Stejně jako v předchozích letech i letos vydal Jockey Club tabulku nejlépe obsazených tuzemských dostihů uplynulé sezóny. Stejně jako v případě světového žebříčku, který vydává Mezinárodní federace dostihových autorit (IFHA) vycházeli i autoři české verze z klasifikačních známek koní na prvních čtyřech místech.


"Jediná výjimka z tohoto pravidla nastává tehdy, pokud se v dostihu, který je otevřený i hřebcům, umístí na některém z prvních čtyř míst klisna. V hodnocení světových dostihů se v takovém případě přičítají ke klasifikační známce klisny čtyři libry, čímž je zohledněna úleva pro klisny. Ta se v různých částech světa liší, ale protože u nás je v dostizích pro tříleté a starší koně úleva pro klisny vždy 1,5 kg, při sestavování Klasifikace českých jedničkových dostihů jsme počítali právě s touto hodnotou," vysvětlují Jaroslav Fabris a Jan Žid, který žebříček, sestávající pouze z dostihů nejvyšší kategorie, dali dohromady.

Nepřehlédněte: Murzabayev v sedle smetánky evropského chovu. Prvního triumfu pro Fabreho dosáhl v sedle desetimiliónového hřebce, blízkého příbuzného famózní Magical

Aktuální Klasifikaci českých jedničkových dostihů vévodí 44. CPI Hotels Velká cena českého turfu, v níž se mezi čtveřici nejlepších vešla dvojice koní, která obsadila čtvrtá místa ve francouzských dostizích se statusem Listed. Konkrétně jimi jsou vítězný Vert Liberte a čtvrtý Aigle Vaillant. Právě oni mají tedy největší zásluhu na tom, že Klasifikaci českých jedničkových dostihů premiérově vévodí vytrvalecký dostih. V minulých letech byly lépe hodnoceny dostihy na distancích okolo míle, které tentokrát najdeme na dalších sedmi místech. Na druhém místě skončila 64. Velká dubnová cena, třetí Cena Unicredit Bank (17. Memoriál Jaroslava Maška) a čtvrtá 19. Tattersalls Mile společně s 44. Velkou cenou Prahy CK Martin Tour. Do Top 10 se vešly pouze dostihy konané v Chuchle Areně Praha.

Nejkvalitnější české dostihy sezóny 2022
     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net