Urbanek LubosRok 2019 znamenal pro tréninkové středisko Újezd vedené Lubošem Urbánkem 11 vítězství, ze kterých byla více než polovina docílena v rovinových a překážkových dostizích nejvyšší kategorie. Red Persian dokonce vyhrál mezi elitou dvakrát, další velká vítězství na rovině zařídili Kihnu a dvouletá Eternity. Velkým úspěchem bylo vítězství Boomboom Kisse v jedničkovém handicapu v Hannoveru a blízké 3. místo v listed dostihu v Drážďanech.  A velkých vítězství na pardubické dráze docílili Lamum a v den Velké pardubické Shent a Mr. Spex. Pro novou sezónu je v Újezdě připravováno více koní než před rokem a sestava je tu velmi perspektivní pro obě disciplíny. Navíc jsme tu našli celou řadu zajímavých posil.


Na úvod se nejprve trenéra Urbánka ptám, jak hodnotí loňskou sezónu, kdy posílal čtvrtým rokem do dostihů koně z tréninkového střediska Újezd? „Měl jsem před sezónou trochu jiná očekávání,“ přiznává. „Při srovnání s tím, co se povedlo v roce 2018, to byla sezóna špatná. Vůbec se nám nepovedl tříletý ročník koní, na letošní sezónu máme kvalitní tříleté, kteří již něco ukázali jako dvouletí. Překážkovým koním se více dařilo ve druhé části sezóny, ta první polovina byla trochu slabší. Kromě smůly ve Velké pardubické se nám ale během největšího pardubického mítinku dařilo. Pěknou vzpomínku mám na víkend při derby-mítinku v Bratislavě, kdy z pátku na sobotu se nám narodil syn a naši koně byli v neděli první a druhý v Bratislavské míli, tak to byl důvod udělat pořádnou oslavu. Někteří kvalitní koně ale loni vůbec nevyběhli a těším se na ně, co ukáží letos.“ 

Tréninkové středisko: Újezd u Boskovic
Počet koní: 35
Přihlášky do klasických dostihů: Eternity, Magic Baron, Open Cheque, La Beauté
Stájový personál: Josef Sovka (asistent), Michal Lisek (manažer stáje), Alice Nováková (futrmajstr), Adam Florian, Marek Kovář, Alžběta Marášková, Michal Kubík, Miroslav Korenek, Jaromír Šafář, dojíždí Jan Odložil, Ildar Zhussanbayev, Roman Hudec (údržbář a řidič na dostihy), vypomáhájí: Tereza Kučerová, Anna Hubinková, Mirek Pivoda, Dominika Kobylková
První jezdec:  Adam Florian na rovinách, k dispozici je i Jaromír Šafář, pro nízké hmotnosti Martina Havelková, na překážky v Česku je domluva s Janem Odložilem, pro zahraniční dostihy Jaroslav Myška a Jan Odložil 


Ještě než se budeme s Lubošem Urbánkem bavit o jeho svěřencích, jejichž počet je vyšší, než v loňském předjaří, tak se ho ptám, jak moc se jich dotkl stav nouze, ve kterém se Česko nachází. „Určitě to nepodceňujeme a nastavili jsme nový režim ve středisku. Ti zaměstnanci, co tu bydlí, pracují a ti co k nám dojíždějí, tu teď nejsou. Nepouštíme sem návštěvy, nikdo z venku k nám teď nejezdí. Zavřeli jsme vrata a vypustili psy,“ říká s úsměvem trenér a už vážněji dodává: „Já myslím, že je to vše o přístupu, musíme se chovat bezpečně a zodpovědně. Z areálu vůbec nevycházíme. Když něco potřebujeme nakoupit a podobně, vyjíždí ven pouze Michal Lisek.

Juniory nacházím v tréninkovém středisku v Újezdě čtyři. Velmi zajímavým je za 70.000 euro z baden - badenské aukce ročků koncem srpna pořízený Brilliant Star (Sea The Stars – Bastille, Saddex ). Jeho matka totiž dokázala vyhrát Listed Premio Royal Mares a je polosestrou dvou výborných koní, které trénují otec a syn Váňovi. Zástupce Scuderia Aichner SRL Broughton (Teofilo) už vyhrál v Itálii sedm dostihů včetně Gd – 1 Grande Steeple Chase di Milano, a Buonarroti (New Approach) prokázal výbornou třídu  na rovině i na překážkách. „Brilliant Star je silný kůň, a když jsme ho kupovali, tak se zdálo, že bude i hodně velký, ale teď se v růstu trochu zastavil. S dvouletými nemáme tolik napracováno, nespěcháme na ně, takže je možné, že Brilliant Star ani jako dvouletý nevyběhne.“  V Německu se také narodila v polovině března narozeniny slavící Lady in Pink (Adlerflug – Lady Luck, Monsun), která stála na stejné dražbě 34.000 euro a je polosestrou Lady Te (Tertullian), která se již může pochlubit označením blacktype kůň za třetí místo v grupě 3 Prix Vanteaux. I druhý sourozenec Lady In Pink, hřebec Legacy (Tertullian), dokázal vyhrát (a to dvakrát). „Pro zajímavost její sestru Lady Te jsem měl vyhlédnutou v  prodejce, ale v ní běžela špatně, takže jsme ji nekupovali. A po čase se umístila v grupě 3. Lady in Pink je menšího vzrůstu, ale pěkně se hýbe, je hodná a rychle si na všechno zvyká.“ 

A dotřetice stáj Lokotrans zakoupila na loňské aukci v Baden – Badenu  za 15.000 euro  hřebce No Risk No Fun (Tai Chi – Nightdance Rose, Desert Prince). Ryzákova matka Nightdance Rose je vítězkou jednoho dostihu ve čtyřech letech a nová posila stáje Lokotrans je jejím druhým počinem v chovu. Zajímavá je bába Nightdance Forest (Charmwood Forest), mj. vítězka Listed v Düsseldorfu a matka koně umístěného v blacktype dostihu. Z bezprostřední rodiny pochází také šampion, vítěz Německého derby a plemeník u nás Next Desert (Desert Style). „Tohoto koně jsem vybral jako koně do budoucna do překážek,“ svěřuje trenér. „Je trochu hyperaktivní, ale aktuálně se nejlépe z našich dvouletých hýbe, z tohoto důvodu u něho ještě počkáme s kastrací. Nebudeme ale na něho spěchat. Myslím, že v něm máme zajímavého koně pro tříletou kariéru.“  Kvarteto dvouletků doplňuje napajedelský odchovanec, koncem února narozený Lailaho (Stormy Jail – Lailah, Relaxed Gesture ), kterého pan Jalový zakoupil už jako odstávče. „Je to pěkný koník, dobře zapadne mezi německé vrstevníky. Ochotně pracuje a také se pěkně hýbe. Přihlásíme ho do seriálu Fitmin Cupu, ale ani na něho nebudeme spěchat. Také by mohl být jako tříletý do překážek. Je synem Stormy Jaila a snáší práci lépe, než jeho o rok starší sestra, která je po Egertonovi.“

Urbanek LadyInPink Urbanek NoRiskNoFun
Lady in Pink No Risk No Fun


Koní v klasickém věku najdeme ve zdejším tréninkovém středisku celkem šest a nechybějí mezi nimi jedinci s ambicemi v klasických dostizích. Nejvíce se dokázala loni zviditelnit klisna Eternity (Power ), jejíž starší sestra Emerity (Areion) se umístila v Listed v Německu. Eternity dokázala při svém druhém startu vyhrát Listed Velkou cenu BBAG Baden – Baden v Bratislavě a posléze v Gerschově memoriálu obsadila třetí místo. „Eternity má stejného otce jak Sir Sun a má také výborné vlastnosti. Ta pod sedlem nikdy nevyhodí, ví přesně, proč se narodila. Je pracovitá, zkrátka ideální dostihový kůň. Je přihlášená do Jarní ceny klisen, ale možná její optimální trať bude jen 1400 m. Uvidíme, jak se ukáže na dráze.“ Dostihové veřejnosti se také loni solidně ukázal polobratr Al Bustana a Avereho Averis (Pouvoir Absolu). V každém ze čtyř startů se umístil včetně pátých míst v Ceně zimního favorita a také v Pražském zimním favoritovi. „Od té doby, co přišel od Jirky Brože, u kterého byl na obsednutí, do tréninku, mě Averis překvapuje. Přišel k nám totiž jako malý koník, již vykastrovaný, a nakonec se z něho stal nejlepší dvouletý kůň českého chovu v generálním handicapu. Je zaskákaný a pravděpodobně přejde na překážky.“ 

Před rokem ještě v Újezdě nebyl Jir Sun (Shamardal -  Jira, Medicean ). „Toho si pan majitel vybral na  breeze - up dražbě. Asi na něho trochu předtím zatlačili, byl jako dvouletý rozlámaný, tak jsme mu dali čas. Nyní práci zvládá dobře, měl by to být kůň do 1600 m.“ Dodejme, že Jir Sun pochází z výborné rodiny anglické šampionky Time Charter a jeho matka vyhrála Listed Sunley Empress Stakes. Z breeze - up dražby byl rovněž zakoupený Magic Baron (Dabirsim – American Nizzy, American Post). Jeho matka má označení blacktype koně a v chovu se prosadila skrze vítěze Gr. 3 Prix de Fontainebleau a umístěného v Gr.1 společnosti Woottona (Wootton Bassett) „Magic Baron je opravdu krásný kůň, ten nemá vadu. V Mnichově byl na debut třetí, ale pak nestíhal tempo v Karpatské ceně a nakonec byl jen třičtvrtě délky za vítězkou. Pak běžel Pražského zimního favorita, kde ale bylo hluboko a pomalý průběh dostihu, a tam se už neumístil podle mých představ. Uvidíme, jak to bude s jeho vytrvalostí."

Loni nestartující La Beauté (Egerton – Lailah, Relaxed Gesture) byla přihlášena do Oaks. „Le Beauté by měla být vytrvalá, samozřejmě ale ještě nevím, kolik bude mít třídy. V tréninku luxusně skáče… Dozrála a je z ní velká a silná kobyla. Původně jsme ji měli z Napajedel pronajatu jen pro rovinovou kariéru, ale udělali jsme dodatek ke smlouvě, aby mohla i do překážkových dostihů.“  Dobrým pedigree se může pochlubit bělouš Open Cheque (Samum), jehož bratr Open Your Heart byl v sezóně 2014 třetí v Německém derby. ,,Open Cheque je naše želízko do klasických vytrvaleckých dostihů. Loni měl jeden seznamovací start, ale pořád to bylo děcko, museli jsme tedy na něho opatrně. Spíše ho hnala hlava, než že by byl zralý, ale i tak ukázal, že v něm třída je. Je to nadějný kůň a jeho vrchol bych viděl spíše až v Saint Leger.“  Open Cheque je reprezentantem stáje MS Racing, jako všichni bílí svěřenci trenéra Urbánka.

Urbanek Eternity Urbanek Jir Sun
Eternity Jir Sun


Dalšími koňmi, které budu s trenérem Urbánkem probírat, jsou čtyřletí a starší plnokrevníci, které bychom měli letos vidět v rovinových dostizích. Podle abecedy začínáme pětiletým 
Barabashem (Intense Focus) loni vítězným ve dvojkovém dostihu v Bratislavě a na samotný závěr sezóny čtvrtým v Ceně prezidenta republiky „Ten byl pro mne loni trochu zklamáním. Jako tříletý byl stále ještě jako děcko, ale i tak běhal dobře. Pak jsme ho nechali vykastrovat a bohužel se s tím dlouho vyrovnával. Teď aktuálně je stále ještě hodně chlupatý. Necháme ho i kvůli jeho zdraví na rovinách. Barabash je vytrvalec, může běhat dostihy od 2400 do 3200 metrů.“  Jeho o rok mladší polobratr Barney Bash (Soldier Hollow) zahájil kariéru loni čtyřmi starty, kterými příliš nezaujal. „Myslel jsem si, že by mohl být ještě lepší, než byl jeho bratr Barabash ve třech letech. Ale Barney Bash se také ukázal jako velké dítě, byl i hodně bolavý. Je už zaskákaný, ale začne běhat na rovinách. Uvidíme, jak mu to na nich půjde, případně může zkusit skákat. Jeho chovatel mě upozorňoval na to, že jsou z téhle rodiny pozdní koně.“

Velkou radost loni dělal Boomboom Kiss (Kentucky Dynamite). Za tréninkové středisko Újezd absolvoval na podzim tři starty. Po páté příčce v EJC Lokotrans Middle vybojoval s Bauyrzhanem Murzabayevem vítězství v Hannoveru a o výhru bojoval i o měsíc později v drážďanské Listed Grosser Herbstpreis, kde mu nakonec patřilo těsné třetí místo. „Podařilo se nám koupit výborného koně,“ říká spokojeně trenér Urbánek. „Měli o něj zájem ještě i další čeští trenéř a jsem moc rád, že se podařil zakoupit právě do naší stáje. Boomboom je hodně charakterní kůň a patří k největším osobnostem v naší stáji. Je hodný na ježdění, doslova zlaté zvíře… Uvidí se ještě, jaký bude mít letos program, samozřejmě i s přihlédnutím k aktuální situaci. V Německu, kde jsou rychlejší dostihy, je to kůň tak na 2200 metrů, zatímco v Česku může běhat na tratích od 1800 do 2400 m. Je zdravý a určitě je to jeden z nejlepších koní u nás ve stáji.“ Už několik sezón patří do sestavy koní stáje Lokotrans, potažmo MS Racing, Galileův syn Facts And Figures přezdívaný „Šíša“. Loni bojoval se soupeři na dráze jedenáctkrát a pětkrát se umístil vč. pátého místa v Gomba handicapu. „Jeho zdravotní karta je už hodně popsaná…. Nyní je v pohodě a vitální, takže může běhat. Na menších drahách je to kůň pro mílové dostihy, na větších tak na 1200 metrů. Šíša je provozní handicapový kůň a doufám, že nám ještě udělá radost.“

Musím se přiznat, že když  jsem loni psala zpravodajství z dostihů a běhal Hello Hobby (Intense Focus), musela jsem se kontrolovat, abych o něm nepsala jako o „Ježíškovi“. Jeho stájovou přezdívku s ním mám už léta pevně spojenou. „Ten jede pořád na 120 procent,“ říká spokojeně trenér Urbánek. „Jen při posledním startu v sezóně se utopil na hluboké dráze v Mnichově, jinak vloni žádnou ostudu neudělal. Může znovu jezdit i do Německa, ale už ho nebudeme stavět do sprinterských zkoušek, ale na tratě 1400 a 1600 metrů. Je to stejně jako Facts and Figures provozní handicapový kůň, a věřím, že radost majiteli udělá. Je v pořádku, přes zimu je zase jako čertík.“ Doplňme, že se Hello Hobby mj. loni umístil ve čtyřech jedničkových dostizích u nás a dvakrát se placíroval v Německu.

Urbanek SirSun Urbanek BoomboomKiss
Sir Sun Boomboom Kiss


Držitel dvou titulů Nejlepší mílař na Slovensku Ideal Approach (Bushranger) si loni vybral trochu slabší sezónu. Nevyhrál a ve svém oblíbeném dostihu, Bratislavské míli, kterou dva roky předtím ovládal, byl tentokrát druhý za stájovým kolegou Red Persianem. „Ideal Approach měl bohužel loni smůlovatou sezónu, co se týče průběhu dostihů. Nepatří ale ještě do starého železa a věřím, že pokud se vše vrátí do normálu, a bude moci zase běhat v Bratislavě, že si zase svoje odvede. Také jsem měl původně v plánu, že by mohl startovat v Meranu, v dostihu pro amatérské jezdce.“ 

Přední klisna tříletého ročníku v předloňské sezóně Kihnu (Campanologist) loni neabsolvovala celou sezónu. Vstoupila do ní svým prvním vítězstvím v nejvyšší kategorii (ve velmi dobře obsazené bratislavské Velké májové ceně) a potěšila i čtvrtou příčkou ve Velké ceně Slovenska. „Kihnu se nám bohužel zranila před Evropským pohárem žokejů. Vrátí se na dráhu až ve druhé půlce sezóny, až spadnou penality. Také jsme s ní již zkoušeli skákat a jde jí to dobře. Je tedy možné, že na skoky v průběhu sezóny přejde, i když věřím, že má ještě na rovinách co ukazovat.“  Mezi špičku klasického ročníku se loni dostal třetím místem ve Velké jarní ceně Military Respect (Wootton Bassett), který se pak zúčastnil obou derby a poté již na dráze absentoval. „Neměli jsme ho do derby natahovat, není to vytrvalec. Utrpěl loni pak ještě prasklinku v kosti, ale už je to v pořádku a pracuje. Vidím v něm nástupce Ideal Approache pro dostihy s krátkou rovinou. Třídu má, to ukázal ve Velké jarní ceně.“

Dvakrát se loni dokázal prosadit v nejlepší společnosti dnes už pětiletý Red Persian (Haatef). V Memoriálu Jaroslava Maška sice až po diskvalifikaci Bridporta, ale vyhrál i Bratislavskou míli. V dalších startech ale už vyšel na prázdno a trenér Urbánek prozrazuje, proč tomu tak bylo. „U něj je to hlavně o tom, jestli má v daný dostihový den náladu. Když se mu chce, tak porazí hodně dobré koně, a v opačném případě nebude stačit ani slabým soupeřům. Red Persian už je také zaskákaný. Uvidíme, jak mu to na rovině půjde, případně je u něho možná kombinace obou disciplin. Na rovině mu budeme hledat dostihy na 1400 až 1800 metrů.“ 

Urbanek lot Urbanek MrSpex
Početný lot svěřenců trenéra Urbánka Mr Spex


Hodně toho už dokázal pro stáj Lokotrans klasický vítěz a milionář 
Sir Sun (Power), loni jsme ho ale na dráze neviděli. „Byl rok ve výběhu. Prodělal vyšetření na klinice v Mnichově, které odhalilo problém s kostmi. Operovat jsme ho nenechali, protože nebyla větší šance, že by to po operaci bylo lepší, ale zuli jsme mu podkovy a pobýval ve výběhu, a také prodělal kastraci. Je to workoholic a celý rok poctivě trénoval s našimi koňskými dědky ve výběhu. Pobyt tam mu hodně prospěl, proto i nyní tam za nimi chodí každý den po tréninku a je spokojený. Bude mít letos spíše méně startů, a protože rok neběhal, může začít startem v dostihu třetí kategorie. Teď mi připadá, že je to ten samý Sir Sun jako byl ve třech letech. Myslím, že třídově je to kůň na úrovni Boomboom Kisse.“ A pro doplnění - Sir Sun a Ideal Approach jsou koňmi, které řadí trenér Urbánek k největším osobnostem, které má ve stáji. 

Posledním koněm, který zůstává na rovinách, je bílá That´s My Girl (Jukebox Jury). „To je pohodová klisna, dobrá vytrvalkyně. Věřím, že na tom bude ještě lépe, než loni. Může začít startem v ceně třetí kategorie, kam se vejde.“ Tato reprezentantka stáje MS Racing se loni českému publiku ukázala třikrát a pokaždé byla na tabuli. V Ceně prezidenta republiky byla dokonce třetí.

Představování koní stáje Lokotrans do překážkových dostihů začínáme u velké osobnosti našeho a italského překážkového sportu, mj. vítěze Gran Premio Merano ze sezóny 2017 Al Bustana (Medecis). „Pan Jalový si přál mít všechny své koně ve svém středisku, takže Al Bustan přijel z Hvozdu. Věk má, ale je vidět, že je to pan kůň a to, že je dobrý, ukázal u Stani Popelky. Byl bych rád, aby měl letos méně startů. Plánoval jsem mu zahájení sezóny v červnu v Pardubicích. Běhal tam už dřív, takže víme, že mu pardubické skoky nedělaly problémy. Chtěli bychom s ním zkusit kvalifikaci, a pokud bude vše v pořádku, nasměrovat ho do Velké pardubické. Gran Premio je na 5000 metrů, zda ale zvládne ještě o dva kilometry více, to je v tuto chvíli otázka.“ Nováček ve středisku, pětiletá  Antalgique (Rajsaman – Avera, Monsun), je Al Bustanovou polosestrou, a i ona by měla jezdit do Pardubic. „Je u nás od loňska, přišla v půlce sezóny. Neměla zatím moc startů, ale myslím, že by jí mohly jít větší pardubické skoky.“ Dodejme, že tmavá hnědka má na svém kontě tři starty z rovinových dostihů.

Urbanek Antalgique Urbanek FolburgDePalma
Antalgique Folburg de Palma

 

Pětiletý Balleroy (Le Havre) patří stáji Castor a loni startoval osmkrát bez většího úspěchu. „Trošku se s Balleroyem trápím, zatím jsem ještě na něho nepřišel. U nás je to pohodář, ale v dostihu zbytečně puluje. Zkusili jsme ho ještě na závěr sezóny poslat do dostihu přes proutěné překážky, kde získal čtvrté místo, a byla škoda, že ho tam otravoval jeden z volných koní. Myslím, že by mu mohlo sednout závodiště s diagonálami – Merano a Most. Začne ale asi v dostihu přes proutěné překážky v Pardubicích.“ A dostali jsme se k dalšímu koni, kterého považuje trenér Urbánek za velkou osobnost ve stáji. Je jím nováček v týmu, pětiletý polokrevný Folburg de Palma (Sageburg – Sister Palma, Kahyasi). Je jedním ze zajímavých  podzimních nákupů ve Francii pro překážkové dostihy. Umístil se ve dvou rovinových grupách pro koně AQPS, jeden rovinový dostih na 2600 metrů vyhrál a při posledním startu v říjnu v Moulins proměnil svůj debut na hirdách v téměř sedmidélkové vítězství. „To je zlaté zvíře a moc hezčích koní jsem neviděl, nemá na sobě, a ani ve své povaze, nic špatně. Ponechali jsme ho proto hřebcem. Je to opravdu kvalitní kůň, a pokud se vše vrátí v Evropě do normálu, mohli bychom v něm mít kvalitního koně do francouzských ,,haies.“

Jeho vrstevník a další nová posila Foudre d´Allier (Network – Escortnight, Robin des Champs) kromě úvodního startu na rovině má tři zkušenosti z dostihů přes proutěné překážky včetně Auteuil. Dvakrát se v nich umístil.  „Foudre začal běhat až jako čtyřletý. Když jsme ho kupovali, tak byl přihlášený do dostihu steeplechase, ale to už jsme s ním neabsolvovali. Je to krásný a velký kůň, proutěné překážky by pro něho byly „malé“, spíše s ním tedy máme plány na starty ve steeplechase.“  Dalším nováčkem v Újezdě, který přicestoval z Francie, je čtyřletý Gosphore (Timos – Iwantyouback, Antarctique). Jeho francouzská kariéra je velmi zajímavá. Z pěti startů totiž jako tříletý na překážkách třikrát vyhrál. „Gosphore dokázal vyhrát ve Francii dvě steeplechase a jeden dostih přes proutěné překážky. Přišel k nám jako hodně bázlivý a nedůvěřivý kůň, ale pozvolna si získáváme jeho důvěru. Prokázal už kvality a má dost vyděláno, takže jsme s ním původně plánovali starty ve steeplechase pro čtyřleté v Meranu.“ 

Šestiletý Gryffichop (Soave), který zatím měl za stáj Lokotrans čtyři starty, loni na dráze chyběl. „Také pobýval rok ve výběhu. To je moje srdcovka…,“ svěřuje trenér. „ Dozrál a udělal se z něho krásný kůň. U něho je to hlavně o zdraví. Také s ním jsme plánovali starty ve steeplechase ve Francii.“ Sedmiletý Lamum (Samum) se loni zařadil k jedničkovým překážkovým vítězům stáje Lokotrans. Vyhrál lehce Cenu Dostihového klubu a o měsíc později doběhl druhý za Northerly Windem ve Zlatém poháru. To byl jeho zatím poslední start v dostihu. „Lamum je velký poctivec a v každém dostihu ze sebe vydá maximum,“ chválí Luboš Urbánek ryzáka německého chovu. „Měl problém s nohama, ale naštěstí to nebylo nic úplně vážného. Vloni si s ním dobře rozuměl Andrew Glassonburry, ale ten už bohužel pověsil dostihové rajtky na hřebík. Chtěli bychom letos s Lamumem také do Merana.“

Urbanek FoudreDAllier Urbanek Upsong
Foudre d´Allier Upsong


Mr Spex (Tai Chi) loni udělal svému týmu a majiteli radost dvěma výhrami – nejprve ve čtyřkovém krosu a o necelé čtyři měsíce později v dostihu při Velké pardubické, Memoriálu Jana Kašpara „Toho bych rád postupně směřoval do Velké pardubické. Má to v hlavě srovnané a dobře skáče. Ale ještě není Mr Spex úplně dospělý, jeho čas teprve přijde. Nic nechceme uspěchat, měl by mít v sezóně do čtyř startů a možná by jeho vrchol letos mohl být v Ceně Labe.“ A dostáváme se k vítězi Velké pardubické ze sezóny 2015, dvanáctiletému Ribelinovi (Truth or Dare). „Hodně mě mrzelo, že spadl loni na Taxisu, formu měl. Po pádu byl rozlámaný, ale už pracuje a pracuje velmi rád. Když měl pauzu a byl ve výběhu, tak takový režim ho moc nebavil… Ribelino přezimoval lépe, jak loni a zkusíme s ním opět Velkou pardubickou. Měl by mít ale letos méně startů než v loňském roce.“

K talentovaným mladým překážkářům stáje Lokotrans patří pětiletý Shent (No Risk At All), kterého označuje trenér za hodně dobrého koně. Jeho loňská sezóna vyvrcholila nečekaným triumfem v Ceně ČASCH. „Bohužel loni téměř celou sezónu Shenta něco trápilo. Až nedlouho před Velkou pardubickou odhalil chiropraktik jeho problém a po jeho zásahu to hned bylo v dostihu znát. V krosu to byla jeho premiéra a ukázal potenciál. Shent je teď úplně jiný a je to dříč. Také by měl patřit ke koním směřovaným na steeplechase do Francie.“ Nově je v tréninkovém středisku Újezd vítěz Rakouského derby Silver Seam (Dark Angel), polobratr Subway Dancera, kterého loni trénoval Zdeno Koplík. „Silver Seam super skáče a po dohodě s majitelem pravděpodobně zahájí novou sezónu na proutěných překážkách v Pardubicích.“ 

Ve výběhu ještě pobývá dosud nevítězný Tarique (Linngari), který byl loni na konci října velmi blízko svému prvnímu vítězství, když při premiéře na proutěných překážkách doběhl jen o půl délky druhý za La Coralem. „Tarique měl loni svou hlavu. Zaskákali jsme ho a nechali ho půl roku odpočinout ve výběhu. Počítáme s ním pro dostihy v období srpen až říjen a pokud vše půjde dobře, mohl by mít tři starty v krosech. Jeho sezónní vrchol by tak mohl být v krosu pro čtyřleté při Velké pardubické.“ A posledním koněm, o které bude řeč, je další nový nákup z Francie, čtyřletý bělouš Upsong (Authorized – Symphonie d´Anjou, Turgeon). Mezi jeho dosavadními šesti starty je i čtvrté místo z dostihu přes proutěné překážky Listed v Auteuil v listopadu. „Věděl jsem od Felixe de Gilese, který ho jezdil, že je to dobrý skokan. Upsong je velký kůň a není úplně jednoduchý na ježdění. Také jsme již s ním plánovali starty ve steeplechase pro čtyřleté v jeho bývalé domovině.“

S Lubošem Urbánkem jsem si povídala v době, když už bylo jasné, že pandemie koronaviru odloží začátek dostihové sezóny na zatím neznámo kdy. „Byli jsme ještě před vypuknutím epidemie s panem Jalovým dohodnutí, že začneme běhat až v květnu, vzhledem k tomu, že jsme se přes zimu věnovali intenzivně dalšímu vylepšování střediska a koně jsme tedy chystali až na květen. Chtěl bych tímto panu majiteli poděkovat nejen za důvěru - moc si vážím našeho super vztahu -  ale i za to, že nám opět vylepšil podmínky ve středisku a investoval nemalé peníze do celého areálu. Byly postaveny dva nové byty pro zaměstnance a my jsme se s partnerkou a dětmi přestěhovali do domečku. A v neposlední řadě musím zmínit další vylepšení našich tréninkových podmínek, vybudovali jsme novou dráhu pro překážkové koně. Pan Jalový opravdu dělá moc pro nás a pro koně, a moc rád bych mu to vrátil v podobě pěkných výsledků na dráze.“

Trenér Urbánek je také velmi spokojený se svým pracovním týmem. “Rovněž chci poděkovat za dobře odváděnou práci všem lidem, kteří se podílejí na chodu dostihové stáje a tréninkového střediska. Máme dobrou sestavu lidí, jsou zodpovědní a koně jsou u nich na prvním místě. Máme tu více dobrých koní a jsem moc rád, že na ně mám dobré pracovní jezdce, což je moc důležité. Utvořila se tu dobrá parta a kolektiv se stmelil, a myslím, že i nečekaná vážná situace s koronavirem k tomu přispěla. Chci také poděkovat Michalu Liskovi, který dělá hodně práce a odlehčil mi s provozem střediska. Nedovedu si to tu představit ani bez Romana Hudce, který je šikovný a zručný, a vždy ochotný pomoci. Máme také výborného veterináře MVDr. Libora Hlačíka a kováře Roberta Blahouta. Ti všichni tvoří důležité soukolí stroje, který u nás dobře šlape… A co se týče dostihové sezóny, která začne zatím neznámo kdy, tak musím říci, že se na ni těším. Určitě máme ještě lepší sestavu koní jako loni. Myslím, že máme lepší tříletý ročník a více perspektivních koní do překážek. Když spočítám poměr koní do rovin a do překážek, včetně těch, co mohou v sezóně na překážky přejít, tak je to půl na půl. Koně jsou zdraví, zima je pořád u nás stejná, na květen by měli být koně nachystaní. V tuto chvíli si tedy musíme všichni přát zdraví, a aby sezóna nemusela být odložena na delší dobu,“ říká na závěr Předsezónního rozhovoru trenér Urbánek. 

Michaela Zemanová
Fotografie: Tereza Kučerová

Předchozí díly seriálu S trenéry před sezónou:
Josef Váňa ml.
Petr Kantek
Zdeněk Seménka
Pavel Poles
Lenka Kvapilová
Hana Kabelková
Jiří Chaloupka
Václav Hulínský
Jana Nováková
Ivana Pejšková
Dušan Andrés
Arslangirej Šavujev
Michal Tajmr
Karel Germič
Martina Havelková
Jiří Brož
Miroslav Nieslanik
Pavlína Baštová
Radim Bodlák
Pavel Hlavatý
Lenka Horáková
František Holčák
Stanislav Popelka
Tomáš Váňa
Radek Žalud
Zdeněk Mimra
Michal Kalčík
Jana Junková
Čestmír Olehla
Josef a Pavla Váňovi
Radek Holčák 
Martin Bělka







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net