Zřejmě nikdy nechodil po tomto světě žokej, jehož jméno by znalo více lidí než Dicka Francise. Byť kdysi uvedl, že by své literární úspěchy vyměnil za vítězství ve Velké národní, byly a jsou to právě jeho detektivní příběhy z dostihového prostředí, které jeho jméno proslavily po celém světě. Dnes je tomu 100 let, co v anglickém Walesu spatřil světlo světa.

 
Jeho příběh je notoricky známý, a tak si dovolím jen pár připomenutí. Navzdory slávě, které mu přinesly jeho romány, byl především velmi úspěšným žokejem. Do svých 36 let, ve kterých po vážném pádu ukončil kariéru překážkového žokeje, vyhrál 350 dostihů, v sezóně 1953/54 získal titul šampióna překážkových žokejů a v letech 1953 - 57 jezdil pro stáj anglické královny. Ale přes titul šampióna a dlouhou řadu velkých vítězství si jej dnes jako žokeje většina turfmanů vybaví díky dostihu, který nevyhrál - Velké národní 1956. Byla to sportovní tragédie když jím vedený Devon Loch bez známých příčin ve vedoucí pozici v cílové rovině padl.Po vydání své biografie The Sport of the Queens se stal dostihovým korespondentem Sunday Expressu a v roce 1962 vydal první detektivní román Dead Cert (u nás vyšel pod názvem Smrt favorita), čímž odstartoval úspěšnou kariéru autora detektivních příběhů z dostihového prostředí. Jeho úspěch, korunovaný mnoha cenami, přitáhl celou řadu dalších autorů včetně bývalých žokejů (vedle asi nejznámnějšího Johna Francoma se o úspěch pokusil třeba i William Shoemaker). Francis sám napsal 43 detektivek, poslední čtyři společně se svým synem Felixem, vedle nich vydal i životopis Lestera Piggota, který u nás vyšel společně s Francisovou autobiografií pod názvem Sport královen a též knihu povídek Pole pro třináct. Zemřel 14. února 2010.

Ač Francise touha vyhrát nejslavnější anglický dostih neopustila nikdy, později na sportovní tragédii, která jej potkala, pohlížel smířlivějším pohledem. "Když dnes vzpomínám na Velkou národní v roce 1956, připadá mi mnoho z toho, co se od té doby přihodilo, skoro neuvěřitelné," uvedl na konci své biografie, rozšířené později o kapitolu zahrnující i jeho spisovatelskou činnost. "Chtě nechtě uvažuji o tom, co by se v našem životě bylo utvářelo jinak, kdyby Devon loch tehdy zvítězil. Doznávám, že jeho tragédii vděčím možná za víc, než bych dlužil jeho vítězství."  

Stejně jako Francisovy detektivky, v nichž čtenářům přiblížil nejen svět dostihů, ale i dalších činností kolem dostihových koní od chovu, přes dražby, trénink, přepravu až po starosti majitelů, také jeho biografie je psána lehkým, velmi čtivým stylem a pokud byste si ji spolu s životopisem Lester Piggota chtěli poslechnout jako audioknihu, znovu Vám přinášíme odkaz na její zveřejnění na YouTube. (miv)

Perla k poslechu. Životopis Lestera Piggotta i Dicka Francise načtený Rudolfem Pellarem

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net