Merta oldrichDnes je tomu 30 let, co 2. listopadu 1990, ve věku 75 let, zemřela jedna ze slavných postav historie československého turfu žokej Oldřich Merta, dvojnásobný vítěz Československého derby a dalších šesti klasických dostihů.


"Pro naše dostihy potřebujeme nové a nové Merty, jezdce, kteří nespoléhají jen na bič, ale sahají pro něj jen v ojedinělých případech. Potřebujeme jezdce, kteří mají stejně vzorný vztah ke koním jako Olda Merta," napsal na začátku sedmdesátých let minulého století v časopise Jazdectvo publicista Mirek Bojar a těžko bychom um a styl jízdy Oldřicha Merty dokázali vystihnout stručněji a jasněji.

Rodák z Černé u Letohradu prošel jako mnoho dalších špičkových jezdců školou Jaroslava Rosáka, u něhož Merta zůstal i po vyučení. Ze spolupráce s Rosákem vzešel i první velký Mertův úspěch - vítězství ve Velké jarní ceně v roce 1937 v sedle Tornada, kterého Merta považoval za nejlepšího koně, na kterém kdy seděl. Nebylo divu. Po úspěchu ve Velké jarní ceně a vítězství ve Velké květnové, tehdy konané na distanci 2200 metrů a otevřené tříletým a starším, s ním velmi lehce o 4 délky před maďarským derby vítězem Fürstenbrauchem vyhrál své první Československé derby. Startoval s ním i v rakouské modré stuze, kde však ho nahnali jeho ostřílenější jezdečtí kolegové do startovací sítě, Merta upadl a Tornádo se vydal na okružní cestu po vídeňské dráze. Podařilo se ho odchytit až po téměř dvaceti minutách, přesto ještě spolu do dostihu nastoupili a skončili na výborném třetím místě.

velka kvetnova 1937
Merta s Tornadem vítězí ve Velké květnové ceně 1937. Druhý doběhl Rudík s jezdcem Mildorfem, třetí Kamarád vedený Josefem Šachem 

Merta následoval trenéra Rosáka i do Jugoslávie, kde však slibně rozjetou kariéru ukončila po roce válka a oba se vrátili do Československa. Merta pokračoval v úspěších, brzo se jeho kroky střetly se svěřencem Josefa Celera Hájkem, po Tornadovi druhým nejlepším koněm, kterého jezdil a se kterým vyhrál nejen Československé derby, ale také Velkou jarní cenu, Velkou květnovou a Velkou červnovou cenu.

V roce 1971, kdy působil jako první jezdec tochovické stáje, dovedl pozdějšího vítěze Velké pardubické Václava ke čtvrtému místu v Československém derby, pár měsíců později, přesně 14. listopadu, odjel svůj poslední dostih. Po něm navštěvoval Chuchli už jen velmi sporadicky a když se o 19 let později v motolském krematoriu loučil s tímto světem, přišlo se s ním rozloučil jen pár dostihových příznivců. (miv)

sampioni2
Oldřich Merta (pátý zleva) společně s Jaroslavem Maškem, Miroslavem Šustou, Josefem Boříkem, Karlem Havelkou a Josefem Šachem při setkání šampiónů na konci 70. let ve Velké Chuchli.
     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking