Torok Dalibor 23Ze sobotního Galavečeru českého turfu si trenér Dalibor Török, připravující koně DS Pegas a Ecurie Haras de Beaufay CR pana Jiřího Trávníčka, odnesl dvě ceny pro trenéra šampiónů. Nejlepší tříletá klisna loňské sezóny Queen of Beaufay (Zarak) už sice v jeho tréninku není, protože odešla do Francie plnit mateřské povinnosti, i v nadcházející sezóně se však bude moci opírat o talent Vert Liberte (Muhaarar), který byl zvolen nejlepším vytrvalcem. Mezi staršími koňmi v péči zhořského trenéra je ale výjimkou - drtivá většina ostatních opouští či již opustila rovinové dostihy a směřuje do překážkových dostihů. 


Nováčky ve stáji tréninkového střediska ve Zhoři u Jihlavy je šest dvouletých, mezi nimiž jsou rovnoměrně zastoupena obě pohlaví a kteří všichni pocházejí z vlastního chovu majitele Jiřího Trávníčka a jeho Haras de Beaufay. Mezi potomky u nás známých a mnohdy velmi úspěšných klisen sází trenér především na podle jeho slov nádherného hřebce Peregrina (Zarak), prvního potomka vítězky obou ex-federálních Oaks Polyanty (Soldier of Fortune). "To je naše naděje, jen nevím, jestli pro klasické dostihy nebo pro starty ve Francii," říká trenér, který tím zároveň potvrzuje rozkročení stáje mezi tuzemské vrcholy a francouzské dostihové dění. 

Hodně zajímavý rodokmen má i Prometheus (Ectot - Pikardie, Sholohov), který je polobratrem loňské Derby vítězky Queen of Beaufay, a papírově se mezi nimi rozhodně neztratí ani Doram (Elvstroem - Dorotka, So Long Slew), pravý bratr vítězky Ceny tříletých klisen Dakoty, která má na svém kontě i triumf v Classe 3 v Longchamp. "Jsou to všichni pěkní, narostlí hřebci, tak s nimi nebudeme nikam pospíchat," plánuje trenér.    

Peregrin Prometheus
 Peregrin  Prometheus


Také mezi zástupkyněmi slabšího pohlaví má trenér potomka klasické vítězky. Hnědka Simeona, dcera ve Francii velmi žádaného Zelzala (Sea The Stars), je třetím potomkem vítězky Oaks Sedmikrasky (Excellent Art), které jen o krk chyběl k tomu, aby stejně jako ona získala Oaks double.  

Derby double, a to dokonce ten nejcennější - tedy anglickou a irskou modrou stuhu - získal coolmorský Australia (Galileo), otec Holly Phelie (z Holly Polly, Dylan Thomas) a výbornými "papíry" se může pochlubit i Nikoleta (Holy Roman Emperor - Navika, New Approach).

Tréninkové středisko: Zhoř u Jihlavy
Počet koní: 30
Odešli po sezóně: Queen of Beaufay, Dragon, Svenson
Přihlášky do klasických dostihů: Sendmeastar (JCK, Oaks), Holly Happy (VJC, Derby), Duplikat (Derby), Edouarda Filipa (Oaks, St. Leger)   
Stájový personál: Petr Foret, Daniel Vyhnálek, Michal Hrouda, Jiří Plzák, Thomas Boyer, Eva Kopečná, Anna Poláková
První jezdec stáje: na rovinách Petr Foret, na překážkách Daniel Vyhnálek, šanci dostane i Michal Hrouda


Do klasických dostihů jsou z hřebců hlášeni Holly Happy (Shalaa - Holly Polly, Dylan Thomas) a Duplikat (Dariyan - Dorotka, So Long Slew). Holly Happy loni 4x startoval ve Francii, kde získal tři umístění. "Je to docela narostlý koník, myslím si, že má určité kvality, jako dvouletý ještě nebyl úplně vyspělý, teprve nyní se mi začíná líbit. Samozřejmě nejsme poměřeni s českou konkurencí, tak musíme počkat, co proti ní předvede, a hlavně si nejsem úplně jistý s jeho distančním optimem, takže zkusíme Velkou jarní a uvidíme. Duplikat se naopak i původově jeví jako kůň do dálky, takže ten by měl jít do Derby. Takže z jara s ním nebudeme nikam pospíchat a zkusíme jít klasickou cestou přes Frankenbergera a Velkou červnovou a zjistíme, jestli bude mít dostatečnou třídu. Loni běžel ve Francii, pak nás zklamal v Pražském zimním favoritu, ale takoví jsou dvouletí koně, navíc jsme ho ani nijak speciálně na ten dostih nepřipravovali. Přes zimu dozrál, moc se mi líbí, tak si myslím, že by to nemuselo být špatné."

HollyHappy
Jedna z klasických nadějí Holly Happy

Patriot (Cloth of Stars - Pikardie, Sholokhov) je sice polobratrem Queen of Beaufay, ani v jednom z loňských dvou startů však nenaznačil příbuznost k šampiónce loňských tříletých klisen. "Vypadá krásně, ale ve dvou letech nám nic nepředvedl, tak už je vykastrován a sezónu začne asi rovnou na překážkách," říká trenér.   

Z klisen je do klasických dostihů hlášená Sendmeastar (Cloth of Stars - Sedmikraska, Excellent Art). "Běhala jednou ve Francii, ale z toho dostihu nemůžeme moc usuzovat. Přezimovala dobře, vypadá pěkně a protože máma vyhrála Oaks, tak myslím, že by také mohla jít podobnou cestou. Vyzkoušíme jí v Jarní ceně klisen a zjistíme, jakou má třídu a jak se poměří s českou konkurencí." 

Duplikat
Do Derby se trenér pokusí dostat Dorotčina syna Duplikata

Do klasik je hlášená i dosud nestartovavší Edouarda Filipa (Montmartre - Iceni Girl, Iceman). "Narostlá, zelená kobylka, která jako dvouletá vůbec nevyběhla, takže tu také čeká lehčí začátek a uvidíme na delších distancích, jestli něco zvládne. Především by to do budoucna měla být klisna do překážek." 

Klasický ročník reprezentuje i Bohemia (Oasis Dream), loni třikrát ve Francii startující klisna, která byla zakoupena jako ročka v Deauville. Polosestra listed vítězky a grupově umístěné Bolleville (Camelot) byla kupována s výhledem na chov, a od toho se bude vyvíjet i kariéra. "Měla by být jednou z opro chovného stáda na Haras de Beaufay, takže s ní se budeme snažit udělat co nejlepší výsledky ve Francii."

Loni dvakrát startovavší Komtesa (No Risk At All - Kamelie, Martaline) sice absolvovala Cenu zimní královny, ale letošní kroky už povedou jiným směrem. "Byla ale ještě zelená, navíc má překážkový původ, tak by se už letos měla začít specializovat na překážky."

Čtyřletý ročník je zastoupen pouze klisnami. "Měli jsme klasické klisny, ale hřebce ne," dodává se smíchem trenér. U klisen je další směřování poměrně jednoznačné. "Na rovině zůstává Zaracampa (Zarak), jinak se dá říct že všechny ostatní by měly jít skákat. Cat's Agility (Reliable Man) půjde skákat, Nanamixa (Gemix) pokračuje v překážkové kariéře, další skokankou bude Tcheque Navy (Shalaa), stejně jako Eowyn (Rajsaman) a už překážková My Baby Doll (Ultra)." Výjimkou je jen Holly Story (Charm Spirit). "To je užitečná sprinterka, něco ve Francii ukázala a měla by tam pokračovat," doplňuje trenér. Do Francie, ale na překážky, míří také Kamaxi (Maxios).

Nepřehlédněte: 
Prodloužení sezóny, červnová kvalifikace za milion i náročnější podmínky pro splnění kvalifikace. Pardubická sezona 2023 bude plná změn

Ze starších zůstává na rovině čerstvý šampión vytrvalec Vert Liberte (Muhaarar). "Tady moc dostihů nemá, takže hlavní úkol bude pokusit se o blacktype ve Francii, možná nějaká Itálie, možná Velká varšavská, ale to je až na podzim. Musí mu vydržet zdraví a ukazovat tu kvalitu, kterou ukazoval loni."

Zbytek starších koní přejde či zůstává na překážkách. Cílem pro Godfreye (Great Pretender), který loňskou sezónu zakončil hezkým vítězstvím v pardubickém krosu, bude dostat jej do některé z kvalifikací. "Uvidíme, jestli něco předvede a bude moci být směrován do Velké pardubické," vysvětluje trenér. 

Novou posilou stáje, která byla zakoupena též s výhledem na případný start ve Velké, je osmiletý Quart de Garde (Kapgarde), který si z Francie přivezl tři překážková vítězství. "Teoreticky by tady měl přejít na krosy, ale je to na nich nevyzkoušený kůň, který je koupen s vizí Velké pardubické, ale nejdřív musí absolvovat pár dostihů v Pardubicích a ukázat, jestli k tomu kvalitativně bude."

TchequeKing
Syn Kamelie (Martaline) Tcheque King je velkou překážkovou nadějí stáje Pegas

Hodně vysoko si trenér cení pětiletého Tcheque Kinga (Montmartre), který loňskou sezónu završil vítězstvím v proutěnkách v Argentanu. "Měl by jít dál francouzskou cestou a čeká ho přechod do steeplechase, stejně jako Ironiku (Kapgarde)." Do Francie míří i Rate (Reliable Man), i když trenér u něj nevylučuje i nějaké lehčí dostihy v Česku.

"Tím, že máme starší koně a překážkové koně, bychom se měli hodně orientovat na překážkové dostihy, samozřejmě náš směr je Francie. Všichni koně jsou zdraví, vypadají dobře, jsem sám moc zvědav, kam se zařadí a na co budou mít. Moc rád jsem za dvouleté koně, kteří vypadají opravdu dobře. I ti budou začínat ve Francii," říká trenér, který podle francouzských výkonů usoudí, zda budou v kariéře pokračovat na tamních drahách nebo budou běhat v Česku. "Hodně se na sezónu těšíme," uzavírá předsezónní povídání Dalibor Török.

Miloslav Vlček
foto Eva Kopečná     
 

 Předešlé části seriálu S trenéry před sezónou
 Pavel Poles  Karel Germič  Jiří Chaloupka
 Martin Liška  Konstantin Kobzarev  Radim Bodlák    
 Lenka Kvapilová  Jan Demele  Zdeněk Mimra
 Ivana Pejšková  Tomáš Váňa  Zdeněk Seménka
 Hana Kabelková  Grzegorz Wroblewski  

      Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net