prvomajova 2019 zanrDramatický závěr měl vrchol dnešního dne i celé sezóny na malebném závodišti v Lysé nad Labem Prvomájová steeplechase (stch cc I.k., 5+, 4200 m, 150.000 Kč). Stejně jako v předchozích šesti ročnících se i letos prosadil žokej Jan Kratochvíl, který po tuhém boji se Sztormem (Enjoy Plan) dovedl k prvnímu překážkovému vítězství pětiletého bělouše Statku Blata Český ráj, účastníka předloňského derby FOREVER DRY (Jukebox Jury). 


Favoritem dostihu byl vítězův tréninkový kolega Dusigrosz (Full Of Gold) s Josefem Bartošem v sedle, který se také držel blízko čela, jež ve vlažném tempu držel Pareto (Rainbows for Life), vedeným Marcelem Novákem a sledovaný Sztormem. Takové bylo pořadí až k Irské lavici, na níž však ztratil favorizovaný Dusigrosz a propadl se na chvost pole. K dalšímu zlomu došlo na zahrádkách, před nimiž byl zadržen Larizano (Jape), naopak Sztorm se posunul do čela a pokusil o trhák. Jeho nástup ale zachytil žokej Kratochvíl v sedle Forever Dry a tito dva pak v cílové rovince svedli napínavý souboj, z něhož vyšel o krk lépe zvenčí jdoucí Forever Dry. Třetí, 2 1/4 délky od druhého místa, přišel Peintre Elusif (Elusive City). Dusigrosz, který se po ztrátě na irské už čelu nepřiblížil, došel pátý, sedm délek za čtvrtým Big Mago (Dylan Thomas).
Vítěze trénuje Josef Váňa starší, pro něhož to bylo již 14. vítězství v Prvomájové ceně. 

Nepřehlédněte: První dvě klasiky už 16. srpna, Oaks 11. září. Závodisko zveřejnilo propozice na další 3 dostihové dny

Zazou na vítězné vlně


Z rámcových dostihů zaujal především dostih dvouletých, byť jeho předehra byla hodně nervózní, když pro nechuť ke startovacím boxům se dva z trojice koní trenérky Vocáskové dostihu nezúčastnili a dostih odstartoval s velkým zpožděním. Hned po startu se taktovky chopila LA FANTAZIA (Zazou - Leo Gali, Galileo) s Adamem Florianem v sedle, ten nasadil solidní tempo a klisna s chutí cválala až do cíle, kde měla před favorizovaným Charleston Charlie (Adday) náskok 8 délek. Svěřenkyně trenéra Harise a odchovankyně svého majitele stáje DAR, je druhým vítězem z druhého ročníku plemeníka Zazou (Shamardal).

La Fantazia nebyla jediným dnešním vítězem českého chovu, vedle ní se v úvodní Ceně stavitelství Štěpánek (IV. k., 3+, 2200 m, 30.000 Kč) lehce prosadil sedmiletý WASTE NO TIME (Egerton - Vočko, Rainbows for Life) z chovu Hřebčína Tasov. Vítězného valacha DS Tasava, v jehož sedle dosáhla Martina Havelková letošního osmého vítězství, připravuje Lenka Horáková.

NN20 waste no time2

Do třetice bodoval domácí chov, zastoupený osmiletou hnědkou z chovu Charvát Group LIA ASHAMAL (Blue Coral - Laila Ashamal, Orpen) v předposledním dostihu dnešního programu, handicapu V. kategorie na 1300 metrů. Klisnu pro stáj RePeTe připravuje Josef Vašina a v dostihu ji vedla Michaela Musialová. 

Hezký finiš ze zadních pozic předvedl pětiletý valach FVE - Relay JK Levín SORBET (Silver Whistle), kterého ve čtyřkovém handicapu na 1700 metrů nezastavila ani druhá nejvyšší váha v poli a pod Zuzanou Míčovou získal své první vítězství na českém území.

Náplastí za blamáž s dvojicí do boxu odmítajících dvouletků byl pro trenérku Helenu Vocáskovou výkon pětiletého BOB HEARTA (Big Bad Bob) ze stáje 3 hearts, který s Tomášem Lukáškem proměnil v trojce na 1700 metrů svůj čtvrtý letošní start ve třetí vítězství.

Taktická bitva dvou jezdeckých es

Vedle Prvomájové se dnes v Lysé konaly ještě další dva překážkové dostihy a i ty nabídly pohledné koncovky. Ve čtyřkové steeplechase na 3700 metrů se po boji o krk před Lianelem (Champs Elysees) prosadila poprvé vítězná pětiletá ANTALGIQUE (Rajsaman) stáje Lokotrans, polosestra Al Bustana a Avereho, kterou trenér Urbánek svěřil Janu Odložilovi.

Hezkou tečku za dnešním mítinkem udělaly závěrečné proutěnky na 3200 metrů s dvojicí na překážkách debutujícíh účastníků loňského derby Angkor Watem (Nathaniel) a Well Absolu (Pouvoir Absolu). Dostih však byl taktickou bitvou jiných dvou. SKYLINE RUNNER (Zoffany), který se před měsícem vrátil po téměř dvouleté pauze, jej pod Josefem Bartošem odvodil, sledován favorizovaným Res Judicata (Jukebox Jury) s Janem Faltejskem. Ten si vedoucího koně ostře hlídal, v oblouku před cílovou rovinou od něj převzal vedení a směřoval k vítězství, ale po bariéře útočící Skyline Runner chytil druhý dech a po krásném souboji vybojovat těsné vítězství. Navzdory chybám na skocích ukázal solidní potenciál i třetí v cíli Angkor Wat.

Miloslav Vlček      Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net