Nedělní mítink v Kincsem Parku byl zajímavý i z pohledu našeho chovu. Dvou vítězství v něm dosáhli potomci bývalých českých plemeníků - někdejšího slovenského Koně roku a skvělého vytrvalce Ryana (Generous) a také nestartovavšího ryzáka se skvělým rodokmenem i šampióna českých plemeníků podle počtu vítězů a vítězství Bully Pulpita (Pulpit).

french navy2Sezóna skončila a přichází čas ohlédnutí. To, které každoročně nabízí šampionát plemeníků, má bohužel čím dál tím méně společného s českým chovem a v posledních letech i bohužel se samotnou kvalitou konkrétních plemeníků. Stále více je odrazem úspěšnosti českých majitelů při jejich nákupech na západoevropských dražbách, a to především těch, kteří měli to štěstí a trefili se do budoucího Derby vítěze. Nejbohatší klasika rozhodla šampionát i letos, nikoliv však díky šťastné ruce českého majitele, ale jeho slovenského protějšku.

siyouniV záplavě informací o připouštěcích poplatcích významných hřebců a chovů jsme opomenuli jednoho velkého hráče - Aga Khana. Jeho chovatelské aktivity jsou rozprostřeny mezi Irskem a Francií, kde stojí pět hřebců včetně dvou, patřících k nejdražších na světě - Siyouni (PIvotal) a Sea The Stars (Cape Cross).

Seventy Smile2Zajímavé zprávy pro náš chov přinesly včerejší výsledky maďarských koní, a to jak na jejich domovské dráze v Kincsem Parku, tak i v italském Miláně. Tam nejen dominoval dvouletý Ponntos (Power) ze stáje MUDr. Evy Nieslanikové, ale na blacktype vítězství tam útočil maďarský odchovanec Cirfandli.

Bathyrhon fsAž donedávna bylo takřka nepředstavitelné, aby hřebci trénovaní i v Česku později působili jako plemeníci ve Francii, navíc aby tam patřili k velmi žádaným hřebcům. Časy se ale mění a v chovu země galského kohouta aktuálně stojí dva hřebci, jejichž třídu, byť u jednoho jen naznačenou, jsme mohli obdivovat i na našich drahách - ryzák Shamalgan (Footstepsinthesand) a tmavý hnědák Bathyrhon (Monsun). Oba dva patřili před dvěma lety k tamním nejžádanějším plemeníkům a připustili shodně přes 70 klisen. Jak si tam vedou dnes?

best solution2Nejžádanějším plemeníkem u našich západních sousedů byl letos v chovu debutující Kodiacův (Danehill) syn Best Solution. Trojnásobný Gr.1 vítěz, u něhož Gestüt Auenquelle a syndikát majitelů stanovili vstřícný připouštěcí poplatek ve výši 6.500 €, připustil podle údajů týdeníku Turf-Times 71 plnokrevných klisen, o 7 více než dvacetiletý Soldier Hollow (In The Wings), trojnásobný šampión tamních plemeníků ze sezón 2016, 2018 a 2019, působící ve stejném hřebčíně.

Poté, co připouštěcí poplatky svých hřebců na příští rok zveřejnila už velká část nejvýznamnějších evropských hřebčínů, se k nim včera přidal i lídr trhu - irský Coolmore. Ten současně s tím oznámil příchod nového plemeníka - vítěze St James's Palace Stakes, Prix du Moulin či Queen Anne Stakes Circus Maximus.

lope de vegaAč velcí hráči na trhu s nejrychlejší krví už vesměs zveřejnili své ceníky a nyní se čeká se hlavně na irský Coolmore, včerejší informace o připouštěcích poplatcích na příští sezónu přinesly i několik zajímavých novinek. Tou hlavní je pokračující růst prestiže Lope de Vegy, který se propsal i do jeho připouštěcího poplatku.

juddmonte stallionsPo společnosti Darley, zastřešující chovatelské aktivity šejka Mohammeda, dnes zveřejnil připouštěcí poplatky na příští sezónu i další velký evropský hráč Juddmonte Farm. Na jeho Banstead Manor Stud stojí i dva z nejdražších světových plemeníků Frankel (Galileo) a Kingman (Invincible Spirit) u nichž, stejně jako u Dubawiho, držitel k redukci ceny nepřistoupil.

night of thunder2Globální pokles připouštěcích poplatků potvrdil i první velký evropský hráč - společnost Darley, zastřešující chovatelské aktivity šejka Mohammeda. Ne však bezvýhradně. Tamní jednička Dubawi (Dubai Millennium) bude i příští rok připouštět za 250 tisíc liber, což je nejvyšší oficiálně stanovaný poplatek nejen v Evropě, ale na celém světě.    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking