Germic karel6Zatímco před loňskou sezónou prošlo čtyřnohé osazenstvo stáje Karla Germiče v Lysé nad Labem skoro kompletní obměnou, do letošní vstoupí trenér a jeho tým se sestavou velmi podobnou loňské, doplněné o nové dvouleté naděje. Po roce má opět i koně do klasických dostihů. Alespoň tak se doposud jeví svérázně pojmenovaná Lowe Wole (Amaron), která loňskou sezónu zakončila triumfem v Pražském zimním favoritu.


Prohlídku stáje začneme u nejmladšího ročníku. Vlastní stáj J.T.K.-Bečková-Germič bude reprezentovat ryzka Meerwelle (Amarillo), dcera trojnásobného Gr.3 vítěze Amarilla (Holy Roman Emperor) z třikrát umístěné Mainau (Nayef) polosestry listed vítězky a druhý z italských Oaks Memphis (Jukebox Jury), zakoupená v Baden-Badenu za 1.000 €. "Tu si koupila Jana. Klisna je krásná, sice nám přijde pozdnější, ale tím, že přišla už v říjnu, má docela hodně napracována," popisuje svou dvouletou naději trenér. 

Meervelle verdadera
Meerwelle a Verdadera

Hned dva dvouletky má u Karla Germiče v tréninku pan Drápal a jeho stáj Roman, oba pořídil také na badenské dražbě. Dražším z dvojice byl za 9.000 € získaný hřebec El Presidente, syn plemeníka Tai Chi (High Chaparral), otce Mr Spexe, a ostrovní vítězky Edged in Blue (Acclamation), zatím bez startujících potomků. Trenér si jej nemůže vynachválit: "Je velký, krásný, pracovitý i hodný a chodí hodně slušně, radost se na něj dívat."

Samé superlativy, jak říká, má i pro druhou Drápalovu naději klisnu Verdadera. "Je úplně jinde než ostatní, rodokmen napovídá, že by mohla být i raná," říká trenér o dceři vítěze Irish 2000 Guineas (Gr.1) Awtaada (Cape Cross) z listed dvakrát umístěné Venteuse (Beat Hollow), kterou majitel získal za 2.000 €.

Tréninkové středisko: závodiště Lysá nad Labem
Počet koní: 13
Přihlášky do klasických dostihů: Lowe Wole (JCK a Oaks v Česku i na Slovensku)
Stájový personál: Jana Bečková, Jana Vargová s dcerou Klaudií, Valerie Hauserová, Radka Čakurdová, Jana a Karolínka Germičovi, pan Plaček s manželkou


Trenér nakupoval i na listopadové online dražbě, kde za 3.500 € získal bělouše Astoris Jimmy po vítězi Prix du Muguet (Gr.2) Jimmy Two Times (Kendargent). Hřebec je prvním potomkem vítězky ve třech letech klisny Areia (Areion), která dosáhla GAG 72 kg a je dcerou listed umístěné Arabelly (Trempolino). "Vypadá jako Quarter - malý, široký. Obsedlý je měsíc, ale začátky byly krušné," vzpomíná trenér. "Jak jsme zjistili, když jsme pro něj přijeli, byl lidskou rukou nepolíbený. Ale teď už je to úplně jiný kůň."

El Presidente Astoris Jimmy
 El Presidente  Astoris Jimmy


Na online dražbě byla zakoupena i poslední dvouletá posila Germičova týmu, zatím nepojmenovaná klisna po Amarillo (Holy Roman Emperor) z jednou umístěné Birthday Queen (Areion) sestry listed vítěze Birthday Prince. V Lysé je teprve zhruba týden, a tak o ní trenér mnoho neví. "Ale jeví se hodná a už je obsednutá."

Také klasický ročník je zastoupen pěticí plnokrevníků. Největší šancí pro klasické dostihy je loňská vítězka Pražského zimního favorita Lowe Wole (Amaron - Love Connection, Amico Fritz), která je hlášená do obou klasik vyhrazených klisnám jak v Česku, tak i na Slovensku. Klisna z chovu svého majitele Rostislava Šefraného, které ve stáji nikdo neřekne jinak než Lily, je trenérovo "zlatíčko". "Sami jsme ji porodili, vychovali, je to hodná a pracovitá klisna." V loňském roce ukázala solidní třídu přesto, že podle trenérových slov pracovala jen asi na 75%. "Měla začít už prvním Fitminem, ale urazila si kus kopyta a čekali jsme až doroste a kvůli kopytu jsme se báli ji v práci víc zatížit," vysvětluje s tím, že uvažoval o dohlášení do Ceny zimní královny, ale krátce před dostihem zakulhala a ač ji to po dvou dnech odeznělo, riskovat nic nechtěl. Hlášená je jak do mílové, tak i do klasiky na 2400 metrů a trenér věří, že i vytrvaleckou distanci by mohla zvládnout, byť si tím jist není. "I Love Connection ukazovala, že by ji dala, ale měla problémy se zády. Lily umí v dostihu odpočívat, nikam se nežene, tak by to mohla zvládnout."

Lowe wole
Přidá letos Lowe Wole do sbírky další poháry?

Vlastní odchovankyní Germičova týmu je i hnědka Air Amica (Amico Fritz - Airfare, Fairlypi), která loni vyběhla dvakrát bez umístění. "Je to ještě malé dítě a její čas teprve přijde. Vyběhla jen proto, aby věděla, co se děje, nijak jsme na ní netlačili," vysvětluje Germič. Podobně je na tom i Nezwa (Mikesh - Nurbela, Belenus) stáje Roman. "Také je pozdnější a dva starty absolvovala hlavně proto, aby letos mohla začít co nejníž," říká o klisně, který získala dvě osmá místa. "Majitel ji chtěl dát pryč, ale vybojoval jsem si, že tu zůstala, Je to pro mě výzva udělat nějakého pořádného Mikeshe," dodává. 

O start víc má v nohou bělouš Daddy Daddy (Smooth Daddy) stáje Gregory, který v druhém startu obsadil druhé místo v Lysé, poté skončil v poli poražených v Chuchli. "Mysleli jsme si, že zklamal, ale zjistili jsme, že měl zlomenou sezamovou kost. Už je v pořádku a pracuje, ale stále nevíme, co v něm je, je to v práci dost líný flákač," dodává se smíchem.

Nepřehlédněte: Mauricius suverénně vyhrál Gd3 proutěnky v Pise, tříletý Macallan skvělým finišem naznačil klasické ambice

Hodně velkou radost udělal loni trenérovi tmavý hnědák Delice Reglisse (Herald The Dawn) stáje Markes, který se umístil v každém z pěti startů. "Vypadalo to, že běhat jako dvouletý nebude, ale pak se to během měsíce otočilo a nakonec stihl pět startů. Je to naprostý pohodář, zdá se, že navzdory původu čím delší trať, tím lepší," míní trenér.

Zatímco ve většině stájí tvoří starší koně nejpočetnější část osazenstva, u Karla Germiče je tomu jinak. V Lysé přiipravuje jen tři - dva čtyřleté a jednu pětiletou. Jedním z dvojice čtyřletých je vlastní odchovanec Eslík (Silvery Moon - Emy, Exaltation), běhající za stáj trenéra a jeho partnerky, pro kterou zatím získal čtyři umístění. Strakatý valach možná brzo změní disciplínu. "Už je zaskákaný, asi ještě zkusí roviny, ale pak jej čekají překážky. Je to hodné, poctivé dítě, ale jak se dostal před koně, tak nechtěl moc bojovat. Vykastrovali jsme ho a uvidíme, jestli to pomůže."

Eslik Delice Reglisse
Eslík  Delice Reglisse 


Z červencové dražby ve Francii zamířila do Lysé čtyřletá ryzka stáje Roman Salastrains (Highland Reel), která v nových barvách absolvovala dva starty včetně Memoriálu Harryho Petrlíka, ale neumístila se. "Nechali jsme ji vyběhnout jen proto, aby měla handicap," vysvětluje trenér. "Přijela z dražby psychicky i fyzicky zhuntovaná, ale už přibrala 30 kilo a už je psychicky vyrovnanější. Sami jsme zvědavi, co ukáže."

Posledním, kdo nám ještě ze sestavy trenéra Germiče zbývá, je pětiletá Dontellyourmother (Biraaj), která loni jednou zvítězila a třikrát se umístila. "Je to úžasná klisna, osobní vozítko devítileté dcery Karolíny," libuje si trenér. "Měla problémy se zády, ale dostala se z toho a loni byla skvělá. Když letos předvede to samé, budeme spokojení já i majitel."      

Bez vlastního jezdce bude Karel Germič řešit jezdecké obsazení podobně jako loni. "Máme dlouhodobou dohodu s Jiřím Chaloupkou na koně, které ujezdí, a na Lowe Wole jsme domluveni s Martinou Havelkou," říká trenér. "Stáj Roman se na loni dohodla na spolupráci s Milanem Zatloukalem, jestli bude pokračovat, bude pro nás jezdit také. A jinak kdo bude volný," dodává a na závěr předsezónního vyprávění přidává ještě poděkování. "Velké, všem našim majitelům i celému týmu."

Miloslav Vlček
foto Jana Vargová, Pavla Pechmannová a Andrea Zavadilová    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net