Pivotal2Ve zpravodajství z podzimního vrcholu anglické sezóny, kterým byl sobotní British Champions Day, jsme zmínili úspěch krve krabčické chovné klisny Leo Gali (Galileo), jejíž polosestra Hazel Lavery (Excellent Art) je matkou vítěze druhého největšího dostihu dne The Revenanta (Dubawi). Série pěti grupových zkoušek včetně 4 nesoucích Gr.1 označení, byla ale především skvělým koncertem krve již sedmadvacetiletého ryzáka PIVOTALA (Polar Falcon), významně zastoupené i v našem chovu.


Cesta sedmadvacetiletého Pivotala letošním ročníkem British Champions Day začala nenápadně - v prvním grupovém dostihu dne ultravytrvaleckém Long Distance Cup (Gr.2, 3200 m) obsadil třetí místo jeho syn Fujaira Prince. Nicméně i jeho rodokmen je z pohledu našeho turfu velmi zajímavý. Hřebec je z bába po In The Wings (Sadler's Wells), který je mateřským otec jediného Pivotalova syna aktuálně působícího v našem chovu Eagle Topa
 
Pivotalova krev se ale uplatňuje především na kratších distancích, což potvrdil hned následující dostih a první Gr.1 zkouška dne British Champions Sprint Stakes na 1200 metrů. V něm získal své první Gr.1 vítězství Pivotalův syn Glen Shiel, za nímž na druhém místě finišoval Brando, který je také Pivotalovým synem. Raz-dva doběh v Gr.1 dostihu je dost unikátní záležitost, v Evropě jej občas vídáme snad jen v podání potomků šampióna Galilea (Sadler's Wells).

Nepřehlédněte: Trenér Urbánek v Deauville vydražil čtyři ročky. Nejdražším byl syn Highland Reela za 37.000 €

pivotal hlavaGlen Shiel, odchovanec Darley, který až do loňského srpna běhal v barvách Godolphinu, se tímto vítězstvím stal již Pivotalovým 32. Gr.1 vítězem. Mezi jeho potomky, kterých dosud vyběhlo 1385, je 152 blacktype vítězů, coz činí skvělý podíl 11% BT vítězů na počtu startujících a značí, že každému devátému Pivotalovu potomku, který se kdy postavil na start, se podařilo získat blacktype vítězství.

Ale vraťme se do Ascotu. Ve třetím dostihu v řadě British Champions Fillies & Mares Stakes (Gr.1) sice Pivotalova krev žádného úspěchu nedosáhla, ale bodovala hned v následujícím. Tím byl druhý nejlépe dotovaný dostih dne Queen Elizabeth II Stakes (Gr.1) na míli. V něm uspěl francouzský The Revenant (Dubawi), který je, jak už jsme uvedli u zpravodajství, synem polosestry krabčické Leo Gali (Galileo), vítězky St. Simon Stakes Hazel Lavery. Ale i tato klisna srovnatelná s členkou českého mateřského stáda (o málo vyšší třída, výrazně slabší otec), která byla před 7 lety prodána za 23 miliónů korun, má v pedigree výrazný vliv Pivotala. A to díky otci Excellent Art, který je Pivotalovým synem. Plemeník, kterého u nás známe díky skvělým klisnám French Quebec a Sedmikraska i neméně úspěšnému Pegasovi, sice v coolmorském chovu nesplnil očekávání, ale v indickém chovu chuchelského návštěvníka a jednoho z nejbohatších lidí planety Dr. Cyruse Poonawally se mu velmi daří. 
Pivotala najdeme i na mateřské straně druhé v cíli Rosemana (Kingman), který doběhl hlavu za The Revenant. Jeho matka Go Lovely Rose, která je též matkou druhé z Prix Minerve (Gr.3) Game Zone (Hurricane Run), je přímo dcerou Pivotala.

Nepřehlédněte: Zrušen další dostihový den - v Karlových Varech, plánovaný na 1. listopadu

To nejlepší z Pivotalova sobotního koncertu přišlo nakonec. Qipco Champion Stakes (Gr.1, 2000 m), nejlépe dotovaný anglický dostih pro tříleté a starší koně, ovládl jeho syn Addeybb, který po dvou Gr.1 úspěších v Austrálii získal své první vítězství v nejvyšší kategorii v Evropě a třetí doběhla Magical (Galileo), která je pro změnu z Pivotalovy dcery. Svěřenec trenéra Haggase Addeybb je synem Kingmambovy (Mr Prospector) dcery Bush Cat a jelikož Kingmambo je synem Miesque (Nureyev), je Addeybb na Nureyeva, Pivotalova děda, 3x4 prochován. Možná právě tento fakt stojí za vysokou úspěšností tohoto krosu. Spojení Pivotal x Kingmambo již dalo 6 blacktype vítězů z pouhých 21 startujících, jejich podíl tak činí 28,6% a ač může být ovlivněn statisticky nízkým počtem jeho produktů, jedná se o naprosto mimořádný podíl. Navíc vedle Addeybba zvítězil v Gr.1 dostihu i Regal Parade a stejný kros dal základ rodokmenům i Gr.1 umístěných klisen Rosa Imperial a Hot Snap.

Dodejme, že Pivotalovu krev v našem chovu dnes zastupují jako jeho Eagle Top, nejžádanější plemeník letošní sezóny, tak i vnuk Lehaim, která je potomkem Pivotalova nejúspěšnějšího syna Siyouni. Dříve v naěem chovu působil i bělouš Fairlypi, nyní stojící na Slovensku, který v českém chovu dal vítězku Oaks Merlyp či úspěšnou Airfare, která mj. doběhla druhá ve Velké ceně českého turfu. (miv)


   

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net