Poles pavel2Především překážkám se věnující stáj Pavla Polese, který své svěřence připravuje v Olešnici v Olomouckém kraji, neměla loni podle trenérových vlastních slov moc povedenou sezónu. Části jeho svěřenců se nevyhnulo zranění, což se pak odrazilo jak v počtu startů, tak i dosažených vítězství. Ta se, stejně jako v roce předešlém, odehrávala pouze za hranicemi naší republiky v polské Wroclawi. Právě tamní závodiště je dnes hlavní cílem Polesových svěřenců a loni na něm absolvovali většinu startů. A jak se zdá, ani v příští sezóně by tomu nemělo být jinak.


Stejně jako před rokem i letos má Pavel Poles v péči jediného dvouletého koně - Egertonovu dceru Garmonu (z Galantery, Tobougg) z vlastního chovu jejího majitele Petra Karlíka, s níž výhledově počítá především do překážkového provozu. "Je dobře narostlá, jestli letos vyběhne zatím není jisté. Když se ukáže, mohla by absolvovat jeden dva starty, ale jejím cílem jsou překážky."  

Tréninkové středisko: Olešnice
Počet koní: 10
Odešli z tréninku po sezóně: Diana Jape (loni nevyběhla)
Stájový personál: Michaela Janků, Jarmila Sedláková


Klasický ročník je zastoupen dvěma koňmi, na přihláškách do klasických dostihů se ale ani s jedním nepotkáte, protože oba výhledově směřují do překážek. Napajedelská odchovankyně Severanka (Amico Fritz - Sweet Answer, Peintre Celebre) stáje EŽ Praha, kterou si trenér vybral i díky dobrým zkušenostem s jejími polobratry Starbucksem (Tiger Cafe) a Sophistem (The Bogberry), loni vyběhla jednou a start ve slušovické trojce na 1800 metrů na konci října znamenal páté místo. "Ukázala, že něco umí a hodně se v ní vidíme," říká trenér. "Moc se nám líbí a ukazuje, že by jí to mohlo jít," dodává s tím, že sice klisny ze Sweet Answer měly znatelně slabší výkonnost než její synové, ale Severanka by to mohla změnit. "A když ne, tak časem jako celá naše stáj přejde na překážky."

Druhým tříletkem je dosud nepojmenovaný valach po Eagle Top z polské Sasiry (Belenus), účastnice tamního derby. "Má polského majitele, ale narodil se v Česku ve Střelicích," vysvětluje Poles. "Je velký, narostlý, jako dvouletý neběhal. V Polsku měl dobrého trenéra, který ho jako dvouletého nenechal běhat a my s ním zřejmě přejdeme rovnou do překážek. Možná si rovinu vyzkouší, ale hlavní budou překážkové dostihy."  

Severanka4 Sophist2
Dva napajedelští odchovanci, potomci Sweet Answer: tříletá Severanka po Amico Fritz    a pětiletý Sophist po The Bogberry 


Hned 4 koně má v Olešnici stáj EŽ Praha. Vedle již zmínění Severanky to jsou Go Canada, Got Luck a Tellur. Pětiletý bělouš Go Canada (Alhebayeb), který byl zakoupen od stáje Lokotrans Slovakia, ve své první překážkové sezóně pod trenérem Polesem "nespadl" ani v jediném ze čtyř wroclawských startů z tabule a vedle červnového vítězství získal po jednom druhém, třetím a pátém místě. "Je to výborný kůň, který ukázal, že umí. Je sice menší, ale má srdce a dobře skáče," nemůže si jej trenér vynachválit. Sice menší zranění z výběhu na konci sezóny jej na čas vyřadilo z tréninku, ale letošní sezónu by ovlivnit nemělo.

Go Canada
Go Canada vítězí

Na konci loňské sezóny přišla z Lokotransu Slovakia do Olešnice také čtyřletá francouzská rodačka Got Luck (Belardo). Ve své domovině získala rating 38 kg, na jehož základě s ní předchozí majitel zamířil do větších dostihů, v nichž se ale klisna neuchytila. V přípravě současného kouče stihla na konci sezóny jeden start v trojce ve Slušovicích, kde ale též skončila v poli poražených. "Ten start se nám nepovedl," říká trenér, nicméně mu trochu napověděl, co s klisnou dál dělat. "Musí se trochu uklidnit a pochopit, co má v dostihu dělat. Když se jí to nepodaří, půjde skákat." 

Čtvrtým koněm, hájícím bílomodročerné barvy EŽ Praha, je desetiletý Trezorův polobratr Tellur (Needham's Fort), který zřejmě loni svému trenérovi přivodil několik bezesných nocí. "Vůbec se mu nechtělo běhat a netušili jsme proč. Nakonec jsme objevili zdravotní problém, o kterém jsme nevěděli. Na konci sezóny už znovu ukázal chuť závodit, vrátil se mu elán i energie a těším se na jeho letošní sezónu."

Tellur Gocanada Sophist
Tellur, Go Canada a Sophist

Zranění se nevyhnulo ani devítiletému hnědákovi hájícímu barvy Tippler Group s.r.o. Letegertovi (Egerton), který kvůli němu vynechal polovinu sezóny a ani po návratu to nebylo ono. "Neukázal to, na co jsme od něj zvyklí," potvrzuje trenér. "Už jsme s majitelem uvažovali, že by ukončil kariéru, ale nakonec jsme se dohodli, že to ještě zkusíme a když mu to prostě nepůjde, tak skončí."
Podobně na tom byl také Nevado (Fly to the Stars), který v obou předešlých sezónách vybojoval pokaždé jedno vítězství, loni mu ale zůstalo zapovězeno. Mimo jiné i kvůli zdravotní pauze. "Je to jinak výborný kůň, ale teď nás trochu zlobí a doufám, že se psychicky dá dohromady," popisuje trenér dalšího z koní, běhajícího pod hlavičkou Tippler Group s.r.o. 
Ta má ve stáji ještě sedmiletého Turiona (Roulette), s nímž naštěstí žádným zdravotním problémům čelit nemusela. "To je držák," pochvaluje si ho trenér. "Pořád dělá radost a je to výborný skokan." Poslední dvě sezóny běhal Turion jen ve Wroclawi, to by se ale letos mohlo změnit. "Uvažovali jsme, jestli s ním nezkusíme pardubické krosy. Kdyby mu neseděly, vrátíme se s ním tam, kde mu to jde - do Polska," uvažuje Poles.

Tippler
Trojice koní stáje Tippler Group s.r.o. - Turion, Letegerto a Nevado  

Z desítky svěřenců olešnického trenéra nám zbývá zmínit už jen pětiletého valacha stáje H.R.C. Moravia Sophista (The Bogberry), který v květnu lehce ovládl steeplechase na 3400 metrů ve Wroclawi. "S ním je to jak na houpačce, dokáže vyhrát a pak zase předvést mnohem horší výkon. Ale je to mladý nadějný kůň, u kterého doufám, že letos ukáže víc než loni a naváže na výkony, které předváděl předloni," věří trenér.

Jako většinu trenérů překážkových koní i Pavla Polese trápí nedostatek překážkových žokejů, který občas i limituje možnosti koní plně projevit svůj talent či dokonce zúčastnit se dostihu. Nemá sice žádného smluvně vázaného jezdce, ale spoléhá na jezdce, s nimiž spolupracoval dosud jako jsou Marcel Novák či Jan Odložil, rád by spolupracoval i s Adamem Čmielem. "Uvidíme, s kým se domluvím. Boj už je nejen jezdce, ale i o lidi do práce," uzavírá nepříliš radostně trenér.  

Miloslav Vlček
foto Hana Vytopilová
     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net