princess silcy keyVýsledek Shadwell Dick Poole Fillies' Stakes (Gr.3) pro dvouleté klisny, které se odběhly minulý čtvrtek v Salisbury, měl zvláštní příchuť pro český chov. Jisté vítězství v něm získala dvouletá Happy Romance (Dandy Man), která se sice narodila v irském Redpender Stud Ltd, nicméně její prabába před časem stála v Napajedlích. Jmenovala se Princess Silca Key (Grundy).


Z Československa do Anglie a zase zpátky

Příběh klisny, z jejíž rodiny už vyšla víc jak desítka blacktype koní a která se ještě před tím, než se takto proslavila, dostala do českého chovu, se začal psát už v roce 1969. Tehdy mladá slečna Anna dokončovala v Československu maturitu a krátce po ní odešla do Anglie. Neodcházela z politických důvodů, ale protože měla ráda dostihové koně a šla za nimi. Získala práci v dostihové stáji trenéra Erica Cousinse, mj. prvního trenéra slavného Roberta Sangstera. Když před lety vzpomínala na své začátky, nemohla zapomenout na tehdejší přijímací pohovor. "Protože jsem vážila o dvě kila víc, než trenér požadoval, musela jsem je během týdne dostal dolů. Tehdy byla taková praxe, že vás před přijetím do stáje zvážili a pokud jste měli více než požadovali, nevzali vás. Já tehdy zhubla raději o tři kila, abych měla jistotu, že tu práci dostanu."

Dostala a nastoupila do stáje sousedící s jinou, ve které pracoval jako žokej John Friar. A tak se stalo, že když se Anna mohla v roce 1974 poprvé podívat znovu do Čech, přijela už jako paní Friarová a se dvěma dětmi. A o dalších 18 let později, tedy v roce 1992, se i s manželem natrvalo do Česka vrátila - do rodného Meclova. O tři roky později přivezli do Čech i tři chovné klisny - Hawaiian Song (Henbit), Slipwillow (Forzando) a také Princess Silca Key (Grundy).

"Chtěli jsme zlepšit český chov, a tak jsme se snažili vybrat zajímavé klisny," svěřila se mi před lety paní Frierová, když jsem ji a jejího manžela v Meclově navštívil. "Dvě byly  po vítězích Epsom derby. Henbit, otec Hawaiian Song, byl nádherný kůň a derby vyhrál, jak se později zjistilo, se zlomenou kostí. V chovu byl ale úspěšný spíše jako otec překážkových koní. Princess Silca Key byla po Grundym, který také vyhrál Derby, ale především King George, kde porazil Bustina a tento dostih je dodnes považován za dostih století." Jak ale již tehdy paní Friarová dodala, v chovu Grundy zdaleka tak úspěšný nebyl. "Věřím, že když kůň dostane na dráze hodně zabrat, projeví se to na jeho výsledcích v chovu," vysvětlovala mi tehdy. 

Rodina, která plodí blacktype koně

Princess Silcu Key Friarovi koupili krátce po Tattersalls December Sale v roce 1995, na které byla prodána. "Museli jsme za ni připlatit," vzpomí­nala paní Friarová, která tehdy společně s manželem prokázala mimořádný odhad při jejím nákupu. Již tehdy byla Princess Silca Key matkou klisny Silca-Cisa (Hallgate), umístěné v listed dostihu a na dráhu se chystal syn Azizzi (Indian Ridge), který o dva roky později doběhl druhý v Gr.3 Phoenix Sprint Stakes v Leopardstownu. Jeho úspěch hodnotu tehdy již "české" chovné klisny zvýšil, ale o podstatné proniknutí do světových análů se postarala její dcera Silca-Cisa produkcí šam­pión­ky Golden Silcy (Inchinor) a vítězky Gr.1 Prix Morny Silca's Sister (Inchinor).

Tím ale úspěchy rodiny neskončily. Silca-Cisa dala v chovu ještě trojnásobného listed vítěze Green Manalishi (Green Desert) či listed umístěné Silca Legend (Efisio) či Muso Corto (Reprimand), ale také druhou z Moyglare Stud Stakes (Gr.1) Silca Chiave (Pivotal), dnes už také producentku blacktype potomků. Tou je i jednou ve dvou letech umístěná dcera Silca-Cisy For Evva Silca (Piccolo), matka japonského Gr.3 vítěze Meiner Eternel (Tamayuz) či v irských listed vítězného hřebce Warsaw (Danehill Dancer). I ona umí předávat dát schopnost produkovat špičkové plnokrevníky, jak ukázala minulý týden právě Happy Romance (Dandy Man), první blacktype vítěz z nestartovavší Rugged Up (Marju), dcery For Evva Silcy.

Pokud bychom spočetli všechny blacktype koně pocházející z rodiny založené Princess Silca Key, dostaneme se k číslu 14, což je mimořádně pěkné číslo vzhledem k tomu, že nejmladší blacktype vítěz z její rodiny má Princess Silcu ve čtvrté generaci, ostatní o generace dřív.  
 
V českém chovu neuspěla

Když Princess Silca Key přišla na přelomu let 1995/96 do Česka, měla na kontě jen jediného - svou výše zmíněnou dceru Silca-Cisu. Klisna k nám dorazila březí po Anshan (Persian Bold), po kterém přivedla 21. května 1996 svého prvního českého potomka - ryzáka Prince Anshan. Ten v barvách stáje Artes-Friar Stud vyběhl pětkrát, ale ani jednou se neumístil.

Prvním partnerem Princess Silcy u nás byl ryzák Monseigneur (Granustark). "Když jsme přišli do Čech, tak Monseigneur byl jediný hřebec, kterého jsme zde znali," vzpomínala před lety paní Friarová, kterou Monseigneur uchvátil v Epsom derby, kde skvěle běžel. "Epsom je ale náročná dráha, on byl hodně velký kůň a nemohl ten roh vytočit. Kdyby se derby běželo jinde, věřím, že by vyhrál," byla tehdy chovatelka přesvědčena. Z vybraného spojení narozená Primoneta běhala třikrát, ale také se neumístila. Přesto jí Friarovi zařadili do chovu, ale ani její dcera Poetry in Motion (Rainbows for Life) na dráze nevynikla.

Friarovi klisnu na rok pronajali Napajedlům, jimž v roce 1999 porodila po Dara Monarchovi klisnu Primadonu. Ta si vedla ze všech zdejších potomků Princess Silcy Key nejlépe. V barvách napajedelského hřebčína vyhrála v květnu 2002 menší dostih ve Slušovicích, ale následně obsadila čtvrtá místa ve Slušovickém Oaks (CH) a Moravském derby (I.k.) a páté v Ceně SCHPMDK (CH). Z trojice jejích startovavších potomků jeden zvítězil, nezvítězivší dcera Prima Lunette (Varadar) získala několik umístění v jedničkové společnosti.    

Primoneta
Primoneta s paní Friarovou

Bohužel Princess Silca Key odešla předčasně - uhynula jako šestnáctiletá a dlouhou kariéru neměly ani její dcery. Dnes tak v chovu není po někdejším působení Princess Silcy Key ani památky. Přesto, že její krev nadále plodí koně schopné vyhrávat grupové dostihy.

Miloslav Vlček    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net