníků, novým tisícovkám nadějí chovatelů a majitelů na úspěch a slávu, novým příležitostem k radosti z možnosti sledovat, jak nová hříbata rostou, vyvíjejí se a mění v dostihové atlety. Není to však laciná záležitost, zvláště pokud si za otce své naděje vyberete některou z hvězd mezi plemeníky. Následující řádky přinášejí desítku těch nejdražších.

Úterní start v Lyonu, při kterém skončila v poli poražených, byl posledním představením předloňské zimní královny FRAGY (Holy Roman Emperor) na dostihové dráze. Jak trenér Luka uvedl pro Dostihový svět, "nevrátila se z dostihu úplně čistá, a tak se rozhodlo, že to byl její poslední start." 

nightmoon 21Dnes začala na závodišti v Pise italská překážková sezóna a začala samozřejmě za účasti českých koní a jezdců. Z trojice prvních překážkových dostihů letošního roku získali čeští koně dva - oba zásluhou svěřenců Pavla Tůmy ze stáje Jiřího Charváta, v jejichž sedle byl žokej Jan Faltejsek.

Dalším hřebcem, na jehož výsledky v chovu se ještě před začátkem připouštěcí sezóny blíže podíváme, je napajedelský POUVOIR ABSOLU (Sadler's Wells). Dnes již šestnáctiletý plemeník excelentního rodokmenu a blacktype výkonnosti sice letos vstoupí do své deváté připouštěcí sezóny, na rovinách mu však z dosavadních pěti ročníků, které dosáhly dostihového věku, vyběhlo jen 19 potomků. Následující řádky by vám měly napovědět, zda si nezasloužil větší příležitost.

John f kennedyNa sklonku loňského roku vyhrál tříletý odchovanec argentinského Haras Abolengo Cool Day na závodišti v San Siru Gran Premio Internacional Carlos Pellegrini, nejvýznamnější jihoamerický dostih a jedinou Gr.1 zkoušku, pravidelně střídající místo konání. Jeho úspěch byl též prvním blacktype vítězstvím pro jeho otce Johna F Kennedy.

porzierPokud Jockey Club vyhoví žádosti majitele DS Pegas Jiřího Trávníčka, umožní zkoušku z Dostihového řádu prostřednictvím tlumočníka a následně mu udělí licenci, mohl by být novým trenérem Pegasu devětašedesátiletý francouzský trenér Yann-Marie Porzier. Našim stránkám to potvrdily nezávislé zdroje z Čech i Francie, na oficiální vyjádření majitele stáje zatím stále čekáme. Porzier, bývalý amatérský jezdec, se na konci 70. let stal úspěšným trenérem, jehož kariéra ale byla později poznamenána několika dopingovými skandály.

Na jaře byla většina amerických drah kvůli koronaviru uzavřená, později se velká část mítinků konala před prázdnými tribunami. Navzdory tomu vykázal tamní sázkový obrat obrovskou rezistenci, když se v meziročním srovnání snížil jen o necelé procento, přesně o 0,98%. 

global manNa dráze v Lyonu dnes zahájila novou sezónu i centrála Václava Luky mladšího. Bošovický trenér vyslal na večerní dostihy na all-weather dráze dva svěřence - již ostřílenou čtyřletou Fragu (Holy Roman Emperor) stáje Leram a tříletého reprezentanta Westminster Race Horses Global Man (Reliable Man), který ve Francii absolvoval svůj druhý životní start.  

Stejně jako v roce 2019 byl i v loňské sezóně nejlepším koněm v českém tréninku hnědák Syndikátu V3J NAGANO GOLD (Sixties Icon). Zatímco předloni mu čeští handicapeři za nejlepší výkon, který předvedl v Hardwicke Stakes v Acotu přidělili rating 118 liber (hdcp 97,5 kg), letos dvakrát předvedl výkon na úrovni 115 (97,5 kg). Navzdory své zatím nejslabší sezóně držel druhé místo Subway Dancer (Shamardal) stáje Bonanza, jehož nejvyšší rating ale klesl ze 113 na 101 liber.

Starman 21Stejně jako při čtyři dny staré letošní premiéře i dnes čelili svěřenci Josefa Váni mladšího ve francouzském Cagnes-sur-Mer hodně náročným podmínkám. S extrémně těžkou půdou si ale tentokrát poradili výrazně lépe než na Nový rok a všem třem zástupcům černožlutých barev Josefa Aichnera, s přehledem vedenými Josefem Bartošem, se podařilo získat dotované umístění.

Osmnáctého prosince proběhlo, byť formou online konference, poslední loňské zasedání nejvyššího orgánu českého turfu Rady Jockey Clubu ČR. Řešilo poměrně závažné úkoly, především smlouvu se sázkovou kanceláří Tipsport o její podpoře dostihového provozu v letošní i následujících sezónách. Podrobné informace přináší Zápis ze zmíněného jednání Rady, kterýJockey Club dnes zveřejnil na svých stránkách.

chuchle zanr3Loňská sezóna přinesla kvůli koronaviru mnohé trable a také spoustu finančních ztrát. Ty se nevyhnuly ani českým stájím, které v porovnání s předešlým rokem přicházely o peníze takřka na každém kroku. Ve srovnání s jejich příjmy (penalizačními) v roce 2019 získaly v ČR registrované stáje loni o necelých 24 miliónů méně. Podepsaly se na tom jak nižší dotace doma, tak i nižší výhry českých stájí v zahraničí a malou měrou k tomu přispěla i vyšší úspěšnost zahraničních stájí na českých drahách.

Proti proudu půjde ve třetí připouštěcí sezóně desetiletý plemeník LIMARIO (Areion) působící v chovu své majitelky Ireny Uhlířové na stanici ve Starém Městě. Zatímco v reakci na koronavirus a ochlazení chovatelského dění držitelé hřebců velmi často přistupují ke snižování poplatků, služby německého šampióna dvouletých hřebců podraží.

Shamardalův syn Zazou patří od samého počátku svého působení v našem chovu k najžádanějším plemeníkům. V pěti sezónách byl dvakrát plemeníkem s nejvyšším počtem připuštěných klisen, ve zbylých třech letech skončil na druhém místě. Ve stejném období byl také hřebcem, který v souhrnu připustil nejvíce klisen zahraničních majitelů ze všech plemeníků v našem chovu. Velkou část jeho potomků tak na našich drahách nespatříme, což je pro hřebce rozhodně škoda, neboť mu to v domácím žebříčku ubírá body. Na následujících řádcích zjistíte, jak jeho potomkům dařilo nejen u nás, ale i v zahraničí.

chuchle 1strUplynulé dva víkendy jsme publikovali první dvě části vzpomínek dostihového publicisty Radovana Šimáčka na prvorepublikový turf. Dnes toto vyprávění, které v roce 1975 publikoval tehdy vycházející časopis TURF, uzavřeme třetí, závěrečnou částí. Příjemné čtení!

cagnes21Jen necelých 13 hodin po startu nového roku se uskutečnil první letošní start koně v českém tréninku. Na mítinku v Cagnes-sur-Mer, kde před dvěma dny tak úspěšně minulou sezónu zakončili, dnes znovu vstoupili do akce svěřenci Josefa Váni mladšího ze stáje Scuderie Aichner. V náročných podmínkách na deštěm promáčené dráze se jim ale tentokrát nedařilo.

Frankel newFrankel (Galileo) byl fenoménem na dráze a výborně si vede i v chovu. Jeho chovatel i současný domov anglická Juddmonte Farm pravidelně v inzerci zdůrazňovala, žádný evropský plemeník nedal tak rychle nejprve 20, později 30 a nejnověji 40 grupových vítězů. Ve 14 startech neporaženému hnědákovi ale v tomto směru patří i jeden světový primát.

Sternkranz cagnes2Dnes se v Cagnes-sur-Mer pro české koně uzavřela letošní sezóna. Skvělou tečku za jinak hodně neklidnou sezónou udělal svěřenec Josefa Váni mladšího STERNKRANZ (Kamsin), který po čtvrtém a pátém místě získal při svém třetím startu na tamní dráze první vítězství. Šestiletého tmavého hnědáka, hájícího barvy Scuderie Aichner, dovedl taktickou jízdou k přesvědčivému vítězství žokej Josef Bartoš.

Zhruba za šest týdnů začne další připouštěcí sezóna. Abychom Vám usnadnili cestu k výběru toho nejvhodnějšího plemeníka, opět připravíme profily jednotlivých plemeníků, kteří již mají na dráze své potomky. Jako první přichází na řadu hnědák Chardonney Tcheque (One Cool Cat), který v nadcházející sezóně bude připouštět v Hřebčíně Střelice. Jeho profil ale zatím nemůže přinést žádné hosnocení, je jen sumářem hřebcových dosavadních výsledků.

Prosincový program přináší japonským turfmanům pět gr.1 střetnutí, ke slovu přijdou nejprve elitní pískaři, velkou pozornost na sebe poutají tři nejdůležitější dostihy dvouletých a pro starší dělá tečku za domácí sezónou velmi populární Arima Kinen a když k tomu přidáme japonskou ekipu na prestižním hongkongském mítinku, tak je to měsíc plný dostihových lahůdek.

Ryzák JUSTIFY (Scat Daddy), dnes možná nejsledovanější mladý plemeník na světě, bude mít mimořádně silný úvodní ročník. V šesti startech neporažený plemeník amerického Ashford Stud, který dosud připouštěl za 150 tisíc dolarů (příští rok bude stát "jen" 125 tisíc), má v prvním ročníku řadu potomků i ze špičkových evropských klisen

Raviella mvPo šesti sezónách na dostihové dráze odchází do chovu jedna z nrjúspěšnějších klisen domácího chovu současnosti RAVIELLA (Pop Rock). Sedmiletá hnědka, která většinu své kariéry a všechny své úspěchy získala v barvách DS Dolní Moravice a péči trenérky Záhorové, odchází plnit mateřské povinnosti  jako vítězka 7 rovinových a 2 překážkových dostihů, která vydělala přes půl miliónu korun a před dvěma lety uspěla v jedničkové Karlovarské dvojnásobné míli.

hazarder2Jiří Charvát má nadějného koně do příštího derby. Dvouletý HAZARDER (Harzand), zakoupený bloodstock agenturou Kerr & Co Ltd loni v září na Tattersalls Ireland September Yearling Sale za 22.000 €, dnes při svém druhém životním startu naprosto exceloval v Premio Polifemo Orsini (2, 2000 m, 13.200 €). V dostihu proti dvanácti dvouletkům velmi slušných rodokmenů pod žokejem Maniezzim nasadil v závěru výborný finiš, kterým lehce přešel přes 6 soupeřů a s přehledem o 1/2 délky zvítězil. Nadějného hřebce připravuje trenér Pavel Tůma.

DWC19Zatímco letošní ročník Dubai World Cupu byl kvůli koronaviru jen pár dní před mítínkem zrušen, příští rok by se vrchol dubajské sezóny měl uskutečnit 27. března. I na něj ale dolehne všudypřítomný koronavirus. Tentokrát ale nikoliv zrušením (doufejme), ale snížením cen většiny dostihů mítinku.

chuchle old3Před týdnem jsme publikovali první část dnes již historického ohlédnutí někdejšího dostihového publicisty Radovana Šimáčka za dostihovým sportem za první republiky. Tato vzpomínka, kterou publikoval v Turfu v roce 1975, má tři části, dnes přinášíme druhou, kterou autor věnoval !bojům sportovců s bookmakery". Příjemné čtení!

PitondesPrvní svátek vánoční pokračoval mítink na francouzské Riviéře v Cagnes-sur-Mer, kam se na několik týdnů přesunula i část tréninkové centrály Josefa Váni mladšího, reprezentující černožluté barvy Scuderie Aichner. Šestý mítink, který v prosinci črští zástuipci navštívili, přinesl zatím největší úspěchy včetně dvou umístění v listed steeplechase.    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking