Angkor wat2Před 20 lety, když České derby opanoval populární Ray of Light, získal pohledným finišem třetí místo Bohemian Lad, jehož umístění je dodnes největším úspěchem stáje Joly Jiřího Odcházela v Českém derby. Dosud žádný z Odcházelových koní nenastupoval na start jako favorit, až nyní ANGKOR WAT, který bude osmým pokusem stáje o zisk modré stuhy.

Kariéra:
Angkor Wat byl zakoupen prostřednictvím Chris Richner Bloodstock na říjnové dražbě ročků společnosti Arqana za 80.000 €.

Poprvé se Angkor Wat předvedl divákům 9. září v Chuchli, kde v trojce na 1400 metrů skončil třetí. O tři týdny později už o 200 metrů delší trojku jistě vyhrál, byť v cílové rovině trochu bočil a jeho projev byl ještě zelenější (video). Sezónu zakončil v Ceně zimního favorita v Mostě, ve které točil do roviny na čele, ale nakonec odešel se čtvrtým honorářem (video).
Do pozice ante-post favorita derby se dostal po suverénním vítězství v karlovarské Jarní ceně (II.k., 2000 m) (video), ve které už v oblouku před cílovou rovinou převzal vedení a pak si vypracoval náskok, který udržel až do cíle, a potvrdil ji triumfem v hlavním trialu Velké červnové ceně v rekordním čase (video).

Rodokmen:
Ryzák Angkor Wat je synem hnědáka Nathaniela (Galileo), vítěze King George VI and Queen Elizabeth Stakes (Gr.1, 2400 m), Eclipse Stakes (Gr.1, 2000 m) či King Edward VII Stakes (Gr.2). V chovu působí od roku 2013 a hned v prvním ročníku se mu povedl majstrštyk - dvojnásobná vítězka Prix de l'Arc de Triomphe (Gr.1, 2400 m) Enable. Vedle ní je též otcem vítězky Premio Lydia Tesio (Gr.1, 2000 m) God Given, nedělní vítězky Prix de Diane (Gr.1, 2100 m) Channel a dalších 11 blacktype vítězů, z nichž žádný nezískal stakes vítězství na distanci kratší než 2000 metrů.
Matka Flower Bowl je sice dcerou sprintera Anabaa (Danzig), ale jediné vítězství, kterého na dráze dosáhla, získala v dostihu na 2450 metrů při svém posledním startu. V předešlých běhala jen dostihy do míle a získala v nich několik umístění. Jejím dosud nejúspěšnějším potomkem je v listed na 2000 metrů umístěný Face Surface, kterého dala s mílařem Turtle Bowl (Dyhim Diamond). Rodokmen potvrzuje to, co Angkor Wat předvedl na dráze - s distancí by rozhodně problém mít neměl.

Resumé:
Angkor Wat má vše, co by měl derby-favorit mít. Pohledný ryzák má velmi dobrý vytrvalecký rodokmen, ukázal vysokou třídu i schopnost prostát delší trať, hlavní trial vyhrál ve výborném čase. Má dostatečně zkušeného trenéra, který už připravil 3 derby vítěze a v sedle bude mít žokeje Filipa Minaříka, který je společně s Eduardem Pedrozou nejzkušenějším žokejem v poli. Favorit dostihu