Hulinsky Vaclav2Po posledních úspěšných sezónách, kdy byli svěřenci trenéra Hulínského zásluhou klisen Kobi a Dang Gia k vidění také v jedničkové společnosti, došlo ve stáji k větší generační obměně  a kůň pro velké dostihy v ní zatím chybí. Ve spolupráci s trenérem Tomášem Váňou dosáhli loni zástupci stájí Protendon - Hulínský a Jitřenka tři vítězství. Dvou triumfů dosáhla Rakia a své první životní vítězství zaznamenal Apophis. Dvě třetiny koní v tréninku trenéra Hulínského, který připravuje do dostihů hned několik svých odchovanců, jsou dvouletí a tříletí. Zvláště u koní ročníku 2016 si trenér přeje, aby se dobře zařadili do dostihového provozu.  

  

Tréninkové středisko: Lysá nad Labem - Dvorce
Počet koní: 5 plus 3 koně pod dohledem trenéra Tomáše Váni
Odešli z tréninku po sezóně: Miss Reemeya (do chovu), Ishmir
Přihlášky do klasických dostihů: nejsou
Stájový personál: Martina Topinková (asistentka), děda Topinka (stájník), koně jezdí  v  tréninku Jaroslav Kovařík, Vendula Korečková, Jiří Kousek, Martina Topinková, Žaneta Tvrdíková a Iveta Steuerová, Mojmír Hulínský
První jezdec: hlavní šance dostane Vendula Korečková


Stejně jako před rokem, tak i letos nacházíme ve středisku Dvorce v Lysé nad Labem dva zástupce nejmladšího dostihového ročníku. Jedna z klisen je vlastního chovu trenérovy manželky Martiny Topinkové. Dellipsa (Goodricke – Divoká Orlice, Ray of Light) je už druhým potomkem vítězky Ceny zimní královny Divoké Orlice, který byl odchovaný ve Dvorcích. „Dellipsa je menšího vzrůstu, zavázaná a dobře osvalená,“ říká trenér Hulínský. „Je ochotná, dobře s námi spolupracuje. Je samozřejmě předčasné říkat, kdy bude připravena k běhání, ale zřejmě ji budeme hlásit do dostihů Fitmin Cupu pro české odchovance.“ Jak doktor Hulínský vzápětí prozrazuje, tak druhou dvouletou klisnu Nowetu (Sharpour – Novilly, Acambaro) kupovali od pana Pšurného už jako odstávče, aby mohli společně vyrůstat s Dellipsou. „Noweta je pěkně nasvalená hnědka s odznaky. Pracuje dobře a je snaživá, ale na rozdíl od Dellipsy je ještě taková hříběcí. Je tedy otázkou, zda letos vyběhne. Pracuje pěkně a tlačit na ni nebudeme.“ Dodejme, že Noweta bude jedním ze dvou koní startující za stáj Jitřenka. Všichni ostatní koně budou běhat pod tradiční stájí Protendon – Hulínský.

Dokonce trojlístek koní je ve zdejším středisku v klasickém věku. „Po odchodu Kobi a Dang Gie do chovu jsme stáj trochu omladili,“ vysvětluje trenér Hulínský skutečnost, že většina jeho svěřenců je dvouletých a tříletých. Na podzim získala dvěma starty dostihovou zkušenost Francouzka Ile Jones (Zambezi Sun). „Klisna má vytrvalecký původ a jeví se, že by mohla mít s prodlužující se distancí v dostizích větší šanci. Přišla k nám trochu podražená, ale už se hodně srovnala a jsem s ní v tréninku spokojený, pracuje dobře.“ 

Hulinksy Noweta Dellipsa Hulinsky LaSommera
Noweta a Dellipsa La Sommera


Druhou tříletou klisnu narozenou ve Francii La Sommeru (Sommerabend – La Prana, Lomitas) teprve dostihový křest čeká. „Je to pozdní  klisna, hodně rostla, takže jsme jí nechali čas na dozrání. Ostatně má polosestru La Paix u trenéra Nieslanika, která také debutovala až jako tříletá, v červnu. Naše La Sommera je pěkná klisna, zavázaná a nasvalená. Na dráhu jí pošleme, až si o to takzvaně řekne.“ Dva starty s jedním umístěním loni absolvovala trenérova odchovankyně Denali (Next Desert), která se také objevila na startu jednoho dostihu Fitmin Cupu. „Denali měla prasklý sval na zadní noze, proto vyběhla až na podzim. Je to vysoká ryzka a přes zimu hodně vyrostla a zesílila. Je připravená už pro dostihy na jaro.  Ukazuje se,že  pochází z rané rodiny.“

Čtyřletá Imatra (Next Desert) je posledním potomkem klisny Indiry (Glenstal), která začala kariéru jako tříletá a zvítězila pod vedením trenéra Hulínského sedmkrát. Rovněž Imatra zahájila svou dostihovou pouť  ve třech letech, a to dvěma starty v říjnu. „Loni se bohužel potýkala se zraněním. Kopnul jí kůň a tak měla zašitou plec, půl roku byla ve výběhu a vyběhla až na podzim. Účastí v dostizích získala alespoň handicap. Bude vlastně začínat od začátku.“ Dvěma vítězstvími loni potěšila další trenérova odchovankyně Rakia (Next Desert), která se mimoto ještě pětkrát umístila. „Rakia je užitečná klisna pro dostihy třetí až čtvrté kategorie a bude dále pokračovat v kariéře. Je zdravá a bezproblémová.“  

Hulinsky IleJones Hulinsky Imatra
Ile Jones  Imatra


Druhým zástupcem stáje Jitřenka je sedmiletý Apophis (Nowogródek), který má za sebou dlouhou zdravotní historii. „Ten si prošel snad všemi zdravotními peripetiemi a hodně ho to limitovalo. Má u nás přezdívku paralympik,“ vypráví s úsměvem trenér.  „ A to, že dokázal loni v září získat v Praze své vůbec první vítězství, byl pro nás doslova šok. Předtím jsme mu žertem říkali, že už by si měl požádat o invalidní důchod. No a on následně na to vyhrál, takže nyní ho nedostane...“

Většina koní v tréninku MUDr. Hulínského se narodila ve zdejší stáji a jak se dozvídám, tak na konci března  tu očekávají příchod dalších dvou hříbat. „Divoká Orlice loni sice nezabřezla, ale Kobi (Toylsome) a Dang Gia (Lawman) by měly brzy přivést na svět potomky po plemeníkovi Zazou (Shamardal).“

Trenér Hulínský má v přípravě několik handicapových koní, takže je logické, že handicapy sleduje a zajímá se o ně. „Neříkám, že je rozhodování handicaperů o váhách špatné, ale myslím, že je špatné to, že průměrný handicap se pohybuje mezi čtvrtou až pátou kategorií, a nikoliv mezi třetí až čtvrtou. Podle současného handicapu bychom potřebovali ještě šestou kategorii. Ostatně tolik jich mají v Německu a v Anglii, zatímco ve Francii je kategorií dokonce sedm. A myslím si také, že je špatné, že se koně mezi kategoriemi příliš nepřesouvají. Pak dochází k tomu, že jsou vícenásobní vítězové v jedné kategorii. Samozřejmě, že každý chce mít koně do derby, ale to nedělá dostihový provoz provozem. To právě dělají dostihy nižších kategorií a bylo by potřeba, aby v nich koně měli stejnou šanci vyhrát. “

Hulinsky Apophis
                                                                     
Vítězství Apophise a ž. Hlubučkové

Podmínky letošní zimní přípravy si trenér Hulínský pochvaluje. „V Lysé nad Labem jsou poslední zimy slabší, jen když naprší a následně povrch zmrzne, tak máme problémy. A to bylo letos asi dva týdny. V podstatě bychom mohli cválat po celý rok, ale já koně v přípravě trochu v zimě zbrzdím, aby si trochu orazili. Navíc si někteří koně potřebují zahojit šrámy utržené v sezóně a také bych nerad mladé koně přetěžoval. Vzhledem k tomu, že jsou současná léta suchá, tak bych řekl, že lepší podmínky pro trénink jsou u nás v zimě. Škoda, že v Česku neexistuje žádná písková dostihová dráha. Ta se udržuje výborně během celého roku.“

A jaká má Václav Hulínský očekávání od své 15. sezóny v roli trenéra dostihových koní? „Já si žádné velké cíle před sezónou nekladu. Jedničkové koně asi ve stáji nemáme a máme hodně mladých koní. Takže bych byl rád, kdyby se naši tříletí koně dobře zařadili do provozu. Máme hodně koní vlastního chovu a to jsou skoro členové rodiny. Chov plnokrevníka mě moc baví. A co se týče dostihů, tak budu spokojený, když koně budou zdraví a budeme se dostihy dobře bavit.“

Michaela Zemanová
Fotografie: archiv MUDr. Hulínského a Andrea Zavadilová

Předchozí díly seriálu S trenéry před sezónou:
Josef Váňa ml.
Pavel Poles
Pavel Kašný
Lenka Kvapilová
Ing. Pavlína Baštová
Radim Bodlák
Miroslav Nieslanik
MVDr. Petr Kantek
Štěpánka Myšková
Arslangirej Šavujev
Dušan Andrés
Luboš Urbánek
Zdeněk Seménka
Jana Junková
Lenka Horáková
MVDr. Čestmír Olehla
Karel Germič
Zdeněk Mimra
Zdeno Koplík
Jozef Piruch
Eva Záhorová
Ing. Ivana Pejšková
František Holčák
Jiří Chaloupka
Martina Havelková
Radek Holčák
Radek Žalud
Michal Kalčík
Martin Bělka
Tomáš Váňa
Tomáš Hurt







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net