Dnes uplynulo 92 let ode dne, kdy se 27. dubna 1929 v pražských Hlubočepích narodil Karel Stibůrek, úspěšný překážkový jezdec a později velmi úspěšný trenér, jehož největší úspěchy jsou spojené s irskou rodačkou lahodného jména Whisky (Corvaro), kterou v roce 1985 připravil k dvěma klasickým vítězstvím a titulu Koně roku.

kleon2Roku 1981 se ve střední Evropě urodilo. Poláci se těšili z nejsilnějšího poválečného ročníku, jemuž vévodili Derby vítězové Neman a Juror a i u nás se toho roku narodily dvě výjimečné individuality, obě v napajedelském hřebčíně. Jedním byla Redakta, později první a dosud jediný blacktype vítěz českého chovu, a druhým Kleón. Nezapomenutelný ryzák, od jehož narození dnes uplynulo 40 let.

hoppegarten oldPřed týdnem jsme pro vás v našem archivu našli článek pojednávající o napajedelské dražbě v roce 1942, na které byla tehdy prodána pozdější vítězka Československého derby a ještě později matka skvělého Detvana Diva. V době protektorátu ale čeští majitelé nenakupovali jen v Napajedlích. Jen pár dní po tamní dražbě vyrazili na nákupy do Berlína, přesněji do Hoppegartenu.

Z našeho bohatém archivu jsme pro vás vybrali zajímavou zprávu z napajedelské dražby z roku 1942. Vyšla tehdy v Dostihovém programu a přináší výsledek celé dražby i seznam prodaných ročků s cenami. Zaujme řada skutečností nepochybně i včetně cen. Jen pro srovnání - České derby se v roce 1942 běželo o 135 tisíc korun, Velká jarní cena o 60 tisíc. Ale co Vás možná překvaí - na podzim konaná Českomoravská cena byla dotována částkou 150 tisíc korun. 

TornadoS tím, jak v posledních letech domácí chov početně slábne, obracíme se často do nedávné minulosti k letům pro české odchovance podstatně veselejším. Když však zabrousíme do historie dál, zjistíme, že s výjimkou Napajedel byl domácí chov početně, ale i kvalitativně, nepříliš silný.    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net