Petrlik allan ppV loňském roce Allan Petrlík ukončil čtyři roky trvající nadvládu Heleny Vocáskové nad šampionátem rovinových trenérů a po sedmi letech se znovu stal šampiónem. Jeho svěřenci vyhráli 25 dostihů a ač prim mezi nimi hrálo vítězství Zamica v klasické Velké jarní ceně, mimořádnou hodnotu pro trenéra mělo i vítězství Rabbit Coulsty v dostihu pojmenovaném na počest Allanova otce, legendárního trenéra Harryho Petrlíka. Do nové sezóny vstupuje s početně velmi silnou sestavou, v níž jsou rovnoměrně zastoupeni dvouletí, tříletí i starší koně.


Ve stájích v Pičíně se na sbírání prvních dostihových zkušeností těší hodně početný lot dvouletých, kterých Allan Petrlík připravuje hned 13. Jsou mezi nimi 3 vlastní odchovanci, kteří jsou všichni po Eagle Topovi (Pivotal) - polosestra zimní královny Dark Absolu (Pouvoir Absolu) Dara (z Rabbit Dark Angel, Dark Angel), syn zimní královny Maxmilián (z Rabbit Motivator, Motivator) a polosestra Zamica a poslední potomek Rabbit Zamindar (Zamindar) ryzka Zoja Top.   

Tréninkové středisko: Pičín
Počet koní: 35
Odešli po sezóně: Landaron, Goldenton, Zamindarton, Vademilla, Dark Absolu, Rabbit Breath (obě chov), Zamico (chov) 
Přihlášky do klasických dostihů: Rabbit Elusive (JCK, Oaks), Rabbit Pimpernel (JCK, Oaks), Rabbit Wings (JCK, Derby, Oaks, St. Leger), Rabbit Kantharos (VJC), Rabbit Mukhadram (VJC, Derby, St. Leger), Rabbit Rock (VJC,Derby, St. Leger), Rabbit Zoustar (VJC, Derby, St. Leger), From The Stars (Derby, St. Leger), Rabbit Westerner (Oaks, St. Leger)       
Stájový personál: Miroslav Gruber, Aleš Dendyš, Renata Ondráčková, Františka Šěpánka Slancová, Miroslav Bezděk, během března přijde syn Nikola Petrlík jako pracovní jezdec. Vypomáhají žáci II. ročníku z Chuchle Nikola Štěpánková, Anička Hrublantová
První jezdec: na velké dostihy dohoda s Jiřím Chaloupkou a Tomášem Lukáškem


Většinu dvouletých ale tvoří importovaní koně. Všichni byli zakoupeni už jako odstávčata, což je u Rabbitu běžná praxe. Co však je výjimkou - všichni byli zakoupeni v Irsku na dražbě překážkových koní a ač majitel stáje pan Zdeněk Jandejsek už svou rovinovou stáj posiloval nákupy na dražbě koní s potenciálem do překážek, zatím nikdy na ní nekoupil celý ročník. Trenér však nějakou změnu oproti dříve nakoupeným koním nepozoruje. "Vypadají normálně jako z klasické dražby, není v tom žádný rozdíl," říká. Připouští však, že kvůli svým rodokmenům to budou vesměs koně "do kola" a jen těžko se tak mezi nimi zrodí nějaký sprinter. Zatím si netroufne dvouletky blíže hodnotit. "Je příliš brzo na nějaké hodnocení u dvouletých koní. Budeme se samozřejmě snažit vyběhnout s koňmi, kteří na to budou mít, ale teď opravdu nevím, kteří to budou," dodává.  

Mezi dvouletými jsou jak potomci již zavedených překážkových plemeníků jako hřebci Rabbit Blue Bresil (Blue Bresil) a Rabbit Saddex (Saddex) či klisny Rabbit Jet (Jet Away), Rabbit Malinas (Malinas), Rabbit Maxios (Maxios) a Rabbit Max (Maxios), tak také potomci začínajících hřebců, kteří sice působí v National Hunt chovu, ale byli by ozdobou každého hřebčína na světě, chovajícího koně pro rovinové dostihy. Takovým je třeba ryzák Rabbit Crystal, jehož otcem je vítěz Prince of Wales's Stakes (Gr.1) Crystal Ocean (Sea the Stars) či hnědák Rabbit Idaho, syn vítěze Hardwicke Stakes (Gr.2), druhého z Irish Derby (Gr.1) a třetího z Epsom Derby (Gr.1) Idaho (Galileo). Hnědka Rabbit Eagles je pro změnu dcerou vítěze Epsom derby Wings of Eagles (Pour Moi), jemuž u nás dělá dobrou reklamu Aigle Vaillant, a v Petrlíkově lotu najdeme i tmavého hnědáka Rabbit Pillar, syna nestartovavšího Pillar Colar (Zamindar), polobratra Martaline (Linamix), Coastal Path (Halling) a Reefscape (Linamix).     

Rabbit
From The Stars, Rabbit Zoustar a Rabbit Kantharos

Tříletý ročník je v Pičíně zastoupen 10 koňmi, devět z nich je hlášeno do tuzemských klasických dostihů. "Budeme rádi, když se z nich do klasik někdo dostane a budeme se snažit, aby někteří zabodovali. Konkurence je ale dnes veliká," komentuje to trenér, který zároveň poslal dalších 13 přihlášek do slovenských klasik. Ale nejen tam. "Budeme hlásit koně i do Švýcarského derby, kam chceme přihlásit Rabbit Mukhadrama (Mukhadram) a Rabbit Rock (Fascinating Rock)," dodává trenér. Švýcarské derby se pro letošek termínově posunulo až na 3. září, a tak sice koliduje s termínem našeho St. Legeru, ale nijak nezasahuje do případných plánů na České derby. Vyzvednout ty nejlepší z klasického ročníku trenér zatím váhá. "Líbí se mi všichni, uvidíme na jaře, kam se posunou," říká

Rabbit Mukhadram
Rabbit Mukhadram je již hlášen do Českého i Slovenského derby a čeká jej i přihláška do Švýcarského

Starších koní zůstalo Petrlíkovi v tréninku dvanáct a pochvaluje si, jak má dobře zastoupené všechny věkové kategorie. "Třináct dvouletých, deset tříletých a dvanáct starších koní, to je dobré věkové složení," libuje si. I s celkovým počtem koní v tréninku je spokojen. "
Dneska nemůžete mít víc koní, protože nejsou lidi," vysvětluje. Odešlo sice několik opor včetně vítězky EJC Leram Million (L) Rabbit Breath (Bated Breath) či klasického vítěze Zamica (Amico Fritz), kteří odešli do chovu, zůstal však například vítěz Slovenského derby Rabbit Red Jazz (Red Jazz).  

Letošní sezóna by mohla přinést změnu v dosavadní orientaci stáje. "Chtěli bychom víc letos jezdit do zahraničí," prezentuje ji trenér a nemyslí tím jen zmíněné dvě přihlášky do Švýcarského derby. "Rádi bychom pro začátek zkusili Itálii, případně i Francii. Záleží samozřejmě na tom, jak se koně rozběhnou, kam se zařadí a jakou ukáží výkonnost,ale s těmi, co na to budou mít, bychom rádi jezdili ven."

S vyšší orientací na zahraniční starty se Allanu Petrlíkovi ztíží cesta k obhajobě vítězství v trenérském šampionátu, mnohem více si však cení spokojenosti majitele i toho, že má v trenéra stále důvěru. "Moc bych mu za to chtěl poděkovat," říká trenér, který si váží i podmínek, jaké jim pan Zdeněk Jandejsek vytvořil. "Říká dejte koním všechno, co potřebují. Když na to nebudeme mít, tak já vám řeknu a snížíme stav koní, ale musí dostat to nejlepší. V tom to my trenéři, kteří máme za sebou nějakou velkou firmu jako je Charvát Group, Pegas, Lokotrans, máme jednodušší než ti, kteří jsou sami na sebe. Zvláště při dnešních cenách," uvědomuje si spokojený trenér, který k závěru připojuje i vzkaz všem kolem koní. "
Přeju vám z celého srdce zdraví a štěstí."

Miloslav Vlček
foto Andrea Zavadilová, Pavla Pechmanová

 Předešlé části seriálu S trenéry před sezónou
 Pavel Poles  Karel Germič  Jiří Chaloupka
 Martin Liška  Konstantin Kobzarev  Radim Bodlák    
 Lenka Kvapilová           Jan Demele  Zdeněk Mimra
 Ivana Pejšková  Tomáš Váňa  Zdeněk Seménka       
 Hana Kabelková  Grzegorz Wroblewski  Dalibor Török
 Michal Kalčík  Ingrid Janáčková Koplíková  Michal Demo

      Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net