chaloupka cotejardinČtvrtým trenérem, jehož jsme vyzpovídali před zahájením české dostihové sezóny, je v Chuchli působící Jiří Chaloupka. Je zajímavým faktem, že Chaloupka je po Pavlu Polesovi druhým zpovídaným trenérem, jehož svěřencům se sice loni nepodařilo v Česku získat žádné vítězství, ale bodovali v zahraničí. Zatímco koně Pavla Polese uspěli v polské Wroclawi, Jiří Chaloupka se třikrát těšil z úspěchu ve francouzské konkurenci. Všechna tři vítězství získal loni čtyřletý ryzák stáje Cajdašrot Cote Jardin (Prince Gibraltar), s nímž i letos Chaloupka počítá především pro starty v zemi galského kohouta.


Do nové sezóny vstoupí Jiří Chaloupka se dvěma dvouletky. Déle je Chuchli hnědka Kerrsy, zakoupená pro stáj Cajdašrot za 35 tisíc eur na srpnové V.2 dražbě v Deauville. Francouzská odchovankyně z prvního ročníku vítěze Prix d'Ispahan (Gr.1) a Prix du Moulin de Longchamp (Gr.1) Recoletose (Whipper) je polosestrou vítěze Prix de Guiche (Gr.3) Absolutly Yes (Country Reel) a v listed úspěšného Aornose (Dashing Blade) a má tudíž co nabídnout z obou stran svého atraktivního rodokmenu. "Vypadá dobře, spolupracuje, nejsou s ní žádné problémy. Zatím pracuje jen lehce, chtěli bychom s ní letos vyběhnout, ale teprve uvidíme, jestli na to bude dost zralá," hodnotí svou dvouletou naději trenér.

lord wild Kerssy


Jeho druhý dvouletek, krabčický odchovanec Lord Wild (Dux Scholar - Luxia, Midships) zakoupený Vojtěchem Martinem, přišel do Chuchle až počátkem ledna, na trenéra ale působí velmi dobrým dojmem. "Vypadá moc dobře, je to narostlý, silný hřebec. Myslím, že už tolik neporoste a že by letos mohl vyběhnout."

Tréninkové středisko: závodiště Praha – Velká Chuchle
Počet koní: 5
Přihlášky do klasických dostihů: Blessed River (Derby, St. Leger), Víla Zvonilka (Oaks)
Odešli z tréninku po sezóně: Smolíček (po zranění odešel k majiteli, ale pokud bude v pořádku, měl by se vrátit), Notex (zraněn), Hudson Hornet (prodán)
Stájový personál: trenér, vypomáhá Eva Buriánková, Zuzana Chaloupková, Anna Ledbušková, Anežka Grebeníčková, Bára Barůrková, Jindřich Fabris, Zbyněk Petrovič
První jezdec: žokej Jiří Chaloupka


V klasickém ročníku dvě klasické naděje      

Tříletky najdeme v chuchelské stáji Jiřího Chaloupky dva a s oběma počítá na přihlášky do klasických dostihů. Nicméně zatím jsou to přihlášky spíše preventivní, než by si byl trenér jist jejich třídou pro klasické dostihy. Ani jeden totiž dosud nestartoval, druhý navíc přišel k trenérovi až loni v září.

Papírově mimořádně zajímavým koněm je hnědák stáje Cajdašrot Blessed River (Reliable Man), zakoupený jako roček na říjnové dražbě v Deauville, ale jak trenér předvídal už v loňském předsezónním debutu, jeho slovo přijde až později. Ve dvou letech nestartovavší hřebec je polobratrem Gr.3 umístěné Blessed Silence (Siyouni), k nám však přišel hlavně díky referencím od jiné polosestry - vítězky Českého derby 2017 Blessed Kiss (Kentucky Dynamite). 
"Jako dvouletý ještě k běhu nebyl. Budeme jej hlásit do Derby a St. Leger, byť zatím nepředvedl, že by na ně měl," míní trenér. "Síly má dost, ale cval by mohl být lepší, lehčí. Je pozdnější a teprve uvidíme, co v něm vlastně je."

blessed river2 Vila zvonilka


Druhým tříletkem je bělka DS Sana Víla Zvonilka (Rosensturm - Velká Moje Láska, Magnus), která sice přišla k trenérovi až loni na podzim, dojem z ní má ale výborný. "Myslím, že bude docela raná, moc pěkně se hýbe a dobře pracuje. Zatím s ní není žádný problém a ukazuje se velmi zajímavě, dost se na ní těším," popisuje trenér českou odchovankyni z chovu Milana Korába, kterou by rád přihlásil do Oaks.

Fitmin banner treneri3

Starší koně reprezentuje jediný Cote Jardin (Prince Gibraltar), který však už ukázal, že toho dokáže za dva. Loni získal tři francouzská vítězství, jeho zisk se přehoupl přes 800 tisíc korun a pokud se mu bude dařit, mohl by letos své konto obohatit ještě výrazněji. "Jeho cílem budou Classe 2 handicapy o 50 tisíc eur, tyhle dostihy s ním chceme letos zkoušet," plánuje trenér. Zatímco ostatní Chaloupkovi svěřence čeká začátek plného tréninku až koncem měsíce, Cote Jardin už pracuje naplno. "Rád bych s ním startoval už v půlce března ve Francii," říká Chaloupka, který by svému aktuálně nejúspěšnějšímu svěřenci naordinoval v létě pauzu a pak mu sezónu protáhl až do listopadu či prosince, samozřejmě ve Francii. Francie není jeho cílem jen kvůli vyšším cenám dostihů. "Má rád dostihy na 2600 metrů a dál a líbí se mu polytrack," vysvětluje trenér další z důvodů, proč pro Cote Jardin hledá dostihy právě tam.

Cote jardin2
Oporou stáje zůstává skvělý Cote Jardin 

Stejně jako v předešlých letech i letos bude pokračovat Chaloupkova spolupráce s trenérem Duchoněm, jehož svěřence pravidelně hostí v Chuchli. K žádné změně nedochází ani v jezdeckém obsazení, které bude opět v rukou trenéra, ale bude se řídit i váhou a příležitost by měli dostat jak Eva Buriánková, tak amatér Jindřich Fabris.

Miloslav Vlček
foto Pavla Pechmanová 

 Předešlé části seriálu S trenéry před sezónou
 Michal Kalčík   Pavel Poles   Ingrid Janáčková Koplíková

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net