Pětiletý hnědák GHAIYYATH (Dubawi) končí dostihovou kariéru a odchází do chovu. Jak dnes oznámila stáj Godolphin šejka Mohammeda, u hřebce se objevily po běžném tréninku známky bolesti svalstva a bylo rozhodnuto o stažení z dráhy.

 
Svěřenec Charlie Applebyho odchází na vrcholu, když je aktuálně podle mezinárodního hodnocení handicaperů World's Best Racehorse Rankings nejlepším koněm planety. Jeho kariéra gradovala postupně a do nejlepší formy se propracoval až letos. Nicméně už jako dvouletý ukázal velice nadějnou třídu když po vítězství v maiden vyhrál v polovině října Autumn Stakes (Gr.3). Ve třech letech se ale představil na dráze jen jednou, byť vítězně, když vyhrál Prix du Prince d'Orange (Gr.3ú v Longchamp.

Loni zahájil sezónu vítězstvím v Prix d'Harcourt (Gr.2), poté se poprvé postavil na start Gr.1 dostihu a v Prix Ganay (Gr.1) skončil za Waldgeist (Galileo) a Study of Man (Deep Impact) třetí. Pak ale přišel jeho start v zářijové Grosser Preis von Baden (Gr.1), kde stylem start-cíl naprosto deklasoval konkurenci čtrnáctidélkovým vítězstvím. To z něj udělalo respektovaného uchazeče o úspěch v Prix de l'Arc de Triomphe, kde však zklamal až desátým místem 7 délek za Nagano Goldem (Sixties Icon).

Nepřehlédněte: Dvouletá Syrenka se v Lyonu neztratila. Mezi debutanty skončila čtvrtá

Letošní sezónu zahájil již v únoru triumfem v Dubai Millennium Stakes (Gr.3) v Meydanu, po kterém následovala tři Gr.1 vítězství, vesměs ve stylu start-cíl, v nichž za ním skončila taková jména jako Anthony Van Dyck (Galileo), Magical (Galileo) a dokonce Enable (Nathaniel), kterou zdolal v Eclipse Stakes (Gr.1). Poslední start předčasně ukončené kariéry, jejímž letošním vrcholem měl být start v Breeders' Cupu, absolvoval v Irish Champion Stakes (Gr.1), v nichž mu Magical vrátila porážku z Judddmonte International (Gr.1) a skončil druhý.

Celkem absolvoval 13 startů, 9 z nich proměnil ve vítězství, jednou skončil druhý a dvakrát třetí, za což získal 879.923 Ł.

Ghaiyyath je synem současné evropské dvojky a nejúspěšnějšího plemeníka v chovu šejka Mohammeda Dubawiho (Dubai Millennium) a bude pátým jeho synem, jehož služby bude některý ze šejkových hřebčínů nabízet. Skvělý rodokmen má i na mateřské straně neboť jeho matka Nightime (Galileo) vyhrála Irish 1000 Guineas (Gr.1) a v chovu již dala šampiónku starších klisen v Evropě Zhukovu (Fastnet Rock) a listed umístěnou Sleeping Beauty (Oasis Dream). Spojení Dubawiho s Galileovou dcerou dalo základ i rodokmenu největší mladé naděje mezi šejkovými plemeníky hřebce Night of Thunder, aktuálně nejúspěšnějšího plemeníka se dvěma ročníky v Evropě. (miv)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net