chov zanr17Novinkou nadcházející sezóny je seriál sedmi dostihů, vyhrazených tříletým a starším koním českého chovu. Ti tak po již zavedeném a populárním Fitmin Cupu budou mít program nejen pro dvouleté koně. Myšlenka na tento seriál vznikla v hlavě jednoho z dlouholetých mecenášů českých dostihů, významného majitele a také chovatele Jana Vedrala, jehož společnost Conseq Group finančně zaštítila celý seriál. A jak nám sdělil, rozhodně tento seriál projekt nepovažuje za jednorázovou záležitost. 


"Mrzelo mě, když vidím, jak v dostizích ubývá českých koní, jak jsou všichni včetně profesních organizací pasivní a celý náš turf a zvláště chov pomalinku umírá. To byl první impuls," vysvětluje Vedral cestu, která jej dovedla k myšlence vytvořit tento seriál dostihů. "Ubývá malých majitelů i trenérů a skutečnost, že je u nás pět velkých stájí, jejichž koně vyhrají většinu velkých dostihů, může být pro ty ostatní demotivující. A tak mě napadlo tyto myšlenky spojit - podpořit český chov a zároveň menší majitele, kteří, a to si přiznejme, jsou mnohem častěji než velké stáje klienty českých chovatelů a nakupují jejich odchovance."

Jak Vedral dodává, pozitivním impulsem při tvorbě koncepce zmíněného seriálu byl i přístup chuchelského závodiště a jeho ředitelky paní Durčákové. "V loňském roce mne oslovila kvůli sponzoringu Velké jarní, přesvědčila mne, že jak ona, tak paní majitelka, mají zájem dostihy v Chuchli dál rozvíjet, a tak jsme se dohodli. Ale už tehdy jsem jí nastínil myšlenku a přání vytvořit něco dlouhodobějšího, co by vedlo k podpoře dostihů," dodává Vedral.

Výsledkem je seriál sedmi dostihů, který už je součástí schválených propozic. Vedle Velké Chuchle, kde se budou konat čtyři dostihy, se do projektu zapojilo i závodiště v Lysé nad Labem, které uspořádá dva dostihy, a jedním přispějí také Karlovy Vary. Půjde o šest dostihů IV. kategorie o 50 tisíc korun, rozdělených na 40 tisíc dotace a 10 tisíc ve formě majitelského bonusu, a závěrečný dostih III. kategorie o 80 tisíc (60 tisíc cena + 20 tisíc bonus). "Conseq Group hradí prize money všech dostihů v plné výši," dodává Vedral.

Nepřehlédněte: Vydané propozice potvrzují další pokles počtu dostihů i cen. Navzdory pardubickému navýšení

Dotace a bonusy ale nebudou jediným profitem pro tuzemské chovatele a majitele českých odchovanců, vyplývajícím z nového seriálu. Vedral oslovil přední chovatele, nabídl jim možnost participace na seriálu, a dočkal se velmi pozitivní odezvy. Do projektu se tak zapojilo sedm chovatelů - Hřebčín Střelice, Hřebčín Vlachovice, Centrum Darhorse, Vítězslav Vanda, Rabbit Trhový Štěpánov, Josef Pšurný a také polský chovatel Jarek Zalewski respektive jeho Stadnina koni Konary, kde letos působí trojnásobný Kůň roku Nagano Gold. "Každý spolupracující chovatel pojmenuje jeden z dostihů, bude mít možnost předávat čestné ceny a také možnost využít jednu stránku v Dostihovém programu daného dne k propagaci služeb svého hřebčína," vypočítává Vedral.

Na druhou stranu jako svůj vklad nabídnou spolupracující chovatelé skok jednoho ze svých hřebců, Vedral věří, že toho nejlepšího, chovatelům tří nejúspěšnějších koní seriálu. "Rozhodujícím kritériem bude suma vydělaných peněz, přičemž platí, že chovatel nejúspěšnějšího koně si bude moci z nabídky plemeníků vybrat jako první, chovatel druhého jako druhý a tak dále," doplňuje Vedral, který organizaci seriálu svěřil chuchelskému závodišti, jež by se mělo starat i o jeho publicitu.

Na to, jak nový seriál přijmou majitelé a trenéři, nám dají odpověď přihlášky do zmíněných dostihů, chovatelé však už nyní kvitují iniciativu s povděkem. "Jsme moc rádi, že vůbec někdo něco na podporu českého chovu dělá," vyjádřila se pro naše stránky Andrea Pavlů z Hřebčína Střelice, kde stojí nejen nejžádanější plemeník posledních sezón Eagle Top (Pivotal), otec Koně roku Gaspariniho, ale také Amico Fritz (Fasliyev), který se též v Česku velmi dobře uvedl díky Zamicovi.  

Zda nový seriál bude mít sílu alespoň trochu přibrzdit současný negativní trend v téměř všech směrech tuzemského turfu a především chovu, na to nám dají odpověď až následující roky. Vedle Fitmin Cupu jím vznikl projekt, který může alespoň z malé části zaplnit mezeru, která vznikla po zrušení a finanční degradaci majitelských prémií, které byly dříve pilířem podpory tuzemského chovu, ale jejichž lukrativní verze vzala za své po sporech mezi JC a pořadateli po změně vlády v tuzemském turfu před 10 lety. Tehdy bylo v Česku uspořádáno 479 dostihů o 48,59 miliónu korun, z nichž 5,6 miliónu tvořily majitelské prémie pro majitele koní českého chovu...  

Miloslav Vlček   
     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net