chaloupka cotejardinTřetím trenérem, jehož jsme vyzpovídali před zahájením české dostihové sezóny, je v Chuchli působící Jiří Chaloupka. Ač loňská sezóna byla jeho první, během které nezaznamenal žádné vítězství, s Cote Jardin (Prince Gibraltar), oporou svého trenérského úseku, se pravidelně účastnil bohatě dotovaných Classe 2 Quinté+ handicapů ve Francii. Zvítězit se mu sice nepodařilo, ale pětice umístění včetně dvou druhých míst mu vynesla přes 430 tisíc korun a rating 35,5 kilogramu.


Cote Jardin byl i inspirací při nákupu jediného dvouletka, jehož má Jiří Chaloupka v tréninku - ryzáka Gorham's Cave. Koncem února narozený hřebec, zakoupený za 3.000 € na dražbě francouzské společnosti Osarus, má totiž s Cote Jardin společného otce - Gr.1 vítěze Prince Gibraltara (Rock of Gibraltar). Jeho matka Vixenta (Milanais), která v chovu začíná, získala dvě vítězství, jedno v překážkových dostizích a je polosestrou dvou blacktype vítězů - jednoho rovinového a druhého, který kýžený status získal na překážkách. Že pozitivní zkušenost s Cote Jardin hrála významnou roli při koupi koně potvrzuje i trenér. "Navíc nebyl drahý, a tak jsme to zkusili. Charakterově se mi moc líbí, je to sice trochu menší, ale bezproblémový kůň," dodává.

Tréninkové středisko: závodiště Praha – Velká Chuchle
Počet koní: 5
Přihlášky do klasických dostihů: Kerrsy (České derby, Oaks, St. Leger)
Odešli z tréninku po sezóně: Blessed River, Víla Zvonilka
Stájový personál: Eva Buriánková, Zuzana Chaloupková, Lucie Batelková, Eliška Janderová, Markéta Klofáčová, Zuzana Míčová, Jindřich Fabris, Jaroslav Fabris, Standa Blecha
První jezdec: žokej Jiří Chaloupka


Tříletky najdeme v chuchelské stáji Jiřího Chaloupky dva, jednoho zcela jistě bude hlásit do klasických dostihů, u druhého to ještě do uzávěrky přihlášek bude zvažovat. Rozhodnut je u hnědky Kerrsy (Recoletos), která loni na konci září debutovala v Gerschově memoriálu, v němž obsadila poslední místo. "Uvidíme zjara, zda klasické ambice naplní," říká trenér na konto hnědky stáje Cajdašrot. "Není úplně raná, jak jsme si mysleli. Debutovala v Gerschově memoriálu, bohužel před plánovaným druhým startem ji zastavily zdravotní problémy růstového původu. Ale už je v pořádku. Jako dvouletá se jevila velmi dobře, tak uvidíme, co v ní je," uvažuje Chaloupka.

GorhamsCave
Dvouletý Gorham's Cave má stejného otce jako Cote Jardin

Druhým zástupcem klasického ročníku je hnědák z chovu společnosti Acton s.r.o. Lord Wild (Dux Scholar - Luxia, Midships), který na svůj debut zatím ještě čeká. "Je to zajímavý kůň, líbí se mi," říká o něm trenér. "Je hodně velký, přesto se slušně hýbe. Vypadalo to, že by loni vyběhl, ale pak chytl šimbjany, a tak začne až letos na jaře.

Novým koněm v chuchelské stáji je pětiletý valach Tom Jovi (Anodin), který přišel od trenéra Duchoně a bude reprezentovat barvy zcela nového majitele - stáje A 11. "Je nezvítězivší, tak doufám, že to bude z něj solidní provozní kůň a alespoň nějakou pětku vyhraje, aby si nový majitel vyzkoušel i radosti majitelského života," přeje si trenér 

Fitmin_banner_treneri3.jpg

Již tři sezóny je oporou stáje Jiřího Chaloupky šestiletý ryzák stáje Cajdašrot Cote Jardin (Prince Gibraltar), kterého poslední dvě sezóny můžeme vídat téměř výlučně jen na francouzských drahách. Tam předloni získal tři vítězství v Classe 3 a Classe 4 dostizích, loni se soustředil na Classe 2 handicapy a ač žádný nevyhrál, získal dvě druhá místa a tři další umístění. Již zmíněný zisk přes 430 tisíc korun ukazuje, minimálně z finančního hlediska, na správnost cesty, ve které by měl letos pokračovat. "Máme opět v plánu Quinté+ handicapy, fajn je, že je může běhat s docela dobrou vahou," potvrzuje trenér a přidává, že nebýt smůly v posledním prosincovém startu, mohla být bilance ještě o něco lepší. Spokojen je naopak s tím, jak Cote Jardin strávil pauzu. "Loni byl po sezóně unaven, letos je i po posledním startu hodně v pohodě, tak věřím, že si svou výkonnost udrží," dodává.

Cote Jardin 23
Cote Jardin v zasněžené Velké Chuchli

Stejně jako v předešlých letech i letos bude pokračovat Chaloupkova spolupráce s trenérem Duchoněm, jehož svěřence pravidelně hostí v Chuchli. K velkým změnám nedochází ani v jezdeckém obsazení. "Jezdců máme víc než koní," směje se trenér, který opět bude zároveň plnit roli jezdecké jedničky stáje. "Příležitost dostane i Eva Buriánková či Jindra Fabris, máme tu i šikovnou učnici Elišku Janderovou," uzavírá předsezónní povídání chuchelský trenér.

Miloslav Vlček
foto Pavla Pechmanová     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net