arcturus2Už se z toho pomalu stává tradice - František Holčák po třetí za sebou přiveze z Velkých Karlovic na derby třídového koně s rodokmenem, který dává jen malé šance na úspěch ve vytrvaleckém dostihu odběhnutém v poctivém tempu. Nicméně George Boole předloni skončil čtvrtý, Darkolva loni pátý a ARCTURUS vypadá v mých očích lépe než jeho předchůdci. Bude to stačit?   

dres statekblata  ARCTURUS (IRE) 
Fast Company - Mawu, Pivotal
Majitel
: Meridian
Chovatel: M. McNicholl
Trenér: František Holčák
Jezdec: ž. Jaromír Šafář
Vývoj handicapu v ČR:  81 - 80

Kariéra:
Arcturus byl jako roček zakoupen Josephem O'Brienem za 50.000 gns, pro stáj Meridian jej vybral František Holčák privátně po skončení dvouleté kariéry.

Naděje stáje Meridian hnědák Arcturus vyběhl před příchodem do ČR třikrát. V debutu 3. září v Roscommonu na 1400 metrů skončil pátý, 10 dní poté o půl délky zvítězil v maiden na míli v Listowelu. Svou irskou pouť zakončil dalším triumfem 20. října v Leopardstownu v mílovém handicapu opět na 1600 metrů, který vyhrál opravdu pohledným závěrem ze středu pole, tudíž rozhodně nepůsobil dojmem, že by ve třech letech míle musela být jeho stropem. Do ČR přišel s velmi solidním ratingem 86 liber.
V péči Františka Holčáka letos vyběhl 3x, všechny starty absolvoval v Bratislavě. Nejprve nestačil na domácího Ryonyho v Cene trojročných žrebcov (video) a skončil druhý s náskokem před zbytkem pole. Následně mu porážku vrátil ve slovenské Velké jarní (video), v níž na začátku roviny nastoupil a o 2 délky zvítězil, další z uchazečů o České derby Military Respect skončil třetí, 3 1/4 délky za Arcturusem. Prvním testem hřebce na delších distancích a zároveň posledním startem před derby bylo Starohájské kritérium na 2000 metrů (video), v němž si opět hlídal čelo ze 4. pozice, opět nastoupil zhruba 400 metrů před cílem, ale v závěru nenašel odpověď na finiš Ryonyho, který mu nadělil 3 1/4 délky a jen o hlavu uhájil druhé peníze před útočícím Shawnee's Triumph.

Rodokmen:
Arcturus je synem úspěšného dvouletka, vítěze Acomb Stakes (Gr.3, 1400 m) Fast Company (Danehill Dancer), který finišoval na druhém místě v nejvýznamnější ostrovní zkoušce pro dvouleté Dewhurst Stakes (Gr.1, 1400 m). Ve třech letech ani později neběhal. V irském chovu působí od roku 2011, poslední tři sezóny na Kildangan Stud, který cenu za jeho služby před letošní sezónou zvýšil na 12.000 € v reakci na loňský triumf jeho dcery Jet Setting v Irish 1000 Guineas (Gr.1, 1600 m). Dalšího Gr.1 vítěze má v Chile, kam pravidelně pendluje a kde jeho syn vyhrál už 5 Gr.1 dostihů na distancích od 1600 do 2400 metrů. V Evropě ale drtivá většina jeho blacktype potomků nestojí více jak míli, častěji ještě kratší tratě, vyjímkou je vítězka Gillies Fillies Stakes (L) na 2100 metrů Company Asset.
I na mateřské straně rodokmenu se vytrvalecké geny hledají velmi těžko. Matka Mawu, dcera sprintera Pivotala, absolvovala jediný dostih (na 1800 m) v němž doběhla mezi poraženými a Arcturus je jejím prvním potomkem. Bába Fortuna Isles (Seeking The Gold) vyhrála ve Francii jeden mílový dostih.     

Resumé:
Arcturus vyhrál slovenskou klasiku na 1700 metrů, ve dvoukilometrovém Starohájském kritériu už ale nestačil na Ryonyho a nepůsobil dojmem, že by mu další metry navíc prospěly. Na trati 2400 metrů s dlouhou chuchelskou rovinkou to mude mít těžké a podle našeho názoru v letošním velmi vyrovnaném derby pro něj bude úspěchem umístění na tabuli. (miv)

Předchozí vizitky účastníků 99. Českého derby:
1. AMAZING GANGSTER
2. DALANDI

3. IGNACIUS REILLY
4. OUTBACK RIDER
5. URAN
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net