Gradivo2Dnes je to na den přesně 77 let, co poprvé projel napajedelskou bránou hřebec Gradivo (Ladro). Odchovanec německého hřebčína Waldfried, kterého krátce předtím za 1,750.000 protektorátních korun zakoupilo po napajedelský hřebčín Ministerstvo zemědělství a lesnictví.

 
Už počátkem října tedejší Dostihový program spekuloval nad jeho příchodem v článku Gradivo do Napajedel? a o týden později informaci potvrdil. "Novému napajedelskému plemeníku bude možno přiděliti jen velmi málo klisen soukromého chovu, jejichž výběr si vyhradilo Ministerstvo zemědělství a lesnictví," uvedl tehdy na konto využítí nového hřebce. Přesto patří Gradivo k nejvíce využívaným hřebcům v celé historii československého chovu. Do 1.2. 1962, kdy byl pro pokročilý věk utracen, připustil celkem 349 klisen, z nichž se narodilo na 190 hříbat.

Z nich si plné absolutorium zasloužil především legendární Symbol, vítěz trojkoruny a obou hlavních dostihů tehdejších mezinárodních mítinků Ceny Moskvy a Velké ceny lidově demokratických a socialistických států. V derby dále zvítězili jeho synové Hájek a Válek, Fero v roce 1953 triumfoval v maďarské modré stuze a Pardubice v roce 1959 v rumunském. Do plnokrevného chovu byl zařazen nespočet dcer, které se velmi dobře uplatnily a u nás minimálně tři synové, z nichž především Detvan dokázal otcovu linii v našem chovu úspěšně prodloužit, mj. produkcí výborného Silvera. V chovu působil i rumunský Pardubice, jehož potomky bylo možno kuriózně spatřiti na pardubickém závodišti.

Související článek: Film z mezinárodního mítinku 1953 ve Varšavě. Podívejte se, jak Gradivův syn Detvan zvítězil v Ceně Varšavy

Vítěz 8 dostihů včetně Grosser Preis von Baden-Baden či válečného Saint Legeru Lehndorf Rennen strávil v Napajedlích (s výjimkou období od 3. března do 20. srpna 1945, kdy byl s nejlepšími 24 napajedelskými klisnami evakuován do Kladrub před blížící se frontou) celou svoji velmi úspěšnou chovnou kariéru a ukázal se být významným zlepšovatalem. Pokud využijete data unikátního projektu Turf100, mapujícího všechny koně, kteří byli hodnoceni v handicapu tříletých v letech 1921 - 2017, zjistíte, že Gradivovi potomci byli vesměs výrazně lépe hodnoceni než jejich polosourozenci ze stejných matek ale po jiných otcích. Celkem 42% jeho tříletků bylo hodnoceno v nejlepších 30% celé populace, zatímco v nejhorších 30% populace měl jen 19,2% svých tříletých potomků.

Jeho jméno nacházíme, byť jiz samozřejmě hodně hluboko, v rodokmenech dodnes. Viz třeba vítěz Velké pardubické Hegnus, jehož 5. matka Helada (Blyskač) byla na Gradiva dokonce 3x3 prochována. Díky poslední vítězce československé trojkoruny Arvě (Scottish Rifle), jejíž matka Arnika byla dcerou Gradivova vnuka Libanona, jej najdeme i v rodokmenech blacktype vítězů.    

František Lerche jej v publikaci Plemeníci našeho chovu - Hřebčín Napajedla popisoval jako "vysokého mohutného, hrubšího hřebce s typickou, méně ušlechtilou, klínovitou hlavou, měkčím hřbetem, plošším hrudníkem, válcovitým trupem, vysokonohého s dlouhými rournatými kostmi a silně otevřeným hleznem." Jak dále uvádí byl to "jeden z nejmohutnějších napajedelských plemeníků s mírami: 168; 190; 20,5 cm a váhou 640 kg." Na krmení byl však velmi náročný a krmil se špatně.

Gradivo se dostal i do řady učebnic hippologie a to jako příklad úzkého prochování. Jeho děd z přímé linie Graf Ferry byl pravým bratrem Gradivovy báby Grolle Nicht, a tak byl napajedelský hřebec 3x3 prochována na oba jejich rodiče Fervora (Galtee More) a Grave and Gay (Henry of Navarre). Ve čtvrté generaci najdeme dokonce 4x Fervorovu matku Festu (St Simon), pravou sestru anglického šampión-plemeníka Desmonda. (miv)  

Gradivo pedigree    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking