Horakova lenka3V Lysé nad Labem připravuje deset svěřenců trenérka Lenka Horáková. Ač se do paměti českých turfmanů i historických análů zapsala především jako trenérka trojnásobného vítěze Velké pardubické Peruána, dnes většinu stáje tvoří koně do rovin, byť i překážkáři jsou zastoupeni docela početně. V její stáji výrazně převládají koně českého chovu, což u trenéra vyžaduje nemalou dávku trpělivosti, aby s jejich prvními starty vyčkala do doby, kdy už na ně budou zralí.   


"Na koně nikdy nespěchám, dokáži si na ně počkat," potvrzuje trenérka.Tréninkové středisko: závodiště Lysá nad Labem
Počet koní: 10
Odešli z tréninku po sezóně: Daenerys, Determis, Vellinger, Valentin Tcheque
Stájový personál: Tereza Vajrauchová, Jaroslav Rambousek, Anička Lebdušková, Maruška Smolíková, Amálka Palyzová, Věrka Repáňová, Pavlína Nigrinová


Tříletý ročník je zastoupen dvěma koňmi - napajedelskou odchovankyní Innocence (Stormy Jail - Ines, Lope de Vega), reprezentující stáj EŽ Praha a.s. a Lannisterem (Eagle Top - Lymondka, Black Sam Bellamy) z chovu dr. Kubíčka, který bude běhat v barvách Ing. Viktora Komárka. Oba zatím na svůj první start čekají.
"Jsou oba docela velcí, a tak loni nevyběhli. Innocence se mi moc líbí, ale stále ještě roste. Dobře cválá a měla by začít od nejnižších kategorií. Totéž platí o Lannisterovi, také je velký a též stále roste, nicméně tlak na start není velký, majitel s ním počítá spíše do překážek," říká trenérka.

Innocence Lannister


Zbytek osazenstva stáje tvoří starší koně. Čtyřletá Latarmissie (Pouvoir Absolu - Latarmiss, Scyris) loni absolvovala 6 startů a získala jedno umístění. "Je hodně pozdní, zkusíme s ní ještě roviny a pak se asi zaskáče." Na rovinách naopak nadále zůstává Waste No Time (Egerton - Vočko, Rainbows for Life), již devítiletý valach DS Tasava, který už vyhrál 4 dostihy. "Je v pořádku, ale tenhle rok bude asi jeho poslední na dráze a pak odejde do důchodu," uvažuje trenérka, která dříve měla ve své péči i jeho matku.Další napajedelskou rodačku Swan Princess (Stormy Jail - Sweet Answer, Peintre Celebre) v barvách EŽ Praha a.s. čekají, stejně jako v loňském roce, překážky. "Trochu se nyní zklidnila a zatím neukázala vše, co umí, Je hodně svá a v dostihu si dělá co chce, platil na ní zatím jedině Honza Faltejsek, pod kterým na konci sezóny v Kolesách skončila druhá." V překážkové kariéře bude pokračovat i její stájový druh Skyline Runner (Zoffany), jediný importovaný kůň v celém lotu Lenky Horákové, zatím ověnčený dvojicí vítězství v proutěnkách v Lysé. 


Olinka
Olinka

Další z odchovankyň moravského hřebčína Dream of Love (Egerton - Rabbit Dream, Dream Well) stáje JB ve svých šesti letech podle trenérky dospěla a je z ní kus koně, říká na konto dvojnásobné rovinové vítězky. Pomalu ale přichází čas, kdy zkusí i překážkové dostihy. "Skákat se jí chce, tak to zkusíme," dodává. 

Ve stáji zůstává i šestiletá Olinka (Alaska River - Old Glory, Access to Java), která k trenérce přišla s nemalými psychickými problémy. "Pomalinku se to lepší, letos už snad to s ní bude dobré," doufá trenérka. Olinka si sice už pár skoků vyzkoušela, ale měla by ještě letos zůstat v rovinovém provozu. V něm zůstane i sedmiletý Orson (Egerton - Olmaia, Sholokhov), pětinásobný vítěz. "Je menší, jemnější, něco si sice skočí, ale je na sebe opatrný, takže z něj asi žádný tvrďák na skoky nebude," vysvětluje trenérka.

wastenotime Krokodylek


Posledním koněm v její péči je čtyřletý bělouš Krokodýlek (Rosensturm - King's Bara, Burslem), který dosud neběhal. "Narodil se, když jeho matce bylo 21 let a bylo to na něm znát," popisuje trenérka důvod, proč Krokodýlek přišel do tréninku mnohem později než jeho vyspělejší vrstevníci a zatím nestartoval. "Ale hezky cválá, majitelka si s ním chce udělat radost, tak uvidíme, co předvede."

Stejně jako v minulých letech i letos by ráda spolupracovala s žokejkou Martinou Havelkovou. "Jsem s ní moc spokojená, jen nevím, když má nyní hodně koní, nakolik bude volná," uvažuje. Co se týká překážkových jezdců, jejich kritický nedostatek pociťuje stejně jako většina českých stájí a tak bude muset obsazení svých koní řešit podle aktuální situace.

Miloslav Vlček
foto: Pavla Pechmanová

 Předešlé části seriálu S trenéry před sezónou
 Michal Kalčík   Pavel Poles   Ingrid Janáčková Koplíková
 Jiří Chaloupka  Ing. Ivana Pejšková     Tomáš Váňa
 Karel Germič  Zdeněk Seménka  Martin Liška
 Lenka Kvapilová         Allan Petrlík  Pavlína Baštová
 Hana Kabelková             Arslangirej Šavujev          

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net