EcrivainMaďarský chov před pár dny posílil nový hřebec. Získal jej hřebčín Dióspuszta, kde od blížící se připouštěcí sezóny bude působit pětiletý ryzák francouzského původu ECRIVAIN (Lope de Vega). Přichází v něm hřebec grupové výkonnosti se solidním rodokmenem, který by mohl zaujmout i tuzemské chovatele.

Dvanáctiletý tmavý hnědák LIMARIO (Areion), dosud působící ve stanici ve Starém Městě ve stáji Ireny Uhlířové, se po čtyřech sezónách v tamním chovu stěhuje. V nadcházející připouštěcí sezóně bude působit v chovu Hřebčína Vlachovice, jehož dvorním pašou dosud byl Age of Jape (Alleged). Limario vstoupí do nové sezóny jako hřebec, jehož první dvouletí zanechali velice solidní dojem. 

Kantek catjuniorKoupě vlastního plemeníka velmi solidního potenciálu, nákupy chovných klisen s cílem prodávat jejich potomky nejen u nás, ale i na zahraničních dražbách, ale též pokusy o pinhooking s realizací na francouzských dražbách a hledání investorů, s nimiž se chce pokusit vyhledávat na trhu koně, kteří mají potenciál být následně prodáni za vyšší než nákupní ceny. To jsou v kostce aktuální aktivity poměrně nové tváře v tuzemském bloodstock byznysu Miroslava Kantka.

Mukhadram2Ačkoliv je Polsko zemí, kde domácí chov odolával náporu importů ze všech bývalých socialistických zemí ve střední Evropě nejdéle, dnes už tamnímu turfu pevně vládnou koně, které si polští majitelé vybrali na některé ze západoevropských dražeb. Tento stav se odráží i na podobě tamního šampionátu plemeníků.

Stejně jako v loňském roce i letos byl nejžádanějším plemeníkem Anglie a Irska hnědák Affinisea (Sea The Stars). Jedenáctiletý hřebec, působící od roku 2017 na irském Whytemount Stud, letos dokonce překonal loňskou působivou bilanci 325 partnerek a podle Return of Mares připustil dokonce 382 klisen. A to navzdory skutečnosti, že na dráze absolvoval pouhé dva starty, vyhrál jako čtyřletý dostih pro nezvítězivší a kariéru zakončil druhým místem v dostihu o 8.300 € vítězi. Za poslední tři sezóny celkem připustil 918 klisen.

LadyinPInk3Čtyřletá hnědka Lady in Pink (Adlerflug) ukončila dostihovou kariéru a odchází do chovu. V jedničkové společnosti několikrát umístěná klisna, která loni proběhla jako první cílem Ceny prezidenta republiky, o kterou však po pozitivním nálezu antidopingové kontroly přišla, bude mít ve své první sezóně v chovu velmi atraktivního partnerka. Monsunova vnučka za ním vyrazí do irského Coolmoru, kde na ní čeká nejžádanější rovinový plemeník Anglie a Irska roku 2019 Sioux Nation (Scat Daddy).

Trojnásobný tuzemský Kůň roku NAGANO GOLD (Sixties Icon), který letos debutoval v chovu Rabbitu Trhový Štěpánov, brzo tuzemský chov opustí. Jeden z nejúspěšnějších koní, jaký byl kdy v Česku připravován, odcestuje na počátku prosince do Polska, kde by strávit svou druhou připouštěcí sezónu. Jeho novým domovem se stane Stadnina Koni Konary pana Jarka Zalewského, nacházející se zhruba 60 kilometrů od českých hranic nedaleko Wroclawi.

no nay neverVe čtvrtek zveřejnil připouštěcí poplatky svých hřebců i lídr evropského trhu irský Coolmore. V něm po odchodu dlouholetého vládce Galilea (Sadler's Wells) plnil letos roli jedničky, alespoň z pohledu výše připouštěcího poplatku Wootton Bassett (Iffraaj), který v roce 2021, kdy do Coolmoru přišel z Haras d'Etreham, stál 100 tisíc a před letošní sezónou zdražil na 150 tisíc eur. Pro nadcházející sezónu však o pozici nejdražšího coolmorského plemeníka přišel.

V roce 2020 se Egerton (Groom Dancer) stal poprvé šampiónem českých plemeníků v kombinovaném, tedy výsledky z rovin i překážek spojujícím šampionátu. V loňském roce, na jehož začátku bohužel nečekaně odešel, pak uspěl nejen s obrovským náskokem v kombinovaném žebříčku, ale dokázal zároveň poprvé získat jak rovinový, tak i překážkový šampionát. Obhájit pozici v rovinovém šampionátu se sice letos Egertonovi nepodařilo a skončil "až" třetí, je však opět vládcem šampionátu kombinovaného.

Pohled na nejnověji zveřejněné připouštěcí poplatky pro příští sezónu dvou největších hvězd anglického trhu s plemennými hřebci jakoby naznačoval, že inflace postihla i ceny služeb plemenných hřebců. Připouštěcí poplatky Dubawiho i Frankela vystoupaly do hodnot, kde je jen málokdo očekával.    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net