Před 13 lety odjel Michal Demo svůj první dostih, letos jej čeká premiéra v roli trenéra. Není to pro něj až tak velká změna, na přípravě koní Stáje Březová pana Jiřího Draga se významně podílí už několik let, a ve stáji má koně, které už dobře zná. Oporou by měl být, stejně jako v předchozích dvou sezónách, skvělý vytrvalec Rex of Thunder (Night of Thunder), velkou nadějí do klasických dostihů je klisna Shining Sky (Pedro The Great), která už loni ukázala nemalou třídu. Včetně nich připravuje ve slušovické stáji rovnou desítku koní, devět patří Jiřímu Dragovi.


Jedinou výjimkou, která je zároveň jediným zástupcem tuzemského chovu ve stáji, je dvouletá odchovankyně svého majitele Bedřicha Staňka Princess Valentine (Egerton - Pyšná Princezna, Beccari). Ve stáji je zatím krátce. "Přišla teprve v únoru a nyní se obsedala, ale je to pěkná, velká, rozumná klisna spíše na tratě nad 1600 metrů. Vyběhne zřejmě až na konci sezóny," říká Demo. 

Tréninkové středisko: Slušovice
Počet koní: 10
Přihlášky do klasických dostihů: Shining Sky (JCK, Derby, Oaks, St. Leger)
Odešli po sezóně: nikdo
Stájový personál: asistent trenéra Petr Vízdal, Jakub Pavlíček, Klára Vajdáková, Jaroslav Majrich, vypomáhají Simona Molková, Michaela Molková
První jezdec stáje: Michal Demo   


Nejmladší ročník zastupuje ještě Cheeky Boy (Holy Roman Emperor), syn nestartovavší polosestry čtyř blacktype koní Ashamye (Nathaniel), zakoupený na říjnové dražbě v Deauville za 9.000 €. "Pro pana Draga ho koupil Zdeno Koplík. Moc se mi líbí, celou zimu pěkně pracoval a myslím, že bude dobrý," věří francouzské akvizici trenér.

Cheeky Boy
Cheeky Boy

Tříletá Shining Sky (Pedro The Great), hlášená s výjimkou Velké jarní do všech klasických dostihů, loni po vítězství v karlovarské trojce obsadila druhá místa v Ceně zimní královny (L) a Karpatské ceně (L), přičemž poslední start mohl být i lepší. "Doplatila na to, že byl dostih zpočátku hodně pomalý," vysvětluje Demo. "Vypadá luxusně, takový hřebčí typ a měla by jít rovnou Jarní cenu klisen," odkrývá plány na start svého nejnadějnějšího tříletka.

O druhém tříletkovi ve stáji, nyní již vykastrovaném Ultimate Star (Cloth of Stars), toho moc říct nemůže. "Loni byl zraněný, moc nepotrénoval a protože se do tréninku vrací po rekonvalescenci, moc na něj tlačit nechceme. Koncem sezóny by mohl vyběhnout.

Oporou stáje posledních dvou sezón byl vítěz Zlatého poháru i Velké ceny českého turfu Rex of Thunder (Night of Thunder) a trenér věří, že jí i zůstane. "Doufám že na předešlé výkony naváže, z formy mu zdá se neubylo," říká. Svůj talent by opět měl dělit mezi české a slovenské dráhy, případný výjezd do zahraničí bude trenér zvažovat až v průběhu sezóny podle toho, jak se jeho svěřenec vypořádá se vstupy do startovacích boxů, které jsou hřebcovou slabinou. "Začne zřejmě v Bratislavě Velkou aprílovou, v úvahu připadala i dubnová v Praze, ale ta je moc brzo. Pak zřejmě Turf-Gala," líčí Demo nejbližší plány.

RexofThunder5
Rex of Thunder

Zatím jen čtyři starty má na svém kontě čtyřletá Bohemian Rapsody (New Bay). "Loni na jaře se zranila, pracovat začala až po polovině sezóny, ale nebylo to ono. Přes zimu se ale dala dohromady, vypadá dobře a protože může začít nízko, půjdeme s ní postupně od nejnižších kategorií a uvidíme, kam až se dostane."   

Stejně starý Leon (Highland Reel) na svůj první start dokonce ještě čeká a trenér si není jist, zda se ho vůbec dočká. "Je to nádherný kůň, ale má hrozně moc problémů. Loni se ukazoval moc dobře, ale jak je konstitučně těžký a má pořád problémy, tak se celý rozsypal. V polovině sezóny jsme ho dali do výběhu a teď s ním začali pracovat, uvidíme, jestli vůbec vyběhne."

Zdravotní problémy trápí i ryzáka Likeawind (Highland Reel). "Loni jsme jej chtěli dostat do Derby, ale neukázal potřebnou klasu, zjara toho měl dost, tak jsme ho nechali dospět. Letos začne v menších provozních dostizích, doufám, že trochu dospěl a ukáže víc než dosud," říká trenér.

Pětiletý Tony Boy (Territories) vynechal loňské jaro, na podzim pak získal dvě druhá místa v Bratislavě, kam by jeho kroky měly směřovat i letos. "Myslím, že dosud neukázal co v něm je a mohl by mít na víc než dostihy III. kategorie," míní Demo.

Procházku stáje zakončíme u sedmiletého Urana (Reliable Man), který loni vyběhl jen jednou. Jediný start byl zároveň jeho překážkovou premiérou a na překážkách bude jeho kariéra pokračovat i nadále. "Bohužel se při startu zranil, nebylo to nic vážného, ale už je to starší pán," říká Demo o sedmiletém valachovi, který před čtyřmi lety startoval v Českém derby. "Začne na proutěných překážkách a uvidíme, zda přejde na steeplechase," plánuje trenér, který je zároveň i jezdeckou jedničkou stáje a měli bychom jej, s výjimkou překážkového Urana, vidět v sedlech všech jeho svěřenců.  

Miloslav Vlček

 Předešlé části seriálu S trenéry před sezónou
 Pavel Poles  Karel Germič  Jiří Chaloupka
 Martin Liška  Konstantin Kobzarev  Radim Bodlák    
 Lenka Kvapilová           Jan Demele  Zdeněk Mimra
 Ivana Pejšková  Tomáš Váňa  Zdeněk Seménka       
 Hana Kabelková  Grzegorz Wroblewski  Dalibor Török
 Michal Kalčík  Ingrid Janáčková Koplíková  

      Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net