japan cup 2023Čtyřletý tmavý hnědák EQUINOX (Kitasan Black), letos nejlépe hodnocený kůň světa podle World's Best Racehorse Rankings, odchází do chovu. S mimořádně úspěšnou kariérou se rozloučil uplynulou neděli, kdy famózním stylem ovládl největší dostih japonské sezóny mezinárodní Japan Cup (Gr.1).

Mogul2Bělka Shabana (Jukebox Jury), slovenská šampiónka a tamní dvojnásobná klasická vítězka, které se jako jedné z mála v tuzemsku trénovaných klisen podařilo získat status blacktype koně, vyrazí za svým prvním partnerem do Irska. Stáj Lokotrans pana Karla Jalového ji jako premiérového partnera vybrala Galileova (Sadler's Wells) syna Mogula, který patří do týmu plemeníků mocného irského Coolmoru. 

Tuzemský chov se může těšit na další velmi zajímavou posilu. V Hřebčíně Střelice by měl příští rok zahájit kariéru plemeníka nejlepší polský kůň posledních let NIGHT TORNADO (Night of Thunder). Tamní Kůň roku z let 2021 a 2022, který bude prvním zástupcem Dubawiho (Dubai Millennium) krve v českém chovu, ve Střelicích nahradí odcházejícího Amico Fritze (Fasliyev). Připouštěcí poplatek bude zveřejněn později.

Z působení ve francouzském Haras de Beaufay Ing. Jiřího Trávníčka se do Česka vrátila trojice chovných klisen, která na dráze ukázaly jedničkovou výkonnost a shodou okolností všechny tři najdeme v listině vítězek Memoriálu Rudolfa Deyla. Vítězku Oaks Sedmikrasku (Excellent Art), v Tattersalls Mile úspěšnou Iceni Girl (Iceman) a premiantku Memoriálu Jaroslava Maška Dorotku (So Long Slew) koupil od Jiřího Trávníčka Hřebčín Vlachovice, aby posílily jeho mateřské stádo.

Kingfisher2Miroslav Kantek získal dnes na dražbě v Deauville nového hřebce, který nahradí jeho předešlou akvizici, před několika týdny na koliku uhynulého Cat Juniora (Storm Cat). Novou posilou českého chovu je dvanáctiletý Galileův (Sadler's Wells) syn KINGFISHER, otec vítěze Slovenského derby a české Velké jarní ceny Jardin Micheleta. Hřebec byl nabídnut na dražbě koní pro překážkové účely, kde se jej Kantkovi podařilo vydražit za 6.000 €.

ProudandregalPolský chov získal novou silnou posilu. Od společenství majitelů kolem irského Coolmoru polské SO Lack privátně zakoupila tříletého ryzáka PROUD AND REGAL (Galileo), který bude od nadcházející připouštěcí sezóny působit u našich severních sousedů.

Zaracampa3Vedle Shabany (Jukebox Jury), o jejímž odchodu do chovu jsme vás již informovali, čekají mateřské povinnosti další z předních tuzemských klisen. Do chovu ve francouzském Haras de Beaufay odešla čtyřletá hnědka DS Pegas ZARACAMPA (Zarak), pátá z loňského Českého derby.

Devátý říjen 2023 bude možná jednou veden jako datum definitivního konce Hřebčína Napajedla. Ten den byla podle Věstníku ČT prodána poslední chovná klisna, kterou majitel hřebčína společnost Sygnum s.r.o. vlastnil - dvanáctiletá hnědka Dally Hit (Ad Valorem),  jež v tamním chovu působila od skončení své bohaté dostihové kariéry v říjnu 2017. Prodej udělal tečku za, doufejme že jen prozatimním, fungováním hřebčína, který v dobách největšího rozkvětu měl přes 100 chovných klisen a po celou dobu své existence hrál klíčovou roli v tuzemském chovu anglického plnokrevníka.

Wallace bPoslední číslo Věstníku ČT přineslo smutnou zprávu. Ve věku 27 let odešel ryzák WALLACE (Royal Academy), listed vítěz z Ascotu s brilantním rodokmenem, který řadu let působil, bohužel bez větší odezvy ze strany tuzemských chovatelů, v českém chovu. 

shabana zkAč ještě před pár týdny v rozhovoru pro naše stránky její trenér Luboš Urbánek s klisnou počítal i do příští sezóny, dnes stáj Lokotrans publikovala na svém facebookovém profilu zprávu, že jedna z jejích opor bělka SHABANA (Jukebox Jury) odchází do chovu.    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net