Liska MartinMartina Lišku zná dostihová veřejnost především jako překážkového žokeje, vedle toho se však věnuje i trénování. Poslední dva roky připravuje své koně ve Vápenném Podolu u trenérky Hany Kabelkové, s níž úzce spolupracuje a společně využívají synergií dvou tréninkových centrál pod jednou střechou. Loňská sezóna byla pro něj z pohledu počtu startů jeho svěřenců rekordní, letos se dá očekávat další růst. Ve stáji je na ní připraveno 8 koní. 


Jediným dvouletkem mezi nimi je napajedelský rodák Claudio (Egerton - Claudia Fong, Camelot), jehož si na Moravě pro svou stáj vybral Jan Červenka. Ten jej kupoval s výhledem pro překážkové dostihy, a tak nepřekvapí, že už byl vykastrován. "Nemáme ambice s ním běhat klasické dostihy, takže už je z něj valach. Je to velice pěkný kůň a dobře se hýbe. Jsem hodně rád že ho tu mám," říká trenér. 

Tréninkové středisko: Vápenný Podol
Počet koní: 8
Odešli po sezóně: Zaminara, Sterli, Giftcard   
Stájový personál: trenér, Lucie Winklerová a Hana Lojdová


Synem před rokem uhynulého Egertona, otce Talenta a dalších výborných steeplerů, je i tříletý Varney (z Vaneta, Tiger Cafe), reprezentující barvy stáje Nutrin. Loni stihl čtyři starty, získal dvě umístění v dostizích Fitmin Cupu a na závěr pak absolvoval Pražského zimního favorita. "Chtěli jsem zkusit, jestli by neměl na vyšší kategorii, ale neukázal to," vysvětluje trenér. Varney byl poté vykastrován a i když začne sezónu na rovinách, je možné, že brzo přejde do překážkového provozu. "Rozhodne o tom sám," dodává trenér.

Druhý tříletek Stormmy (Stormy Jail - Sunshine of Gracie, Motivator) ze stáje AKRAZ, bezpečnostní agentura, loni vyběhl dvakrát a při svém druhém startu ve Fitmin Cupu finišoval třetí, 1 3/4 délky před Varneym. I on byl časně vykastrován a jeho cílem jsou překážkové dostihy. "Ze všech tří tříletků se jeví jako nejranější a měl by na skoky přejít jako první. Na podzim už si něco skočil, začne asi v nějakém bumperu v Lysé nebo Slušovicích a pak jej čekají dostihy přes proutěné překážky."  

Storrmmy Varney


Kolekci tříletých, kteří mají všichni v Průkazu totožnosti v kolonce chovatel Hřebčín Napajedla, uzavírá Valentin Tcheque (Chardonney Tcheque - Vaxalta, Exaltation) ze stáje A & L Company, který v polovině prosince přišel od Lenky Horákové. Loni vyběhl jednou - v posledním dostihu Fitmin Cupu skončil čtvrtý. Nyní je čerstvě vykastrován a o další jeho cestě do značné míry rozhodne jeho vztah ke startovacím boxům. "Měl s nimi trochu problém, tak uvidíme. Sice se dobře hýbe, ale je z tříletků do skoků asi nejpozdnější, tak bych s ním raději začal na rovinách a do proutěnek přešel až příští rok. Rozhodnou boxy.

Ještě kratší dobu je ve Vápenném Podolu čtyřletý valach Čáryjape (Age of Jape - Čarokráska, Bin Shaddad) z chovu Pavla Vrby, který přišel před dvěma týdny. Nicméně pro Martina Lišku není nepopsaným listed, loni v květnu s ním zvítězil v krosu IV. kategorie v Pardubicích a v jeho sedle byl i o měsíc později, kdy o kategorii výše skončili čtvrtí. "Myslím, že s věkem a narůstající distancí se bude zlepšovat," očekává od valacha stáje Nutrin.

Další posila týmu přišla z Polska a může se chlubit skvělým rodokmenem. Pětiletý černý hnědák valach Skilled Player (Le Havre), který před dvěma lety stál u Václava Luky v Bošovicích a bude hájit barvy stáje AKRAZ, bezpečnostní agentura, je totiž polobratrem nejlépe hodnoceného koně loňské sezóny Partenita (Invincible Spirit). Třídou se mu ale rovnat nemůže. Z loňských 8 polských startů získal jedno vítězství v dostihu IV. kategorie v Sopotech a vydělal 11 tisíc zlotých. V Česku jej čekají překážky. "Je to velký, korektní kůň," popisuje jej trenér. "Když na podzim přišel, bylo vidět, že ho v Polsku důkladně prověřili. Má nějakou třídu, je zdravý, půjde rovnou skákat a zřejmě začne ve steeplechase v Brně. Uvidíme, co nám ukáže dál.

fast skarmish
Fast Skarmish vítězí v Polsku. Foto Tor Sluzewiec

Stejný dres budou oblékat i jezdci čtyřleté hnědky britského chovu Fast Skarmish (Harzand), která též přišla z Polska. U našich severních sousedů během dvou sezón absolvovala devět startů, dvakrát zvítězila v dostizích tamní II. kategorie a třikrát se umístila. "Přišla docela vyčerpaná, ale přes zimu si odpočinula a vypadá, že to bude zajímavá klisna, líbí se mi. Polská třída je pro mě trochu nečitelná, uvidíme, kam se tady zařadí. Je strmá, takže překážky s ní neplánujeme."

Nejstarším koněm v Liškově péči je osmiletý ryzáka valach Argano (Lord of England), syn skvělé Arganty (Monsun), běhající v barvách svého chovatele Marka Šimáka. Loňskou sezónu zakončil čtvrtým místem ve dvojkovém krosu v Pardubicích a trenér očekává, že se letos posune ještě výš. "Možná s ním zkusíme i kvalifikaci a pak třeba Cenu Labe. Čím těžší skoky, tím mu jdou lépe, loni mi udělal ze všech koní největší radost, jen doufám, že jej udržím zdravého," naráží trenér na jeho předchozí zdravotní problémy. Jinak je to však jeho, jak sám říká, mazánek. "Má hlavu i schopnosti na to, aby se prosadil."

argano
Argantina syn Argano

Poslední dva roky neměl v dostizích na sobě nikoho jiného než vlastního trenéra a stejně tak ostatní překážkoví koně budou využívat té výhody, že je připravuje zkušený žokej. A jak sám dodává, právě tato skutečnost je jedním z důvodů, proč zájem o jeho trenérské služby roste. "Koně přicházejí i proto, že si je sám jezdím a už jsem musel několik koní i odmítnout. Sehnat dnes jezdce třeba na překážkového debutanta je těžké," popisuje neradostný stav mezi překážkovými jezdci. "Standardně jezdím denně 9 koní a dokud budu moci dělat tuhle práci, asi to ani jinak nebude. Mladí jezdci nepřicházejí. Když nám pan Šusta před 25 lety říkal, že tenhle sport skončí na lidech, tak jsme se tomu smáli a ono už je to tu. Z mého pohledu je to větší problém než peníze, lidé ke koním prostě nejsou a je to problém skoro po celém světě," dodává neradostně. Ale vidí i pozitivní zprávy. "Jsem rád za zvýšení dotací v Pardubicích a mám radost i z návratu majitelských bonusů," uzavírá Liška předsezónní rozhovor. 

Miloslav Vlček

 Předešlé části seriálu S trenéry před sezónou
 Michal Kalčík   Pavel Poles   Ingrid Janáčková Koplíková
 Jiří Chaloupka  Ing. Ivana Pejšková  Tomáš Váňa
 Karel Germič  Zdeněk Seménka  

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net