Lagoone chopeLetos má na dráze již čtvrtý ročník, přesto právě ten bude zřejmě pro jeho další osud rozhodující. Začal však výborně. Dvojnásobný Kůň roku ČR ryzák Shamalgan (Footstepsinthesand), který se před třemi lety vrátil do francouzského chovu, včera slavil první vítězství potomka z jeho úvodního "ponávratového" ročníku.

 
Triumf dvouleté ryzky Lagoone Chope je pro něj o to cennější, že svěřenkyně trenéra Rossiho je prvním Shamalganovým potomkem z ročníku 2019, který se na francouzské dráze ukázal. Dvacátého pátého března absolvovala debut v prodejce na 900 metrů v Saint-Cloud, po které byla zakoupena za 36.755 € a přesunuta k Rossimu. Že to nebyla špatná koupě ukázala včera, kdy s přehledem ovládla prodejní Prix des Alisiers (1000 m, záznam) o 24.000 € a vedle dotace pro vítěze ve výši 12.000 € získala i majitelskou prémii 7.560 €. V jediném startu tak vydělala více jak polovinu nákupní ceny.

Nepřehlédněte: Petr Foret znovu spojil síly s DS Pegas. Jako žokej však zůstává na volné noze

Shamalgan byl zařazen do francouzského chovu už v roce 2014, ale o jeho služby nebyl výrazný zájem a po dvou letech se vrátil do Česka. Nejprve jako dostihový kůň, v roce 2017 pak působil v chovu Hřebčína Střelice. Mezitím se však z jeho prvního ročníku ukázal velmi dobře Anima Rock a Ardak Amirkulov využil zájmu o svého hřebce a Shamalgana v prosinci 2017 na dražbě v Deauville za 135.000 € prodal. Hřebec se následně stěhoval na tamní Haras de Grandcamp, kde v úvodní sezóně připustil 75 klisen. Bohužel ale na slibné výsledky Anima Rock z úvodního ročníku nikdo další z jeho potomků nenavázal, a tak předloni už připustil jen 24 klisen a loni jejich počet klesl na 16. Jak se bude zájem o jeho služby dále vyvíjet rozhodne právě letošní ročník. V českém turfu po sobě zanechal 15 registrovaných potomků, z nich 6 najdeme na přihláškách do klasických dostihů. (miv)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net