Liberal6Jeho krev kolovala v žilách takových koní jako byli derby vítězové Corvet a Covetta, klasických vítězek Novely či Nanon či mezinárodního vítěze a hvězdy 80. let Kleóna. Přesto v paměti zůstal především jako velká dostihová hvězda, první v poválečné historii našeho turfu. LIBERÁL. Od jeho narození dnes uplynulo 77 let.

Ribot bPřed 50 lety, 28.dubna 1972, skončil v USA život jednoho z nejlepších koní celé historie, v šestnácti startech neporaženého Ribota (Tenerani). Hřebce, který uměl vyhrávat dostihy od 1000 metrů až po tři kilometry, v době podstatně náročnějšího cestování vyhrát ve třech zemích a kterého dodnes jej mnozí považují za nejlepšího koně, který kdy běhal.

Simson2Když se podíváte na rodokmen loňského vítěze Velké pardubické a zároveň nejlepšího koně českého chovu a koně v cross-country Talenta (Egerton), najdete v něm jména hned několika plemeníků, kteří psali historii tuzemského chovu. Od legendárního Matchboxe přes Dagora, Masise, Norberta až k Lincolnovi. Je mezi nimi i Simson, vícenásobný šampión československých plemeníků a po Masisovi zřejmě nejúspěšnějšího plemeníka domácího chovu. Dvacátého dubna uplynulo 102 let od jeho narození.

cortegana2Vánoční dárky mají různé podoby. Ten, který československý stát nadělil před 59 lety napajedelskému hřebčínu, měl podobu 11 plnokrevných klisen, nakoupených pro náš největší chov na dražbě v Deauville. Do Československa přišel právě na Štědrý den 24. prosince 1962 a na dlouhá léta výrazně ovlivnil nejen chov Hřebčína Napajedla, ale velmi silně se na několik generací propsal i do podoby československého turfu.

Pardubice oldDostihy na našem území mají hodně dlouhou historii, která rozhodně nezačala ani prvním ročníkem Velké pardubické tím méně otevřením chuchelského závodiště. Z našeho bohatého archivu jsme pro Vás vybrali výstřižek z Moravských Novin z dubna roku 1866, který ukazuje, jak tehdejší mocnářství finančně podporovalo dostihy, což se týkalo i dostihů konaných na českém území.    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net