Před novou sezónou došlo v tréninkové centrále Jana Demeleho ve Slušovicích ke dvěma velkým změnám. Tou první je osamostatnění vedlejší stáje pana Jiřího Draga, kterou, včetně loňského vítěze Zlatého poháru Rex of Thundera (Night of Thunder), nově trenérsky zaštítil Michal Demo. Druhou, pro trenéra osobnější, je ukončení kariéry dlouholetého člena tamního týmu a svým způsobem maskota stáje Sharp Brooka, který loni i ve svých 14 letech ještě dokázal získat na domovské dráze jedno druhé místo. Novou sezónu však trenér přesto vyhlíží s optimismem. Má k němu jeden velký důvod - jmenuje se Gasparini.


Trojnásobný klasický vítěz, premiant Slovenského derby a vážný uchazeč o titul Koně roku byl loni vlajkonošem úspěchů tuzemského chovu, kterých minulá sezóna přinesla opravdu hodně a svému trenérovi přinesl největší úspěch jeho kariéry, Ve slušovické stáji má Demele více jak dvě desítky koní, dostihových jich je však jen pět a většinu tvoří právě potomci Gaspariniho matky Galantery (Tobougg) z chovu Petra Karlíka, majitele stáje TIPPLER Group s.r.o.

Tou nejmladší a zároveň jediným dvouletkem ve stáji, je hnědka Gordana (Pouvoir Absolu). "Je to korektní klisna, více do otce, což je podle mě ta lepší varianta," hodnotí ji trenér. "Pěkně se pohybuje, ale necháme ji dospět a jestli chytneme nějaký dostih Fitmin Cupu, šla by podobnou cestou jako Gasparini. Jako ročka prodělala těžkou koliku, doktorka na brněnské klinice jí ale chválila, jaká je to velká bojovnice, tak doufám, že se tak bude chovat i na dráze."
 
Gordana
Dvouletá polosestra Gaspariniho Gordana po Pouvoir Absolu

Tréninkové středisko: Slušovice (www.jandemele.com)
Počet koní: 5
Přihlášky do klasických dostihů: Garmona (Derby, Oaks, St. Leger)
Stájový personál: Zuzana Krčmářová, Zdeněk Bořutík, Alena Janišová, vypomáhají Aneta Vágnerová, Aneta Hargašová, Dominika Plšková, Veronika Klimešová, Lucie Polaštíková, fotografka Romana Nevěřilová, Vlastimil Polách, Hana Šimíčková, Natálie Viktorinová a Natálie Demelová.


Druhým potomkem Galantery a zástupkyní stáje Petra Karlíka je tříletá Garmona (Egerton), která loni na podzim po úspěších Gaspariniho přešla z překážkové stáje Pavla Polese, zatímco k Polesovi se od Demeleho stěhovala, právě s výhledem přechodu do překážkového provozu, její polosestra Galéra (Age of Jape). Do všech tří vytrvaleckých klasik hlášená klisna zatím čeká na svůj debut. "Měla běhat už poslední dostih pro dvouleté ve Slušovicích, ale ještě se nám nezdála dost zralá," vysvětluje Demele absenci loňského startu. "Přes zimu dospěla, na rozdíl od Gordany je Garmona více do matky, tak se necháme překvapit, co z toho vznikne. Začne brzo na jaře a uvidíme, kam až se dostane.

Fitmin banner treneri2

Třetím potomkem Galantery v Honzově stáji je trojnásobný klasický vítěz Gasparini (Eagle Top), už ověnčený titulem ze Slovenska a čekající, kolik jich získá na blížícím se Galavečeru českého turfu. Loňská sezóna byla náročná, a tak mu po ní trenér naordinoval, jak říká, aktivní odpočinek. "Už ale pracuje, aby stihl sezónu," vysvětluje. Tu by měl začít s největší pravděpodobností v Bratislavě, kde jej po přípravném startu čeká Velká cena Slovenska. "Pak bychom se rádi pokusili o nějaký blacktype dostih. V úvahu připadá ten, který loni v létě absolvoval v Meranu, uvažujeme i o startu ve Velké varšavské," plánuje trenér, který zaregistroval zařazení polského vrcholu mezi dostihy blacktype kategorie. "Je to bojovník, srdcař, myslím, že má na to, aby v blacktype uspěl a udělal trochu radosti nejen nám, ale i celému českému turfu a chovu."

Gasparini GoldenWarrior
Rychlá práce Gaspariniho s Golden Warriorem

Zbytek stáje tvoří dva pětiletí koně provozního charakteru. Valach Golden Warrior (Sleeping Indian - Gesine, Halling) stáje Mersin paní Svobodové sbírá umístění v dostizích nižších kategorií, loni z deseti startů byl za peníze sedmkrát. "Přišel k nám se zdravotními problémy, ty se nám podařilo vyřešit. Teď dělá majitelce radost a to je to hlavní," míní trenér.

Stejně stará Lorelly (Pouvoir Absolu - Lorellai, Look Honey) je sice polosestrou vítěze Slovenského derby Love Me (Egerton), ale stejně jako všichni zbylí potomci Lorellai ani ona svého bratra napodobit nedokázala a ve shodě s ostatními sourozenci i Lorelly na své první vítězství teprve čeká. "Také ona chodí pravidelně za peníze, loni se umístila pětkrát, a majitelce paní Macháčové dělá trochu radosti," říká trenér. I s ní plánuje běhat v dostizích nižších kategorií, do kterých se klisna dostane.

GoldenWarrior Lorelly
 Golden Warrior  Lorelly


S pěti dostihovými koňmi si trenér nedělá velkou starost, že by na ně nesehnal jezdce. "U Gaspariniho budeme samozřejmě všichni rádi, když na něm zůstane Jirka Palík, na těch pár ostatních koní se jezdec vždycky najde. Rád bych spolupracoval s těmi co doposud jako Martinou Havelkovou či Jiřinou Andrésovou," uzavírá Jan Demele předsezónní rozhovor.  

Miloslav Vlček
foto Romana Nevěřilová


 Předešlé části seriálu S trenéry před sezónou
 Pavel Poles  Karel Germič  Jiří Chaloupka
 Martin Liška  Konstantin Kobzarev  Radim Bodlák    
 Lenka Kvapilová    

      Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net