Bastova pavlina4Po loňské sezóně, která byla podle počtu vítězství její nejúspěšnější za posledních 12 let, připravuje Pavlína Baštová, za nemalého přispění Jana Faltejska, na tu letošní 11 koní. Zcela mezi nimi chybí mladí koně - v Osvinově nenajdete dvouletého ba dokonce ani tříletého koně. "Osazenstvo nám dorostlo a dostárlo a když kupujeme nové koně, tak většinou již starší, kteří mohou hned běhat," vysvětluje trenérka, připravující své svěřence především do překážkových dostihů. 


Nejmladšími koňmi v Osvinově tak jsou dvě nové čtyřleté naděje. Od Pavla Tůmy přišel valach Be In (Intello - Be In Motion, Motivator) z chovu Jiřího Charváta, který dosud běhal roviny, ale nyní v barvách stáje pana Moudrého bude směrován do překážkového provozu. "Ale musí se to nejprve naučit," podotýká trenérka a dodává: "Přišel teprve nedávno a zatímco v předchozích letech jsme mohli pracovat ve sněhu a skákat, nyní je bláto a skoky pod závějema," vysvětluje proč zatím ještě neví, jak mu bude nová disciplína chutnat.

Tréninkové středisko: Osvinov
Počet koní: 11
Odešli z tréninku po sezóně: Kominik, Youko 
Stájový personál: Vladimír Vrzáček, Renata Ludvíková, Jan Faltejsek, Alžběta Faltejsková, pomáhá i rodina - manžel Miroslav a syn Jakub, Lenka Neprašová (na praxi)  
První jezdec: po dohodě ž. Jan Faltejsek


Zatímco Be In má alespoň zkušenosti z rovinových drah, druhá čtyřletá posila týmu, francouzský rodák Ras El Hanout Francise Fuchse, se dosud na start žádného dostihu nepostavil. Valach z překážkové rodiny je syn vítěze Prix Eugene Adam Triple Threat (Monsun), též využívaného převážně chovatelů překážkových koní. "Letos by měl začít co nejdříve. Kam jej budeme dál směřovat uvidíme až poté, co nám na jaře ukáže," předpokládá trenérka.

Trenérčin vlastní odchovanec pětiletý Cape Witcher (Age of Jape - Cape Monday, Giant's Causeway) běhá od tří let a loni se čtyřikrát postavil na start krosů v Pardubicích a získal jedno umístění. "Není to vyložený specialista do Pardubic, letos s ním zkusíme i Lysou, podstatné je u něj sbírání zkušeností. Zatím je to takové veliké přerostlé mimino, snad i v hlavě trochu dospěl."

scarecrow Korfu


To Ivo (Areion) ze stáje Drahomíry Stejskalové patří k nejzkušenějším osvinovským koním. Sedmiletý valach, který na přelomu sezón 2020/21 vyhrál v Itálii čtvery proutěnky v řadě, je také prvním koněm trenérky, který už letos vyběhl, když počátkem ledna v Pise obsadil druhé místo a zdolal Váňova Gd1 vítěze Piton des Neiges. Teď jej však chvíli na dráze neuvidíme. "Běhal teď dlouho bez pauzy, tak ho necháme trochu si odpočinout. A pak jej opět čeká Itálie."

Pětiletá Jacqueline (Mikhail Glinka - Jean Green, Green Tune) by stejně jako loni měla většinu sezóny strávit na pardubické dráze, ale trenérka nevylučuje ani starty v zahraničí. "Kdyby se naskytl pěkný vhodný dostih, může běhat i venku, Je to hodně univerzální kůň," míní. Také na plánech s šestiletým Kings Rockem (Joshua Tree) patřící Faltejskům, "malým, ale šikovným...", se oproti loňsku nic nemění - opět bude běhat v Itálii, kde v minulých dvou sezónách vždy získal po jednom vítězství. "Tedy pokud Italové nevymyslí něco nového s propozicemi," naráží trenérka na tendence trochu omezit možnosti startů zahraničních účastníků na italských drahách. 

kingsrock
Osvinovský lot vede Kings Rock 

Pardubické dráhy naopak zůstanou domovem Leo Fantastica (Jukebox Jury), který má rád tamní delší dostihy na 4000 - 4500 metrů a východočeská dráha letos zřejmě několikrát uvidí i sedmiletého Korfu (Blue Coral - Kolymbia, Kyllachy), který loňskou sezónu zakončil právě v Pardubicích vítězstvím v krosu na 4000 metrů. "Po dohodě s majitelem jsou možné i zahraniční starty, ale většinu sezóny by měl strávit v Česku."

Výborně zakončil loňskou sezónu pětiletý valach Francise Fuchse Molly Power (Soldier Hollow). V říjnu zadrženě o 14 délek vyhrál proutěnky v Pardubicích a v listopadu lehce triumfoval v proutěnkách ve Wroclawi. "Ukazuje se jako velice šikovný," chválí jej trenérka, "ale povahově je pořád ještě mimino. Měl by teď jít dál do větších a delších dostihů." 

leofantastico MollyPower


Šestiletá World of Hope (Jukebox Jury) ještě loni v červnu vyhrála rovinový dostih v Kolíně nad Rýnem, po angažování stájí rodiny Faltejsků zvládla čtvery proutěnky v Itálii, v nichž získala jedno umístění. Trenérka jí diplomaticky hodnotí jako svéráznou a čeká, jak se její osobitý přístup k plnění dostihových povinností vyvine. "Počítáme s ní spíše na menší dráhy," dodává.

Představení osvinovského osazenstva ukončíme u nejstaršího koně ve stáji desetiletého Scare Crow (Scater - Sonoda, In Camera). "Nic ho netrápí, pracuje a v jeho věku mu určitě nijak program měnit nebudeme," říká trenérka o valachovi, který sice dosud nezvítězil, ale v posledních 18 startech byl 13x za peníze. "Počítáme s ním i pro učednici, co je to u nás na zkušenou," doplňuje trenérka a uzavírá tím i toto povídání před sezónou.  
 

Miloslav Vlček
foto Adriana Šmídlová, Zenon Kisza 
                                

 Předešlé části seriálu S trenéry před sezónou
 Michal Kalčík   Pavel Poles   Ingrid Janáčková Koplíková
 Jiří Chaloupka  Ing. Ivana Pejšková     Tomáš Váňa
 Karel Germič  Zdeněk Seménka  Martin Liška
 Lenka Kvapilová         Allan Petrlík  

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net