Už tři roky je, minimálně soudě dle výsledků ankety o Koně roku, nejlepším plnokrevníkem na Slovensku. Nyní již šestiletý Opasan (French Navy), mezi jehož osmi triumfy najdeme jak vítězství v Českém derby 2020, tak i úspěch v listed Prix Hubert Baguenault de Puchesse ve francouzském Vichy, se po loňském červencovém třetím místě v dostihu, v němž o rok dříve získal status blacktype vítěze, na delší dobu kvůli poškození povrchového ohybače levé zadní nohy odmlčel. Jak je na tom dnes, na to jsme se zeptali jeho trenéra Jozefa Chodúra.

 
"Myslím, že se má dobře," hodnotí trenér jeho aktuální formu. "Do konce roku jsme jej nechali stát a průběžně dělali sono, abychom viděli, jak se zranění vyvíjí a i podle MVDr. Libora Hlačíka se to hojí dobře. Na klinice v Ebreichsdorfu dostal krevní plazmu, aby se to rychleji hojilo a vypadá v pořádku."

Sono také odhalilo pravděpodobný zdroj zranění zadní končetiny. "Podle něj jsme zhodnotili, že nejpravděpodobněji se zranil už v dubnu v listed v Longchamp, kde nervózně kopal ve startovacích boxech. Radek Koplík tenkrát říkal, že ho ani nepoznával, jindy se takhle nechoval a protože cestuje bez problémů, v práci chodí ve dvou vždycky druhý a do výběhu chodí sám, nenašli jsme jinou možnost, kdy by se mu to mohlo stát," vysvětluje trenér. "Dostihem se to zhoršilo a mezi dostihy nestačilo zregenerovat," míní trenér, podle něhož zranění jiným koněm je méně pravděpodobné i kvůli umístění na vnitřní straně končetiny.

Podstatnější než příčina je však nyní míra rekonvalescence, kterou trenér hodnotí jako velice dobrou. "Už na začátku prosince nebylo na sonu nic znát a veterinář mi doporučil, že může začít klusat. Počkali jsme raději až do ledna, pak začal nejprve klusat a od začátku března už cválá. Absolvuje sice pomalé, ale objemově velké práce, noha vypadá stále v pořádku a hýbe se dobře a ne jako při posledním startu, kdy už bylo znát, že není v pořádku" popisuje aktuální stav svého slavného svěřence trenér, kteří věří, že zranění Opasanovi nesebralo nic z předešlé třídy. "Ani se nespadl, naopak trochu nabral, zpevnil se, zesílil mu krk a dozrál. Myslím, že takovou pauzu i potřeboval: Z návratu na dráhu strach nemám, naopak si myslím, že se vrátí ještě silnější než byl," věří trenér.

Nepřehlédněte: Nejkvalitněji obsazeným českým dostihem loňského roku byla Velká cena českého turfu

Kdy Opasana poprvé znovu uvidíme zatím neví. V předchozích letech začínal v dubnu ve Francii, letos to bude později. Už se sice objevil na přihláškách na Turf-Gala do Velké ceny Slovenska, ale není ani zdaleka jisté, že se v dostihu, do něhož je hlášen i český Kůň roku Gasparini (Eagle Top), skutečně objeví. "Našel jsem pro něj listed dostih  v Lyonu - Parilly o tři týdny později, který by se mi líbil víc. Startu ve Velké ceně Slovenska moc nakloněn nejsem, nerad bych, abychom něco uspěchali," míní trenér, který navíc do stejného dostihu přihlásil další tři své svěřence včetně loni druhého Cape Crowna (Zoffany). "Aby běhal, musím být stoprocentně přesvědčen, že je vše jak má být být," rezolutně tvrdí trenér.    

Ten má nyní v tréninku už 14 koní, a to navzdory skutečnosti, že se s některými méně perspektivními rozloučil. Nováčky v jeho týmu jsou i koně ve středoevropském regionu široce rozkročené stáje Westminster Race Horses, která slovenskému trenérovi svěřila dva své plnokrevníky. "Už v létě mě oslovil jejich manažer, že by ke mě chtěli nějaké koně přesunout a zda bych měl zájem. Jsem za ně rád, je to výzva mít koně tak úspěšného majitele," říká trenér, jemuž díky spolupráci se stájí Mariana Ziburského přibyl ve stáji nejen dvouletý sice zřejmě pozdní, ale slibný Mister Slovakia (Golden Horn - Aurira Gray, Rip Van Winkle), ale také čtyřletá Lady Iwona (Nathaniel - Allannah Abu, Dubawi), která loni patřila ke špičce v Polsku. Vysokou třídu demonstrovala vítězstvím v Oaks (L) a druhém místě v Derby (Gd1), ve kterém ji o pouhou hlavu zdolal Jolly Jumper (Free Eagle).

Solidního žolíka má i v klasickém ročníku díky slovenské rodačce jménem Romina (Move Your Vision), hlášené do obou klisnám vyhrazených klasických dostihů. "Začne Cenou trojročných kobýl a poté ji čeká Jarná ceny kobýl," plánuje trenér s klisnou, která loni proměnila svůj debut v jisté  vítězství. "Dostihový projev v sobě má, všechno pochopila rychle a nemuselo se jí nic vysvětlovat. Jen je trochu chtivější a musíme ji v práci spíš brzdit, ale hodně ji věřím," říká trenér, která ji klisniných schopností cení o to víc, že je koněm domácího chovu a jako výhodu vidí i fakt, že znal její matku, vítězku Ceny Arvy (L) Romanettu (October). Do nové sezóny tak může vstoupit s optimismem pramenícím nejen z úspěšné rekonvalescence své hlavní hvězdy Opasana, ale i díky dalším svěřencům s nemalým potenciálem.

Miloslav Vlček    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net