kvapilova lenka3Ač celkový počet koní v tuzemském tréninku klesá, Lenka Kvapilová, připravující své svěřence společně s partnerem Marcelem Novákem, jejich dětmi i dalšími rodinnými příslušníky, svůj trenérský úsek meziročně posílila. Zatímco před rokem v předsezónním rozhovoru mluvila o 15 svěřencích, nyní jich připravuje 23. Zůstává mezi nimi i hlavní opora stáje Player, který se zasloužil i o nejcennější z pěti loňských vítězství - triumf ve třetí kvalifikaci na Velkou pardubickou.  


Nejmladší ročník je zastoupen čtyřmi koňmi, z nichž tři reprezentují tuzemský chov. Patří k nim hnědák Dancing Rio (Limario - Diana Rosensturm, Rosensturm) z chovu Vítězslava Vandy. "Chtěla jsem ho už od hříběte," svěřuje se trenérka, pro kterou byl příchod zástupce stáje Roman do stáje "dárkem k vánocům od majitele" a po němž toužila díky jeho polobratrovi Dancing Indianovi (Sleeping Indian), který se prvním dostihovým krůčkům učil právě v její stáji, ale pak jej majitel přesunul jinam. "Je to velký kůň, ale mohl by jako dvouletý vyběhnout, zřejmě ve Fitmin Cupu," plánuje.

U dvouletých je ale s prognózami velmi opatrná. "Teprve s nimi začínáme, tak uvidíme, jak se budou chovat a vyvíjet. Většina z nich časem přejde do překážek, tak na ně nespěcháme." To platí i na Win Kinga (Zazou - Winky Winky, Marcham), trenérčina vlastního odchovance. "To je kůň našeho Honzíka, sám si ho i obsednul. Je ze spíše překážkové rodiny, tak kdyby jako dvouletý stihl dva starty, bylo by to hezké," říká trenérka. Další dvouletek Angellotic, pocházející z prvního Wirelessova (Kentucky Dynamite) ročníku, je po Anjellicovi a Angelic Beauty třetím potomkem úspěšné Anjou (Sholokhov) v trenérčině péči.

Dancing Rio Win King
 Dancing Rio  Win King


Kolekci dvouletých doplňuje jediný import - dosud nepojmenovaná ryzka německého původu po Amarillo (Holy Roman Emperor) z jednou umístěné Birthday Queen (Areion), sestry listed vítěze Birthday Prince, která přišla od trenéra Germiče. "Je tu chviličku, ale vypadá rozumná," hodnotí ji trenérka.

Tréninkové středisko: Dubnice
Počet koní: 23
Stájový personál: Marcel Novák, Marcela Novák mladší, Matěj Kvapil, Honzík Novák, Jiří Němec, Katka Válková, Natálie Marčenková, Tomáš Věchet, Kateřina Augustová, Sára Havlíčková, Mirka Havlíčková, Barbora Dušátková, Zoltán Kamocsai, Barboba Vaníčková, Milan Novák, Eliška Sadková, Markéta Šlechtová
První jezdec: Lenka Kvapilová pro roviny a ž. Marcel Novák pro překážkové dostihy


Tříletek není ve stájích v Dubnici žádný, zato čtyřleté tam najdeme hned tři. Napajedelský rodák Lucky Amico (Amico Fritz - Lailah, Relaxed Gesture), reprezentující vlastní stáj, získal loni tři umístění na rovinách, nyní jej však čeká přechod do překážek. "Skáče dobře, teď jen aby nebyl takový hektický," říká trenérka, která společně se svým partnerem Marcelem Novákem sází na to, že Lucky Amico je ze stejné matky jako úspěšný Laverno (Egerton).

Loni v polovině sezóny přišel do Dubnice valach Perceivable (Sir Percy). "Majitel se ho, navzdory doporučení předchozího trenéra, nechtěl zbavit, ale dát mu ještě šanci," říká Marcel Novák. "Nasměrovali jsme jej na překážky, první start byl fajn, pak ale dělal chyby. Loni neměl zimní přípravu, teď se po zimě jeví dobře, věřím, že mu to pomůže, skáče dobře, tak bychom s ním určitě chtěli do Pardubic."

Další potomek Winky Winky (Marcham) bělouš Wiky Cabadaj (Midships), běhající v barvách Marcelových rodičů ve stáji Hospůdka U Nováků, neměl loni moc štěstí. "Jednou se synovi v dostihu otočilo sedlo a musel zastavit, pak ho kopl jiný kůň a musel se odoperovat. Teď už je v pořádku a těšíme se na něj, dobře skáče."

dubnice zanr

Zajímou cestou se k Lence Kvapilové dostal pětiletý Rabbit Elvis (Elzaam). Jak už jméno napovídá, valach, zakoupený v Irsku jako odstávče za 800 eur, přišel ze stáje Rabbit Trhový Štěpánov, její barvy ale nikdy na dráze nehájil. "Byl chromý, majitel jej koupil na jízdárnu, ale pak přišel s tím, že by jej chtěl zkusit v dostizích. Zatím o něm mnoho nevíme, ale určitě začne na rovinách."

V polovině loňské sezóny přišla pětiletá Angelic Beauty (Chardonney Tcheque - Anjou, Sholokhov) stáje Licehamr, v péči Lenky Kvapilové si vyzkoušela překážky. V prvním startu nedokončila steeplechase v Netolicích, poté skončila čtvrtá v proutěnkách v Kolesách. "V Netolicích se jí za skokem zamotaly nohy, ale na první start dobré. Teprve na překážkách začíná, ale galupovat umí," hodnotí ji Novák.

Dalším koněm, který k Lence Kvapilové přišel v polovině loňské sezóny, je valach stáje Ramzová Charleston Charlie (Adday). "Přišel trochu hubený, měli s ním starosti, ale mě se líbil už v době, kdy byl u Vocásků," říká Marcel Novák. "Nikdo mi to sice nechce věřit, ale říkám, že to bude nástupce Playera. Má vyšší třídu než Player v jeho věku."

Jedním z mála starších koní, který zůstává na rovině, je pětiletý Resort (Rosensturm - Ring of Love, Rainbows For Life). Dosud nezvítězivší valach zatím moc radosti nedělá. "Je strašně nevyzpytatelný, je jak neřízená střela a těžce se s ním pracuje. Mám na něj speciální uzdění a ač skákat umí, po skoku je nezastavitelný, tak zůstane na rovině," říká Novák. 

Před rokem přišla do Dubnice z Bošovic Crush On Me (Red Dubawi), která hned první start v novém středisku, jenž byl zároveň klisniným debutem na překážkách, proměnila v proutěnkách v Lysé ve vítězství. Následný pardubický kros však nedokončila. "Šla dobře, ale dostal jsem štosa," vysvětluje Marcel Novák, který má s klisnou nemalé plány. "Skáče úžasně, bohužel pak se lehce zranila, ale už je v pořádku a budeme ji směřovat do Pardubic. Je trochu moc hrr, ale už se lepší," dodává.

Šestiletý Hibernian (Masterstroke), jehož stáj Náznerov koupila v Polsku, by se letos měl orientovat především na starty ve své bývalé domovině. "Ve Wroclawi to má rád, chutná mu to tam."

V sedle Dumon Roclay (Lucayan) ze stáje EŽ Praha se loni Marcel Novák střídal se svým synem a jak zpětně hodnotí, sezóna to byla "nahoru dolu". Pardubice už s ním zkoušet nebude, spíše Slušovice či Brno, kde si loni vyhrál. "Oranice mu nesedí, takže zůstane na trávě a výhledově bychom jej směřovali do Polska." 

Vadetaberry
Vadetaberry, Sheby Love a Charleston Charlie

Vloni přišla v průběhu sezóny k trenérce Kvapilové také Sheby Love (Egerton - Sheba, Rainbows for Life) stáje Licehamr, které trenérka v srpnu naordinovala do netolické steeplechase překážkový debut. "Na první běhání byla druhá, potvrdila, že je šikovná a dobře skáče, i se v dostihu dobře vodí," libuje si Novák, podle něhož letos klisna začne ve čtyřkách pravděpodobně v Pardubicích, vyzkoušet by měla i Kolesa.

Šestiletá Vadetaberry (The Bogberry - Vadeta, Saddex) je vedle Resorta další ze starších koní, zůstávajících v rovinovém provozu. Zatímco u Resorta je důvodem jeho temperament, u vnučky skvělé Vapety (Arcane) hraje hlavní roli obava majitele stáje DS Drape o klisnu v překážkových dostizích. Loni vyhrála tři dostihy, první dva ještě v přípravě Tamary Křídlové (jednou však s pozdější trenérkou v sedle), poslední už pod taktovkou Lenky Kvapilové. "Chodila docela často, když si odpočinula, tak pak lehce vyhrála ve Slušovicích. Držela ale formu celou sezónu a my doufáme, že si formu přenese i do letošního roku," věří trenérka.

Naopak Anjellica (Egerton - Anjou, Sholokhov) loni přibrzdily problémy s kopytem, kvůli nimž vyběhl jen dvakrát, a to navzdory předchozí dvouleté pauze. "Je to dobrý skokan, ale kvůli kopytu i šlaše se s ním musí opatrně," říká na konto valacha stáje Licehamr Marcel Novák.

Dva koně má v Dubnice stáje Pecka-Horse. Zatímco sedmiletého La Corala (Blue Coral - Latarmiss, Scyris), tituluje Marcel Novák jako "pana profesora", který dělá radost, o rok starší Laverno (Egerton - Lailah, Relaxed Gesture) přinesl loni stáji zklamání a na tři vítězství z let 2018 a 2019 navázat nedokázal. "Na jaře byl dvakrát v Pardubicích třetí, pak jsme se ale v kvalifikaci ocitli ve skrumáži, kd před námi koně popadali a od té doby je opatrný, bojí se," vysvětluje Marcel Novák.

LaCoral
La Coral

Zranění trápilo i jedenáctiletého Medica (Camill - Media, Tribal Instinct), který kvůli němu nastoupil do sezóny až v září. "První start měl na rozběhnutí, pak nám udělal radost třetím místem v Poplerově memoriálu. Trochu nás pak zklamalo čtvrté místo na závěr, kdy jsem ho nemohl jezdit," hodnotí loňskou  Medicovu sezónu Novák.

Ostřílenému Charismaticovi (Pop Rock - Charmaine, Rainbows For Life) je již jedenáct let a nedávno změnil "majitele". "Dostal jej k vánocům náš nejmladší syn Honzík, kterému bude 12 let," říká trenérka, která připouští, že by s ním Charismatic mohl zkusit i parkury. "Prostě kůň jen pro radost," doplňuje.

Novým koněm ve stáji je dvanáctiletý Beau Rochelais (Goldneyev) stáje Habich, který loni absolvoval, ještě v přípravě Tamary Křídlové, jediný start, který rezultoval v páté místo v červnové kvalifikaci. "Chodil velké dostihy, uvidíme, jak s ním dál. Majitel by rád do Velké, ale začne v nižších kategoriích a uvidíme, kam se dostane," plánuje Marcel Novák.

Na závěr jsme si nechali největší hvězdu stáje jedenáctiletého ryzáka stáje Nýznerov Playera (Moonjaz - Play Station, Scater), který čtvrtým místem ve Velké pardubické potvrdil, že stále patří k nejlepším tuzemským krosařům. "Letos by měl jít přibližně stejnou cestou jako loni - asi začne první kvalifikací a uvidíme, jestli ho dáme i do třetí." Cílem opět bude Velká. "Už byl druhý, čtvrtý, chtěl bych se s ním dostat ještě výš, ale k tomu musí vše vyjít - mít štěstí, být zdravý a mít formu," vypočítává Marcel Novák, který si uvědomuje, že i Playerovi roky naskakují, ale je to podle něj zkušený, dozrálý kůň, který by v říjnu mezi nejlepšími neměl chybět.

Player vp

Jezdecké obsazení je v rukou osazenstva stáje, od trenérky, přes jejího partnera, jeho syna Marcela mladšího a kdyby si licenci udělal i další syn Matěj, i pro něj se příležitost najde. "Když se zraníme, nebo bude muset kůň nosit nižší váhu, oslovíme jiné jezdce. Koní máme dost," říká trenérka, kterou v přípravě koní na sezónu trochu zbrzdily mrazy. "Překážková sezóna letos začíná docela brzo, jak Pardubice, tak Kolesa, tak jsem zvědav, co to přinese," doplňuje ji Marcel Novák. "Jsme ale rádi, že stále jsou lidé, kteří jsou schopni sehnat prostředky a dostihy uspořádat," dodávají oba unisono.

Miloslav Vlček
foto Pavla Pechmanová, Andrea Zavadilová    

 Předešlé části seriálu S trenéry před sezónou
 Pavel Poles  Karel Germič  Jiří Chaloupka
 Martin Liška      Konstantin Kobzarev  Radim Bodlák    

 

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net