Bodlak Radim2Poté, co z původně ohlášeného odchodu Radima Bodláka sešlo, připravuje moravský trenér v nyní již svém středisku ve Starém Městě dvě desítky svěřenců. Podstatnou část z nich tvoří zástupci nejmladšího ročníku, kterých má trenér ve stáji osm a mezi nimi i první potomky tamního plemeníka Limaria (Areion), německého zimního favorita a šampióna dvouletých hřebců, kterého měl Bodlák v závěru hřebcovy dostihové kariéry krátce ve svém tréninku.


Právě u nich naši procházku po Bodlákově trenérském úseku zahájíme a nejen proto, že je s nimi trenér mimořádně spokojen. "Já vím, že se očekává, že o potomcích našeho hřebce budu mluvit jen v dobrém, ale fakt je musím moc pochválit. Jsou to hodní, pracovití koně, dobře cválají i snášejí všechnu práci a opravdu hodně jim věřím. Budou i rychle nachystaní, takže nejen že jako dvouletí určitě vyběhnou, ale pravděpodobně se ukáží už v prvních dostizích pro dvouleté," říká trenér, který má ve stáji hned tři Limariovi potomky. Hnědka Celestine je prvním potomkem Celeste (Ryan), bývalé svěřenkyně Radima Bodláka, která předváděla třídu jak na rovinách, tak i v překážkovém provozu. Až v druhé polovině května narozená Sunny Star  je dcerou vítězky dostihu IV. kategorie na 2400 metrů Shannyn (Look Honey) a valach Stratovarius, taktéž narozený až v květnu, je potomkem Salvie (Rosensturm), vítězky na rovinách i na překážkách.  

Tréninkové středisko: Staré Město
Počet koní: 20
Přihlášky do klasických dostihů: Wolfi (VJC, Derby)
Stájový personál: Jaromír Šafář starší, Zdeněk, Lucie, Nikola, Martina, Andrea, Verča, Anežka, Radek, Nikča, Agáta, Míša, Karolína, Kryštof, Milan, Ruda, Míša a Monča.


Třemi potomky je v Bodlákově lotu dvouletých zastoupen i střelický Eagle Top (Pivotal). Ti tak daleko jako potomci Limaria nejsou, také vesměs přišli do Starého Města později, ale svá želízka v ohni mezi nimi trenér má. Největším je hnědka Sensi Top (z Sun of Gracie, Ivan Denisovich) z chovu Josefa Vymazala, která je polosestrou skvělé Slivky (Mikhail Glinka). "Myslím, že to opravdu bude klasový kůň. Už podle toho jak vypadá, jak se chová, na první pohled se od ostatních odlišuje," nešetří komplimenty trenér. "Navíc Slivka je trochu rošťák, takhle je víc pracovitá."
Hnědka Walerie (z Wanillca, Strategic Prince) z chovu dr. Kubíčka je sestrou tříletého Wolfi a právě on byl hlavním důvodem, proč Walerie našla cestu do Starého Města a stáje Michaela-Hruboš. Stáj EŽ Praha a.s. bude zastupovat třetí z Eagle Topových potomků tmavá hnědka Orla (z Old Rose, Big Shuffle), taktéž střelická odchovankyně.

Pozdnější se trenérovi jeví další z dvouletků hnědák Lad of Rain (Silver Frost - Lady Jane, Briliant). "Rád bych, aby jako dvouletý vyběhl, ale pokud se to podaří, tak ne dřív než na podzim," říká na konto v Maďarsku počatého hřebce z chovu Ladislava Koutného trenér. Asi ještě později začne hnědka Kenshi (Sleeping Indian), dcera vynikající Ketty Sharp (Sharp End), hájící barvy stáje Polouček. "Je to hodná klisna, možná až moc hodná a pozdní. Počítám s ní až tak ve třech letech.
     

Klasický ročník je zastoupen dvěma koňmi, z nichž Wolfi (Eagle Top - Wanillca, Strategic Prince), loni třikrát umístění ze čtyř startů a druhý v závěrečném dostihu Fitmin Cupu, byl přihlášek do Velké jarní ceny i Českého derby. "Hlásili jsme jej hlavně proto, že nyní je to finančně výhodnější, ale až první starty ukáží, jestli na to má a jestli půjde cestou ke klasickým dostihům," říká trenér o tmavém hnědákovi stáje Polouček.

Corston Wolfi


Dosud nestartovavší německá rodačka Carolin (Arrigo - Cosmic Collisions, Oratorio) se vyhne nejen klasickým dostihům, ale možná i rovinovým dostihům vůbec. Při pohledu na její rodokmen není divu, klisna byla jako ročka zakoupena z jediného důvodu - je polosestrou skvělé Cosmic Magic. I proto na ni trenér loni nijak netlačil a jejím cílem budou překážkové dostihy. "Dostala čas, ale teď už je čas aby vyběhla. Nevím, jestli zkusí i roviny, ale letos už by určitě měla vyzkoušet proutěnky."   

Většina starších koní v trenérově péči je připravována do překážkových dostihů. Jedinou výjimkou je šestiletý Corston (Camelot) z DS Ondra, Matyáš+Flash, který zůstává v rovinovém provozu i kvůli zdravotnímu omezení. "Už má něco za sebou a to i zdravotně," vysvětluje trenér. "Trápí jej problém s dýcháním, proto jsme mu zkrátili distanc - na kratších tratích to dechem zvládá. Je to třídový kůň II. kategorie, když má formu zvládne i jedničky. Láká mě zkusit s ním letos Gomba handicap, ale zatím to ještě zvažujeme.

Zbytek stáje čekají překážky. Poprvé se na nich ukáže čtyřletý Big Talk (Elvstroem), který zatím vyběhl jen jednou. "Rádi bychom s ním využili nového seriálu ve Slušovicích, v úvahu připadá také Wroclaw," plánuje trenér. Jeho majitel stáj EŽ Praha a.s. má u trenéra Bodláka také silnou dvojici Mobilization (Declaration of War) a King Heart (Nathaniel), která už dostatečně prokázala své schopnosti. "Mobilization letos čekají dostihy ve Slušovicích a ve Wroclawi, podobně na tom bude i King Heart. Ten má radši kratší dostihy, budeme mu hledat ty na úrovni jedniček či dvojek jak ve Wroclawi, tak i u nás," plánuje trenér.

Sedmiletá Queentera (Champs Elysees) ze stáje Michaela-Hruboš zatím na první překážkové vítězství čeká. U ní trenér žádný konkrétní plán nemá. "Je to spíše o tom ji co nejlépe menežovat, hledat vhodné dostihy s ucházející konkurencí, jak ve Slušovicích, tak i jinde," vysvětluje. Ani ostřílený matador Kifaaya (Intikhab), který už na překážkách vydělal přes 3 milióny korun, nemá pevný plán. U valacha stáje Vlček-Autodoprava.CZ ale trenér nemusí pečlivě vybírat dostihy. "Je skvělý, nedělá mu problém střídat závodiště, distance, kategorie, může běhat i krosy," říká. Přesto však hodlá vybírat dostihy především tak, aby Kifaaya svému majiteli dělal radost a ke svým sedmi dosavadním překážkovým vítězstvím přidal další.

Rusko-ukrajinský konflikt ovlivňuje už i českou dostihovou scénu. Trenér Šavujev nabízí na prodej koně stáje Russian Racing Syndicate

Po delší pauze by se na dráhu měli vrátit osmiletý Giomár (Tiger Cafe - Gabka, Canon), který startoval naposledy v říjnu 2019 a šestiletá Barsala de Elis (Darsalam - Baraka, Lincoln). S nimi Bodlák žádné konkrétní plány nemá. "Budeme se řídit tím, co nám jejich zdraví dovolí," konstatuje lakonicky.

Na závěr si trenér nechal své dvě největší hvězdy běhající shodně v barvách stáje U krále Matyáše, UH. Sedmiletá Slivka (Mikhail Glinka - Sun of Gracie, Ivan Denisovich) loni běhala hlavně ve Wroclawi, letos ji trenér hodlá přesměrovat na pardubickou dráhu. "Chci s ní zkusit Pardubice, ne tedy hned Velkou, ale zjistit, co nám její výkonnost na tamní dráze dovolí. Nedělá jí problém cválat do dálky, úsporně skáče, dokáže být v dostihu schovaná a má skvělý závěr, což jsou vlastnosti, které by jí mohly v Pardubicích přijít vhod."

Naopak Cosmic Magic (Kamsin) i na přání majitelky bude pokračovat ve svém polském tažení, které loni zakončila dvojicí vítězství. Nebyla však tak zářná jako v sezóně předešlé, kdy klisna vyhrála oba tamní vrcholy. "Obou vítězství dosáhla po zranění. Musíme na ní teď dávat větší pozor, bandážovat ji aby se zranění neobnovilo a postupovat opatrně. Jejím cílem budou jako předloni Wielka Wroclwaska a Crystal Cup," říká trenér.

cosmic magic2
Podaří letos se Cosmic Magic navázat na předloňská vítězství v obou wroclawských vrcholech?

Co se týká jezdeckého obsazení, do rovinových dostihů bude trenér postupovat dostih od dostihu podle toho, jací jezdci budou volní. V případě překážek by rád navázal užší spolupráci s Janem Odložilem. "Loni mi hodně vycházel vstříc, tak bych se vůbec nebránil užší spolupráci," uzavírá předsezónní rozhovor Radim Bodlák.

Miloslav Vlček
foto Zenon Kisza, Andrea Zavadilová a archiv trenéra


 Předešlé části seriálu S trenéry před sezónou
 Michal Kalčík   Pavel Poles   Ingrid Janáčková Koplíková
 Jiří Chaloupka  Ing. Ivana Pejšková     Tomáš Váňa
 Karel Germič  Zdeněk Seménka  Martin Liška
 Lenka Kvapilová         Allan Petrlík  Pavlína Baštová
 Hana Kabelková             Arslangirej Šavujev          Lenka Horáková
 Jozef Piruch    

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net