Devatenáctiletý bělouš Fairlypi (Pivotal), který se letos vrátil do českého chovu, v němž před 15 lety svou chovnou kariéru zahajoval, patří při svém návratu k plemeníkům, o které je v tuzemsku největší zájem. Již stihl připustit 18 plnokrevných klisen, další dvě na připuštění čekají, a tak by celkem měl připustit minimálně dvacet klisen. To je počet, který by mu v loňském roce zajistil druhé místo v žebříčku plemeníků podle počtu připuštěných klisen.

Sobotním vítězstvím tříletého Shaquille (Charm Spirit) v Carnarvon Stakes (L) v Newbury získal Galileo (Sadler's Wells) již 284. blacktype vítěze v roli mateřského otce. Mílovými kroky se tak blíží k hranici 300 blacktype vítězů, kterou se mu jako otci podařilo překonat před 4 lety.  

Pokud by dnes některá sázková společnost vypsala předběžné kurzy na České derby, v nejužším okruhu favoritů by s největší pravděpodobností objevila tři jména - Jardin Michelet, Breakmoment a You Just Rock. Dva z nich pochází z linie Sadler's Wells, třetí je na někdejšího titána evropského chovu dvojnásobně prochován.

První klasický dostih sezóny Jarní cena klisen města Mostu se stal kořistí loňské šampiónky dvouletých klisen Salt Mix (Gutaifan). Svěřenkyně Václava Luky, která se po čtvrtém místě v trialu vrátila na čelo ročníku, má zajímavě poskládané pedigree, postavené na spojení dvou výrazně odlišných jedinců.

yucatan 1626Smutnou zprávu včera vydal polský dostihový server Trafnews. Na berlínské klinice, kam byl převezen poté, co mu klisna po připouštění kopnutím způsobila nitrokloubní zlomeninu loketní kosti, musel být utracen Galileův syn Yucatan, jeden z nejžádanějších plemeníků v polském chovu. 

eagle top 1502 1Už několik sezón je střelický Eagle Top (Pivotal) nejžádanějším plemeníkem v České republice. Oprávněnost této pozice loni úspěšně obhajoval vítěz Slovenského derby a dalších dvou klasických dostihů Gasparini, který to dokonce dotáhl i na titul Koně roku. Letos má Eagle Top na dráze druhý tuzemský ročník tříletých a ač není pravděpodobná, že by se mu podařil podobný majstrštyk jako loni s Gasparinim, současní tříletí se největší měrou podílí na tom, že se vítěz King Edward VII Stakes (Gr.2) po šesti dostihových dnech poprvé ocitl na čele tuzemského šampionátu.  

Úterní triumf čtyřleté One for Bobby v listed EBF Nottinghamshire Oaks znamenal pro svěřenkyni Hughie Morrisona první úspěch na blacktype scéně. Irská rodačka jím zároveň rozšířila počet blacktype vítězů v produkci famózního Frankela, který se letos posunul do pozice nejúspěšnějšího Galileova (Sadler's Wells) právě podle počtu blacktype vítězů.

foal Partyday23Desetiletá ryzka Partyday (Footstepsinthesand), nyní působící v chovu stáje Westminster Race Horses, porodila dalšího potomka. Otcem je vítěz Prix Ganay (Gr.1) a dalších grupových dostihů Cloth of Stars (Sea The Stars), který patří k nejžádanějším plemeníkům ve francouzském chovu.

V posledních sezónách opět roste počet klisen v majetku tuzemských chovatelů, které hledají partnery na připuštění za hranicemi naší republiky. Letos jejich řady rozšíří i klasická vítězka patnáctiletá Orphan (Zafonium), která sice na dráze získala jen jediné vítězství, ale dokázala vyhrát právě ten nejdůležitější dostih pro klisnu - Oaks. 

Alacon 23Jedním z nejúspěšnějších potomků Mikhaila Glinky (Galileo) v zahraničí je slovenský rodák Alacon (z Angelfire, Dark Angel) z chovu Hřebčína Kobylany, běhající v přípravě Miroslava Weisse ve Švýcarsku. V pátek vstoupil do nové sezóny a vstup to byl vítězný.    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net