danehill dancer hlavaPokud se dnes řekne nick, Evropanům se na prvním místě vybaví spojení Galilea (Sadler's Wells) s dcerami Danehilla (Danzig). To je mimořádně úspěšná kombinace dvou mimořádně úspěšných hřebců, nicméně Danehillovy v pozici otce matky vyrostla zdatná konkurence. A statisticky již i úspěšnější.


Spojení Galileo x Danehill sice není a nikdy nebylo nejúspěšnějším spojením dvou jedinců novodobé historie, nicméně podle počtu blacktype vítězů jím je a asi ještě dlouho zůstane. Podle dat Equineline z něj pochází plných 56 vítězů blacktype dostihů, což je 18% všech plnokrevníků dostihového věku, kteří z tohoto spojení pocházejí. Jen pro srovnání - Galileo se aktuálně těší 11% blacktype vítězů ze všech svých potomků, kteří již mohli běhat, v produkci Danehillových dcer dosahuje tento podíl 5%.

Od dob neporaženého dvouletého šampióna Teofila, který přinesl první impuls k masovějšímu využívání tohoto spojení, přes následnou fascinaci Frankelem, nejvýznamnějším ambasadorem tohoto spojení, se kombinace Galileovy vytrvalosti s raností a rychlostí Danehilla těší nezměrné popularitě mezi chovateli i těmi, kdo jejich produkty nakupují na dražbách. Galileem bylo úspěšně připuštěno již 132 Danehillových dcer a z tohoto spojení se narodilo 319 hříbat, která dorostla dostihovému věku. Již 248 plnokrevníků z této kombinace startovalo, 172 zvítězilo, z toho zmíněných 56 v blacktype dostizích. Suma výher již činí 47 miliónů dolarů.

Syn překonává otce


Danehill byl uspán v květnu 2003 po zranění z výběhu, jeho nejmladším dcerám tak je již 16 let. Při hledání nástupce nemusel Coolmore a s ním ani další irští chovatelé moc daleko. Výborně se ukazuje spojení Galilea s dcerami Danehillova v Evropě zřejmě nejlepšího (či společně s Dansilim) syna Danehill Dancera. A co víc, aktuálně je statisticky ještě úspěšnější než nick Galileo x Danehill.

Pomohlo mu k tomu i letošní Epsom Derby, ve které uspěl jeden z nejlepších plnokrevníků této kombinace Serpentine. Zatímco spojení Galilea s Danehillovými dcerami dosud nedalo žádného vítěze anglického či irského derby, Serpentine je již druhým. O rok dříve, a také stylem start-cíl, se v irském derby prosadil Sovereign. Dalšími hvězdami z této kombinace jsou například vítězka 1000 Guineas, Oaks a dalších Gr.1 dostihů Minding, skvělý mílař Circus Maximus či třeba současný coolmorský plemeník The Gurkha, vítěz Poule d'Essai des Poulains (Gr.1) a Sussex Stakes (Gr.1).

Danehill Dancer ukončil chovnou kariéru v roce 2013, jeho nejmladším dcerám je tak teprve 6 let a zcela jistě je čeká ještě řada úspěchů s Galileem. Dosud bylo jeho partnerkou 40 z nich a na svět přivedly 121 potomků dostihového věku. JIž 90 z nich se ukázalo na dráze, 67 zvítězilo, z toho 23 (19%) v dostizích kategorie blacktype. Podíl blacktype vítězů na všech potomcích je dokonce o procento vyšší než u nicku Galileo x Danehill, počítáme-li podíl z počtu startujících, rozdíl ještě vzroste. Zatímco Galileo s Danehillem mají podíl BT vítězů na všech startujících 22,6%, kombinace Galileo x Danehill Dancer už 25,6%.

Na vysokém procentu se samozřejmě nemalou měrou podílí i další vlivy v pedigree včetně skvělých rodin, z nichž se vesměs Galileovy partnerky nyní rekrutují, u kombinace s Danehill dancerovými dcerami bychom ale neměli opomenout ani vliv na mateřské straně Danehill Dancerova pedigree. Hřebec byl synem klisny Mira Adonde, dcery Sharpen Upa. Právě Shrpen Upova krev patřila v začátcích Galileovu kariéry k těm nejúspěšnějším ve spojení s budoucím šampiónem a tato kombinace dala i vítěze Saint Leger (Gr.1) Sixties Icon, mj. o otce našeho Nagano Golda.

Navíc je poměrně málo známá informace o tom, že spojení Galilea a Danehill Dancera fungovalo i obráceně. Nebylo sice příliš využito, celkem se narodilo a dorostlo do dostihového věku jen 21 plnokrevníků po Danehill Dancerovi z matek po Galileo, ale, a teď zpozorněte, 13 z nich, tedy neskutečných 62%, dokázalo vyhrát blacktype dostih. (miv) 

Inzerce
Zazou winners
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net