Aktuálně v českém chovu plnokrevníka působí 23 plemenných hřebců, kteří mají podle dat Katalogu plemeníků udělenou licenci. Ač se připouštěcí sezóna dávno přehoupla do své druhé poloviny, měl by jejich řady v nejbližší době opět rozšířit Gr.2 umístěný Lehaim, syn nejdražšího francouzského plemeníka současnosti Siyouniho (Pivotal), zatím však licenci neobdržel.

 
"Zrovna včera jsem uhradil Jockey Clubu registrační poplatek," uvedl pro naše stránky hřebcův držitel Luděk Růžička, který sám má tři klisny po něm březí a očekává první Lehaimův přírůstek. "Měl by přijít na svět za dva týdny," vypočítává. Pozdní datum narození je dáno tím, že hřebec loni, kdy v chovu debutoval, dostal licenci až v samém závěru připouštěcí sezóny - sedmnáct dní před jejím skončení. I tak ale stihl připustit 8 klisen a zájem o jeho služby je i letos. "Ani jsem to po tom koronavirovém průšvihu nečekal, ale hlásí se chovatelé, kteří o jeho služby mají zájem, a tak jsem licenci zaplatil," vysvětluje Růžička. Ten si zároveň svého hřebce nemůže vynachválit, především jeho povahu. "Je to suprový charakterní hřebec, i ke klisně jej vodíme jen na ohlávce, nic jiného nepotřebuje," vysvětluje. "Můžu s ním chodit na procházky, je jak Voltaire z filmu Černý tulipán," dodává se smíchem.

Lehaim běhal od dvou do šesti letech, během nichž absolvoval 37 startů, z nichž 3 proměnil ve vítězství a v dalších 22 se umístil, díky čemuž vydělal 127.740 € plus dalších 72 tisíc euro na majitelských prémiích. Skvělou formu ukázal ve dvou letech, kdy po vítězném debutu v Chantilly v dostihu na 1100 metrů obsadil třetí místo v Gr.3 Prix du Bois na 1000 metrů a stejné umístění se mu podařilo získat i v Gr.2 Prix Robert Papin na 1100 metrů. Poté se postavil an start jednoho z nejvýznamnějších dostihů francouzského kalendáře pro dvouleté Gr.1 Prix Morny, kde sice v poli 9 koní obsadil sedmé místo, ale za svůj výkon získal nejvyšší rating, jakého v kariéře dosáhl - 49,5 kg.    

Ve třech letech šel s formou dolů a začal běhat handicapy, v březnu 2016 jej jako čtyřletého získala po třetím místě v prodejce v Chantilly stáj GM Electronic za 23.111 €. V péči Václava Luky ml. hřebec získal dvě vítězství v menších dostizích v Dieppe a Lyonu a také několik umístění v bohatě dotovaných Quinté+ handicapech.

Hřebec je synem aktuálně nejdražšího francouzského plemeníka Siyouni (Pivotal), matka El Cuerpo E L'Alma (Harlan's Holiday) ve třech startech nic nepředvedla a vedle Lehaima, který je jejím prvním potomkem a byl na dražbě ročků podán za 30.000 €, dala ještě dva vítěze z celkem 4 startujících potomků, ze kterých si nejlépe vedl Al Tariq (Oasis Dream), hřebec s ratingem 41,5 kg. Výbornou matkou však byla prabába Yarn (Mr Prospector), vítězka v USA, mezi jejímiž 5 zvítězivšími potomky najdeme i premianta Middle Park Stakes (Gr.1) Minardi (Boundary), vítěze King's Bishop Stakes (Gr.2) a velmi úspěšného plemeníka Tale of The Cat (Storm Cat) či listed vítězku Spuoutacontrol (Wild Again). Dala též klisnu Myth (Ogygian), matku evropského i amerického šampióna dvouletých a vítěze Breeders' Cup Juvenile (Gr.1) Johannesburga (Hennessy), excelentního plemeníka a otce předčasně uhynulé senzace mezi americkými plemennými hřebci Scat Daddyho. Pověst rodiny úspěšných plemeníků posiluje i čtvrtá matka Narrate (Honest Pleasure), bába dalšího z klíčových amerických plemeníků posledních let Pulpita (A.P. Indy). (miv)
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking