Hlavaty PavelLoňský rok byl v nedlouhé trenérské kariéře Pavla Hlavatého zatím nejúspěšnější. Jeho svěřenci dosáhli čtyř vítězství a nejcennějším z nich je úspěch Shecanrally v dostihu druhé kategorie v Mostě. Dalších tří prvenství byla docíleno na dráze v Karlových Varech. Pro letošní sezónu už v sestavě chybí vůbec první vítězný potomek plemeníka Egertona, pětinásobná vítězka Nee l´Amour, do stáje ale přišly nové posily. Stejně jako loni budeme častěji vídat svěřence trenéra Hlavatého také na německých závodištích v Drážďanech a v Lipsku, vyloučen není ani výjezd do Berlína.


Pavel Hlavatý je ve středisku Pavlin Dvůr od roku 2012. Nejprve tu dva roky působil jako asistent trenéra Picka, ale od sezóny 2014, po úspěšném absolvování trenérského kurzu, tu působí jako soukromý trenér. „Na dostihovou sezónu připravuji deset koní, ale jinak tu máme i další koně. Jako třeba Nee l´Amour, která bude zařazena do chovu. Patří jí velký náš dík za všechno, co pro nás udělala. Odchází do chovu naprosto zdravá, nikdy neměla žádný problém. Zatím tráví čas se svou matkou Nee Pour Gagner ve výběhu a později bude připuštěna v Hřebčíně Ittlingen. A máme tu také Goldy (Look Honey), jejíž majitelkou je amatérka Lenka Janatková, a rovněž tu stojí chovná klisna Old Story (Access to Java) patřící paní Brettové,“ říká na úvod rozhovoru trenér Hlavatý.

Tréninkové středisko: Pavlin Dvůr
Počet koní: 10
Odešli z tréninku po sezóně: Nee l´Amour (do chovu)
Přihlášky do klasických dostihů: nejsou
Stájový personál: Anne Berndt, vypomáhají Lenka Janatková, Čenda (Zdeněk Zeman), Jarka Böhmová
První jezdec: středisko nemá. Trenér by rád spolupracoval stejně jako loni s žokeji Janem Vernerem a Adamem Florianem, a šanci chce dát také Danielu Vyhnálkovi


Z pohledu na tréninkovou listinu je patrné, že jeho klientelu tvoří z větší části zahraniční majitelé. „Ano, vlastně až na paní Brettovou, pány Kociána a Nováka, mám německé majitele a ještě Švýcara pana Bergera,“ potvrzuje. Jeho nejmladším svěřencem je budoucí zástupkyně Stáje Pavlin Dvůr Old Shamall (Shamalgan), která je dcerou před okamžikem zmíněné vítězky deseti dostihů a čtvrté z Lázeňské míle Old Story. Klisnička je druhým potomkem této výborné dostihové klisny, a její o dva roky starší bratr Old Navy (Brusco) se loni na podzim ve Wroclawi ukázal jako nadějný překážkář, když při svých zatím jediných dvou startech obsadil druhé a třetí místo v dostihu přes proutěné překážky. Výbornou výkonnost měla i bába Old Rose (Big Shuffle), jedničková vítězka a mj. druhá z Ceny zimní královny. Mezi její potomky patří kromě Old Story i její pravá sestra Old Glory, vítězka tří dostihů a druhá v mostecké Velké letní ceně v sezóně 2013. „Old Story jsem v minulosti trénoval a udělala nám spoustu radosti. Old Shamall je hezká  a povahově milá klisna. V současnosti jí obsedáme, dali jsme jí čas, nespěcháme na ni. Přihlásíme jí do seriálu Fitminu Cupu a budeme doufat, že na se na podzim ukáže na dráze.“
 

Zástupce tříletého ročníku chystá trenér Hlavatý se svým týmem na sezónu dva. Bělka Melania (Jukebox Jury) je v majetku svého chovatele Gunthera Vicka a loni si již vyzkoušela dráhu jedním startem koncem září v Karlových Varech. „Doběhla sice tehdy poslední, ale i tak nám udělala radost. Vše okolo paddocku, startu a samotného dostihu zvládla dobře. V práci ukazuje talent a doufám, že bude majiteli dělat radost.“  Ryzáka Variminga (Flamingo Fantasy – Varimona, Areion) dostihový křest teprve čeká a bude startovat za stáj Ensemble. „Varimingo je exteriérově moc krásný kůň, navíc je to zatím flegmatik,“ chválí hřebce trenér. „Přišel k nám loni v březnu neobsednutý, byl ještě syrový. Potřeboval hodně času a ani teď na něho netlačíme, musí si o běhání takzvaně říci. Jeho otec, výborný vytrvalec Flamingo Fantasy (Fantastic Light), bohužel už nežije a matka byla čtvrtá v aukčním dostihu v Halle.“

Hlavaty OldShamall Hlavaty Melania
Old Shamall Melania


Loni byla poprvé zaregistrována stáj EXCELLENT-K s.r.o. Liberec, za níž stojí pan Kocián. Barvy stáje začala od druhé poloviny prázdnin zviditelňovat od doktora Charváta zakoupená Reine d´Argent (Kendargent). V každém ze čtyř startů byla v cíli na tabuli. „Reine d´Argent je malinká klisna, ale s velkým srdcem. Přišla k nám v červenci a musím pochválit jejího předchozího trenéra Pavla Tůmu, který s ní odvedl dobrou práci. Rád bych na ni navázal. Doufám, že nás brzy potěší prvním vítězstvím. Přes zimu dozrála a je dobře v handicapu. Může běhat i v zahraničí, takže asi bude patřit k více našim koním, se kterými plánujeme kombinaci startů na českých a zahraničích drahách.“

Dva čtyřleté koně svého chovu má v tréninku na Pavlině Dvoře dlouholetý příznivce nejen anglických plnokrevníků, ale i klusáckého sportu Bernd Nebel, který je v Německu aktivní také jako amatérský jezdec v klusáckých dostizích. Jeho La Vida je jediným u nás registrovaným dostihovým koněm, který potomkem kultovního maďarského Overdose (Starborough). Loni vytěžila z devíti startů pět umístění a jednou ve Velké Chuchli měla velmi blízko k vítězství. „Je to klisna, která má v sobě více potenciálu, než zatím na dráze ukázala. Loni na dráze začínala a jedno vítězství ji uteklo o chlup… Je s ní problém v oblouku, když to čapne, tak pak už se s ní moc nedá dělat. Potřebuje tedy trochu defenzivnější taktiku v dostihu. Má ale v generálním handicapu 53 kilogramů a myslím, že s tím může dobře začít novou sezónu a i vyhrát.“ Druhý čtyřletek Tamsin (Kamsin – Tabatiere, Kaldouneves) byl loni ještě v německém tréninku u Rolanda Dzubasze. Jako dvouletý neběhal, loni startoval pětkrát, přičemž se čtyřikrát umístil. Jeho GAG byl 55 kg. „Tamsin k nám přijel v prosinci z Hoppegartenu. Je to pěkný velký šiml. Ve dvou letech byl ještě děcko, a proto nestartoval. Debutoval až v červenci jako tříletý a ta jeho tři třetí místa vůbec nebyla špatná. Myslím, že jakmile dospěje, vůbec to nebude špatný kůň pro tratě 1800 až 2200 metrů. Mohl by také střídat starty na českých drahách s Drážďany a Lipskem, samozřejmě až jak budou vypsány propozice.“

Hlavaty PuskytotheCore Hlavaty ReinedArgent
Pusky to the Core Reine d´Argent


Nuteki (Suteki Shinsukekun), jejíž chovatelkou je trenérova partnerka Anne Berndt, loni potěšila Stall Negru a svého trenéra vítězstvím v Karlových Varech a třemi umístěními. „Nuteki nám udělala radost a nejvíce jí to svědčilo pod vedením Adama Floriana. Je to závodivá klisna, má dobrý speed. Věřím, že půjde ještě nahoru a s handicapem 49,5 kg může dobře začít sezónu.“ Novou posilou Stall Negra je Pusky to the Core (Sinndar), která ještě loni hájila dostihové barvy stáje Pegas. „Pusina, jak jí v Pegasu říkali a jak jí říkáme také my, je u nás měsíc,“ svěřuje trenér. „Byla mi sympatická i tím, že jsem její matku Pikardii v době působení v Pegasu jezdil a také s ní vyhrál. Pusky to the Core dostala čas. Jak jsem studoval videa dostihů, které absolvovala, tak nedávala dostihy hlavou.  Běhala ale s dobrými koňmi. Budeme se snažit, aby ji dostihy bavily, a také jí asi zkrátíme distanci.“

Na Pavlině Dvoře se před pěti lety narodila Rolaliza (Suteki Shinsukekun), jejímž chovatelem je Roland Berger, který je zároveň i majitelem Stall Berger. Klisna loni vstoupila do sezóny hned vítězstvím při Dostihovém dni šlechty v Karlových Varech. „Rolaliza vyhrála dostih třetí kategorie a umístila se třetí v dostihu druhé kategorie v Mostě. Dostala se tak na handicap 66 kg. V několika dostizích pak ale měla smůlu – v jednom sice předvedla výborný závěr, ale nakonec před cílem neměla místo, protože před ní byli koně, a v dalším dostihu  ji zase  v cílové rovině skřípli dva koně mezi sebe. Věřím, že letos bude mít více štěstí a bude nám opět dělat radost. Je to šikovná klisna, zatím nejlepší dcera plemeníka Suteki Shinsukekun.“

Hlavaty Tamsin Hlavaty Warimingo
Tamsin Varimingo


Platným členem tréninkového střediska Pavlin Dvůr je také zástupkyně syndikátní stáje Ensemble (představované panem Novákem a německými majiteli) Shecanrally (Arcano). Ta za původního majitele v sezóně 2018 už skákala, ale trenér Hlavatý ji vrátil do rovinového provozu a klisna dokázala loni vyhrát nejen handicap druhé kategorie v Mostě koncem srpna, ale kromě toho se ještě pětkrát umístila včetně německých drah. „To je sympatická klisna, jsem moc rád, že jsme ji ze stáje Lokotransu koupili. Je doslova zlatá, není s ní žádný problém. Myslím, že by si zasloužila později místo v chovu. Shecanrally se navíc dobře menežuje, může běhat na německých drahách i v Česku. Doufám, že naváže na svou dobrou loňskou sezónu.“

Co se týče zahájení letošní sezóny, tak by trenér Hlavatý byl rád, aby se někteří jeho svěřenci objevili na startu dostihu koncem dubna v Karlových Varech. „Uvidíme, jaké bude dále počasí pro trénink, ale byl bych rád, kdybychom sezónu zase zahájili Dnem šlechty v Karlových Varech. Na karlovarské závodiště jezdíme moc rádi, daří se nám tu. Dokonce jsem loni byl v šampionátu závodiště s počtem vítězství druhý. A pak v květnu už pojedeme na závodiště do Lipska a do Drážďan, kde začne sezóna.“  A jaká má Pavel Hlavatý přání od své sedmé sezóny v roli trenéra? „Přeji si samozřejmě, aby koně byli zdraví a majitelům dělali radost, jako v minulé sezóně. Chtěl bych jim také poděkovat za důvěru a podporu, kterou od nich máme. Nechávají nám volnou ruku a můžeme tak pracovat s koňmi v klidu. A v neposlední řadě bych rád poděkoval celému našemu týmu, který dělá u koní s nadšením a pílí – bez jejich obětavé práce a pomoci by to nešlo. A rád bych vyzdvihl i kovářskou práci pana Roberta Blahouta.“  

Michaela Zemanová
Fotografie: Lenka Janatková, Monika Vodičková a archiv Pavla Hlavatého 

Předchozí díly seriálu S trenéry před sezónou:
Josef Váňa ml.
MVDr. Petr Kantek
Zdeněk Seménka
Pavel Poles
Lenka Kvapilová
Hana Kabelková
Jiří Chaloupka
MUDr. Václav Hulínský
Ing. Jana Nováková
Ing. Ivana Pejšková
Dušan Andrés
Arslangirej Šavujev
Michal Tajmr
Karel Germič
Martina Havelková
Jiří Brož
Miroslav Nieslanik
Ing. Pavlína Baštová
Radim Bodlák









    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net