Liska MartinLoňské předsezoní povídání s Martinem Liškou jsme uvedli tím, že sezóna 2021 byla pro něj v roli trenéra z pohledu počtu startů rekordní a že se dá očekávat další růst. Sezona 2022 to plně potvrdila a Liška, připravující své koně ve Vápenném Podolu u trenérky Hany Kabelkové, s níž úzce spolupracuje, vyslal své svěřence ke 32 startům, z nichž vytěžili dvě vítězství. Více slávy mu však přinesla jedničková umístění jeho Argana, korunovaná pátým místem v nejpopulárnějším tuzemském dostihu 132. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou. 


Liška je překážkovým žokejem a i svou trenérskou kariéru orientuje stejným směrem. A to, že své svěřence sám jezdí, je při současném akutním nedostatku překážkových žokejů i jedním z důvodů zájmu o jeho trenérské služby. Z výhledem na překážky byl kupován i jediný dvouletek, jehož má ve své péči - polský rodák Sunset (Golden Tirol). Nakonec při pohledu na rodokmen se není čemu divit, protože odchovanec SK Iwno je synem Sun Beliny (Belenus), kterou Liška trénoval a vyhrál s ní dvojkový kros v Pardubicích. "Byl koupený, že se na něj nebude spěchat, navíc je dost veliký, ale ukazuje se, že je v něm i dost ranosti," popisuje jej trenér. "Pěkně cválá, ubývá mu to a chová se jako hřebec vzorně, tak asi dostane šanci i na rovině."   

Tréninkové středisko: Vápenný Podol
Počet koní: 8
Odešli po sezóně: Skilled Player, Varney, Fast Skarmish
Stájový personál: trenér, Lucie Winklerová, Ema Nyklová, Hana Kabelková, Hana Míčková a Adam Čmiel (2x týdně)


Vedle Sunseta stojí o rok starší napajedelský rodák Claudio (Egerton - Claudia Fong, Camelot), který, stejně jako Sunset, patří Janu Červenkovi. I on byl kupován do skoků, na jaře byl vykastrován, ale stihl jako dvouletek absolvovat tři dostihy a získat jedno umístění. Letos už jej čekají proutěnky. "Na jaře možná začne v Pardubicích ještě nějakou dlouhou rovinou, ale pak už přejde na hirdy. Skákání mu jde, tak kdyby to šlo, rád bych s ním i vycestoval do zahraničí," plánuje trenér.

Dvě čtyřleté naděje má u Martina Lišky stáj AKRAZ, bezpečnostní agentura. Z Francie loni přišel ryzák Precious Rock (Rock of Gibraltar), polobratr vítězky Nassau Stakes (Gr.2) Crystal Cliffs (Canford Cliffs), který v říjnu stihl absolvovat dvoje proutěnky v Pardubicích. "Francouzi s ním chodili zepředu, pak mi ho dohodil Pavel Vítek, že je to kůň, který potřebuje změnit styl práce," popisuje trenér cestu, jak se valach dostal do Vápenného Podola. "Dobře skáče, přejde do krosů a protože je rychlý, myslím, že by za tok mohl zkusit Poplerův memoriál."
Pardubické krosy čekají i Stormmyho (Stormy Jail - Sunshine of Gracie, Motivator), který loňskou sezónu zakončil čtvrtým místem ve Zlaté sponě tříletých. "Pravděpodobně začne v Brně, ale pak Pardubice a možná Polsko. Dostihů pro čtyřleté je pár, a tak se budou střídat s Precious Rockem," uvažuje trenér. 

Vedle dua stáje AKRAZ reprezentuje čtyřletý ročník ještě Valentine Tcheque (Chardonney Tcheque - Vaxalta, Exaltation) stáje A & L Company, listopadový vítěz bumperu v Kolesách. "Má za sebou pěknou sezónu a ač je to ještě dítě, dokázal dělat radost, umísťovat se a vyhrát. Je zaskákaný, ale protože je hodně pozdní, spěchat na překážky nebudeme a zůstane ještě na rovině. Ale rád bych, aby se na nich posunul výš."

Valentin tcheque3
Listopadový triumf Valentin Tcheque v Kolesách

Dva koně má u Martina Lišky v tréninku i stáj NUTRIN. Oběma je 6 let, nicméně zkušenostmi se od sebe výrazně liší. Valach Čáryjape (Age of Jape - Čarokráska, Bin Shaddad) začal hned na překážkách a na svém kontě již má dvě vítězství a pět umístění včetně jedniček. "To je bezpochyby zajímavý kůň, sice po vítězství měl pár smolných startů, ale už skákal haďák, irskou, vody a měl by letos směřovat do Ceny Labe," netají se nemalými ambicemi trenér.
To jeho stájová kolegyně Izyrejka (Ray of Light - Izy, Lincoln) má zkušeností mnohem méně - dosud startovala jen dvakrát. "Trápily jí zdravotní problémy," vysvětluje trenér, "ale už by měla být v pořádku. Je to sice sestra výborné Izynky, ale oproti ní je menší a drobnější. Vitální je ale dost, pracuje a rád bych ji viděl v krosech pro klisny."

Nepřehlédněte: 
Před 106 byl v Německu uspán Galtee More. Vítěz trojkoruny, jehož prapravnuk dal základ našemu poválečnému chovu

Prohlídku stáje končíme u její největší hvězdy - devítiletého Argana (Lord of England - Arganta, Monsun) ze stáje Marka Šimáka. "Ten stojí spolu s oběma koňmi Honzy Červenky v oddělené tříboxové části stáje, které říkáme advokátní kancelář," říká se smíchem Liška, odkazující na živobytí obou majitelů. Pro nejstaršího z "advokátních" koní má však jenom slova chvály. "Vrátil mi pár let života z té nekonečné práce a nadějí. Velkou prošel fantasticky, neměl zlomený ani chlup," vzpomíná na loňské páté místo ve Velké pardubické. Původně ani v plánu nebyla, ale po úspěšné kvalifikaci ji absolvoval s cílem ji především přejít a sbírat zkušenosti. "Za tu dobu, co jej mám, tak vidím, že jak něco přejde, tak už si to pamatuje a příště na to jde jinak - lépe. Loňský start ve Velké byl takovou spíš investicí, která by se letos mohla zúročit," doufá. Ohledně plánu na sezónu není trenér příliš konkrétní. "Je to mazánek, tak vše děláme podle něj. Až si řekne, tak poběží. Možná zkusíme Prvomájovou a pak kvalifikaci a léto bude mít volné, ale bude to hlavně záležet na něm. Podstatné bude, aby měl kvalifikaci a byl druhou říjnovou neděli v top formě. Ještě pořád si myslím, že není úplně dospělý a že ještě může v deseti či jedenácti letech ještě zlepšit," dodává trenér.  

Argano vp
Argano při své premiéře ve Velké pardubické

Na trenérovi bude ležet nejen příprava, ale stejně jako dosud by měl být v sedlech většiny svých koní při startech na překážkách. "A pak Adam Čmiel. Třeba na Čáryjapa pasuje asi líp než já, tak bych rád, aby si na něj zase sednul. Nebo kdyby šli čtyřletí v dostihu proti sobě," doplňuje. Na rovinové koně byl rád posadil Petra Foreta. "Ale vzhledem k jeho vytíženosti nevím, zda se to povede," uzavírá Martin Liška předsezónní představení své stáje.  

Miloslav Vlček

 Předešlé části seriálu S trenéry před sezónou
 Pavel Poles  Karel Germič  Jiří Chaloupka

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net