První data z uplynulé připouštěcí sezóny, které dnes vydal Jockey Club ČR, bohužel potvrzují trend posledních let, kterým je klesající zájem o chov. Ten letos zřejmě i vlivem jarních opatření proti šíření ještě zesílil a počet klisen, které čeští chovatelé nechali připustit, klesl pod hranici dvou set. Až do nedávna rostl zájem zahraničních klisen o služby našich plemeníků, ale ten již loni poklesl a pokles pokračoval i letos.

 
Celkem bylo podle dat Jockey Clubu letos v ČR zapuštěno 226 plnokrevných klisen, z toho 34 klisen zahraničních majitelů. Pět klisen domácích chovatelů bylo připuštěno v zahraničí, podle informací JC by se ale tento počet mohl ještě o 4 zatím nezaregistrovaná připuštění zvýšit. Celkově počet v ČR připuštěných klisen meziročně klesl o 21,2%, pokud počítáme jen klisny domácích majitelů činí pokles 18,3%.

Do pozice nejžádanějšího plemeníka se po roce, kdy byl předstižen Zazou (Shamardal), opět vrátil střelický Eagle Top (Pivotal), k prvenství mu ale tentokrát stačilo jen 37 partnerek, z toho 9 zahraničních. Druhý skončil zmíněný Zazou s 20 partnerkami, sledovaný dalším krabčickým plemeníkem Dux Scholarem (Oasis Dream), který připustil o 2 klisny méně. Navzdory hermetickému uzavření oblasti Uničovska v polovině března se Hřebčínu Střelice podařilo uspět nejen s Eagle Topem, ale i s novou posilou svého týmu plemeníků Va Bankem (Archipenko), který byl se 13 partnerkami pátým nejžádanějším hřebcem a s celkem 50 připuštěnými klisnami být nejvytíženější stanicí v letošní sezóně. (miv)

Počty plnokrevných klisen, připuštěných jednotlivými plemeníky v letošní sezóně

Eagle Top 37   Pouvoir Absolu 9
Zazou 20   Age of Jape 7
Dux Scholar 18   Pop Rock 6
Shaywan 15   Egerton 5
Limario 13   God Bless You 5
Va Bank 13   Tullamore 5
Lehaim 12   Amico Fritz 4
Wireless 12   Durante Alighieri 2
Rosensturm 11   Mariydi 2
Sleeping Indian 11   Rol'Over Beethoven 2
Mikesh 10   Wallace 2
Mikhail Glinka 9   Majestic Missile 1

zdroj: Jockey Club ČR
  
Inzerce
Zazou winners    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net