HouseproudJuddmonte Farms Khalida Abdullaha je už řadu let jedním z nejúspěšnějších chovatelů na světě a v posledních letech též díky Frankelovi (Galileo) a Kingmanovi (Invincible Spirit) mimořádně významným hráčem na trhu plemenných hřebců. Před dvěma dny uplynulo 30 let od doby, kdy se jako chovatel mohl poprvé radovat z klasického vítězství svého odchovance.


Tento úspěch přišel 10 let poté, co Khalid Abdullah v rolu majitele získal své první klasické vítězství. O to se zasloužil Known Fact (In Reality), posléze první plemeník v jeho službách a hřebec, jehož syn Warning, respektive jeho fotka, dala základ logu Juddmonte, používaném dodnes.

Khalid Abdullah postavil svůj chov na amerických klisnách, které na přelomu 70. a 80. let minulého století zakoupil a umístil do svého chovu. Postupně z řady z nich vyšlechtil rodiny, které dnes patří k tomu nejlepšímu, co v Plemenné knize najdete. Mohli bychom dlouho jmenovat, ale uveďme jen jeden údaj - již pět klisen z vlastního chovu Juddmonte Farms získalo v USA či v Británii titul Chovné klisny roku. Za všechny jmenujme skvělou Hasili (Kahyasi), mj. první chovnou klisnu na severní polokouli, která dala 5 Gr.1 vítězů. Zatím poslední matkou, která tento titul získala, je Sadler's Wellsova dcera Concentric, matka skvělé Enable (Nathaniel).

Půlmiliónová investice do americké Gr.1 vítězky

Vraťme se ale o pár desítek let zpátky, konkrétně do roku 1985 na listopadovou dražbu chovných klisen v Keenelandu. Na ní tehdy Juddmonte Farms hledala nové posily svého chovu a mj. zde za 550.000 dolarů získala sedmiletou klisnu Proud Lou (Proud Clarion), nabízenou březí po Irish River. Vítězka Frizette Stakes (Gr.1) z chovu slavné Spendthrift Farm dala ze spojení s Irish Riverem klisnu Brosnu, která na dráze v jediném startu nic neukázala a příliš se jí nedařilo ani v chovu. Následující rok Abdullah poslal Proud Lou k Irish Riverovu otci Rivermanovi (Never Bend) a tato kombinace se ukázala být podstatně úspěšnější. Dvacátého pátého dubna se z něj v Kentucky narodila klisna, posléze pojmenovaná Houseproud. Tu později poslal Abdullah přes oceán do France, kde se její přípravy ujal Andre Fabre. Houseproud ukázala skvělou formu už jako dvouletá, kdy mj. finišovala na druhém místě za famózní Salsabil (Sadler's Wells) v Prix Marcel Boussac (Gr.1) (viz záznam), vrchol kariéry však přišel následující sezónu. Bylo to přesně 13. května 1990, kdy v sedle s Pattem Edderym zvítězila v klasické Poule d'Essai des Pouliches a Khalidu Abdullahovi získala první klasické vítězství v roli chovatele.

V chovu zklamala, dala však žádaného českého plemeníka

Po skončení dostihové kariéry se Houseproud vrátila do USA, kde byla první dvě sezóny partnerkou tamních elitních hřebců Mr Prospectora (Raise a Native) a Seattle Slewa (Bold Reasoning), ale ani tam, ani později v Anglii, kde jí též Abdullah dopřál skvělé hřebce včetně Sadler's Wellse (Northern Dancer), na své dostihové úspěchy nenavázala a žádný z jejích potomků neuspěl v blacktype dostizích.

Nebyl jí zřejmě nakloněn ani osud. Její první potomek klisna Homely (Mr Prospector) vyhrál svůj debut, ale pak předčasně uhynula. Druhý potomek, narozený ze spojení se Seattle Slewem, se na dráhu ani nepodíval - mohutný narostlý hřebec měl velmi špatné přední končetiny, které nedávaly moc šancí na úspěšné absolvování dostihové kariéry. Skvělá krev ale zaujala tehdy v USA zkušenosti sbírajícího Libora Hlačíka, a protože se líbila i jeho otci, tehdejšímu řediteli napajedelského hřebčína, stěhoval se hřebec na Moravu. Jmenoval se House Rules.

Šampión otců dvouletých i otec Nejlepšího steeplera sezóny 2008

V Napajedlích začal House Rules připouštět v roce 1997 a s 36 partnerkami byl třetím nejvytíženějším hřebcem za Keenem (Sharpen Up) a Sectorim (Secretariat). O rok později, kdy Napajedla opustil Keen a Arcane (Blushing Groom) v průběhu sezóny uhynul, se House Rules stal dokonce nejžádanějším hřebcem v ČR, když dokázal připustit 50 plnokrevných klisen. V chovu působil až do roku 2010, kdy byl pro potíže s pohybovým aparátem utracen.

House rules
House Rules

Dostal výbornou příležitost a dokázal ji slušně využít. Jeho nejlepším potomkem byla šampiónka starších klisen na Slovensku Stigma, vítězka 4 jedničkových dostihů a klisna oceněná titulem Nejlepší kůň českého chovu sezóny 2004, posléze též matka výborného Stuke (Jukebox Jury). Talent ukázal i v rakouských službách působící Radhouse, jemuž se v roce 2003 podařilo uspět v klasických Trial Stakes. V paměti však House Rules zřejmě nejvíce zůstane díky Amant Grisovi, bělouši s výbornou rovinovou třídou, mj. vítězi Memoriálu dr. Frankenbergera a pátém z Českého derby, který byl v roce 2008 diskvalifikován z vítězství ve Velké pardubické kvůli neobjetí točného bodu. Na překážkách si však vybobyl alespoň titul Nejlepšího steeplera sezóny. Vedle nich dal House Rules řadu dalších úspěšných koní jako byli Vordona, Antigen, Vitagrand, do chovu zařazený Socr House, Estyk či Labrador.          
 
Jihoafrický odkaz

Kuriózně tak krev první vlastní klasické odchovankyně jednoho z nejúspěšnějších světových chovatelů nejvíce rozšířil český plemeník. A platí to stále. Ač byly do chovu zařazeny 4 dcer Houseproud a i celá řada vnuček, ve významných dostizích potomky rodiny prakticky nepotkáme. Jedinou výjimkou je větev založená nestartovavší dcerou Uberfrau (Sadler's Wells), která byla prodána do Austrálie. U protinožců se jí narodila klisna Uber Rock (Rock of Gibraltar), později zakoupena jihoafrickým majitelem, v jehož domovině dokázala vyhrála listed Goldfields Sprint a umístit se ve dvou grupoivých dostizích. A dobře si vede i v chovu. Její dcera War Path (Captain Al) se umístila v listed handicapu a loni získala její dcera Fearless Warrior (Vercingetorix) druhé místo v Gr.3 Cape of Good Hope Nursery.

Miloslav Vlček           Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net