kvapilova lenka3Lenka Kvapilová, připravující své svěřence společně s partnerem Marcelem Novákem, jejich dětmi i dalšími rodinnými příslušníky, měla loni trochu smolnou sezónu. Sama se v jejím průběhu zranila a vrchol, k němuž úsilí každé české překážkové  stáje směřuje, tedy Velká pardubická, pro jejího svěřence Playera skončil už na Taxisově příkopu. Do nové sezóny vstoupí s řadou nových koní včetně podzimní jedničkové vítězky Crush On Me, zůstává však i výše zmíněná opora stáje Player a trenérka spolu se svým partnerem doufají, že jim v Lavernovi roste jeho potenciální následovník.


Dvouletka má trenérka ve stáji jen jednoho - tmavou hnědku Shadow Chardey (Chardonney Tcheque - Sexy Princess, Blue Coral). Klisnu z chovu CA Svět s.r.o. hodlá hlásit do Fitmin Cupu, klisna však zatím v přípravě moc daleko nepokročila. "Je ještě nevyzrálá, moc nespolupracuje a je tvrdohlavá," stěžuje si trenérka, nicméně najde na ní i kladné stránky. "Dělá se z ní pořádná kobylka. Možná ji necháme v klidu růst," uvažuje.

Shadow Chardey
Shadow Chardey

Ani klasický ročník není ve stáji orientující se spíše na překážkové dostihy příliš početně zastoupen, čítá jen dva hřebce. Jednoho však trenérka bude hlásit do klasických dostihů. Lucky Amico (Amico Fritz - Lailah, Relaxed Gesture) loni vyběhl třikrát, po úvodním seznamovacím startu získal dvě čtvrtá místa mezi nezvítězivšími. Ač synem sprintera, druhé umístění získal na distanci 1800 metrů a i trenérka v něm vidí spíše vytrvalce. "Trochu mi připomíná polobratra Lailaha," říká o koni, který sezónu zřejmě začne asi Memoriálu prof. Michala a dál se uvidí. "Děláme hlavně koně pro překážkové dostihy, tak kdyby na rovinách moc neukázal, může jít skákat," doplňuje trenérku Marcel Novák.

Druhý tříletek Wiky Cabadaj (Midships - Winky Winky, Marcham), patřící Marcelovu otci, zatím teprve čeká na svůj debut. Loni  sice byl v tréninku, ale protože stále rostl, vzala jej trenérka z tréninku a pustila do výběhu. Nyní se pilně připravuje na svou první sezónu. "V práci je ale ještě takový neslaný, nemastný," hodnotí jej trenérka, podle níž to bude kůň do 2 kilometrů a kdyby mu roviny nešly, i on přejde do překážkového provozu.

Tréninkové středisko: Dubnice
Počet koní: 15
Přihlášky do klasických dostihů: Lucky Amico (Derby, St. Leger) 
Stájový personál: Marcel Novák, Marcela Novák mladší, Markétka Šlechtová,  Martin Dlask, Milan Novák,  Kateřina Jachanová, Tomáš Věchet, Matěj Kvapil, Honzík Novák, Kateřina Augustová, vypomáhají Veronika Horčičková, Lukáš Svoboda, Nela Mitašová, Sára Havlíčková, Václav Horčička, Lucie Nováková a Eliška Šádková
První jezdec: Lenka Kvapilová pro roviny a ž. Marcel Novák pro překážkové dostihy


Gró stáje tvoří starší koně, vesměs preferující překážkové dostihy. K těm však zatím nepatří čtyřletý Resort (Rosensturm - Ring of Love, Rainbows for Life) stáje Frančák - Dvorce, který loni absolvoval dva starty na konci sezóny. "Přišel do tréninku do rozběhnuté sezóny a tak to loni bylo takové šití horkou jehlou," vysvětluje trenérka. "Majitel s ním chce zatím běhat roviny, ale v zimě byl zaskákán a bude připraven na případný přechod do překážek."

Lucky amico resort


Ještě méně dostihových zkušeností má stejně stará klisna stáje Pecka-Horse Raphinae (Chardonney Tcheque - Renessie, Stormy Jail), v jejíž kariéře zatím oficiálně najdeme jen jeden start v Kolesách. Napajedelská odchovankyně se však postavila na start i při srpnových dostizích v Netolicích, který byl pro pád koně zastaven a opakován. Raphinae se ale uvolnilo sedlo, trenérka si při pádu zlomila ruku a do opakovaného dostihu již nenastoupili. V Kolesách na konci sezóny pak trenérku značně zklamala, a tak přejde do steeplechase.

Vedle Lucky Amica další kůň z rodinné stáje Kvapilová - Stáj Kvapil čtyřletá Rose Sunlight (Rosensturm - Royal Sunlight, Dashing Blade) dosud nevyběhla vůbec a do Dubnice přišla až na začátku loňské sezóny. Klisna, kterou si vyhlédl její syn Matěj, se sice v práci ukazuje dobře, ale jednoduché to s ní trenérka nemá. "Je to trochu problémová kobylka. Ač podává slušné výkony, všeho se bojí, uzdění, sedlání, při všem musíme být s ní opatrní." Protože se o klisnu výlučně stará sama, její přípravu zpozdilo i loňské trenérčino zranění. Nyní je v plné přípravě, začne na rovinách, ale bude se i zaskakovat.

O rok starší Dumon Roclay (Lucayan) loni přešel na překážky a už na nich zůstane. Ač nezvítězivší, ve všech třech překážkových dostizích, které absolvoval doběhl druhý a to včetně štědře dotované, byť slabě obsazené jedničkové Ceně senátora Tomáše Goláně. "Letos s ním plánujeme běhat v Pardubicích a také v Polsku." Právě z Polska naopak do Dubnice přišel pětiletý valach Hibernian (Masterstroke), který loni ve Varšavě vyhrál jedny proutěnky a v dalších třech, kterých se zúčastnil, získal dotované umístění. "Je to hodně slušný koník, dělá nám jen radost," raduje se z nové posily pro stáj Nýznerov trenérka.

Nepřehlédněte: Telefonicky už koně do dostihu nepřihlásíte. Projděte si schválené změny Dostihového řádu

Od trenéra Luky přišla pětiletá Crush On Me (Red Dubawi), která loňskou sezónu zakončila triumfem ve Velké podzimní ceně (I.k.) v Mostě. "Matěj prodal svého koně na rekreaci a hledal, co by si za něj pořídil," vysvětluje cestu klisny do své stáje trenérka. Nakonec pro ni museli sehnat ještě spolumajitele, ale už se těší, až v nových barvách vyběhne. "Měla by jít do překážek, ale pokud Marcel neuváží to, co by nosila, zůstane na rovinách," směje se trenérka a už vážněji dodává: "Skáče stylově, baví jí to, jen je s ní trošku problém s ovladatelností. Ale věříme, že bude mít na to, aby nám vše vrátila." 

Dalším novým koněm ve stáji je šestiletý Anjellico (Egerton - Anjou, Sholokhov) ze stáje Licehamr. Valach, který jako dvouletý zvítězil v trojce v Chuchli a doběhl pátý v Pražském zimním favoritu, se vrátil do tréninku po osmnáctiměsíční pauze. "Majitel s ním chce zkusit překážky, a tak přešel k nám. Zatím s ním plánujeme starty na menších drahách a uvidíme, kam až se vyšplhá."     

To krasavec La Coral (Blue Coral - Latarmiss. Scyris) už je ostříleným steeplerem, u kterého trenérka s partnerem a zároveň i prvním jezdcem stáje zvažují jen, zda je pro něj lepší tráva nebo oranice. Zatím se přiklánějí spíše k prvnímu, a tak La Coralovy kroky budou spíše směřovat do Polska nebo do Lysé, nevylučují však ani Pardubice. "Je to užitečný kůň, který si na sebe vydělá," hodnotí jej Marcel Novák.

la coral Laverno2


Větší starost dělá trenérce už sedmiletá Modrava (Egerton - Modřenka, Laban). Klisna skvělého překážkového rodokmenu sice nepochybně něco talentu po svých rodičích zdědila, ale dělá jí problém jej prodat. "V tréninku podává super výkony, je sparingpartnerkou Playera, ale v dostihu to nepotvrdí. Doma skáče skvěle, zatímco v dostihu dělá chyby," vysvětluje trenérka, která klisnu chce zkusit na menších drahách s více točením, jestli jí to tam nebude bavit víc.

Lucky Amicův polobratr Laverno (Egerton - Lailah, Relaxed Gesture), předloni druhý v Ceně Vltavy, loni absolvoval tři ze čtyř startů ve Wroclawi, letos jej chce trenérka přesunout do Pardubic. "Časem by to mohl být nástupce Playera," doufá a plánuje pro něj účast v některé z kvalifikací.

Dostatečně prověřeným a třídovým krosařem je devítiletý Medic (Camill - Media, Tribal Instinct) stáje EŽ Praha, který před loňskou sezónou přišel do Dubnice od své předchozí trenérky a zároveň chovatelky Jany Šimonové. Vítěze tří jedničkových krosů čeká trochu změna. "Dřív běhal krátké distance, majitel by mu je ale rád prodloužil a my si myslíme, že na to má," míní trenérka, a tak Medica možná na podzim uvidíme v Ceně Vltavy či v Ceně Labe. Jeho o rok starší stájový kolega Charismatic (Pop Rock - Charmaine, Rainbows for Life) je sice polobratrem vítěze Velké pardubické Charme Looka (Look Honey), ale takový talent jako on do vínku nedostal. "Je náladový," vysvětluje trenérka, která s ní má v plánu objíždět menší závodiště, byť Marcel Novák by se nebál pokračovat pardubickou cestou.

To nejlepší nakonec. Chloubou i tahounem stáje, jak pyšně přiznávají Lenka Kvapilová i její druh Marcel Novák, je desetiletý Player (Moonjaz - Play Station, Scater). Cílem druhého z předloňské Velké pardubické bude i letos nejpopulárnější český dostih a cestu k němu tým volí skrze kvalifikace. "Začne asi první kvalifikací a dál uvidíme," líčí Marcel Novák. Toho ještě teď mrzí loňská Velká a Playerův pád na Taxisově příkopu bere za své selhání. "Byl jsem po nemoci přemotivovaný a byla to moje jezdecká chyba," přiznává, nicméně doufá, že se štěstí vrátí a Player letos naváže na sezónu 2020. "Je zdravý a doufáme, že mu to vydrží," říká závěrem.

Player2

Právě zdraví koní ale i jezdců je v převážně překážkové stáji jedním z nejdůležitějším faktorů ovlivňujících výsledky. Tým Lenky Kvapilové to plně pocítil loni, kdy se nejprve zranila sama trenérka, před Velkou se s nemocí potýkal Marcel Novák a poslední dostihový den v Kolesách se zranil i jeho syn. Proto si všichni nejvíce přejí, aby se jim koním i jim letos zranění vyhýbala. "Děkujeme všem majitelům i těm, kteří nám s přípravou pomáhají," dodává trenérka a přidává ještě jedno osobní poděkování: "Moc děkuji doktoru Tomáši Malkusovi za jeho trpělivost se mnou," uzavírá. 

Miloslav Vlček
foto Pavla Pechmanová  
  

 Předešlé části seriálu S trenéry před sezónou
 Michal Kalčík   Pavel Poles   Ingrid Janáčková Koplíková
 Jiří Chaloupka  Ing. Ivana Pejšková  Tomáš Váňa
 Karel Germič  Zdeněk Seménka  Martin Liška

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net