PalaisdulouvrePozice, jakou získal dřívější český a posléze německý šampión žokej Bauyrzhan Murzabayev u šampióna francouzských trenérů Andre Fabreho, je nejvyšší metou, jaké žokej s alespoň částečným českým backgroundem kdy dosáhl. Jaké dveře se tím talentovanému žokeji otevřely plně ukázalo už první vítězství, které pro nového šéfa získal.

 
Prvního úspěchu se dočkal v pondělí ve Fontainebleau, ve čtvrtém dostihu, který pro nového zaměstnavatele ve Francii odjel. V tamní maiden Prix de Samois-sur-Seine uspěl v sedle tříletého Palais du Louvre, přičemž byl oblečen do dresu, v jakém jsme jej dosud neviděli - barev jednoho z nejvýznamnějších světových hráčů na poli plnokrevníka Derricka Smithe, spolumajitele nejúspěšnější chovatelsko-majitelské operace posledních dekád irského Coolmoru. Palais du Louvre je synem Galilea (Sadler's Wells), spolustrůjce coolmorského úspěchu, nicméně tento hřebec nepatří ke coolmorským odchovancům, nýbrž byl zakoupen na elitní Book 1 říjnové dražby ročků v Newmarketu, kde stál nemalých 340 tisíc gns. Cena z pohledu rodokmenu byla relativně příznivá, přestože jeho matka Allez Alaia (Pivotal) nikdy neběhala a jako chovná teprve začíná. Je však pravou sestrou trojnásobné Gr.1 vítězky Halfway to Heaven, která s Galileem dala nejen šampiónku starších klisen v Irsku Rhododendron, matku ante-post favorita letošního Epsom derby Auguste Rodina (Deep Impact), ale i excelentní Magical, vítězku sedmi Gr.1 dostihů.

Hned v následujícím dostihu, tentokrát pro nezvítězivší tříleté klisny, skončil Murzabayev o 3/4 délky druhý v sedle debutující Simply Marvellous, do Prix de Diane (Gr.1) hlášené klisny, reprezentující pro změnu barvy jiného velikána světového turfu a člena coolmorského společenství Michaela Tabora. I Simply Marvelous je dcerou Galliea, je však přímo odchovankyní Coolmoru, který jeho matku, vítězku Ashland Stakes (Gr.1) Christmas Kid (Lemon Drop Kid), zakoupil za 4,2 miliónu dolarů. 

Nepřehlédněte: Nagano Gold už má v Polsku nahlášen dvojnásobný počet klisen oproti loňsku. Přijela za ním i pětice českých matek

O šest dní dříve, v druhém Murzabayevově startu po zahájení spolupráce s Fabrem, vedl dřívější český šampión jiného koně Michaela Tabora - čtyřletého Ancient Rome, s nímž v Classe 2 v Chantilly skončil těsně druhý. Hřebec, který se letos vrací po devítiměsíční pauze, finišoval ve dvou letech druhý v Criterium International (Gr.1) a i jeho rodokmen je esencí toho nejlepšího, co světový chov nabízí. Odchovanec s Coolmorem těsně svázané chovatelské společnosti Orpendale, Chelson & Wynatt, je synem amerického War Fronta (Danzig), který v době připuštění  jeho matky skákal za 250 tisíc dolarů a Sadler's Wellsovy dcery Gagnoa. Ta dokázala zvítězit v Gr.3 Prix Penelope a obsadit druhé místo v Prix de Diane (Gr.1), navíc je 3/4 sestrou vítěze Epsom derby Pour Moi (Montjeu).

Murzabayeva tak budeme stále častěji vídat k sedlech velmi sledovaných koní, což může jeho kariéře ještě významně prospět. Jak třeba v rámci postupu výš v coolmorské hierarchii, tak i v případné ještě lukrativnější nabídce, než byla ta od Fabreho. Byť nad ní už moc prostoru není. (miv)       Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net