Bodlak Radim2Když jsme dělali s Radimem Bodlákem předsezonní rozhovor před rokem, měl v té době v přípravě 20 koní. Nyní jich ve Starém Městě připravuje ještě o osm víc, má početný ročník dvouletých, trojici klasických nadějí a také několik nových starších posil. V tréninku zůstala i skvělá Cosmic Magic, která by se po rekonvalescenci měla vrátit do dostihového dění v druhé polovině sezóny a návrat na dostihovou dráhu čeká i další hvězdu Bodlákova týmu Slivku.


Loňský lot dvouletých tvořili jen potomci vlastního Limaria (Areion), letošní sestava je v tomto ohledu podstatně pestřejší. Rodokmenově zaujme hlavně hnědka Stella (Mikhail Glinka - Sun Of Gracie, Ivan Denisovich) Josefa Vymazala, pravá sestra šampiónky tříletých klisen Slivky. "Velká, narostlá, doufám, že půjde v sestřiných šlépějích," popisuje ji trenér.

Pravým sourozencem Bodlákova svěřence je i Sonata Arctica (Limario - Salvia, Rosensturm) z Farmy Jankovice, jejíž o rok starší bratr Stratovarius loni zvítězil a obsadil páté místo v Ceně zimního favorita. K dvouletým se trenér zatím moc vyjadřovat nechce, i když třeba u Fantasy Love Story (Limario), dceři jeho dřívější úspěšné svěřenkyně Fantazia Mia (Ad Valorem) plánuje, že ač je jejím otcem Limario, nehodlá na ní nijak tlačit a čeká, že vyběhne spíš až na podzim. Naopak Limária (Limario - Literalia, Literato) podle něj určitě začne už prvním dostihem dvouletých.

Reggiemi (z Reggie, Varadar) je dcerou Mikeshe, a ač trenér neopomenul připomenout dosavadní neuspokojivé výsledky jeho potomků, klisna stáje Michaela-Hruboš se mu jeví dobře, i exteriérově. "Je to takový Quarter," říká. U dvouleté Qwiny (Sleeping Indian), dcery sprinterky Quaff (Big Shuffle), čeká, že spojení se Sleeping Indianem podpoří sprinterské vlohy a bude to opět sprinterka. Ač u dvouletých moc prorokovat nechce, v jednom má jasno už nyní. "Všechny budeme hlásit do Fitmin Cupu."  

Tréninkové středisko: Staré Město
Počet koní: 28
Přihlášky do klasických dostihů: Celestine (JCK, Oaks), Sensi Top (JCK, Oaks), Walerie (Oaks)
Stájový personál: Zdeněk Bodlák, Jaromír Šafář starší, Lucie Horáková, Nina Juráková, Anežka Grebeníčková, Lenka Hanková, vypomáhají Radek, Martin, Tomáš, Ruda, Verča, Sabina, Vanesa, Lucka, Míša, Martina, Milan, Andrea a děvčata z Jalubí


Z tříletého ročníku přihlásil trenér do klasických dostihů trojici klisen. Loňské vítězky Celestine (Limario - Celeste, Ryan) stáje Michaela-Hruboš a Sensi Top (Eagle Top - Sun Of Gracie, Ivan Denisovich) Syndikátu Dvorska-Vymazal jsou hlášeny do obou klasických dostihů vyhrazených klisnám, Walerie (Eagle Top - Wanillca, Strategic Prince), která ve dvou letech na vítězství nedosáhla, míří jen do Oaks. "Jako dvouletá nás trochu zklamala, protože se v práci ukazovala jinak než v dostihu. Myslím, že má na víc, než co dosud předvedla," míní trenér o Walerii, u které však, stejně jako dvou zmíněných do klasik klisen, zatím hlavně čeká, "jak se na jaře rozcválají a podle toho je bude dál menežovat." Ač jsou všechny hlášeny do českých klasik, počítá s nimi trenér i do slovenských, kterým dost možná nakonec dá přednost. 

sensi top
Sensi Top, loňská vítězka Fitmin Cupu, je hlášená do Jarní ceny klisen i Oaks 

Klasický ročník v jeho stáji zastupuje také loni 6x startující a 5x umístěná Sunny Star (Limario - Shannyn, Look Honey). "Menežovat ji budeme s cílem aby si vyhrála, tak začne co nejníž, kam se vejde," představuje trenér plány s hnědkou stáje Willingly. Cíl hledat co nejvhodnější dostihy, kam je propozice pustí, aby mohli vyhrávat, má trenér i s dalšími tříletky - loni dobře se ukazujícím Stratovariem (Limario - Salvia, Rosensturm) z DS Moravia Magna, kterého tedy nečekají klasiky, trenérovou vlastní klisnou Orlou (Eagle Top - Old Rose, Big Shuffle) i tmavou hnědkou Stáje Polouček Kenshi (Sleeping Indian - Ketty Sharp, Sharp End). Kolekci tříletých doplňuje ještě nestartovavší Lad of Rain (Silver Frost - Lady Jane, Briliant). "Byl nachystán, ale majitel nechtěl, aby běhal jako dvouletý. Jeví se dobře, výhledově však bude směřován na překážky."  

Nejnovějším přírůstkem je tuzemský rodák Loremmios (Shaywan), který přišel právě při tvorbě tohoto článku. "Ještě neběhal, tak o něm nic nevím. Zkusíme roviny, a kdyby mu to nešlo, na podzim by mohl skákat." 

Čtyřleté Lassca (Aclaim) a Lady Sophie (Golden Horn) přišly loni od Václav Luky. "Obě měly velmi dobré výsledky, ale už jsou opotřebovanější, bolavější, tak s nimi začneme znova odspodu," plánuje trenér. Po zranění šlachy bude postupně pomalu začínat i další nový kůň v Bodlákově péči Remmek (Stormy Jail - Renaissance, High Extreme) Hřebčína Vlachovice a v nižších kategoriích by měla začít sezónu i již devítiletá Let Me Win (Kamsin) ze stáje Lenky Hankové.

Dalším z nedávno příchozích koní je loňský čtyřkový vítěz z Bratislavy Shershab (Shalaa), kterého koupila stáj Autistic Dream a přesunula k Radimu Bodlákovi. "Podle toho, co loni ukazoval, tak je to kůň na 800 metrů, takže cílem je jen natáhnout, aby zvládl seběhnout alespoň 1200 metrů," uvažuje trenér.

Novým koněm ve stáji je i sedmiletá Chop Chop (Rip Van Winkle), vítězka jedničkového sprintu v sezóně 2020. "Tu jsem si koupil pro sebe do chovu," říká trenér. "Má vynikající původ, její matka je grupová sprinterka, myslím, že s Limariem by to bylo dobré spojení a rád bych odchoval dobrého sprintera," vysvětluje trenér, který však záhy objevil i možnost, že by klisna ještě pokračovala v dostihové kariéře. "Mám tu šikovnou žákyni, byla by to dobrá klisny pro ni, je hodná. Dřív ji trápila flegmona, zdá se, že nyní je v pořádku a kdyby nebyla, připustíme ji."

Zbytek osazenstva stáje míří na překážky. Na nich, konkrétně v proutěnkách, už loni začal osmiletý Cape Freedom (Cape Cross) stáje EŽ Praha, dřívější vítěz Velké květnové ceny. "Dobře skáče, dobře se vodí, začne na lehčích překážkách." Stejné barvy reprezentuje i další bývalý svěřenec Arslangireje Šavujeva Mobilization (Declaration of War), který loni vyběhl jen dvakrát a ani letos by neměl běhat moc často. "Když už běhat, tak ne tak často a raději větší dostihy, možná Wroclaw," potvrzuje trenér.

Ostříleným steeplerem je Kifaaya (Intikhab), který loni jednou zvítězil v Brně a sezónu zakončil pátým místem v Ceně Labe. I letos jej čeká podobný program. "Je mu jedno, co běhá, asi začne Brnem a pak třeba zase Labe."

Kifaaya3
Kifaaya

Také King Heart (Nathaniel) už toho dost dokázal, od skvělého startu v rovinovém provozu jej ale limituje zdraví. "Výkonnost rozhodně má, ale musí se mu hlídat noha a není to na časté běhání. Měl by se objevovat jen v dostizích I. a II. kategorie," popisuje trenér plány s koněm, který loni skončil třetí ve Velké mostecké steeplechase.    

Zcela novým koněm ve stáji je osmiletá Lareona (Areion), dcera skvělé Leo Gali (Galileo), která jako dvouletá obsadila třetí místo v Ceně zimní královny a ve třech letech byla za peníze v Jarní ceně klisen. Pak však měla zdravotní problémy a posléze byla zařazena do chovu. I ji, podobně jako Chop Chop, trenér kupoval do chovu. "Zdála se mi vhodná k Limariovi," vysvětluje a neopomene připomenout, že oba potenciální partneři jsou potomky německého šampion-plemeníka Areiona (Big Shuffle). I v jejím případě se ale rozhodl chovnou kariéru posunout a vrátit klisnu do dostihového provozu. "Když jsem ji uviděl, připadala mi jako hřebec, velká, silná. Začal jsem ji sám jezdit, a šlape tak, že jsem z ní nadšený, úplně mě nadchla a jsem přesvědčen, že jako dostihová ještě přinese hodně radosti," nadšeně popisuje klisnu, kterou pronajal majiteli do nové stáje DS Barsala de Elis, a s níž plánuje běhat překážkové dostihy či předtím zkusit nějaký bumper. 

Nakonec jsme si nechali dvě největší hvězdy stáje. Osmiletá Slivka (Mikhail Glinka - Sun of Gracie, Ivan Denisovich), šampiónka a dvojnásobná jedničková vítězka na rovinách, se uchytila i nad překážkami, neprve v proutěnkách a posléze i ve steeplechase. Loni v květnu se ale zranila. "Po pádu a zranění ve Wroclawi jsem myslel, že půjde do chovu, ale vylízala se z toho a není ji nic. Už se zapojila do práce, je třídová a už spíš bude běhat v Pardubicích. Možná při Velké zkusí kros pro klisny," plánuje Bodlák.

Delší čas na rekonvalescenci ale potřebovala Cosmic Magic (Kamsin), kterou zdobí devět překážkových vítězství včetně triumfů v Crystal Cupu a Velké vroclavské. "Teď začala klusat, tak počítám, že vyběhnout by mohla v létě nebo až na podzim. Asi jí naplánujeme něco na rozběhnutí a pak nějaký lepší dostih v Pardubicích, v úvahu připadá i Vltava nebo Labe," předkládá Bodlák plány se svou nejúspěšnější svěřenkyní. Netají se tím, že když vše dobře půjde, bude jejím cílem Velká pardubická. 

cosmic magic2
Cosmic Magic se v létě či na podzim vrátí na dráhu

Co se týká jezdeckého obsazení, bez vlastního žokeje bude spoléhat na volné jezdce, rád by pokračoval ve spolupráci s Jakubem Odložilem v překážkových dostizích a Milanem Zatloukalem na rovinách. "Příležitost určitě dostane i Anežka Grebeníčková," uzavírá Bodlák předsezónní představení své stáje.

Miloslav Vlček
foto Zenon Kisza, Andrea Zavadilová

 Předešlé části seriálu S trenéry před sezónou
 Pavel Poles  Karel Germič  Jiří Chaloupka
 Martin Liška  Konstantin Kobzarev  

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net