Holcak Frantisek2Ani v sezóně 2019 nevybočil František Holčák z vysokého standardu. Mezi 15 vítězstvími jeho svěřenců bylo sedm v nejvyšší kategorii, dosažených ve třech zemích. Zvláštní zmínku si zaslouží Kůň roku 2019 na Slovensku Arcturus, který dokázal vyhrát klasickou trojkorunu a stát se tak už desátým vítězem derby, kterého František Holčák natrénoval. Ve zkouškách nejvyšší kategorie ale byli k vidění i další čtyři jeho svěřenci. Pro letošní sezónu připravuje trenér o devět koní více než před rokem. Je mezi nimi několik nových posil včetně hřebce pořízeného pro stáj Meridian z Irska a přihlášeného do všech klasických dostihů.


V loňské sezóně přibyly do velmi bohaté sbírky velkých vítězství Františka Holčáka další cenné triumfy včetně tří klasických dostihů a to je určitě velký důvod ke spokojenosti. „Ano, loňská sezóna byla vynikající a jsem za ni moc rád. Jen jsem byl trošku nemocný a tak musel ve stáji vypomoci Radek, postarat se o koně a dostihy. Takže podzimní úspěchy mé stáje jsou také dílem Radka,“ říká na úvod Předsezónního rozhovoru zkušený trenér.

Tréninkové středisko: Velké Karlovice
Počet koní: 31
Odešli z tréninku po sezóně: Sign of the Zodiac (zakončil kariéru)
Přihlášky do klasických dostihů: Troop Commander, Memou
Stájový personál: Kamil Píchal, Jana Čotková, Petr Frydrych, Marek Stromský, Nikola Petrlík, Tereza Bilíková, Veronika Blizňáková, vypomáhá Maruška Martináková
První jezdec: stáj nemá. Trenér Holčák chce na rovině spolupracovat s žokeji Zdenko Šmidou a Janem Vernerem, na překážkách pak s ž. Markem Stromským a Adamem Čmielem 


S velkokarlovický mágem, jak se Františku Holčákovi přezdívá, nejprve probíráme koně nejmladšího dostihového ročníku, kteří obývají čtyři boxy. Chovatelkou a majitelkou posledního ledna narozené Cara Mii (Zazou – Camely, One Cool Cat) je paní Alexandra Ambruschitz. „Kobylka vypadá jako pozdní a určitě na ni nebudeme spěchat. Stejně jako u našich ostatních dvouletých musíme počkat, až si o start takzvaně řekne.“ Počátkem května se před dvěma roky narodila černá hnědka Lia (Age of Jape – Lust, Rosensturm), která je ze spojení dvou úspěšných koní, které trenér Holčák trénoval. Vítěze pěti klasických dostihů Age of Japea není třeba představovat a Lust je mj. vítězkou Ceny Pat´s Music. 

Chov manželů Poledníkových zastupují v tréninkovém úseky Františka Holčáka dva dvouletí koně. Čtvrtým potomkem vítězky dvou dostihů druhé kategorie a druhé z jedničkového sprintu Eastern Light (Danehill Dancer) je už vykastrovaný Eager (Maxios). „Je to menší koník a necháme ho dozrát.“  Ještě vyšší třídu měla na dráze matka klisničky Crystal (Maxios). Criostal (Teofilo) totiž dokázala pod vedením Františka Holčáka v sezóně 2012 vyhrát Cenu Whisky, být druhá v Jarní ceně klisen a také v rakouských Oaks. Rovněž Crystal je čtvrtým potomkem své matky. „Crystal je exteriérově pěkná klisna, a ještě stále roste,“ říká na konto druhé juniorky stáje Meridian trenér.

O jednoho koně více čítá kolekce tříletých koní. Stáj manželů Poledníkových posílila o zajímavého hnědáka přihlášeného do všech dostihů klasické Trojkoruny. Troop Commander (War Command – Tempura, Cape Cross) byl loni v péči Kevina Prendergasta. Ze šesti startů zvítězil v mílovém dostihu v Killarney a dvakrát se umístil, rovněž na trati 1600 m. Do Česka přišel s ratingem 81 liber. „Snad bude mít v sobě kousek Arcturuse,“ usmívá se trenér. „Ale říkat v tuto dobu, zda to bude sprinter, mílař nebo vytrvalec, je hodně předčasné.“ Stáj Meridian tu má v tréninku i tříletého koně vlastního chovu, dosud nestartující klisnu Memou (Zazou – Meridian´s Hope, Teofilo), jíž najdeme na soupisce koní přihlášených do Saint Legeru. „Memou má dobrý původ a je pozdnější, proto ještě nestartovala. Ale myslím, že něco bude umět.“

 HolcakF TroopCommander  HolcakF String
 Troop Commander  String


Dvojicí tříletků je zastoupena také Stáj Magog paní Ambruschitz. Třikrát se loni ukázala na dráze Catriona (Requinto). „Je to klisna s překážkových původem, ta by tedy měla později najít uplatnění na skocích.“ Polobratr před okamžikem zmíněné dvouleté Cara Mii Carillo (Majestic Missile – Camely, One Cool Cat) bude kariéru začínat. „Byl ještě syrový, a také bude skákat.“ Jedním startem na závěr sezóny ve Slušovicích si vyzkoušel dostihovou atmosféru Le Conquerant (Muhtathir). „Konkurent je také koník s překážkovým původem, ale věřím, že může slušně zaběhnout i rovinový dostih, a dělat panu Gargulákovi radost.“

František Holčák disponuje skvostnou sestavou čtyřletých a starších koní do rovinových dostihů. Osmiletý zástupce stáje Jiřího Charváta Mr Right (Echo of Light) docílil loni tří prvenství ve třech zemích včetně maďarské Overdose díj a už podruhé byl zvolený Nejlepším sprinterem sezóny. „Mr Right loni znovu ukázal, že patří k nejlepším. Vzhledem ke svému věku už asi malinko bude ztrácet rychlost, ale je v pořádku a věřím, že letos ještě bude dělat radost.“Arcturus (Fast Company) patřící stáji Meridian se dokázal loni stát vítězem klasické Trojkoruny na Slovensku a za to ho nemohl minout titul Koně roku u našich sousedů, a tři šampionské tituly u nás i na Slovensku. 

Dalším kanónem Františka Holčáka je loni sice nevítězný Darkolva (Dark Angel) stáje Joly, ale bělouš byl v každém ze šesti startů v nejlepší společnosti pokaždé na tabuli a dvakrát mu vítězství uniklo jen o fous. Ve Velké ceně českého turfu byl půl délky druhý za německým Monptim (Mamool) a ve Velké ceně Slovenska dokonce jen o krk za Ventaronem (Le Havre). Zahambit se ve velkých dostizích tříletých nenechala jeho stájová kolegyně Nikeandnemesis (Xtension), vítězka Ceny trojročných kobýl a mj. třetí ve Slovenských Oaks. „Je moc šikovná, ale měli jsme s ní trochu problém, že nechtěla dobře odskakovat ze startovních boxů. Rozešla se pak až ve druhé půlce dostihu, kdy měla ještě pěkný finiš. Výsledky v loňské sezóně měla i tak slušné, je to opravdu moc dobrá klisna." Platným členem nejlepší společnosti byl také reprezentant stáje AGA - Vlachovice George Boole (Art Connoisseur), který se šestkrát umístil ve velkých dostizích u nás a na Slovensku.

Nejvíce koní v tuto chvíli František Holčák trénuje pro stáj Meridian. „Našli jsme zase k sobě cestu a pochopili jsme se, “ říká spokojeně. „My jsme trenéři a oni majitelé. Snažíme se vždy vyhrát, ale někdy to nejde, někdy je potřeba počkat. Loňský rok ukázal, že manželé Poledníkovi mají dobré koně, ale na některé dvouleté a tříleté by to toho bylo moc. Ale už se chápeme a děláme si tak radost všichni.“  Kromě už zmíněných koní je tu v tréninku za typické oranžovočerné barvy zatím jen třikrát běhající Bobesh (Sea The Moon), který loni běhal pouze koncem března v Listed v Saint-Cloud, to bylo ještě v dostihovém středisku Valy. „Bobesh je srdcová záležitost pana Poledníka, trpí na něho. Měl zdravotní problémy, ale už je v tréninku a začneme s ním po rovině. Je to slušný kůň a časem by mohl do překážek.“  Na překážkách bude pokračovat Mount Q (Mount Nelson), který má za sebou v tomto ohledu zatím jen debut slušným třetím místem na proutěných překážkách loni v květnu. Jeho vrstevnice Ummalquwain (Casamento) loni startovala na rovinách v dostizích nejvyšší a druhé kategorie, ale mezi nejlepší se v nich v cíli nedostala.

František Holčák si pochvaluje víceletou spolupráci s inženýrem Kochanem. „To je můj druhý největší majitel. Pro jeho stáj K-K Metal a.s. připravujeme sedm koní. Někteří z nich už jsou starší a tak zřejmě pro příští rok už bude potřeba něco nakoupit.“ Pan Kochan má v jeho stáji také tři vlastní odchovance, kteří jsou potomky klisny Stigmy (House Rules). Její nejúspěšnější potomek Stuke dosáhl pod vedením Radka Holčáka mnoha úspěchů, a to i v Meranu. Pětiletý bělouš Stinbox (Jukebox Jury) je pravým bratrem Stukea. Po ošklivém zagalupování v srpnu 2018 ve Slušovicích se vrátil na dráhu až po roce loni na podzim, kdy se dvakrát umístil na stupních vítězů – na rovině ve Slušovicích a v Brně.

HolcakF Arcturus HolcakF Darkolva HolcakF staje
Arcturus Darkolva pohled na stáje


O dva roky starší String (Sholokhov) loni potěšil dvěma výhrami v pardubických krosech, ale v říjnu tu bohužel ztratil v dostihu jezdce. Nejstarším ze Stigminých synů je Stigris (Scyris). Tento devítiletý bělouš se loni také dvakrát podíval mezi nejlepší společnost krosařů (startoval i v Poplerově memoriálu), ale nejlepší koně v ní zatím byli nad jeho síly. Trenér Holčák před rokem hodnotil dalšího zástupce stáje K-K Metal a.s.  Wotana (Nathaniel) jako třídového koně, ale ten se loni bohužel ukázal v dostihu jen jednou - až v říjnu a v dostihu musel být Adamem Čmielem zadržený. 

V přípravě pro sezónu 2020 je i spolehlivá skokanka, desetiletá Dunáta (Tiger Cafe), která loni obsadila čtyři třetí místa na závodištích v Pardubicích, Brně a ve Slušovicích. Velmi dobrou sezónu měla o polovinu mladší Dapa (Bully Pulpit). Pod vedením Zuzany Vokálkové se dvakrát prosadila ve sprintérských zkouškách ve Slušovicích a v dalším dostihu  jí uniklo vítězství jen krátkou hlavu. Jedním z mála importů ve stáji K-K Metal a.s. je devítiletý Rocknrobin (Robin des Pres), který sice ještě v Česku nevyhrál, ale ve druhé polovině sezóny mj. skončil čtvrtý v jedničkové Ceně Sergeant Thundera.

V průběhu loňské sezóny přijela do Velkých Karlovic někdejší vítězka Svatováclavské ceny Anitschka (Arcano), která ještě do konce sezóny stihla čtyři starty na překážkách se dvěma umístěními. „Pan Odcházel ji chtěl původně prodat, ale neprodala se a tak se rozhodl poslat ji k nám na skoky,“  vysvětluje František Holčák. Už jako tříletý přešel loni v průběhu loňské sezóny na překážky zástupce Staje Magog Celentano (Dabirsim) a jeho výkony rozhodně nebyly špatné – při debutu na proutí ve Slušovicích doběhl třetí a následující start na stejné dráze již vyhrál.  Jeho stájovým kolegou a vrstevníkem je Larinto (Sakhee´s Secret), který zahájil kariéru dvěma starty. Při debutu se v dostihu přes proutěné překážky ukázal slibně druhým místem za pozdějším dvojnásobným vítězem v italské Pise First Of Allem (No Risk At All).

Pokračovat v překážkové disciplině také bude šestiletý King´s Shilling (Bellamy Road), který předloni v září proměnil svou druhou zkušenost na skocích ve snadné vítězství ve Slušovicích, ale od té doby nestartoval. Loni ho zastoupil dobře ve stáji AGA-Vlachovice o rok starší Mediciman (Medicean), který ze tří startů vytěžil vítězství a třetí místo na bratislavské dráze, a posléze udělal radost třetí příčkou v jedničkové Ceně Sergeant Thundera. 

Nováčkem ve středisku Františka Holčáka je čtyřletý syn Camelota (Montjeu) Modred (z Israar,  Machiavellian). Zatím má na svém kontě tři starty na rovinách na tratích 2000 až 2600 metrů bez umístění. „Modred právě prodělává gymnastiku na hale, jeho majitelé Alexa a Alex Ambruschitz mají rádi překážky. Měl by to být koníček pro pana Stromského, abychom také pro něj měli nějakého zajímavého koně do překážek, moc nám pomáhá.“ Jedním koněm bude letos aktivní stáj Ray Racing pana inženýra Pavly. Jeho devítiletý Mustamir (Medicean) se po předloňském vítězství ve Zlatém poháru vrátil na dráhu o rok později třetím místem v jedničkové steeplechase v Pardubicích, ale od té doby má opět pauzu. „Mustamir už je zdravý, skáče pěkně, a měl by pokračovat v překážkových dostizích „dokola“. Zadní noha vypadá dobře, tak snad jsou jeho problémy zažehnány.“ 

HolcakF Celentano HolcakF Nikeandnemesis
Celentano Nikeandnemesis


Jak jsme již zmínili v úvodu, sezóna 2019 byla pro Františka Holčáka další z jeho mnoha podařených sezón. Jaká má ale očekávání od blížící se nové sezóny? „Samozřejmě si přeji hlavně zdraví a pokračování dobré spolupráce s majiteli. Mám slušné a rozumné majitele. Máme všichni od sezóny určitá čekávání, bude to ale i o štěstí, a také o tom, jak se povedl nákup koní. Řada majitelů by ráda s koňmi za 5.000 euro porážela koně za 80.000 euro, ale tak to většinou nefunguje. Je potřeba pohnojit, aby mohla být dobrá sklizeň… Jsem také moc rád, že se na chodu tréninkového střediska podílí větší část naší rodiny. Pomáhá mi moc manželka, nejmladší syn František a také se snaží pomáhat vnuk Ondra. A jsem rovněž rád, že dobře spolupracujeme se zemědělskou školou z Českého Těšína,“ říká František Holčák a dodává na závěr: „Problémem ale je, že se peníze v dostizích nezvedají a majitelé si musejí na to, aby mohli běhat, přidávat. To je velmi špatné zvláště pro malé majitele. Bylo potřeba, aby se toto v českém turfu změnilo. Já osobně si už v něm nemám co dokazovat. Brzy to vše předám synovi Radkovi a budu mu pomáhat v zemědělské činnosti. Jsem moc rád, že mám takového syna.“ 

Michaela Zemanová
Fotografie: Monika VodičkováAndrea Zavadilová, další fotografie převzaté z  www.valencio-holcak.cz

Předchozí díly seriálu S trenéry před sezónou:
Josef Váňa ml.
MVDr. Petr Kantek
Zdeněk Seménka
Pavel Poles
Lenka Kvapilová
Hana Kabelková
Jiří Chaloupka
MUDr. Václav Hulínský
Ing. Jana Nováková
Ing. Ivana Pejšková
Dušan Andrés
Arslangirej Šavujev
Michal Tajmr
Karel Germič
Martina Havelková
Jiří Brož
Miroslav Nieslanik
Ing. Pavlína Baštová
Radim Bodlák
Pavel Hlavatý
Lenka Horáková








    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net