MostSpolečným jmenovatelem posledního dostihového dne sezóny 2017 konaném na závodišti v Mostě byly neúspěchy favoritů. Výjimkou nebyl ani hlavní dostih určený zástupcům nejmladšího dostihového ročníku, Podzimní cena města Mostu. Na trati 1800 metrů si počínal nejlépe papírově slabší se zástupců stáje Meridian Mount Q, který pod taktovkou ž. Martiny Havelkové dominoval lehce o šest délek před  Samandou Mandurou. Dostihové odpoledne bylo úspěšné pro ženy, které vyhrály čtyři ze sedmi zkoušek. 


Letošní sedmé mostecké odpoledne otevřela Cena Dostihového klubu (3+, handicap IV. kat., 1200 m). Po zatočení do cílové roviny převzala iniciativu málo zatížená Rakia (Next Desert), ale nakonec s ní vybojovala krásný duel FUR COAT (Layman), které nesla o 11 kilogramů více. Ryzka stáje Swiss Fans - Fedorowicz vedená ž. Martinem Laubem nakonec o krátkou hlavu Rakii porazila a zvítězila letos podruhé. Třetím místem se po roce solidně vrátil na dráhu tříletý Trinis (Bully Pulpit). Na vítězku sice ztrácel v cíli více než dvě délky, ale nesl ještě o 3,5 kilogramu více než ona. Žokej Martin Laube si zapsal 16. vítězství, zatímco trenér Fedorowicz třetí. 

V následující Ceně CHARVÁT Group s.r.o. (3+, III. kat.,1400 m) rozhodl o svém vítězství v šampionátu jezdců na rovině Jaromír Šafář. Trenér MVDr. Petr Kantek ho totiž angažoval do sedla sedmileté klisny stáj Ondra, Matyáš, Flash QUAFF (Big Shuffle - Qutoof, Selkirk), se kterou ovládl dostih osmi koní po taktice start - cíl o téměř dvě délky před tříletým Wovkou (Windsor Knot). Půl délky zpět skončila třetí Iwnianka (Tempelwächter). Trenér MVDr. Petr Kantek stvrdil svou nejúspěšnější sezónu již patnáctým vítězstvím. 

Tempo udal ve druhém vrcholu mítinku, Ceně primátora města Mostu (3+, handicap II. kat., 2000 m), jeden ze dvou tříletků na startu Duke of Darhorse (Duke of Marmalade), ale nakonec se v cíli musel sklonit před formou dvou zástupců stáje Lokotrans. Své první vítězství si na samý závěr sezóny dokázala po tuhém boji o hlavu připsat 51 kilogramy zatížená LOOP LOVE (Manduro) s poosmé triumfující ž. Ingrid Janáčkovou před Fantasticadventurem (Poseidon Adventure), kterému se vždy na mostecké dráze daří, což potvrdil i nyní s hmotností o osm kilogramů vyšší než nesla vítězka. Třetí Duke of Darhorse přihlížel jejich souboji s odstupem tři a půl délky. Trenér Luboš Urbánek tak zakončil svou letošní úspěšnou sezónu 13. vítězstvím, což znamená více než padesátiprocentní nárůst oproti loňskému roku. 

Vzhledem k příští klasické sezóně mohl alespoň něco napovědět hlavní dostih, Podzimní cena města Mostu (2l., II. kat.,1800 m), který změřil síly sedmi dvouletých koní. Paradoxně si mezi nimi vysloužil pozici favorita jediný nestartující kůň v poli, Corleone (Camelot), který je blízkým příbuzným druhého z Ceny zimního favorita Forrest Gumpa.  Tempa dostihu se chopil vítěz ze Slušovic a druhý favorit dostihu Viconte (Zambezi Sun). Po zatočení do cílové roviny poslala ž. Martina Havelková podél bariéry do čela po celý dostih v kontaktu cválajícího MOUNT Q (Mount Nelson) stáje Meridian a dovedla ho ke snadnému šestidélkovému vítěztsví před jedinou klisnou v poli Samandou Mandurou (Manduro). Třičtvrtě délky za ní dorazil do cíle Viconte. Tabulový doběh uzavřeli favorizovaný Corleone a s odstupem pátý stájový kolega vítěze Lock Ness (Martaline). Mount Q byl outsiderem dostihu s kurzem 14:1 a přinesl pro trenérku Štěpánku Myškovou 13. prvenství, což je její nejlepší výsledek v trenérské kariéře. Žokejka Martina Havelková je se 17. domácími vítězstvími na páté příčce v šampionátu profesionálních jezdců.  

V Ceně DHK Baník Most Černých andělů (3+, handicap IV. kat.,2000 m) se po měsíci vrátil pro další vítězství na mosteckou dráhu OMBRELETTO (Dolico), který tak letos dokázal vyhrát na hipodromu od konce srpna již potřetí. Pod vedením žáka Davida Lišky dominoval o třičtvrtě délky před nejvíce "naloženým" Winner Starsem (Security Risk) a nedaleko doběhl třetí podceňovaný Marker Sun (Mamool). Žák Liška 18. zápisem do tuzemského rovinového žebříčku vybojoval při svém mládí hodnotnou čtvrtou příčku mezi nejlepšími jezdci na rovině. Ombreletto patří stáji Challenger Horse a trenér Tomáš Duchoň vyrovnal čtvrtým vítězstvím výsledek z loňského roku. 

Na Cenu amatérských dostihových jezdců (3+, handicap V. kat.,1800 m) určitě bude ráda vzpomínat MVDr. Ivana Machačová, která v sedle svého ARMANNA (Tiger Cafe - Arsaaba, Fair Fabulous) získala ve své třetí jezdecké sezóně premiérové vítězství. Rovněž pro šestiletého svěřence trenéra Zdeňka Mimry to bylo první vítězství v životě a docílil ho po taktice start - cíl. Druhý Artorius (Tiger Cafe) ztrácel na Armanna v cíli krk a až šest délek zpět doběhl třetí Ishmir (Bully Pulpit). 

Do závěrečného dostihu celé letošní sezóny, Ceny Hipodromu Most (3+, handicap IV. kat., 1800 m) vstoupila s šestidélkovou ztrátou na startu letošní čtyřnásobná vítězka ANSHOA (Sholokhov - Anwilka, Dashing Blade), ale pod vedením amatérky Terezy Grbavčicové svou ztrátu na soupeře cválající ve vlažnějším tempu rychle dohnala a dokonce ještě na protilehlé rovině přešla do vedení. V cílové rovině se na ni pokusil zaútočit o téměř 15 kilogramů méně zatížený Taurus (Near Dancer), ale reprezentantka stáje DAR si již vítězství nenechala vzít a zvítězila o krátkou hlavu. V těsném doběhu skončila na třetím místě podceňovaná Rabbit Percy (Sir Percy). Trenér Haris tak zpečetil své suverénní vítězství v šampionátu, zatímco amatérka Grbavčicová se prosadila letos vítězně počtvrté.

Michaela Zemanová

Záznam dostihového odpoledne v Mostě:

Související článek: Jaromír Šafář se stal potřetí šampionem jezdců na rovině    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking