Kobzarev KonstantinLoňská premiéra v roli trenéra vyšla Konstantinu Kobzarerovi na výtečnou. Z 28 startů, které jím připravovaní koně absolvovali, proměnili 8 ve vítězství, z toho 5 v dostizích I. Kategorie. Kobzarevovi nepochybně pomohlo, že přebral koně od svého tchána Arslangireje Šavujeva, navíc je již důvěrně znal, přesto si nasadil laťku, jakou bude těžké překonat. Do své druhé sezóny připravuje 13 koní, z nichž podstatná část bude nosit barvy Josefa Sallera mladšího a jeho stáje The Sons of Sharpour.


To však neplatí o dvouletém Aaronovi (Zazou - Anshoa, Sholokhov), narostlém ryzákovi, kterého Kobzarevovi do tréninku svěřila stáj DAR. Její vlastní odchovanec se trenérovi moc líbí. "Je pěkný, možná až moc narostlý, ale pohybuje se dobře. Obsedlý je jen týden, tak zatím těžko hodnotit, ale jeví se šikovný."

Stejně starý Abelard (Hunter's Light), zakoupený před rokem na únorové dražbě v Deauville za 5.500 €, bude běhat v barvách stáje Leduro. Polobratr čtyřnásobného vítěze Danzig Issue (Orpen), který vydělal před 50 tisíc eur, pracuje už déle než jeho výše zmíněný vrstevník a trenér předpokládá, že jej letos pošle do akce. Rád bych však vyběhl se všemi dvouletky. "To mám naučené od pana Šavujeva, že i když je dvouletek ještě zelený, měl by alespoň jednou vyběhnout, aby se s dostihy seznámil. Pokud nevyběhne, má to jinak těžké, zvláště když s ním plánujete běhat klasické dostihy," vysvětluje Kobzarev a dodává, že pokud bude Abelard zdravý, rozhodně jen start v letošní sezóně nemine.

Tréninkové středisko: Krabčice
Počet koní: 13
Přihlášky do klasických dostihů: Ballantines (JCK, Derby, Oaks), Hidden Colony (VJC), Calistgitullka (Derby, Oaks, St. Leger)
Stájový personál:
 Anastasia Kobzareva, Lukáš Charvát, Eliška Mašková


Další tři Kobzarevovi svěřenci nejmladšího ročníku už zastupují modro-červeno-bílé barvy stáje Josefa Sallera mladšího, hnědák Bounty (Tullamore - Bicollora, Colorado Kid) dokonce reprezentuje i vlastní chov majitele. "Je pozdní, v červnu narozený, nijak velký. Už jsme jej obsedli, spolupracuje, je šikovný, ale má ještě hodně času před sebou," líčí jej trenér.

Výborný rodokmen má Princess Churchill, zakoupená na Book 3 říjnové dražby ročků v Newmarketu za 15 tisíc gns. Jejím otcem je skvělý Churchill (Galileo), matka Madly Truly (Malibu Moon) vyhrála v kanadanském Woodbine Gr.3 Mazarine Stakes. "Líbí se mi ze všech dvouletků nejvíc," hodnotí ji trenér. "Vzhledově, pohybem i původem."

Churchillka seathemoonfilly
Princess Churchill   Nelly Fantasy


Zajímavý rodokmen má i v Irsku za 2000 € zakoupená Nelly Fantasy po vítězi Deutsches Derby Sea The Moon (Sea The Stars). Její matka Lunar Spirit (Invincible Spirit), vítězka ve třech letech, dala zatím dva vítěze včetně v listed umístěné Luna Dorada (Golden Horn) a pochází z výtečné rodiny. "Je ale hodně malá," krotí nadšení z "papírů" trenér, "a přestože je narozená v březnu, bude potřebovat čas. Pohyb pod sedlem má pěkný, ale ještě jsme jí neobsedali." 

Klasický ročník je v krabčické stáji zastoupen třemi koňmi Josefa Sallera mladšího a všichni jsou hlášeni do klasických dostihů. Největší nadějí je loňský trojkový vítěz Hidden Colony (Sioux Nation), který sezónu zakončil druhým místem v Gerschově memoriálu. Hlášen je do Velké jarní ceny, do jiných klasik s ním trenér nepočítá. "Míle bude zřejmě jeho strop," vysvětluje a dodává, "je to moc dobrý kůň, naprosto zdravý, šikovný, rychlý, chtivý."

Hidden colony
Největší klasická naděje stáje Hidden Colony

Loni dvakrát umístěná Ballantines (Footstepsinthesand) je sice hlášená kromě JKC hlášená i do Oaks a Derby, trenér však není přesvědčen o tom, že vytrvaleckou trať prostojí. "Má hezký pohyb, možná by to ucválala, ale mám obavy, že to na ní bude dlouhé. Ale přes zimu by se měla zvednout a budeme doufat."

To u Tullamoreho (Theatrical) dcery Calistgitullky (z Calistegia, Nombre Premier) o vytrvalosti moc pochybností nepanuje, ale jak říká trenér, bez startu ve dvou letech to nebude mít letos jednoduché. "Už byla na přihláškách, ale lehce se zranila, tak start nestihla," vysvětluje proč s ní porušil své pravidlo, že každý dvouletek by měl vyběhnout. "Proto je to trochu neznámá, přece jen v dostihu se kůň chová jinak než doma. Ale vypadá dobře, ač červnová, je pěkně narostlá.

Calistgitullka
Calistgittulka

Hodně silný je lot starších koní, čítající tři jedničkové vítěze. Hned dvakrát loni v nejvyšší kategorii uspěl sedmiletý Politicum (Lethal Force), vítěz Memoriálu Jaroslava Maška a Tattersalls Mile. "I když už je mu 7 let, zdá se pořád stejný. Doufám, že formu z loňska ukáže i letos," věří trenér.

Politicum2
Politicum vítězí v Tattersalls Mile při Derby dni

Velké výkony v minulosti předvedl i stejně starý Torque Power (Toronado), od začátku srpna však neběhal. "Je po zranění a doufám, že mu nevezme chuť závodit. Zatím ještě nepracuje, začne až koncem února, aby vše bylo v pořádku," dodává.

Poslední z trojice starších koní ve službách stáje The sons of Sharpour čtyřletý Caucasian (Holy Roman Emperor) ukázal na konci sezóny růst formy vrcholící jistým vítězstvím v Českomoravskké ceně. Zlepšení formy souviselo se zkrácením distance a letos už by měl Caucasian začít rovnou na krátkých tratích. "Pravděpodobně na rozběhnutí začne Memoriálem Jaroslava Maška a pak uvidíme," plánuje trenér. "Jinak je zdravý, pracuje a doufám, že se oproti loňsku ještě zlepší."

Caucasian
Caucasian vítězí v Českomoravské ceně

Dva čtyřleté má u trenéra Kobzareva stáj Leduro. Bělouš Luis Stormen (Rajsaman) zatím čeká na své první vítězství, trenér doufá, že letos toho předvede na dráze víc. "Na podzim jsme jej nechali vykastrovat, byl to trochu rošťák, snad ho někam posunu. Očekávám od něj zlepšení," říká.  

Procházku stáje končíme u hnědky Angel Wings (Red Dubawi), která též ještě náleží do kategorie nezvítězivších. "Myslím, že to není špatný kůň, ale běhala bez chuti. Strávila měsíc dva na pastvině, tak snad jí to prospěje."

A koho letos uvidíme v sedlech Kobzarevových svěřenců. "Mělo by to být podobné jako loni. Jezdit by pro nás měli Jiří Palík s Petrem Foretem, šanci dostane i Lukáš Charvát," uzavírá předsezonní rozhovor trenér.

Miloslav Vlček
foto Andrea Zavadilová a archiv majitele

 Předešlé části seriálu S trenéry před sezónou
 Pavel Poles  Karel Germič  Jiří Chaloupka
 Martin Liška    

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net