Do sedmnácté sezóny v roli trenéra vstoupí bývalý vicešampión českých žokejů Ivan Kub, připravující v rodinném středisku v Mladém Smolivci koně společně se svým starším bratrem Petrem, který řady českých trenérů rozšířil již před 24 lety. Po loňské sezóně, v níž zdejší středisko slavilo 4 vítězství, vstoupí za pár dnů do nové, v níž očekává alespoň udržení standardu posledních dvou sezón, ale věří v jeho další vylepšení. Pomoci by k němu mohly nejen noví koně v přípravě, ale i návrat stáje Vojtěcha Martina do mladosmolívecké centrály.

 

Tréninkové středisko: Mladý Smolivec
Počet koní: 9
Odešli po sezóně:  Tetrarose, Sopran Torus, Matter of Hope
Přihlášky do klasických dostihů: nejsou
Stájový personál: Ivan Kub, Petr Kub, vypomáhá Marek Klozar
První jezdec stáje: stáj nemá vlastního jezdce, trenéři by rádi spolupracovali s Davidem Liškou, Adamem Florianem a Janem Vernerem


Novými posilami ve zdejším středisko jsou mj. dva příslušníci nejmladšího ročníku. Ryzák Matey (The Bogberry), odchovanec Hřebčína Napajedla, respektive jeho vlastníka společnosti Sygnum s.r.o., je nejen potomkem šampiónky dvouletých klisen roku 2010 Matter for Love (Rainbows for Life), ale především je koněm již třetí generace, kterou budou bratři Kubové trénovat. Ve zdejším středisku vedle matky šampiónky byla připravována též bába Mariette (Sharp End), čtyřnásobná vítězka a posléze matka v napajedelském stádě. Ryzák Matey, kterého majitelka Petra Čížkovská pronajala stáji Spedica Logistics s.r.o., zdědil po matce menší vzrůst, ale ten by nemusel být handicapem. "Moc se mi líbí, pohybuje se jako máma, a pokud po ní zdědil i bojovné srdce, mohl by z něj vyrůst dobrý koník," hodnotí jej Ivan Kub.    

Zatímco s prvním dvouletkem trénéři počítají, že by mohli vyběhnout poměrně brzy, u druhého očekávají, že bude potřebovat více času, než se ukáže na dostihové dráze. Je jí v druhé polovině dubna narozená bělka Bjetka irského původu, dcera vítěze anglického St. Leger Kingston Hilla (Mastercraftsman), kterou pro stáj Čestmíra Kameše DUE-daně, účetnictvá, ekonomika, vybral na listopadové dražbě Goffs Tomáš Janda. "Je to narostlá, silná klisna, se kterou se moc dobře pracuje, ale už kostrou vypadá, že bude pozdnější," hodnotí ji trenér. "Majitel je s tím ale smířen a dá jí dostatek času."

Matey Bjetka2
Matey  Echo Rules

Klasický ročník je v Mladém Smolivci zastoupen jediným koněm, napajedelskou odchovankyní Gilienne (Stormy Jail - Golondrina, Security Risk), hájící barvy stáje ŠIMI Evy Šimákové. Klisna, která ve dvou letech získala dvě umístění ze 3 startů, je složitějším koněm, ale trenér od ní mnohé očekává. "Je to osobnost a dává to při práci vědět, ale už loni se mi líbil její projev, přes zimu ještě vyspěla a hodně se na ní těšíme."

Novou posilou týmu starších koní je čtyřletá hnědka francouzského chovu Alhamra (Cat Junior), s níž se do střediska bratří Kubů vrátila stáj CK Martin Tour a majitel Vojtěch Martin. "Jsem moc rád, že nám pan Martin dal zase důvěru. Vždy se nám s ním dobře spolupracovali a i výsledky byly slušně," komentuje návrat stáje, s jehož Kristianem před 16 lety vytvořil dodnes platný rekord karlovarské dráhy na 1000 metrů, Ivan. Alhamra, která dosud získala tři umístění v dostizích IV. a V. kategorie, zpočátku moc radosti trenérům nedělala. "Byla docela problémová, když k nám přišla, ale myslím, že práce v přírodě jí hodně pomohla a už se s ní pracuje dobře," hodnotí ji Ivan, který by rád využil toho, že klisna má nízké hodnocení a může začít s výhodnou vahou v malých handicapech, kde bychom ji měli vidět hned v prvních týdnech sezóny.

alhamra bjetka
Nové smolívecké posily - čtyřletá Alhamra a dvouletá Bjetka

Společně s Alhamrou přišel do Smolivce i desetiletý valach Echo Rules (Aussie Rules), devítinásobný vítěz, který na svůj věk rozhodně nevypadá. "Tohohle koně trénovat je za odměnu," libuje si trenér práci s pohodovým valachem. Loni vyběhl jen 3x, zdravotně sice je v pořádku, ale trenéři předpokládají, že udržet jej zdravého bude klíčové proto, aby mohl majiteli dělat nadále radost. Vedle zmíněné dvojice posílí lot Vojtěcha Martina v Mladém Smolivci ještě šestiletý valach Dudlik (Pivotal), který by se měl ve zdejších stájích objevit během nejbližších dnů.  

V loňském roce přišly do Mladého Smolivce z Bošovic dvě tehdy nestartovavší tříleté klisny, pronajaté od stáje Westminster Racehorses. Matter of Hope (Big Bad Bob), která sezónu zakončila chuchelským vítězstvím, byla majitelem prodána po sezóně do Kazachstánu, ale Derniera (Canford Cliffs), kterou si zakoupila paní Helena Poláková, ve Smolivci zůstala a bude nadále běhat v barvách syndikátu stáje Sauter. "Její loňské jarní starty nebyly nic moc, ale pomalu se zlepšovala a na podzim už poslední 4 běhání vypadala dostihově," líčí trenér. "Líbí se mi její projev a myslím, že nezůstane ve IV. kategorii."

Ve zlepšení trenér doufá u osmiletého valacha Winner Stars (Security Risk) slečny Lucie Bláhové. "Loni ta běhání nebyla vůbec dobrá, tak přes zimu dostal volno a doufáme, že to letos bude lepší. Na podzim měl na noze bouli, nebolelo ho to, a nezdálo se, že by jej nějak limitovala, ale přes zimu při klidu zmizela, tak třeba na tom bude letos lépe." 

winnerstar gillienneWinner Stars a Gilienne

Na závěr si trenér nechal jednu z opor stáje, již sedmiletou Sonyattu (Egerton) stáje DUE-daně, účetnictví, ekonomika. Dvojnásobná vítězka sezóny 2017 loni přešla do překážkového provozu a hned první start proměnila v lehké vítězství. Po srpnovém třetím místě ve steeplechase v Mimoni se ale však už na dráze neukázala - zbytek sezóny padl za obět stavu mimoňské dráhy v suchím létě. "Byla po něm celá oklepaná, tak jsme jí dali dlouhou pauzu, i přes zimu. Je v pořádku a zdá se, že čím starší tím lepší, tak věřím, že na malých závodištích dokáže majiteli opět přinést hodně radosti," věří trenér.

derniera sonyatta
Derniera i Sonyatta loni zvítězily a ve Smolivci věří, že letos přidají další vítězství

Do nové sezóny by si, stejně jako ostatní trenéři, přál zdraví svých svěřenců a pokračující důvěru majitelů. "Jim patří dík, ale rád bych poděkoval za spolupráci i našemu kováři Liboru Kranátovi," uzavírá předsezónní rozhovor Ivan Kub.

Text a foto Miloslav Vlček

Předchozí díly seriálu S trenéry před sezónou:
Josef Váňa ml.
Pavel Poles
Pavel Kašný
Lenka Kvapilová
Ing. Pavlína Baštová
Radim Bodlák
Miroslav Nieslanik
MVDr. Petr Kantek
Štěpánka Myšková
Arslangirej Šavujev
Dušan Andrés
Luboš Urbánek
Zdeněk Seménka
Jana Junková
Lenka Horáková
MVDr. Čestmír Olehla
Karel Germič
Zdeněk Mimra
Zdeno Koplík
Jozef Piruch
Eva Záhorová
Ing. Ivana Pejšková
František Holčák
Jiří Chaloupka
Martina Havelková
Radek Holčák
Radek Žalud
Michal Kalčík
Martin Bělka
Tomáš Váňa
Tomáš Hurt
MUDr. Václav Hulínský
Jan Demele
Greg Wroblewski
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking