Ač vítězství ve Velké pardubické u nás přehluší i jinak velmi málo úspěšnou sezónu, Haně Kabelkové a jejímu týmu se loni povedlo uspět nejen ve Velké pardubické. Vedle vítěze nejpopulárnějšího českého dostihu Talenta se do historie zapsala i Wellunca, která se vítězstvím v EJC Long Velké ceně českého turfu, okořeněné navíc porážkou Nagano Golda, stala první klisnou v historii Poháru žokejů, které se podařilo vítězství v EJC zopakovat.

 
Trenérčinou největší devizou před blížící se sezónou je fakt, že oba strůjci loňských úspěchů ve stáji zůstali a jejich letošní program by měl být podobný tomu loňskému. Ve stáji má vedle slavné dvojice dalších 15 koní včetně čtveřice dvouletých posil.

Z dražby v Deauville přišla k trenérce Kabelkové dvouletá Caravelle Ardente (Birchwood), první potomek dvojnásobné vítězky Cool Breeze (Dream Ahead), mj. polosestry bývalé Lukovy svěřenkyně Cool Baby (Intense Focus). "Je to pěkná kobylka, měla by být i raná, ale zatím to moc neukazuje, i když v posledních dnech udělala pěkný pokrok. Parádně pracuje a není s ní žádný problém," hodnotí trenérka.   

Tréninkové středisko: Vápenný Podol
Počet koní: 17
Odešli z tréninku po sezóně: Lou Berry, Call Me Berry, Tribute, Topsy a už v průběhu sezóny Turdus
Přihlášky do klasických dostihů: Maximus Decimus, Daenerys, Askerana 
Stájový personál: David Nevřala, Martin Liška, Martin Málek, externí spolupracovníci Jiří Glacner a příležitostně Ester Leszkowová, Jaroslav Kovařík, Jana Vargová, Patrik Tapušík a Adam Čmiel


Zbylí dvouletí zastupují domácí chov. Hnědka Amber Rose (Egerton) z vlastního chovu pana Adama je prvním potomkem proutěnkářky Ale Ambrosio (Big Bad Bob) a i jí pravděpodobně čekají překážky. "Je dost velká, pěkná, i vzhledem k původu vypadá pozdní. Hezky pracuje budeme jí hlásit do Fitmin Cupu, ale jestli jako dvouletá vyběhne, tak spíš až na podzim a výhledově je to hlavně kůň do skoků"

Zbylí dva dvouletci pocházejí z Napajedel. Další Egertonův potomek Caesarius (z Cassie, Alexandros) je podle trenérky typický potomkem Egertona a jeho výběru právě exteriér hrál nemalou roli. "Přijde mi hodně podobný Talentovi," vysvětluje trenérka. "Je vážně moc pěkný, korektní, hezky pracuje, Asi nebude nejranější, ale do Fitmin Cupu jej hlásit budeme."

Ranější se trenérce zdá poslední dvouletka Rapetti Karin Luftmanové, která je sice dcerou Pouvoir Absolu (Sadler's Wells), ale její matka Rapet (Camacho), vítězka Memoriálu Rudolfa Deyla (I.k.), ukázala už ve dvou letech dostatek třídy. "Je trochu akčnější, ale pár startů by letos stihnout měla. I s ní počítáme do Fitmin Cupu."  

Fitmin banner treneri2

Kombinace pozdnějšího otce s ranější matkou je základem rodokmenu i tříleté Askerany (Egerton - Agnes Seice, Stratigic Prince), stáje EPICOS, kterou trenérka přihlásila do Oaks. Klisna loni absolvovala 4 starty, získala dvě druhá místa a doběhla šestá v Ceně zimní královny. "Trochu byla po sezóně unavená, myslela jsem, že díky matce bude trochu ranější. Teď hodně zesílila, dobře to dává hlavou a doufáme, že bude mít třídu na to, aby se do Oaks dostala."

Většina tříletých ještě na debut čeká

Do nich trenérka přihlásila i Daenerys (Rosensturm - Dancing Theatre, King's Theatre), která k ní přišla teprve na podzim z jiné stáje a dosud nevyběhla. "Je to pěkná klisna, hezky pracuje, ale nemělo smysl ji hlásit do Jarní ceny klisen, tak zkusíme Oaks, byť rodina distančně je trošku kratší."

Na první start čekají i další čtyři tříletí včetně francouzského rodáka Furtfit (Birchwood). "Loni vůbec nebyl na běhání, je to hezký ale zelený kůň a zdá se hodně pozdní. Teď jej vykastrujeme a půjdeme s ním od nejnižších kategorií," plánuje trenérka.

Maximus Decimus (Maxios) stáje EPICOS je hlášený do Českého derby i St. Leger. Rodokmenově se mezi ostatními přihlášenými rozhodně neztratí - za 20.000 € zakoupený hřebec je synem výborného Maxiose (Monsun) a 6x umístěné Miss Spinamix (Verglas), pravé sestry listed vítězky Spinacre a polosestry dalších tří blacktype vítězů. "Byl kupován s velkými ambicemi a doufáme, že je naplní," věří trenérka, podle níž ale hřebec loni nebyl dostatečně zralý na to, aby se ukázal na dráze. "Nedával to moc hlavou, i teď je trochu hektický, ale potenciál v něm je a tak se jej budeme opatrně snažit posunout do větších dostihů," plánuje.

podol
Příprava ve Vápenném Podole

Piano Subito (Literato) také ještě nestartoval, u něj to ale nebyla otázka nedostatku ranosti. "Zdá se to být velice slušný kůň, byl připravený vyběhnout, ale trápily jej šimbajny, tak jsme jej nechali být," říká trenérka o hnědákovi KI Racing, jehož doménou by měly být kratší distance. "Je to moc pěkný kůň a půjdeme s ním postupnou cestou od nižších kategorií."

Spoustu starostí už trenérce přivodil poslední z tříletků hnědák Victory Icon (Sixties Icon). Valach byl zakoupen privátně přes net, ale kvůli brexitu trvalo tři měsíce, než se z Anglie dostal do Čech. I zde jej provázela různá drobná trápení, a tak se dosud na dráze neukázal. "Je hezký, chodí dobře, jen je menšího vzrůstu. Zatím ho nemáme ještě moc vyzkoušeného a určitě s ním nebudeme nikam moc pospíchat."

Tři valaši z rodiny slavné Registany

Lot starších koní otevírá čtyřletý ryzák valach Red Cliffs (Tiger Groom), pravý bratr skvělého Arkalona a polobratr neméně úspěšného First of All (No Risk At All). Loni absolvoval tři starty v dostizích přes proutěné překážky a získal tři umístění. "Měl problémy s dýcháním, kvůli tomu nemohl projevit co umí, ale na podzim byl ve Francii operován a věříme, že to pomůže a ukáže, co v něm je. Je to opravdu dobrý kůň."

wellunca
Wellunca už se těší na další sezónu

Že ani skvělé "papíry" někdy noho nezmůžou ukazuje Reggaeton. Syn Egertona, otce vítěze Velké pardubické Talenta, který je zároveň vnukem dvojnásobné vítězky našeho nejslavnějšího dostihu Registany (Tauchsport), trenérku svými výkony zklamal. "V práci se jeví dobře, ale vypadá to, že na dostihy nemá srdíčko, že to zkrátka není bojovník. Dostane ještě dva pokusy a pokud ne, tak odejde." 
I jeho "strýc" Regtime (Age of Jape - Registana, Tauchsport), taktéž reprezentující barvy Wrbna Racing, zatím ve svých výkonech nepřipomíná svou legendární matku, nicméně ve svých pěti letech letech stále ještě není zralý. "Myslím, že letos se bude lámat chleba a uvidíme, co v něm skutečně je," domnívá se trenérka. "Kluci, kteří ho v práci jezdí, říkají, že něco umí, ale zatím pořád ještě zraje. Letos zřejmě zůstane v Pardubicích, myslím, že oranice by mu mohla vyhovovat."
Třetí z trojice koní Wrbny Racing Reki (Look Honey - Registana, Tauchsport) je ve svých deseti letech ostříleným bojovníkem s řadou velkých úspěchů. "Loni měl trošku hlušší sezónu, zkoušeli jsme s ním Pardubice a Merano, ale ukázal nám, že Wroclaw je pro něj nejlepší a už s ním nikam jinam jezdit nebudeme. Je to výborný kůň, zdá se být letos v lepší formě než loni, je veselý, hodně "fryš"."        

talent3Jedenáctiletý Lad In (Calming Influence - Lucydara, Dara Monarch) loňskou sezónu uzavřel ve Wroclawi, kde se představil vůbec poprvé a výsledkem bylo solidní třetí místo v dostihu o 20 tisíc zlotých. "Je to takový rychlík, s jeho hlavou jsme zkusili Wroclaw a i když i nadále bude běhat především krátké pardubické krosy, zkusíme s ním Wroclaw znovu."

Na závěr si trenérka nechala největší esa své stáje. Rovinová hvězda Wellunca (Egerton - Well Knit, Robellino) dělá trenérce téměř samou radost, byť tečku za loňskou sezónou, kterou byl start v Gr.3, si trenérka představovala optimističtěji. "V očích majitele jsem příliš s tímto nápadem neuspěla," vysvětluje trenérka a dodává, že tato zkušenost se ji odradila od dalších podobných pokusů. Klisna tak půjde zřejmě jen českou cestou. "Bratislava jí nesedí, možná kdyby měla na podzim formu můžeme zkusit Velkou varšavskou, ale těšíme se hlavně na EJC," dodává. Také u jedenáctiletého Talenta (Egerton - Tavbecca, Beccari) je hlavním cílem obhajoba loňského slavného vítězství. "Cesta k němu bude podobná jako loni, běhat bude výhradně v Pardubicích," říká trenérka.

Zda se v jeho sedle opět objeví Pavel Složil uvidíme v říjnu, ale trenérka by s ním ráda spolupracovala, stejně jako s Martinem Liškou, se kterým se dělí o svou stáj. Co se týká obsazení jezdců do rovinových dostihů, tam je situace otevřená. "Vždycky čekám, jací ti koně budou a podle toho vybírám jezdce s měkčí nebo tvrdší rukou tak, aby si s koněm sedli," vysvětluje. "Takže počkám na jarní práce. Ale doufám, že budeme spolupracovat opět s Petrem Foretem, Janem Vernerem a Vendulou Korečkovou," uzavírá Hana Kabelková  předsezónní rozhovor. 

Miloslav Vlček
foto archiv trenérky

 Předešlé části seriálu S trenéry před sezónou
 Michal Kalčík   Pavel Poles   Ingrid Janáčková Koplíková
 Jiří Chaloupka  Ing. Ivana Pejšková     Tomáš Váňa
 Karel Germič  Zdeněk Seménka  Martin Liška
 Lenka Kvapilová         Allan Petrlík  Pavlína Baštová

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net