Koplikova ingrid4Od startu prvního jejího svěřence neuběhly ještě ani celé dva roky, dnes však už připravuje 30 koní a navíc očekává příchod dalších několika dvouletků. V loňském roce získali její svěřenci 11 vítězství a trenérka Ingrid Janáčková Koplíková se mohla těšit nejen z prvního jedničkového vítězství, které v dubnu v Memoriálu prof. Michala získal jí vedený Mandarin, ale díky stejnému koni získala i první trenérský úspěch ve Francii. Týden po něm se v zemi galského kohouta prosadil Josephino a na sklonku roku také čerstvá posila její stáje Royal Right. V plánech na letošní sezónu počítá s tím, že na francouzské dráhy budou její svěřenci vyrážet ještě častěji. Pomoci k dalším úspěchům by jí měl i silný tým, který před pár týdny posílila žokejka Vendula Korečková.   


V Lysé nad Labem, kam se trenérka před rokem přestěhovala, aktuálně připravuje 7 dvouletků. A nijak tuctových - jsou mezi nimi potomci takových plemeníků jako Sea the Stars (Cape Cross), jeho syn Sea the Moon, coolmorský Saxon Warrior (Deep Impact), či méně známé jméno z amerického turfu Smooth Daddy (Scat Daddy), ale také starý známý z českých drah Bathyrhon (Monsun) či další z předních francouzských překážkových plemeníků No Risk At All (My Risk). "Jsou to vesměs koně s velmi dobrými původy, ale všichni vypadají dost pozdní, takže spíše až na tříletou sezónu," uvažuje trenérka. Ve stáji má také jednoho dvouletka domácího chovu, kterým je ryzák Stafilio (Zazou - Speed Limit, Authorized) z chovu pana Hradce.


Stáj Vojtěcha Martina bude reprezentovat dvouletý hřebec (na snímku jako roček před dražbou) z prvního ročníku anglického šampióna dvouletých a klasického vítěze Saxon Warriora z klisny Beytown (Authorized), matky listed umístěné Out of Town. Foto Arqana.

Ti všichni už v Lysé stojí, ale několik dalších dvouletků k trenérce ještě přijde. "Paní Dufková má v předpřípravě několik dvouletků po derby vítězi Touch of Genius, kteří k nám brzo přijdou."  

Tréninkové středisko: závodiště Lysá nad Labem
Počet koní: 30
Přihlášky do klasických dostihů: Oultrador (VJC), Secret Peel (zřejmě Derby)
Odešli po sezóně: Triplex a Spencer (oba už v průběhu roku), Vero Amore
Stájový personál: Mario Pinto, Nela Jirásková, Kateřina Kuntová, Jiří Kousek, Vendula Korečková, Tereza Winterová, Václav Hlavatý, Nikola Vavřínová. Vypomáhají i trenérčina dcera Viktorka a Maruška Kousková. 


Většinu tříletých čeká první start

Zatím nepopsaným, či jen velmi málo popsaným listem je i klasický ročník, neboť velkou část jeho zástupců dostihový křest teprve čeká. I proto je trenérka zatím opatrná ohledně případných klasických ambicí a o přihláškách do nich se bude rozhodovat až poté, co koně na dráze něco ukáží. 

Dostihově nepolíbená je například francouzská rodačka Bartola, což by však u dcery bývalého Šavujevova svěřence Bathyrhona nemělo překvapit. "Je to silná klisna, ale pozdní, také se později obsedala a v úvodu byla trochu vyplašená, tak teprve uvidím, kam se s ní prací dostaneme."

Taktéž dosud nestartovavší Deputy Ruler (Elzaam) ve stáji Sultana Hariba se v očích trenérky jeví jako velmi solidní šance na úspěch. "Je to moje tajná naděje," říká o koni, který do Česka přišel ze Švédska. "Je narostlý, dobře se chová, má dobrou hlavu a nezdá se, že by byl úplně pozdní." Otázkou je, zda jej v Česku vůbec uvidíme. "Majitel tady moc běhat nechce, takže koně směřujeme do Francie. Uvidíme, kdyby byl hodně dobrý, tak třeba Derby by tu běžet mohl, ale spíše jej čeakají zahraniční dráhy. Navíc Sultan je nyní nově handicaperem v Dubaji a rád by tam viděl běhat některého ze svých koní."

Stáj Statek Blata reprezentující Ella Andela (Holy Roman Emperor) byla zakoupena na breeze-up dražbě, jejíž původní myšlenkou bylo nabízet koně připravené k brzkému startu, toho se ale zatím ani ona nedočkala. "Myslím si, že se na ní příprava na breeze-up dost podepsala. Není na tom pohybově tak dobře a spíše to bude kůň do slabších handicapů," míní trenérka o klisně, zakoupené v červenci v Deauville za 6.000 €.

Nepřehlédněte: Chuchle Arena Praha snižuje dotaci Českého derby. Je to důsledek změny v rozdělení státního příspěvku ve prospěch překážkových dostihů, říká pořadatel

Mnohem výše míří hnědák Josephino (Pearl Secret) ze stáje Jany Dufkové, který už loni ukázal velmi solidní potenciál nejen mosteckým vítězstvím a třetím místem v Pražském zimním favoritu, ale především prosincovým triumfem v Marseille. I nyní si užívá francouzského ovzduší a to dokonce přímořského v Cagnes-sur-Mer, kde se spolu s Vendulou Korečkovou připravuje na první letošní start. "Měl trochu výpadek, ale když na tom bude dobře, měl by jednou v Canges vyběhnout. Pokud ne, půjde rovnou Memoriál prof. Michala," plánuje trenérka, která si nemůže vynachválit podmínky ve francouzském letovisku, výrazně příznivější pro přípravu než podnebí, jaké aktuálně panuje v Česku. Syn sprintera Pearl Secret (Compton Place) z matky po Kodiacovi (Danehill) zřejmě neměl po kom zdědit vytrvalecké geny a jeho cílem bude Velká jarní cena. "Nebude dokola a určitě ho nebudu natahovat, nelíbí se mi to," říká trenérka. Malým handicapem britského rodáka je, že není kvalifikován pro francouzské prémie, ale francouzské dostihy budou i jeho cíle. "Myslím, že v tamních handicapech by mohl něco vydělat."

Stáj Jany Fialové reprezentující La Violette (Territories), zakoupená na stejné dražbě jako Ella Andela, loni absolvovala jeden seznamovací start. Ještě před ním ale trenérku docela potrápila. "Když přijela, pořád jí teklo z nozder a nakonec musela na operaci dutin." Dnes už se zdá být vše v pořádku a trenérka věří, že jí předešlé trable vynahradí. "Je to sice menší, ale prsatá klisna, ukazuje se jako sprinterka a myslím, že by mohla být dobrá." 
Stejné barvy bude zastupovat i dosud nestartovavší Oultrador po Ultra (Manduro), v němž trenérka vidí nemalý potenciál. "Je to silný ryzák, jako jeho otec a myslím, že to bude velmi dobrý kůň. Z tříletých hřebců se mi líbí nejvíc."  

Bělka Maynona (Shalaa) je sice dcerou Gr.1 vítěze ve dvou letech a její mateřský otec Iffraaj (Zafonic) v chovu proslul také jako zdroj raných koní, sama však loni nevyběhla a trenérka zatím netuší, kdy se na dráze ukáže. "Je jako děcko a pořád roste. Zatím s ním nemám žádný plán a nevím, kdy vyběhne." Klisna má též dubajského majitele a i tento preferuje starty ve Francii, otázkou je, zda pro ně klisna ukáže potřebnou třídu.

Oultrador2 kopie  Maynona
 Oultrador  Maynona


Dalším nestartovavším tříletkem je syn vítěze Irish 2000 Guineas Awtaada (Cape Cross) černý hnědák Secret Peet.ze stáje Mandarinovy majitelky Jany Čapkové. "Je to obrovský nádherný kůň, ale podle jeho cvalu a způsobu pohybu to bude kůň do dálky, do hodně velké dálky." 

Ani jméno ještě nemá tříletá klisna po French Navy (Shamardal), který se do análů českého turfu zapsal jako otec derby vítěze Opasana. "Na jméně se už ale pracuje a do měsíce by klisna měla vyběhnout ve Francii," plánuje trenérka s klisnou, kterou z Irska dovezl Sultan Harib a kterou uzavírá představení svých tříletých nadějí.

Starší koně: Mandarin, Raging Storm a ti další  

Sestava starších koní trenérky Koplíkové se bude opírat o osvědčené hvězdy jako jsou Mandarin či Raging Storm. Jednou z relativně nových posil stáje je pětiletá bělka Anoaster (Anodin), která přišla od otce Ingrid Zdeno Koplíka a jejímž cílem by také mely být francouzské dostihy. "Má dobrý francouzský handicap a solidní šance tam získat nějaké pěkné umístění, problém s ní je ale v tom, že jak cestuje, tak špatně žere, nevydá proto ze sebe všechno a je to na výsledcích znát." I tak jí ale čekají hlavně francouzské starty stejně jako čtyřletou hvězdu stáje Jany Čapkové Mandarina (Elusive City), loňského vítěze Memoriálu Rudolfa Deyla, který v listopadu dokázal zvítězit i ve Francii. Tam by se měla odvíjet i další část jeho kariéry. "Máme s ním v plánu 8. února start v Quinté handicapu v Cagnes-sur-Mer. Pak mu dáme malou pauzu," plánuje trenérka. "Má nárok na francouzské prémie, tak i on bude spíš běhat tam než tady."

Anoaster2
Anoaster

O pár dní později než Mandarin by ve Francii měla startovat i čtyřletá hnědka ze stáje Sultana Hariba Numeira (Raven's Pass), která by v druhém únorovém týdnu měla běhat v Chantilly. "Je to hodně dobrá klisna, pořád jde nahoru, jak dostihy tak prací," hodnotí jí trenérka, která pro klisnu plánuje i delší distance než dosud absolvovaných 1900 metrů.

Z pohledu dosaženého ratingu je hvězdou stáje šestiletý valach Raging Storm (Galileo), který však rozhodně není jednoduchým a bezproblémovým koněm. "Vždy dokáže něčím překvapit, jak v dobrém, tak i špatném slova smyslu. Je to trochu komplikovaný kůň, ale pořád mu věřím a doufám, že konečně ukáže vše, co v něm je. Má dost komplikovanou hlavu a aby dobře zaběhl, musí mu vše vyjít jak si přeje, jinak se na dostih vykašle," líčí trenérka, která i u něj předpokládá, že bude běhat hlavně ve Francii a doma se zřejmě vůbec neukáže.

To však neplatí i nové hvězdě v trenérčině lotu čtyřletém Frankelově synu Royal Right. Třicetitisícový nákup (v eurech) Jany Dufkové se skvěle uvedl prosincovým vítězstvím v Deauville, minulý týden v Cagnes-sur-Mer se ale upůloval v Classe 3 dostihu na 2150 metrů. "Stane ne," laconicky komentuje nepovedený start trenérka. "Ještě stále dozrává, hlavou je to dítě a potřeboval by vykastrovat," míní trenérka, které kastraci hřebce skvělého rodokmenu doporučoval i předchozí trenér Andre Fabre. V lotu současné trenérky bude trochu výjimkou. Ač i další start by měl absolvovat ve Francii, těžiště jeho kariéry bude ležet v Česku. "Majitelka si to tak přeje," vysvětluje trenérka, která si libuje, že má ve stáji dvě opravdu silné majitelky. V Royal Rightovi vidí koně s potenciálem do největších tuzemských dostihů. "Přišel trošku pohublý, ale spravil se a je z něj nádherný kůň."  

Sedmiletý hnědák ze stáje Steffen Molks Siglo de Oro (Clodovil) už v lednu absolvoval dva dostihy a další jej již zřejmě nečekají. "Pravděpodobně po posledním startu v Cagnes-sur-Mer půjde do důchodu," rozkrývá plány trenérka. "Je moc hodný na ježdění, už na něm jezdí moje dcera i dcera Jiřího Kouska."

Naopak nováčkem ve stáji Igrid Koplíkové je čtyřletý valach Containment (Teofilo), který v barvách Godolphinu a péči Andre Fabreho absolvoval loni jeden start v dostihu na 2400 metrů, ve kterém skončil čtvrtý. Polobratra australského Gr.1 vítěze Polarisation (Echo of Light) přišel do Lysé ze stejné dražby jako Royal Right, stál ale jen 5,5 tisíce eur. "Je to také pozdní kůň, opravdu nádherný. Teď se obrovsky zvednul a věřím, že něco předvede. Jeho cílem budou české dráhy," říká trenérka o koni, který bude reprezentovat nového majitele v českém turfu Jana Šťovíčka.

Containment Royal right3
 Containment  Royal Right


Po sezóně u otce Zdena se do Lysé vrátila šestiletá hnědka stáje Bella horse Hofergirl (Harbour Watch), jejíž doménou by měly být domácí handicapy. "V handicapu šla loni dolů, tak uvidím, jestli se mi jí podaří dostat zase trochu výš."

Do Lysé nově přišla i čtyřletá Rapa Alla Turca (Estidhkaar) paní Dufkové, která se dosud na dráze neukázala. "Je to menší silná kobylka, vypadá jako sprinterka a myslím, že by to mohla být užitečná klisna na české dráhy."

Od Tomáše Váni se přesunul čtyřletý valach Ilias (Stormy Jail), první potomek klasické vítězky Ines (Lope de Vega), který ale zatím zůstal výkonům své matky hodně dlužen. Valach ze stáje pana Hradce, v jehož barvách běhala i Ines, byl zraněn a teprve nedávno začal znovu pracovat. 

Představení stáje skončíme u čtyřletého Fernandoo (Red Jazz), irského rodáka, který hájí barvy Sultana Hariba a do našeho turfu přišel ze Švédska. "Není to úplně špatný kůň, ve Švédsku jako dvouletý vyhrál a ukazuje se jako sprinter."

Mandarin5
Mandarin

Vedle početně posilněné stáje trenérku těší i kvalitní tým. Mimo nové posily Venduly Korečkové je silným členem týmu i Jiří Kousek. "A Nela Jirásková, která je mou asistentkou a jezdí na všechny zahraniční výjezdy," doplňuje trenérka. Jezdeckou jedničkou bude Vendula Korečková, sama trenérka též přiloží ruku k dílu, ale zřejmě už v menší míře než dřív. "Už mám trochu jiné cíle a priority," dodává s tím, že s rostoucím počtem koní roste i zodpovědnost vůči majitelům a vedle třech desítek svěřenců se stará i o dvě děti     

Miloslav Vlček    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net