Žádný jiný tuzemský trenér nestoupá po žebříčku úspěšnosti v posledních letech tak rychle jako Ingrid Janáčková Koplíková. Ač začala trénovat teprve v roce 2020, má už na svém kontě vítězství v Quinté+ handicapu, umístění v Derby i dalších klasikách, úspěšné starty v blacktype dostizích i umístění svých svěřenců z Dubaje a Saudské Arábie. Že i letos posune laťku výš ukázaly první dva měsíce roku, během nichž její koně absolvovali 60 startů a získali 8 vítězství, což je v obou ukazatelích polovina trenérčiny bilance za celý loňský rok, 


Také jí přibylo koní v tréninku a aktuálně jich má 37, nicméně toto číslo se bude měnit. "Někteří majitelé mají zájem o klasické dostihy a chtějí ještě nakoupit nějaké tříleté koně, na druhou stranu bych ráda počet běhajících koní zredukovala na 30. Nechci mít víc koní, než na kolik mám lidi," vysvětluje trenérka, která se do své centrály v Lysé vrátila minulý víkend po několikatýdenním pendlování mezi Cagnes-sur-Mer, kde byla ustájena a připravovala se na francouzské i arabské starty část jejích svěřenců, a Arabským poloostrovem.

Tréninkové středisko: závodiště Lysá nad Labem
Počet koní: 36
Přihlášky do klasických dostihů: Ballerina (JCK), Fame Star (JCK, Derby, Oaks), Rise Above (JCK), Yonella (JCK, Oaks), Breakmoment (VJC, Derby), Fortune Gold (VJC), Ganibet (VJC, Derby, St. Leger), Shahbandar (VJC, Derby), Vivernus (Derby).   
Odešli po sezóně: Le Duc, Agenda, Entei, Sal de Coco
Stájový personál: Mario Pinto, Filip Koplík, Lenka Rájová, Kateřina Fialová, Valentina Šerá, Amálie Palyzová, Lucie Plášková, Harry Petrlík, Václav Sedláček, Václav Moronk  


V početné stájové sestavě je nejmladší ročník zastoupen pěti dvouletky. Zatím nejlepší dojem na trenérku dělá hnědák svérázného jména Zabyak (Dabirsim), zakoupený pro stáj Joly v Deauville za 24.000 €. "To je hodně kvalitní kůň, nádherný, velký, myslím, že majitel koupil dobře," míní trenérka.

Zabyak
Dvouletý Zabyak

Z dražby společnosti Arqana k ní přišli i další dva dvouletí - klisna Anna Maria (Dariyan) a hřebec Opalka (Zanzibari). "Anna Maria se zdá být raná a vyběhne dřív než ostatní. Ráda bych s ní zkusila první dostihy pro dvouleté ve Francii. Naopak Opalka bude pozdnější, je to velký, silný hřebec," popisuje trenérka své dvouletky, k nimž patří i dva potomci Koně roku a dvojnásobného derby vítěze Touch of Genia (Galileo) z polského chovu. "Jeden je narostlý a pěkně se hýbe, druhý je slabší, uvidíme, jestli si je necháme v tréninku nebo je paní Dufková prodá," uvažuje.

Víc jak deset klasických nadějí?

Mimořádnou sílu trenérčina tříletého lotu dobře demonstruje devět koní, hlášených do klasických dostihů, přičemž tento počet ještě není konečný. Do tuzemských klasik budou dohlašování i oba hřebci, nedávno zakoupení po jedné z francouzských prodejek. Biriatou (Wings of Eagles) už stihl jeden start v barvách Janu Dufkové v Cagnes-sur-Mer, na extrémně hluboké dráze ale nedopadl dobře. "Utopil se tam, ztratil i podkovu," vysvětluje  trenérka, která by jej ráda dostala do Českého derby. "Distance by pro něj neměla být problém, ale musí si zlepšit rating, aby se do něj dostal," míní trenérka, která pro Biriatou plánuje start v Lyonu. Start ve Francii čeká i posilu stáje Petry Čapkové L'Enfant Terrible (Kodiac), trojnásobného vítěze, který má rating 35 kg, o jeden kilogram méně než měl druhý z loňského derby Stronger Together při příchodu do Čech. "Budeme jen dohlašovat do Derby, distance by neměla být problém, jen musí trochu přibrat," říká trenérka, která jej po jednom startu ve Francii už hodlá při přípravě na Derby směřovat na české dráhy. 

Několik klasických nadějí se už představilo během pobytu v Cagnes-sur-Mer, dva z nich dokonce vyhráli. Jedním z nich je Ganibet (Almanzor) Jany Dufkové, který v Cagnes vyhrál maiden na 2150 metrů. "Byl dost zelený, ale každým startem se zvedá," hodnotí ho trenérka, která v něm vidí Derby koně. 

Ganibet Vivernus FameStar
 Ganibet a Vivernus  Fame Star


V Marseille pro změnu zvítězila Ganibetova stájová družka Ballerina (Taareef), hlášená do Jarní ceny klisen. "Když má náladu, zaběhne skvěle, ale také se na to umí úplně vyfláknout. Míle bude asi maximum, ale Jarní cenu klisen by mohla zvládnout. Jen ještě nevím, jestli jako přípravu půjde Memoriál Rudolfa Deyla nebo něco ve Francii, ale vzhledem k majitelským prémiím ji asi spíš čeká Francie."

Už čtyři starty letos stihl Shabandar (Storm The Stars) Sultana Hariba, vytěžil z nich 3 umístění, ale ač je hlášený do Velké jarní ceny i Derby, není trenérka přesvědčená, zda vrchol sezóny bude pro něj to pravé. "Nejsem si jistá, jestli 2400 metrů zvládne. Je takový aktivnější a derby distance pro něj asi bude trochu moc." Naopak Vivernus (Midshipman), který v polovině prosince vyhrál v Deauville dostih na 1500 metrů, by derby trať prostát mohl. "Toho prodloužení distance určitě nemine," plánuje.

FortuneGold Shahbandar4
 Fortune Gold  Shahbandar


Z tříletků, kteří zatím na první start čekají, má trenérka asi největší důvěru v hnědáka Breakmoment (Saxon Warrior) stáje CK Martin Tour. "Ten se mi moc líbí. Je ještě zelenější, ale hýbe se dobře, pěkně vypadá a myslím, že v něm něco je. Měl by stát 2000 - 2400 metrů," myslí si trenérka.  

Breakmoment
Dosud nestartovavší Breakmoment

Silná armáda starších koní

Po loňské sezóně, v níž získala několik klasických umístění a dalších velkých výsledků tříletých koní, má Ingrid Janáčková Koplíková nyní velmi dobře nazbrojeno i mezi staršími koňmi, zvláště čtyřletými. Jednou z velkých opor je druhý z loňského Českého derby Stronger Together (Buratino), který v Rijádu ukázal nemalý talent a nyní jej čeká další krk směrem výš - blacktype dostih. "Z Rijádu se vrátil v plné síle, nic mu to nesebralo, cítí se velmi dobře a udělal nám velkou radost. Teď se připravuje na listed dostih, který by měl běžet 23. března v Saint-Cloud," plánuje trenérka.  
  
Dalšího z třídových opor, už letos dvakrát ve Francii vítězného pětiletého Royal Righta (Frankel), nyní čeká pauza a také rozhodování, kam jeho kariéra dál povede. "Své kvality má, ale nemůže tak často běhat a tak si nyní odpočine," říká trenérka. "Není úplně jednoduchý na ježdění v práci a v dostihu ještě složitější, musí mu vše sednout," vysvětluje a dodává, že by mohl změnit disciplínu. "Byl chystaný, že už přejde na překážky a musíme teď s Dufkovými probrat, jestli opravdu odejde, nebo zůstane u nás na rovinách," říká trenérka a dodává, že jedním z impulsů na přechod do překážek byla lukrativní nabídka anglické stáje, která jej chtěla koupit právě do překážkového provozu.

V Cagnes uspěl i Fantabulous (Olympic Glory) a Francie bude i nadále jeho doménou. "Nějak jsme na něj přišli a on nám udělal velkou radost. Teď bude odpočívat, dál se bude soustředit hlavně na starty ve Francii." Naopak vítězi Svatováclavské ceny Helpovi (Dream Ahead) pobyt ve Francii nevyšel. "Nebyl fit a ve formě a ani ta dráha mu tam neseděla," vysvětluje trenérka. Teď pro něj plánuje Gombu a pak určitě Francii. "Uvidíme podle toho, jak se bude cítit," dodává.

Z Cagnes se vrátil i Ilias (Stormy Jail), který sice nepřivezl žádné peníze, ale tuzemskému chovu ostudu určitě neudělal. "Jel tam jako vítěz bez francouzského handicapu, tak musel běhat těžké prodejky a vše tam bylo proti němu," říká trenérka o koni, u něhož věří, že doma si dokáže dvojku vyhrát a s francouzským handicapem se i ve Francii pro něj najde vhodný dostih.

Jeden start v Cagnes-sur-Mer odběhla i druhá z Oaks a St. Leger Totally Gold (Dark Angel), v poli deseti koní prodejního dostihu skončila šestá. "Měla pauzu a dostih ukázal, že měla málo práce, a tak se jen profoukla. Je to kvalitní klisna, nedala do toho ale všechno. Dál jí budeme směrovat do Francie," dodává.

TotallyGold2
Totally Gold

Loňský dvojnásobný vítěz z Chantilly Josephino (Pearl Secret) začal letošní sezónu třemi starty v handicapech Dubaji, v prvním na 1400 metrů zabodoval čtvrtým místem, v dalších dvou na míli obsadil shodně sedmá místa. Starty v Meydanu byly pro trenérku především novou zkušeností. "Na tamní rychlé dráze, kde si kůň nemůže ani přefouknout, bylo 1600 metrů pro něj už moc. Byly to těžké dostihy, kolikrát je tam lehčí listed než handicap, ale strávil je v pořádku a cítí dobře."

Pětiletý Mandarin (Elusive City) se na novou sezónu připravoval doma, po zdravotních problémech měl pauzu, ale už je v plném tréninku. První start by měl absolvovat v Česku, pokud to stihne tak ve Velké dubnové, v opačném případě ve Velké květnové, pak by měl směřovat do Francie. "Myslím si, že je to kůň, který dokáže vyhrát Quinté," hodnotí jej trenérka. Jedním z menšiny koní, kteří budou běhat zřejmě jen Česku, je Anoaster (Anodin), u níž je však vysvětlení snadné. "Špatně cestuje," říká trenérka. 

V tréninku zatím je i od prosince 2021 pauzírující Raging Storm (Galileo), ale zřejmě už ne na dlouho. "Asi už kariéru ukončí," zvažuje trenérka. A není jediným koněm, kterého má na tréninkové listině, ale uvažuje o skončení kariéry. "Mám v plánu vyřadit z tréninku ty, kteří mají zdravotní problémy nebo ukázali, že na dostihy moc nejsou," vysvětluje. 

Směr Francie

Postupně také hodlá přesouvat dostihové aktivity směrem k Francii. "Mimo českých klasických a velkých dostihů by tam měla běhat většina stáje, říká a jako hlavní důvod uvádí tamní úroveň cen dostihů. "Vrátit majitelům vložené prostředky mohou koně spíš tam než tady, navíc máme dost koní kvalifikovaných pro francouzské majitelské prémie, což návratnost prostředků ještě zvyšuje," říká trenérka. Ač jejím velkým snem by bylo vyhrát tamní derby, aktuálním cílem jsou spíše Quinté+ handicapy či případně blacktype dostihy. "Podle mě vyhrát Quinté je ještě složitější než uspět v blacktype a pokud v něm vyhrajete s koněm francouzského chovu, získáte i s prémiemi vyšší částku než za vítězství v Českém derby," vypočítává.

StrongerTogether RoyalRight
Stronger Together a Royal Right, dva z nejúspěšnějších starších koní v tréninku Ingrid Janáčkové Koplíkové

Nevýhodou francouzských startů je nutnost absolvovat dlouhý transport, který formě koně rozhodně nepomůže. "To mě dost trápí. Děláme sice všechno proto, abychom koním různými vitamíny a vších možným útrapy z cesty kompenzovali, ale stejně to není jako být doma nebo cestovat hodinu." I z toho důvodu se letos v zimě přesunula s částí koní do Cagnes-sur-Mer a stejně jako Josefu Váňovi mladšímu i jí se pobyt na azurovém pobřeží vyplatil.

Jako dlouhodobé řešení na omezení vlivu transportu jej ale nevidí. "Není to tak jednoduché, jako to bývalo dříve. Pokud tam chcete zůstávat nějakou delší dobu, požádat třeba o tříměsíční pobyt, nejde tak jednoduše jako dřív. Musíte splnit řadu podmínek co se týká třeba počtu startů a vítězství trenéra, požadují životopisy jako ode mě, tak od mých lidí, nahlásit na jejich ministerstvo práce a další podmínky, které jsem musela vyřešit, abychom tam vůbec mohli trénovat. A pak je na nich, jestli vám to povolí. Navíc něco jiného je, když jedete na mítink jako byl v Cagnes-sur-Mer, kde s cizinci počítají, a něco jiného třeba v létě na 3 měsíce do Chantilly. Minulý rok jsem tam byla na měsíc a půl, nebylo to nijak jednoduché a když jsem chtěla požádat o prodloužení pobytu, tak mi to France-Galop zamítl."

Ač si je trenérka vědoma vyšších nákladů na pobyt tam v porovnání s Českem, nevidí rozdíl když zahrne další okolnosti nijak dramaticky. "Když odečtete náklady na cestování, které nejsou nijak malé, tak ten rozdíl není tak velký. Navíc koně mohou startovat častěji, velkou výhodou jsou i tamní dráhy a kvalitní povrchy. On si to málokdo dokáže představit, ale někdy to toho koně zvedne až o sto procent než když trénuje tady někde po loukách," vypočítává trenérka, jejíž koně tak zřejmě letos uvidí častěji francouzští diváci než ti čeští. Nicméně po velmi úspěšném startu, který trenérku posunul do první dvacítky rovinových trenérů ve Francii, se asi nelze divit. V úspěšně rozjeté sezóně by jí měla pomoci i nedávno uzavřená dohoda na spolupráci s jedním z nejúspěšnějších českých žokejů Tomášem Lukáškem, který bude její jezdeckou jedničkou. 

"Ráda bych na závěr poděkovala všem majitelům za spolupráci a také naší veterinární lékařce Zuzaně Žežulkové a manažerce stáje Veronice Šefl," uzavírá trenérka předsezónní rozhovor.

Miloslav Vlček
foto Pavla Pechmanová

 Předešlé části seriálu S trenéry před sezónou
 Pavel Poles  Karel Germič  Jiří Chaloupka
 Martin Liška  Konstantin Kobzarev  Radim Bodlák    
 Lenka Kvapilová  Jan Demele  Zdeněk Mimra
 Ivana Pejšková  Tomáš Váňa  Zdeněk Seménka
 Hana Kabelková  Grzegorz Wroblewski  Dalibor Török
 Michal Kalčík    

  







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net